Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 07.02.19, 16:04   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Süt Tozu ile Zehirlenen NesillerBundan tam 71 yıl önce bugün, ABD Başkanı Harry Truman, Marshall Planı kapsamında Türkiye'ye yapılacak bir yardıma imza attı. Sovyetlerin “komünizm” propagandalarına karşı, siyasi bir mekanizma gibi görünen bu yardım, ABD’nin o dönemde ekonomik yönden Türkiye’yi kendine bağlamasının da bir aracıydı. Türk toplumunun temel tüketim alışkanlıklarını değiştiren ABD, o yıllarda okullarda “içilmesini zorunlu” kıldığı süt tozuyla, bir nesli doğal süt ve süt ürünlerinden uzaklaştırmış; ardından yeni bir ölümcül hastalığın hızla yayılmasına yol açmıştı…

Marshall Planı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, görünürde antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketiydi.

16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı aldı. ABD, Sovyetler Birliği'nin doğrudan doğruya baskısı ve tehdidi altında olduğunu vurgulayarak, sadece Yunanistan ve Türkiye'ye askeri yardım öngördü.
ABD, 'KOMÜNİZM'E KARŞI HAREKETE GEÇTİ

Altı yıllık savaş, bütün ülkelerin ekonomik kaynaklarını tüketmişti. Savaş, bütün ülkelerde ağır tahribat yaratmış; Sovyetler Birliği, bu durumu fırsat bilerek "komünizm" propagandasını şiddetlendirmişti.

Bunun üzerine ABD, 1945 Haziran'ı ile 1946 sonu arasında Batı Avrupa ve beraberindeki 16 ülkeye toplamda 15 milyar dolar ekonomik yardımda bulundu. Fakat bu yardım, bütçe açıklarının kapanması, ithalat için kullanılması gibi paranın verimli olmayan ve gidip de gelmeyeceği alanlara harcanmıştı. Bu nedenle bu yardımdan beklenen sonuç alınamadı.

MARSHALL PLANI NEDİR?

ABD yeni planlar aradı ve Dışişleri Bakanı George Marshall'ın "Marshall Planı", 5 Haziran 1947 günü Harvard Üniversitesi'nde verdiği bir nutukla açıklandı.

Buna göre, "Avrupa ülkeleri her şeyden önce kendi aralarında bir ekonomik iş birliğine girişmeliler ve birbirlerinin eksikliklerini kendileri tamamlamalılar, bu genel iş birliği sonunda bir açık ortaya çıktığında Amerika, bu açığın kapatılması için yardım etmeli. Bunun için de önce bir iş birliği programı yapmalılar" ilkesi benimsendi.
PLANIN KAPSAMI NEYDİ?

12 Temmuz 1947'de İngiltere, Fransa, Belçika, İtalya, Portekiz, İrlanda, Yunanistan, Türkiye, Hollanda, Lüksemburg, İsviçre, İzlanda, Avusturya, Norveç, Danimarka ve İsveç'in katılmasıyla toplanan 16'lar Konferansı 22 Eylül'de, ABD'ye sunmak üzere bir Avrupa Ekonomik Kalkınma Programı hazırladı.

Bu program üzerine ABD, 3 Nisan 1948'de Dış Yardım Kanunu'nu çıkardı. Amerika, bu kanuna dayanarak daha ilk yılında 16 ülkeye, 6 milyar dolarlık bir ekonomik yardım yaptı. Bu yardımlar daha sonraki yıllarda da devam edecekti. Marshall Programı, 1948 yılında Başkan Harry Truman tarafından imzalanan bir kanun ile kabul edildi.
TÜRK EKONOMİSİNİN ABD'YE BAĞLANDIĞI DÖNEM

Siyasal alandaki "Truman Doktrini"nin ekonomik uzantısı, "Marshall Yardımı" biçiminde ortaya çıktı. Türkiye, Marshall Yardımlarından faydalanan ülkelerden biriydi ve Marshall Yardımı, Türkiye için, ekonomik bağımlılığın başladığı yerdi.

Marshall Planı ile Avrupa'ya yardım götürmek isteniyordu. Bu amaçla, 1948 yılında OEEC (Ekonomik İşbirliği Örgütü) kurulmuştu ama Türkiye bunun dışında bırakılmıştı. İleri sürülen gerekçe, Türk ekonomisinin savaştan çok zarar görmediği ve kendi kendine yeterli niteliklere sahip olduğuydu. Fakat dönemin Türk hükümeti, durumu böyle görmüyordu.

ABD'nin bu yardımı, Sovyetlere karşı bir güvence olduğu gibi, hazırlanmış bulunan ekonomik kalkınma planının gerçekleştirilmesinde de kullanılacaktı.

"ABD'YE PETROL ARAŞTIRMA İZNİ VERİLMELİ"

Türkiye, ABD'ye başvurarak kendisinin de "Marshall Planı" içine alınmasını istedi. Sonunda ABD, Türkiye'yi de ekonomik yardım programının kapsamına aldı.

Başlarda askeri nitelik taşıyan ABD yardımı, ekonomik bir niteliğe büründükten sonra politikayı da etkilemeye başladı.

Anlaşmaya göre; Türk Hükümeti, Amerikan şirketlerine, bulunduğunda işletme hakkını da içeren petrol araştırma izni vermeli; sağlanan fonlardan yararlanmasını, yani iktisat politikasının denetimini kabul etmeli; yabancı sermeye karşısında onu dışlamaya götürerek vergi koymayı üstlenmeliydi.


ABD'NİN TARIMDA İLK HEDEFİ: BUĞDAY

Türkiye, 1950'li yılların ortalarına kadar ekonomik olarak iyi durumdaydı. Marshall Planının getirdiği olumsuz etkiler, 1960'lara doğru görülmeye başlandı. Etkileri ise, günümüzde hâlen sürüyor.

1950'li yıların ortalarına kadar Türk toplumu buğdayını üretir; kendi yiyeceği miktarı ayırır, kalanını da başka ülkelere ihraç ederdi. ABD'nin o yıllarda geliştirdiği ve kısa bir gelecekte yararlandığı proje ise, "sonora" adını verdiği bitki genetiğini değiştirme sonucu, üretimi arttırma yolunda yaptığı araştırmaydı.

Dolayısıyla, ilk ürün olarak temel besin maddesi olan "buğday" seçilmişti. ABD, Hitlerin insan genetiği üzerinde uzmanlaştırdığı Alman bilim adamlarının başını çektiği bir ekiple, "sonora" denemesi yaparak, kendi tarımında "büyük ilerleme" gerçekleştirdi."SÜT TOZU" İÇİRİLEN NESİLLER


Türkiye, ABD yörüngesine terk edildikten sonra, başına gelen en tehlikeli meselelerden biri Marshall Yardımı kapsamında Türk çocuklarının maruz kaldıkları gıda saldırısıydı.

Marshall Yardımı kapsamında gelen yardım kalemlerinden biri, süt tozuydu ve süt tozundan ilkokul öğrencilerinin hepsi yararlanmak zorundaydı. ABD'den yardım olarak gelen bu süt tozları, Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokullara dağıtıldı ve öğrencilerin tüketmeleri mecbur tutuldu.

Hayvancılığın aktif olarak sürdürüldüğü o dönemde, çocuklar süt ve süt ürünlerine doğal yollarla ulaşabiliyor olmalarına karşın, süt tozu tüketmek zorunda kalmışlardı.

Marshall Yardımının temel hedeflerinden biri de buydu. Süt tozu gibi gayet masum görünen malzemeler vasıtasıyla toplumun hücrelerine nüfuz etmek ve tüketim alışkanlıklarını değiştirerek Türkiye'yi kendine bağımlı hale getirmek.
BUĞDAY, SÜT TOZU, ÇOCUK FELCİ…


Marshall Planı ile ülkemize "bedava" buğday, çocuklara süt tozu ve beraberinde "Çocuk Felci" yardım olarak geldi. Süt tozunun zorunlu olarak içirildiği bu yıllarda, Türkiye'de ilk çocuk felci salgını görülmeye başlandı. Felçlere, hatta ölümlere yol açan bu hastalığa karşı aşıları da ABD, milyon dolarlar karşılığında Türkiye'ye sattı.

ABD'nin emperyalizm aracı olan Dünya Bankası, bu süreçte boş durmamış, ülkemize uzun vadeli ticaret karşılığı krediler açmış; bu krediler karşılığında siyasetçilerimiz için makam arabaları, kadınlarımız için naylon çoraplar, askerlerimiz için eski silahlar ABD'den alınmıştı.

Böylece Marshall Planı ile ülke halkının tüketim alışkanlıkları değiştirilmeye başlanarak, ABD ekonomisine gelecek yaratıldı. ABD ise, yapılanları yardım amaçlı gösterip, birçok ülke halkına sevimli göründü.__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 21:00   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,378
Ettiği Teşekkür: 172818
Aldığı Teşekkür: 186464
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Metal bardaklarla ilkokul da 2 yıl ben de içtim. Mecburdu iyi mi. İlk zamanlar kokusundan dolayı zar zor içiyordum, daha sonra bağımlılık bile yaptı diyebilerim.__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 22:18   #3
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Metal bardaklarla ilkokul da 2 yıl ben de içtim. Mecburdu iyi mi. İlk zamanlar kokusundan dolayı zar zor içiyordum, daha sonra bağımlılık bile yaptı diyebilerim.

Sen yine sadece 2 yıl süt içmişsin ReaL.

Benim zamanımda süt tozundan tabletler vardı, dikdörtgen şeklinde. Yaklaşık olarak 7 yıl boyunca her sabah bize okulda dağıttılar bol bol yedim.

Ayrıca, kutu sütleri vardı. Her sabah yine suyla karıştırıp pişirip içiyorduk. Hem de plastik bardaklarda.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 22:38   #4
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Metal bardaklarla ilkokul da 2 yıl ben de içtim. Mecburdu iyi mi. İlk zamanlar kokusundan dolayı zar zor içiyordum, daha sonra bağımlılık bile yaptı diyebilerim.Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Sen yine sadece 2 yıl süt içmişsin ReaL.

Benim zamanımda süt tozundan tabletler vardı, dikdörtgen şeklinde. Yaklaşık olarak 7 yıl boyunca her sabah bize okulda dağıttılar bol bol yedim.

Ayrıca, kutu sütleri vardı. Her sabah yine suyla karıştırıp pişirip içiyorduk. Hem de plastik bardaklarda.

Yaşınız çıktı ortaya. Bundan sonra sizlere abi, abla diyebilir miyim?

Benim zamanımda ise süt içiliyordu.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 22:45   #5
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Yaşınız çıktı ortaya. Bundan sonra sizlere abi, abla diyebilir miyim?

Benim zamanımda ise süt içiliyordu.
Yaşımı sakladığım yok zaten. Daha sonrasında normal süt de içtim.

__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 22:50   #6
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster

Yaşımı sakladığım yok zaten. Daha sonrasında normal süt de içtim.

Bir de bizim zamanımızda her gün birimiz kahvaltısını öğretmenimizle paylaşırdı. Nedense böyle bir faaliyet icat edilmişti.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 23:09   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,378
Ettiği Teşekkür: 172818
Aldığı Teşekkür: 186464
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Yaşınız çıktı ortaya. Bundan sonra sizlere abi, abla diyebilir miyim?

Benim zamanımda ise süt içiliyordu.
Profilimde erkek olduğum belirtili yahu.

Forumda, yaş büyüklüğü bakımından yukarıdan üçüncü sıradayım. Kaldı 3-5 senemiz, yuvarlanıp gidiyoruz.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Yaşımı sakladığım yok zaten. Daha sonrasında normal süt de içtim.
Gülümsün daha 30 yaşında, belki daha da küçüktür.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.19, 23:14   #8
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Profilemde erkek olduğum belirtili yahu.

Forumda, yaş büyüklüğü bakımından yukarıdan üçüncü sıradayım. Kaldı 3-5 senemiz, yuvarlanıp gidiyoruz.

[FONT=Georgia][SIZE=3]
Gülümsün daha 30 yaşında, belki daha da küçüktür.

Allah uzun ömür versin ReaL. Daha yaşımız başımız ne?


__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.19, 01:33   #9
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 900
Mesajlar: 7,779
Ettiği Teşekkür: 23067
Aldığı Teşekkür: 26662
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

E yani konu yaşsa kambersiz düğün olur mu.
İlkokul 1 ve 2. sııflarda ben de içtim o sütlerden, annem yanıma ilâç kutusu içinde şekerle karışık kakao verirdi süt geldiğinde içine koyar içerdim, bak daha o zamandan kahve seveceğim belliymiş.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.19, 09:08   #10
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Süt Tozu ile Zehirlenen Nesiller

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Profilimde erkek olduğum belirtili yahu.

Forumda, yaş büyüklüğü bakımından yukarıdan üçüncü sıradayım. Kaldı 3-5 senemiz, yuvarlanıp gidiyoruz.

Gülümsün daha 30 yaşında, belki daha da küçüktür.

Tamam da Real abi, ben zaten seni kastederek "abi", Gülümsün ablayı kastederek de "abla" demiştim o mesajımda.

Ama 30 yaşındaysa abla demeyeyim Gülümsün'e.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
nesiller, tozu, zehirlenen


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.