Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.12.19, 15:02   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8440
Mesajlar: 30,749
Ettiği Teşekkür: 110384
Aldığı Teşekkür: 160722
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırıyorsunu

‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırıyorsunuz?


1930'ların sonlarında birçok ülke hava (gaz) saldırısına karşı “pasif” ve “aktif” korunma önlemleri alıyordu. İşte Türkiye'nin, II. Dünya Savaşı'nın ufukta göründüğü 1937'de ve 1938'de yurt dışından “gaz istemesi” de muhtemel bir hava (gaz) saldırısına karşı bir “aktif korunma” önlemiydi

1 Aralık 2019 Pazar gecesi Alman ARD kanalında “Unutulan Katliam: Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü?” adlı bir belgesel yayımlandı. Thorsten Mack ve Karaman Yavuz'un hazırladığı 6 dakikalık belgeselde şöyle denildi: “Türk arşivlerinde bulunan 1937 tarihli önemli bir belge, Dersim'den sorumlu generalin zehirli gaz talebinden sonra, Nazi Almanya'sına 20 ton zehirli gazın ısmarlandığını gösteriyor. Kemal Atatürk, Türkiye'yi modern ulus devlet haline getirirken, Hitler'le birlikte çalıştı, katliam yaptı!”

Bugün, Alman ARD kanalının bu çirkin iddiasına cevap vereceğim!

“DERSİM'DE ZEHİRLİ GAZ” İDDİASININ TARİHİ
Alman ARD kanalında gündeme getirilen bu “zehirli gaz” iddiası yeni değil; Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlarının 50 yıldır dile getirdikleri bayat bir iddia bu!

Bu iddiayı yıllar önce ilk olarak, Nuri Dersimi, “İntikam! İntikam! İntikam! (…) Kürdistan denen ana yurdun kurtuluşu için intikam!” diye haykırdığı “Kürdistan Tarihinde Dersim” adlı propaganda kitabında ortaya attı. (1) Daha sonra, harekat sırasında Ankara'da olan, ancak yıllar sonra anılarında harekatı görmüş gibi anlatan İhsan Sabri Çağlayangil, siyaseten “CHP'yi lekelemek için” bu zehirli gaz iddiasını tekrarladı. (2) 2011-2014 arasında birçok gazete bu iddiayı dile getirdi. Alman ARD kanalından önce -son olarak- Mayıs/Haziran 2019'da Dersim Gazetesi'nde “Zehirli Gaz Belgelerini Açıklıyoruz!” başlığıyla zehirli gaz iddiası dillendirildi. Manşetten verilen belgede, Türkiye'nin Almanya'dan gaz, ABD'den uçak istemesi, bunların alınıp Dersim'de kullanıldığı biçiminde çarpıtılarak yorumlandı. Oysaki o belgede, istenen gazın alındığına ve Dersim'de kullanıldığına ilişkin hiçbir ifade yok.

Pasif korunma önlemleri: İnsanı yaşatmak için alınan önlemlerAkşam 25 Mayıs 1935.

Nisan 1915'te Almanlar Belçika Ypres'te zehirli gaz kullandılar. (3) I. Dünya Savaşı sırasında zehirli gazlar nedeniyle 1 milyona yakın tıbbi vaka gerçekleşti, 90 bin insan öldü.(4)

17 Haziran 1925 tarihli Cenevre Protokolü'nde boğucu, zehirli gazların savaşlarda kullanılması yasaklandı. (5) Türkiye bu yasak kararını 1929'da kabul etti. (6)

Ancak Cenevre Protokolü, zehirli gazların kullanılmasını engelleyemedi: İspanyollar, Fas'ta İspanya karşıtı sivillere hardal gazıyla saldırdı. (7) 1935'te İtalya Habeşistan'a saldırdığında zehirli gaz kullandı. Bu nedenle 1930'larda pek çok ülke zehirli gazlara karşı “aktif” ve “pasif” korunma önlemleri almaya başladı. İşte o ülkelerden biri de Türkiye'ydi.

Türkiye, 1927-1939 arasında zehirli gazlara karşı şu “pasif korunma önlemlerini” aldı:

1927'de “Muharebe Gazlarından Korunma Talimatı” yayımlandı.

1928'de “Cephe Gerisinin Havaya (Gaza) Karşı Korunması Talimatnamesi” yayımlandı.
1931'de “Halk İçin Havaya (Gaza) Karşı Korunma Talimatı” yayımlandı.

Bu talimatlara göre il, ilçe ve bucaklardaki askeri ve mülki amirler havaya (gaza) karşı gerekli tüm önlemleri almakla ve halkı bilgilendirmekle görevlendirildi.

1932'de Ankara Mamak'ta bir kimya laboratuvarı açıldı.

1933'te “Hava Hücumlarından Korunma Cemiyeti” kuruldu. Bu cemiyet 1934'te “Cankurtaran” adlı bir dergi çıkardı. Dergi halkı, zehirli gazlara karşı uyardı.
1933'te “Zehirli ve Boğucu Gazlar ve Hava Hücumlarından Korunma İşleri Müdürlüğü” kuruldu.

1934'te “Zehirli Gazlarla Bunları Kullanmaya Mahsus Vasıtaların Memlekete Sokulması ve Yaptırılmasını Yasaklayan Kanun” kabul edildi.
1934'te hava taarruzlarına karşı halkı bilgilendirmek ve savunma önlemleri almak için İçişleri Bakanlığı'na bağlı “Seferberlik Müdürlüğü” kuruldu.

1935'te Türk Hava Kurumu'nun (THK) 6. Kongresi'nde konuşan Başbakan İsmet İnönü, “Türkiye'nin hava (gaz) tehlikesine maruz olduğunu bilmeliyiz ve söylemeliyiz” diyerek halkı THK'ya yardıma çağırdı.

1935'te “Kimya Harbinden Korunmaya Mahsus Kanun” çıkarıldı.

1935'te “Hava Taarruzlarına Karşı Korunmada Yurt Sıhhat İşleri Talimatı” hazırlandı.

1935'te Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı “Hava ve Zehirli Gaz Mücadele Şubesi” oluşturuldu.

1935'te THK, “Hava (Gaz) Tehlikesini Bilenler Üyeliği” başlattı. Bu kampanyaya katılanlar THK'ya uçak alımı için yardım edecekti. Kampanyaya Atatürk ve İnönü de katıldı.

1935'te “Vilayetlerde Açılacak Zehirli Gazlardan Korunma Kursları Hakkında Talimat” çıkarıldı.

1935'ten itibaren yurdun her tarafında önce asker, sivil resmi görevliler; öğretmenler, öğrenciler, doktorlar, sonra halk için hava saldırılarından ve zehirli gazlardan korunma kursları açıldı. Kurslara katılmayanlara para cezası verilecekti. 1935'ten itibaren okullarda zehirli gaz dersleri ve konferansları verilmeye başlandı. 1935'te İstanbul'da “Hava (Gaz) Tehlikesi Mitingi” yapıldı. Anadolu'da da pek çok ilde ve ilçede hava (gaz) tehlikesi konusunda halkı bilinçlendirmek için toplantılar yapıldı, konferanslar verildi. Bu toplantılardan biri de 1936'da Dördüncü Umum Müfettiş ve Tunceli Valisi Abdullah Alpdoğan tarafından Elaziz'de yapıldı. (8). Atatürk düşmanları, 1936'da Elazığ'daki “bu pasif korunma toplantısını” bile “Dersim'de gaz kullanıldığının belgesi!” diye pazarlamaktan çekinmediler.

1935'ten itibaren zehirli gazlar konusunda halkı bilgilendirmek için sergi, afiş ve broşürler hazırlandı. “Sıhhiye Mecmuası”, “Kızılay Mecmuası”, “Havacılık ve Spor”, “Türk Hava Mecmuası”, “Ülkü” gibi pek çok dergide zehirli gazlar konusunda yazılar çıktı. Örneğin 1934-1935'te Ülkü dergisinde Hikmet Rıfat, “Zehirli Gazlar” adlı bir yazı dizinde tüm zehirli gazları halka tanıttı. (9) Bu konuda çok sayıda kitap çıktı. Neredeyse her hafta gazetelerde zehirli gazlar konusunda halka bilgi verildi. Ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

1935'te Ankara'da Kızılay Gaz Maskesi Fabrikası açıldı. Fabrikada yılda 300 bin maske üretilecekti. Burada yapılan maskelere “Türk Halk Maskesi” veya “Kızılay Maskesi” adı verildi. Gaz maskesi satışını artırmak için kampanyalar düzenlendi.

1935'ten itibaren gaz saldırılarına karşı sığınaklar yapmak için çalışmalara başlandı. Yeni yapılacak tüm binalara sığınak zorunluluğu getirildi.

1936'da “Savaş Zamanlarında Işıkların Söndürülmesi ve Karartılması Talimatnamesi” hazırlandı.

1937'de “Hava Müdafaa Genel Komutanlığı” kuruldu.

1937'de “Gaz Genel Komutanlığı” kuruldu.

1938'de “Vilayet Hava Korunma Komisyonları” kuruldu.

1938'de “Hava Taarruzlarına Karşı Korunma Kanunu” kabul edildi. (10).

Atatürk Türkiye'si II. Dünya Savaşı öncesinde zehirli gazlara karşı aldığı bu “pasif korunma” önlemleriyle kendi halkını korumak istedi. Bütün bu çalışmalar, insanı “öldürmek” için değil, “yaşatmak” için yapıldı.
Atatürk karşıtlarının algı yönetimi

Aktif korunma önlemine “Katliamın kanıtı” diyorlar
07.08.1937 tarihli bu belgede; Bakanlar Kurulu, bazı zehirli gazların ve bunları uçak bombalarına doldurma aygıtının Alman şirketlerinden satın alınmasına karar veriyor. Cumhurbaşkanı Atatürk'ün de imzaladığı bu Bakanlar Kurulu kararının hemen başında “Hava silahlanma programı tahakkuku” için bu gazların alınmak istendiği belirtiliyor ki, ‘HAVA SİLAHLANMA' bir ‘aktif korunma önlemi'dir. Alman ARD kanalı işte bu belgeyi çarpıtarak “gaz istendiyse alındı, alındıysa Dersim'de kullanıldı!” sonucuna varıp Atatürk'ü ‘katliamcı' ilan ediyor.

Alman ARD kanalının “Türkiye Dersim'de zehirli gaz kullandı!” iddiası 1937'de Türkiye'nin Almanya'dan gaz istediğini gösteren bazı arşiv belgelerine dayanıyor. (Bu belgeleri internette görebilirsiniz). ARD, bu gazın “Dersim'de Alevileri katletmek için istendiğini!” söylüyor. Oysaki istenen gazların alındığını ve dahası Dersim'de kullanıldığını gösteren bir belge yok.

Peki, o zaman “Neden Türkiye, 1937'den itibaren yurt dışından gaz istedi?” Çünkü 1930'ların sonlarında birçok ülke hava (gaz) saldırısına karşı “pasif” ve “aktif” korunma önlemleri alıyordu. İşte Türkiye'nin, II. Dünya Savaşı'nın ufukta göründüğü 1937'de ve 1938'de yurt dışından “gaz istemesi” de muhtemel bir hava (gaz) saldırısına karşı bir “aktif korunma” önlemiydi.
1925 Cenevre Protokolü'ne rağmen bazı Avrupa ülkeleri zehirli gaz üretimine devam ettiler. Uzmanlar, geleceğin savaşlarında zehirli gazların kullanacağını söylüyordu. (11) 1931'de “Havacılık ve Spor” dergisindeki “Zehirli Gaza Karşı Sivil Halkı Ne Şekilde Koruyabiliriz?” başlıklı bir makalede aynen şöyle deniliyordu: “Almanya, Amerika, İtalya, Fransa, İngiltere, Rusya bütçelerinden gaz yapmak için milyonlarca lira ayırıyorlar. Muharebede hiçbir kuvvet bu hükümetleri gaz kullanmaktan men edemeyecektir.” (12).

1930'larda “zehirli gaz” en tehlikeli savaş silahı olarak görülüyordu. Nitekim 1935'te İtalya Habeşistan'da zehirli gaz kullandı.

Atatürk, 1 Kasım 1935 tarihli meclisi açış konuşmasında şöyle dedi: “Son uluslararası olaylar, Türk milleti için kuvvetli bir hava ordusunun ne denli önemli olduğu konusunda bir kanıt olmalıdır. Çok emekle kurduğumuz, canımızla korumaya ant içtiğimiz kutsal yurdun havadan saldırılara karşı güvenlik altında bulunması demek, bize saldıracakların, kendi yurtlarında bizim de aynı zararları yapabileceğimize güvenimiz demektir…” (13) Görüldüğü gibi Atatürk, Türkiye'ye saldıracakları caydırabilmek için “kuvvetli bir hava ordusuna” sahip olmamız gerektiğini belirtiyordu. İşte bu “güçlü hava ordusunun” silahlarından biri de gazdı. Türkiye, işte böyle bir ortamda, II. Dünya Savaşı öncesinde “aktif korunma için” gaza sahip olmak istedi.

Türkiye, Atatürk'ün de imzaladığı 07.08.1937 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararıyla Alman şirketlerden bazı zehirli gazlar ile bunları uçaklara doldurma aygıtı satın almaya karar verdi. 18. 08. 1938 tarihinden itibaren gaz üreticisi Alman şirketlerle görüşmelere başlandı. Ancak görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Bunun üzerine Türkiye, 20.03.1938'den itibaren hem “gaz” hem de bu konuda “uzman” isteğiyle gaz üreticisi bir İngiliz şirketine başvurdu. Ancak İngiltere, bu gazları ve gaz uzmanını ancak 1939 Nisan ayı sonunda gönderebileceğini bildirdi. (14) Bilindiği gibi II. Dersim Harekatı 1938'de gerçekleştirildi. O sırada Türkiye'nin elinde zehirli gaz yoktu.

Gaz Şube Müdürü Nuri Refet Bey, hava birlikleri için gaz satın almak, gazlı bomba yaptırmak için Almanya'ya gönderildi. Zehirli gazlardan korunmak için Almanya'dan gaz sığınak uzmanı Dr. Scossberger Türkiye'ye getirildi. Gaz konusunda bilgi almaları için Bnb. Ethem ve Tğm Şaban Emül, 1.5 ay Almanya'da eğitime gönderildi. (15) Ayrıca hava hücumlarından korunma uzmanı Alman Hamsley de Türkiye'ye getirildi. (16).

Türkiye, ufukta görünen II. Dünya Savaşı'na hazırlıksız yakalanmak istemiyordu. Bir taraftan “pasif korunma önlemi” olarak zehirli gazlardan korunmak, diğer taraftan “aktif korunma önlemi” olarak zehirli gazlara sahip olmak istiyordu. Başka türlü “caydırıcı” olamazdı.

Demem o ki, Türkiye'nin kendi halkını gaz saldırısından koruma çabasının (aktif korunma önleminin) belgelerini “Dersim'de zehirli gaz kullanıldığının kanıtı!” diye pazarlıyorlar.

KAYNAKLAR DİPNOTLAR:

1- Nuri Dersimi, Kürdistan Tarihinde Dersim, İstanbul, 1994, s. 306.

2- Turgut Özakman, Cumhuriyet Türk Mucizesi, İkinci Kitap, s. 809-810.

3- Havacılık ve Spor, 15 Nisan 1931, S. 45, s. 740.

4- Bülent Bakar, Hava Taarruzlarına Karşı

Türkiye'de Pasif Korunma, İstanbul, 2019, s.17, 23, 24.

5- Havacılık ve Spor, S. 45, s. 741.

6- Resmi Gazete, 20.01.1929.

7- Bakar, s.20.

8- Cumhuriyet, 28. 6 1936.

9- Ülkü, 1934-1935, S.14-17.

10- Bakar, s. 21-179. Sabit Çetin, İkinci Dünya Savaşı'nda İstanbul ve Trakya'da Alınan Tedbirler: Pasif Korunma ve Tahliye, Basılmamış Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008, s. 12-60.

11- Türk Hava Mecmuası, 15 Kanunuevvel 1928, S. 62, s. 930, 931.

12- Havacılık ve Spor, 1 Nisan 1931, S.44, s.724.

13- Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Ankara, 2006, s. 834-835.

14- Cengiz Özakıncı, ”İngiliz Devlet Arşivinden Gizli Belgelerle Kanıtlıyoruz: Dersim'de Zehirli Gaz Kullanılmadı”, Bütün Dünya, 1 Haziran 2012, s. 73-77.

15- Hakan Arslantürk, Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de Sivil Savunmanın Tarihi Gelişimi, Basılmamış Doktora Tezi, Ankara, 2005, s. 44, Çetin, s.15, Bakar, s. 64.

16- Bakar, s.204.

Sinan Meydan
Kaynak

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.19, 15:22   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 569
Mesajlar: 2,637
Ettiği Teşekkür: 21328
Aldığı Teşekkür: 11405
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Tarih ve tarihi vakaları ve olayları saptıranlar, şüphesiz ki hizmet ettikleri yerlerden, ya aferin ya para, ya taltif ya da sosyal makam mevki alıyor... Ermeni soykırım iddiaları kesintisiz ve mutlaka gündemde tutulurken, nelere ve nerelere hizmet edildiğinin sağlıklı ve tarihe inanan ülkelerin vatandaşları tarafından iyi bilinmektedir...
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.19, 15:46   #3
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 96
Mesajlar: 1,217
Ettiği Teşekkür: 5630
Aldığı Teşekkür: 4678
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Merhaba,

Atatürk Türkiyesini, Hitler Almanyası ile karıştırıyorlar...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.19, 18:29   #4
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Zehirli gaz kullanıldı mı bilmiyorum ama çok fazlasıyla oranısız şiddet uygulanmış olmalı. Anlatılanlar o yönde. Köylerini boşaltıp dağlara kaçan köylüler, derelerin günlerce, haftalarca kan akması, mermi kıtlığı nedeniyle süngüyle insanların öldürülmesi, o dehşetle bakan çocukların görüntüleri vb hep korkunç şeyler yaşandığını hissettiriyor.

Geçen ay bir yazı yayınlandı. Dersim olaylarında çatışmalara katılmış bir askerin günlüğü. Biraz ipucu veriyor orada yaşananlara dâir.

İşte linki:

Dersim Soykırımı ve

"Dersim'de bir isyan girişimi oldu ve buna karşılık devlet de yapması gerekeni yaptı" deniliyor. Tabii ki isyan olmuşsa bunu bastırmak her devletin hakkıdır. Hiç bir devlet kendi topraklarında başka bir silahlı güce müsamaha edemez. Ama sanırım o devirde sivil-silahlı ayrımı yapmaksızın bütün bir halkı topyekün ezmek ve böylece esaslı bir ders vermek şeklinde bir anlayış varmış. Devleti kutsayıp kitlelerin gerçekliğini dikkate almayan, gereksiz, acımasız... Sıradan insanlarda da varmış bu zihniyet.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.19, 19:31   #5
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,477
Ettiği Teşekkür: 147112
Aldığı Teşekkür: 49961
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Zehirli gaz kullanıldı mı bilmiyorum ama çok fazlasıyla oranısız şiddet uygulanmış olmalı. Anlatılanlar o yönde. Köylerini boşaltıp dağlara kaçan köylüler, derelerin günlerce, haftalarca kan akması, mermi kıtlığı nedeniyle süngüyle insanların öldürülmesi, o dehşetle bakan çocukların görüntüleri vb hep korkunç şeyler yaşandığını hissettiriyor.

Geçen ay bir yazı yayınlandı. Dersim olaylarında çatışmalara katılmış bir askerin günlüğü. Biraz ipucu veriyor orada yaşananlara dâir.

İşte linki:

Dersim Soykırımı ve

"Dersim'de bir isyan girişimi oldu ve buna karşılık devlet de yapması gerekeni yaptı" deniliyor. Tabii ki isyan olmuşsa bunu bastırmak her devletin hakkıdır. Hiç bir devlet kendi topraklarında başka bir silahlı güce müsamaha edemez. Ama sanırım o devirde sivil-silahlı ayrımı yapmaksızın bütün bir halkı topyekün ezmek ve böylece esaslı bir ders vermek şeklinde bir anlayış varmış. Devleti kutsayıp kitlelerin gerçekliğini dikkate almayan, gereksiz, acımasız... Sıradan insanlarda da varmış bu zihniyet.Su dersim olaylarini tam olarak anlaya bilmis olmasamda, verdigin link´i bir incelemeye aldim!.


Alıntı:
Çalışmalarını Almanya’da sürdüren tarihçi Zeynep Türkyılmaz Dersim’de 1938’te devlet eliyle yaşatılan vahşete dair önemli bir belgeyi paylaşıyor. Harekata katılan bir askerin günlüğüne yazdığı notlar, hem 1938’te neler yaşandığını, hem de bu vahşetin kimi askerlerce nasıl da duygusuz biçimde icra edildiğini ortaya koyuyor.
Tarih olarak burada 1938 verilip, buna dikkat edilmesi lazim simdilk!.


Alıntı:
Dersim Soykırımı'nı şu ana kadar göremediğimiz bir açıdan anlatan bu vurucu satırlar, Atatürk Kitaplığı’nın yakın zamanda internet üzerinden kullanıma açtığı dijital kaynaklar arasında bulunan, 1938 yılına ait bir hatırattan alınma. Zorunlu askerliğini yapmakta olan bir asker tarafından, bizim kuşağın Ece Ajandası diye bildiği, eski adıyla Ece muhtıra defterine 27 Temmuz ile 25 Eylül arasında Osmanlıca yazılmış notlardan sadece birisi.

Yani 1938´de 27 temmuz ile 25 Eylülden bahsediliyor!.


Sahte belge üretirken bile Tarihi nasil carpildigi acikca görülüp, Foyalari ortaya cikmakta!.


Buraya kadar sadece emek verip, kendi alinti yaptiklarini ve Linklerini ortaya koydum!.


Simdi ise, Osmanlica yazilmis derken, acaba kimlerin yazdigini arastirmak gerek, cünkü,

Alıntı:
Türkçe Alfabe, Güzel dilimizin ve eşsiz yurdumuzun alfabesi olan, Türkiye Türkçesinde kullanılan harflerin yer aldığı alfabedir. Türkçe alfabe 1 Kasım 1928 yılında harf inkılabı ile kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Atatürk devrimlerinden biri olan harf inkilabı ile halkın okur yazar oranının düşmesine ve eğitimin zor olmasına neden olan eski Arap alfabesi yerine Türkçe harfler içeren yeni Türk alfabesi getirilmiştir. Okur yazarlığın artırılması amacı ile beraber Türk alfabesine geçişte ki bir diğer amaç Türkiye dışındaki Azerbaycan, Kırgızistan gibi Türk devletleri ile ortak dili kullanmak ve yakınlaşmaktır. Latin alfabesinin temel alındığı Türkçe alfabe 29 harften meydana gelmektedir. 8 ünlü ve 21 ünsüz harf içeren Türkçe alfabenin yazımı şu şekildedir.


Alinti
Türkce yazilimin baslayisinin 10 Yil ardindan, halen Osmanlica Sahte delil yaratanlar var!.


Geldikmi yeniden Yakup Cavus´un sözüne?.


Tarih boyunca Ermeni Diasporasi, Dogu Anadolunun Kürtlestirme cabalari, Kahpeler tarafindan takip edilmekte!.


Kurtulus savasinda, Kahpe Müntefiklerinden yari yolda birakilanlar, bu tarihtemi gözü kapali, kontrol etmeden delilleri kabül ettire bileceginimi zannediyor?.


Nafile!.

__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.12.19, 19:48   #6
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Türkce yazilimin baslayisinin 10 Yil ardindan, halen Osmanlica Sahte delil yaratanlar var!.
Askere alma yaşı 20 olsa, 20 yaşında askere giden bu adam ilkokul 3'e kadar eski alfabeyle okuyup yazmış olmalı. Bu durumda eski alfabeyle tutmuş olması normal günlüğünü.

Zaten günlüğün fotoğrafını da koymuşlar. Fotoğrafa bakınca anlaşılıyor eski harflerle yazılmış olduğu.

Yani bay çakma Holmes, sahte delil avcılığın başarısız.
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.12.19, 20:33   #7
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,477
Ettiği Teşekkür: 147112
Aldığı Teşekkür: 49961
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Askere alma yaşı 20 olsa, 20 yaşında askere giden bu adam ilkokul 3'e kadar eski alfabeyle okuyup yazmış olmalı. Bu durumda eski alfabeyle tutmuş olması normal günlüğünü.

Zaten günlüğün fotoğrafını da koymuşlar. Fotoğrafa bakınca anlaşılıyor eski harflerle yazılmış olduğu.

Yani bay çakma Holmes, sahte delil avcılığın başarısız.

Türk Düsmani kahpelerin icinde yasamayip, bilgim olmasa, yutturmaya kalkabilirdin!.


Almanlarin babasi olarak bilinip, Herrhausen Katliaminda rolü olan sahis, 1982 senesinde Ingilizlerle gizli anlasmalar yapip, Kahpe Cocuk Katili PKK´ya Dogu Almanyada yataklik yapti!.


PKK´yi bosalan Dogu Almanya Askeri alanda ders verirken, Almanyada yasayan Türkler, bu Cocuk Katili PKK´nin kimler oldugunu tanitma amacli el ele verip, Die Welt Gazetesinde, komple sayfayi kapliyacak aciklamalarda bulundu!.


Almanyanin Türk Düsmanligini. arasindan 30 sene gectikten sonra, Ingiltere aciklamisti!.


Ayni Almanya, birinci Dünya Savasinda Osmanli Dostu olarak görünmeye kalkarken, Saldirilardan elde ettikler Ermeni Hazinesini Berline kacirmis, Bu Hirsizligin östünü örtebilmesi icin Kürt Kabilelerini kullanip, Istanbuldan Dogu Anadoluya, simdiki Suriye Topraklarina sürülen Ermenilere saldirttirmistir!.,


'Ikinci Dünya Savasinda, Hitlerin Berlinde bulundurdugu Ermeni Hazinesini Ingilizler calmis, Hirsizlar bu sefer Hirsizliklarina yeni bir kap uydurup, Ermeni soykirimini beraberce uydurup, Türklerin Ermeni Hazinesini caldiklarini yaymislardi!.


Almanyanin genelinde CDU´nun ne kadar das Braunbuch´tan nem aldigini bilene carptin!.


Arastirmani tavsiye ederim hemen hemen 10MB´ye yakin bir bilgi!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.12.19, 20:42   #8
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Arastirmani tavsiye ederim hemen hemen 10MB´ye yakin bir bilgi!.
10 MB nedir ki? TB veya GB olsa neyse...

Ama konuya cevap vermemişsin. Osmanlı alfabesiyle yazmasına makul bir açıklama getirdim. Kabul ediyor musun?
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.12.19, 20:54   #9
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 14,477
Ettiği Teşekkür: 147112
Aldığı Teşekkür: 49961
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
10 MB nedir ki? TB veya GB olsa neyse...

Ama konuya cevap vermemişsin. Osmanlı alfabesiyle yazmasına makul bir açıklama getirdim. Kabul ediyor musun?Sen ilk önce su 10 MB´lik Fasistlerin nerelere gittigini arastirda, Gig veya Terayi zaten kaldiramazsin!.Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster


Kabul ediyor musun?


Fasist CDU Hükümetinin yaptiklarini gözlerinin önüne koydum ya, daha neyi kabül ettirmeye calisiyorsun?.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 22.12.19, 20:59   #10
Uzman Üye

Cimcimecik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2018
Konular: 57
Mesajlar: 2,336
Ettiği Teşekkür: 802
Aldığı Teşekkür: 2874
Rep Derecesi : Cimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardırCimcimecik şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: ‘Dersim’de Zehirli Gaz Kullanıldı’ İddiasına Cevap: Siz Kimi Kandırı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Insanlikarayan Mesajı göster
Fasist CDU Hükümetinin yaptiklarini gözlerinin önüne koydum ya, daha neyi kabül ettirmeye calisiyorsun?.
Sahte delil avcılığının fos çıktığını...
__________________
"Ne kadar az bilirseniz, o kadar şiddetle savunursunuz."

Bertrand Russell
Cimcimecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
cevap, iddiasına, kandırıyorsunu, kimi, kullanıldı’, İddiasına, zehirli, ‘dersim’de


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:13.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.