Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.02.18, 21:02   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,057
Ettiği Teşekkür: 23363
Aldığı Teşekkür: 9095
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Doğumunun 90.Yılında Cengiz Aytmatov

Doğumunun 90.Yılında Cengiz Aytmatov
Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov doğumunun 90.yılında anılıyor.

Eserleri 150 dile çevrilen, dünyaca ünlü Türk edebiyatçı Cengiz Aytmatov doğumunun 90.yılında bir dizi etkinlikle anılıyor. 1928 yılının 2 Şubat’ında doğan yazar, 10 Haziran 2008 yılında hayatını kaybetmişti.

Yaşamı büyük başarılarla dolu olan Aytmatov aynı zamanda birçok ödülün de sahibi oldu.

Aslen Kırgız Türk’ü olan Aytmatov aynı zamanda gazeteci olarak hayatını sürdürdü.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği (SSCB) rejiminin baskıları nedeniyle 14 yaşından itibaren çalışmaya başlayan yazar, önce Veterinerlik okudu. Sonrasında ise kendini bulacağı Edebiyat Enstitüsü’ne geçiş yaparak yazılı faaliyetlerini pratiğe dökmeye başladı.

Moskova’ya eğitimini tamamladıktan sonra Rusya’nın en önemli gazetelerinden biri olan Pravda’da muhabirlik yapmaya başlayan Aytmatov, yayınladığı “Dağlar ve Steplerden Masallar” eseriyle büyük bir ilgi topladı. Yalın anlatımını ve insanları derinden etkileyen betimlemeleriyle dikkatleri üzerine çeken Aytmatov, Rus edebiyatının en prestijli ödülü olarak kabul edilen Lenin Edebiyat ödülünü kazanır. Ödülü kazandığında 35 yaşında olan Aytmatov, bu ödülü alan “en genç yazar” ünvanının da sahibi olur.

Aytmatov’un siyaset ve edebiyatla örülmüş yaşam hikayesi…

12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan'daki Talas eyaletinin Şeker köyünde doğar. Babası Torekul Aytmatov, Sovyet Kırgızistan'ında seçkin bir devlet adamıyken 1937'de tutuklanır ve 1938'de kurşuna dizilir. Bir Tatar kızı olan annesi tiyatro aktristidir.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Gençliği, ülkesinin en sıkıntılı dönemlerinden biri olan yeni siyasi sistemin başlangıcına denk geldi. 2. Dünya Savaşı’nın SSCB üzerindeki etkileri, gençleri de etkiliyordu. Bu yüzden Aytmatov, genç yaşta çalışmaya başladı. Yetişkin nüfusun savaşta olmasından dolayı, gençlerin çalışması gerekiyordu. Aytmatov da henüz on dört yaşındayken köyündeki sekreterlikte tarım makinelerinin sayımı, vergi tahsildarlığı gibi işlerde çalıştı.

Daha sonra Kazakistan'daki Cambul Veterinerlik Teknik Okulunda, ardından tarım enstitüsünde okur. Zooteknisyen olarak bütün Kazakistan'ı dolaştı. Ardından Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü'ne geçer ve 1956-1958 yılları arasında Moskova'da okudu. Aynı zamanda da bir gazeteci olarak sürekli gözlem yaptı.

LENİN ÖDÜLÜNÜ KAZANAN GENÇ YAZAR

Yazarlığa 1952'de başlayan Aytmatov, 1959'da Kırgız Pravdası gazetesinde muhabir oldu. Daha sonra Povesti Gori Stepey (Dağlar ve Steplerden Masallar) adlı öykü kitabıyla büyük ün kazandı. Bu eseri, 1963'te Lenin Ödülü'ne lâyık görülerek, aynı zamanda en genç Lenin Ödüllü yazar oldu.

Eserlerini, Kırgızca ve Rusça olarak kaleme alan Aytmatov, eserlerinin çoğunda tema olarak aşk, dostluk, savaş döneminin acıları ve kahramanlıkları ile Kırgız gençliğinin gelenek ve göreneklerine bağlılığını işledi.

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış; yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerlerini, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiştir.

ESERLERİ DÜNYA DİLLERİNE ÇEVRİLDİ

Eserleri Türkçe'nin yanı sıra 150'den fazla dile tercüme edilerek milyonlarca baskıya ulaşan Aytmatov, 1958'de Kırgız Yazarlar Birliği Prezidyumu üyeliğine, 1962'de de Kırgız Sinematografi İşçileri Birliği Birinci Sekreterliğine getirildi.

Yazarlığının yanı sıra politikaya da atılan Aytmatov, Kırgızistan Meclisinde Talas Bölgesi Milletvekilliğinin yanı sıra Kırgızistan’ın Benelux Devletleri Büyükelçiliğini de yapmış, uluslararası diyalog çalışmalarıyla da tanınmıştır.


DÜNYANIN EN GÜZEL AŞK HİKAYESİ: CEMİLE

İkinci Dünya Savaşı sonrası yazarları arasında yer alan Aytmatov'un kendini kanıtlamasını sağlayan kitabı Cemile olur; Louis Aragon Cemile’yi “dünyanın en güzel aşk hikâyesi" olarak tanımlamıştır.

Cengiz Aytmatov, “Dişi Kurdun Rüyaları” ve “Elveda Gülsarı” romanlarında, yalnız insanların değil, hayvanların da psikolojisini başarıyla anlatmıştır Romanlarında kurt ve at gibi hayvanlara yer vermiş, onlara insani özellikler atfetmiş ve bunda da başarılı olmuş dünyadaki sayılı yazarlardan biridir.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM


Türk sinemasının başyapıtlarından biri sayılan; yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın yaptığı, başrollerinde Kadir İnanır ve Türkân Şoray'ın oynadığı, 1977 tarihli "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmi, Cengiz Aytmatov'un aynı adlı romanından uyarlanmıştır.Cengiz Aytmatov bir Rus televizyon kanalı için belgesel çekimlerine gitmişti. Gittiği Tataristan’da böbrek yetmezliği rahatsızlığı geçirdi ve hastaneye kaldırıldı. Daha sonra Almanya’ya nakledildi ama kurtarılamadı. Nürnberg kentindeki hastanede 10 Haziran 2008 günü ardında onlarca eser bırakarak yaşama veda etmiştir. Kırgızlar Cengiz Aytmatov’u o kadar çok seviyordu ki; 2008 yılını Cengiz Aytmatov yılı olarak ilan etmişlerdi.

ANKARA’DA SERGİ AÇILDI

Dünyaca ünlü yazar Aytmatov'un doğumunun 90. yılı dolayısıyla Başkentte sergi ve film gösterimi düzenlendi. Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, doğumunun 90. yılında Başkentte açılan "Cengiz Aytmatov'un Dünyası Ankara'da" adlı resim sergisi ve film gösterimiyle anıldı.

Açılışa katılanlar arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Aynura Temirbekova ve Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov'un yanı sıra çok sayıda siyasi isim de vardı.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, burada yaptığı konuşmada, Cengiz Aytmatov'un Türk dünyası için rol model olduğunu belirtti.

OĞUL AYTMATOV: "TÜRKİYE BABAMIN İKİNCİ EVİYDİ"

Açılışta konuşan Cengiz Aytmatov'un oğlu Askar Aytmatov, babasının Türkiye'yi ikinci evi olarak gördüğünü vurgulayarak, "Babam Türkiye'ye her gelişinde ilham ve moral bulur, gelecek eserleri için çalışırdı." dedi.

Aytmatov, babasının ölümünün üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen hala eserlerine büyük bir talep olmasını "Demek ki kitaplardaki hümanist mesajı hedeflere ulaştı." sözleriyle açıkladı.

"KIRGIZ TÜRKLERİNİN PASAPORTUDUR"

Aytmatov'un dünyanın önemli yazarlarından biri olduğunu belirten Büyükelçi İbragim Junusov, "Kırgızlar nereye giderse gitsin herkes tanıyor. Kırgızların bir pasaportu var, adı Cengiz." dedi.

Junusov, Kırgız tarihini öğrenmek isteyenlerin, Aytmatov'un kitaplarını okumasının yeterli olduğunu söyleyerek, "Cengiz Han dünyayı kılıçla fethettiyse bizim Cengiz de dünyayı kalemle fethetti." diye konuştu.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Temirbekova da Aytmatov'un 90. doğum gününün sadece Türkiye ve Kırgızistan'da değil, tüm dünyada kutlandığını belirterek, "Aytmatov'un isminin dünyanın her yerinde caddelere, meydanlara ve okullara verilmesi bizim için büyük bir onurdur." ifadesini kullandı.

Kaynak
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
90yılında, aytmatov, cengiz, doğumunun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.