Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.11.15, 20:23   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,712
Ettiği Teşekkür: 18773
Aldığı Teşekkür: 20539
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Pasarofça Antlaşması (21 Temmuz 1718)

Pasarofça Antlaşması

21 Temmuz 1718
Venedik ve Avusturya; Osmanlı'nın siyasî tarihinde en fazla mücadele ettiği, genişleme coğrafyasındaki önemli devletlerdendir. Osmanlı-Venedik münasebetleri, Osmanlı'nın Rumeli'ye ayak bastığı tarihe kadar götürülebilecek bir maziye sahiptir. Denizci bir millet olan İtalyanların kurdukları devletlerden birisi olan Venedik, sahip olduğu deniz gücü sayesinde, kendi coğrafyasının dışında birçok yerde ticaret kolonileri kurmuş ve bilhassa Akdeniz ve Ege'de tartışılmaz bir üstünlüğe sahip olmuştur. Avusturya ise, bilhassa Kanunî Sultan Süleyman devrinden itibaren mücadele etmek zorunda kaldığımız Batı'daki en güçlü devlet idi.

Siyasî münasebetler Avusturya'nın başşehri Viyana'nın iki defa kuşatılması neticesini doğurmuşsa da, fetih mümkün olmamıştı. Özellikle 2. Viyana Kuşatması'nın akabinde başlayan bozgun ve toprak kayıpları, bir türlü engellenememiştir. 1699 yılında imzalanan Karlofça Anlaşması nispeten bir sükûn dönemini başlatmış ise de, bu uzun süreli olmamıştır. Nitekim Venediklilerin anlaşma şartlarına aykırı olarak Karadağ'daki isyancıları desteklemesi ve Akdeniz'de seyr ü sefer eden Osmanlı gemilerine müdahaleleri neticesinde 1715 yılında Venedik'e savaş açılmıştır. Sadrazam Silâhtar Damat Ali Paşa'nın gerçekleştirdiği Mora Seferi'nde Venedik'e ait
Korint, Anapoli, Modon, Koron, Navarin gibi birçok kale fethedilerek sefer, zaferle neticelenmiştir.

Venedik'in müttefiki olan Avusturya'nın, Mora'nın, Karlofça Anlaşması gereğince iade edilmesini istemesi, Avusturya ile de savaşın başlamasına sebep oldu.

Macaristan'a giren Osmanlı ordusu 5 Ağustos 1716 tarihindeki Petervaradin Savaşı'nda Avusturya ordusuna mağlup oldu. Savaş esnasında Sadrazam Damat Ali Paşa'nın şehadeti ise, daha büyük bir bozguna sebep oldu. Geri çekilen ordu, Belgrat'ta tutunmaya çalıştı ise de, bir yıl sonra Belgrat da düşmanın eline geçti. Birkaç mevzii de başarı sağlandıysa da savaş, Osmanlı'nın aleyhine bir hâl aldı.

1718 de sadrazamlığa getirilen Nevşehirli Damat İbrahim Paşa barış teklif etti. Bazı Avrupalı devletlerin gayreti ile bugünkü Sırbistan topraklarında yer alan Pasarofça kasabasında müzakereler başladı.

Osmanlı Devletini Şıkk-ı sânî Defterdarı (Mâliye Müsteşarı) Silâhtar İbrâhim Efendi başkanlığındaki heyet temsil etti.

Silahtar İbrahim Efendi
Pasarofça’da Kont Virmond başkanlığında Avusturya ve Carte Ruzigi başkanlığındaki Venedik heyetlerinden başka, Hollanda temsilcisi Collyer Kontu ile İngiltere temsilcisi Sir Robert Sutton da vardı.

Sir Robert Sutton
İki ay kadar süren konferanstan sonra; Avusturyalılar ile yirmi madde ve bir ilâve, Venedikliler ile de 26 madde üzerinden, 21 Temmuz 1718 tarihinde antlaşma imzalandı.

Antlaşmaya göre,

Avusturya ile hududumuz Niş, Banat ve Transilvanya dağları olarak belirlendi.

Mülteci olarak Osmanlı Devleti'ne sığınan Erdel prensi II. Rákóczi Ferenc ailesiyle beraber Osmanlı-Avusturya sınırında oturmak ve emniyeti sağlanmak şartıyla iade edilecekti.

Venedikliler Mora Yarımadası'nı, Korintos ile çevresini, Egin Körfezindeki adaları, İyonya Adalarını, Aya Mavri Adasını ve Girit’te üç iskeleyi Osmanlı Devletine verecekti.

İran yoluyla Avrupa'ya gelen tüccarlar, dönüşte Tuna gümrük vergilerinden muaf tutulacaktı.

Pasarofça Antlaşması'yla Osmanlı Devleti Avusturya’ya toprak vermesine rağmen, Venedik’ten aldı. Avusturya’ya verdiği toprakları daha sonraki antlaşmalarla, Temeşvar hariç geri aldı.

Pasarofça Anlaşması Osmanlı'nın bilhassa Venedik'e karşı toprak kayıplarını telâfi eden ancak Avusturya'yı çok daha güçlendiren bir netice doğurmuştur. Osmanlı bu anlaşmadan sonra Doğu ve Batı'daki devletlerle münasebetlerini mümkün olduğu kadar normalleştirmeye çalışarak hazinenin ve askerin güçlenmesini arzu etmiştir; ancak bilhassa Payitaht'ta, saray çevresi ile zengin ve soylu ailelerin yaşadığı şatafatlı hayat tarzı, büyük bir infiale dönüşerek bu sükûn döneminin sona ermesine sebep olmuştur.

Kaynak: tr.wikipedia.org

Fotoğraflar: en.wikipedia.org / tr.wikipedia.org
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.15, 21:30   #2
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83911
Aldığı Teşekkür: 79604
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Pasarofça Antlaşması | 21 Temmuz 1718

Bilgilerimizi tazelememize vesile olduğun için teşekkürler Dilaver
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 11.11.15, 21:36   #3
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Pasarofça Antlaşması | 21 Temmuz 1718

Teşekkürler Dilaver
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.11.15, 06:54   #4
Tam Üye

Defective1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2015
Yaş: 28
Konular: 45
Mesajlar: 389
Ettiği Teşekkür: 594
Aldığı Teşekkür: 1346
Rep Derecesi : Defective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura aboutDefective1907 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Saygin
Standart Cevap: Pasarofça Antlaşması (21 Temmuz 1718)

Lale devrinin de başlangıcıdır...
Defective1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Defective1907'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1718, antlaşmalar, antlaşması, fetih, ibrahim efendi, osmanlı, osmanlı imparatorluğu, pasarofça, pasarofça antlaşması, rákóczi ferenc, robert sutton, silahtar ibrahim, temmuz, venedikliler venedik


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 09:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.