Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 14.06.21, 01:30   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 3011
Mesajlar: 17,450
Ettiği Teşekkür: 39723
Aldığı Teşekkür: 60284
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Osmanlı'daki Tarikatçı 10 Padişah

Osmanlı'daki Tarikatçı 10 Padişah


Osmanlı’nın kuruluşundan itibaren sultanlar ve tarikat şeyhleri arasında yakın bir ilişki vardı. Bu durum devletin kuruluşundan gelişme hatta yıkılışına kadar da böyle devam etti.

17. yüzyıl da tasavvufi anlayışın yaygın olduğu yer İstanbul’du. Devamında gelen iller ise Bursa, Konya, Amasya, Kastamonu, Antalya, Diyarbakır ve Manisa’ydı.

Kuruluşundan itibaren Osmanlı padişahlarının tasavvuf erbaplarıyla hep dirsek temasları oldu. Kimi zaman ziyaretlerine gittiler, kimi zaman da saraya davet ettiler. Bir araya geldiklerindeyse vaazlarını dinlediler ya da nasihatlerine kulak verdiler. Şeyhler padişahlara adaletli davranmalarını tembihliyor ve yaptıkları hatalar konusunda uyarıyordu.

Padişahlar sefere çıkarken de yine şeyhlerden manevi destek alıyordu. Bu ilişkiler sonucunda bazı tarikatlar vakıflaştırıldı, vergilerden muaf tutuldular ve de bazılarına hazineden maaş bile bağlandı.

Hükümdarların çoğu tarikatlara girdi. Bazıları tarikat mensuplarının kızlarını alarak; ya da vererek akrabalık bağlarını bile güçlendirdi.

Peki hangi padişah ilk kez bir şeyhin kızını almıştı? Halvetiyye şeyhi Bedrizade Muhittin Efendi ‘yi Konya’dan bizzat İstanbul’a kim getirtti?

Seferde başarılı olamayınca şeyhinin yanına sığınan padişah kimdi? Anadolu’da hangi tarikatlar vardı? Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışına dek en çok destek gören tarikatlar hangileriydi?

17. yüzyılda İstanbul’da temelleri atılan tarikatın ismi neydi? Cevapları bu konuda..İşte Osmanlı’daki tarikatçı 10 Padişah…

Sarayda tarikatlar her zaman birbirlerine yakın oldular. Bunun en önemli sebebi tarikatların aynı zamanda bir kültür merkezi gibi kullanılmasıydı. Çünkü tarikat şeyhleri aynı zamanda tıp, astronomi, musiki gibi ilim ve meslek dallarında hizmet veriyorlardı.

1300 yıllarda neşredilen, Mecmûa-i Tekâyâ dergisine göre o dönemde yer alan tekke ve dergahların sayısı 304’tü. 17. yüzyıl itibariyle Osmanlı’daki bütün tarikat mensupları gerek merkezlere olan tekkelerde gerekse cami ve medrese ve bulundukları yerlerde Anadolu tasavvuf kültürünü yaymak amacıyla yoğun faaliyetler gösterdiler. Peki o dönemde Anadolu’da hangi tarikatlar vardı?

Halvetiyye, Mevleviyye, Bayramiyye, Celvetiyye, Nakşibendiyye, Kadiriyye, Bektaşiyye, Semerkandiyye, Zeyniyye , Kübreviyye, Şazeliyye.. Bunlardan Mevleviyye, Bektaşiyye, Bayramiyye, Celvetiyye Anadolu topraklarında kuruldu.

Muhittin Arabi’nin düşünce sistemi hemen her tarikatta kabul gördü ve Osmanlı tasavvufunda önemli bir yer tuttu.

Fakat 17.yüzyıl’da Anadolu’nun en yaygın tarikatı Halvettiyyeydi. 1412’de kurulan ve Nakşibendilik sentezi olan Halvetiyyelik, imparatorluğun yıkılışına dek destek gören en büyük tarikatlardan biriydi. Daha önce kurulmuş olan Gülşeniyye, Sünbiliyye, Uşakiyye gibi tarikatlara ilave olarak Cahidiyye, Ramazaniyye, Mısıriyye gibi tarikatlara teessüs ettiler. Bu şubelere mensup şeyhler başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun her yanına yayıldılar. İstanbul’da da Fatih, Şehremini, Topkapı, Çarşamba, Tophane ve Aksaray gibi semtlerde tekkeler kurdular. Anadolu’da ise Bursa, Sivas, Uşak, Kütahya, Amasya gibi illerde yer aldılar.

Bu dönemdeki diğer yaygın olan tarikat ise Konya’da Çelebiler tarafından kurulan Mevleviyye’ydi.

Mevleviyye tarikatının İstanbul’da en yaygın olduğu ilçeler, Yenikapı, Galata, Beşiktaş ve Kasımpaşa’ydı. Yaygın tarikatlardan bir diğeri ise Bayramiyye’ydi. Bayramiyye Kayseri’de temsil edilse de İstanbul’da da etkiliydi. Fakat merkezi Ankara’daydı.

17. yy.da İstanbul’da temelleri atılan Celvetiyye İstanbul, Bursa, Aksaray ve Manisa gibi illerde faaliyetler gösteriyordu.

Nakşibendiyye ise Diyarbakır, Bursa, Amasya gibi illerde faaliyet gösterse de 17.yüzyıl’ın sonunda yerini Müceddiyye tarikatına bıraktı. Bektaşiyye tarikatının merkezi Hacı Bektaş da olsa da İstanbul, Isparta, Antalya’da temsil edildi.

Orhan Gazi ve Yıldırım Bayezid Ayiler tarikatıyla ilgiliydi. II. Murad, II Bayezid, Halveti, Nakşi ve Kadimiler tarikatına bağlıydı.

III. Selim, II. Mahmud ve Abdülaziz Mevleviler tarikatına yakındı.

Peki ya diğer padişahlar? Onlar hangi tarikata ilgi gösterdiler.
1- Sultan I. AhmedCelvetiyye tarikatına bağlı olan Sultan I. Ahmed’in derviş meşrep bir padişah olduğu biliniyor. Hatta Aziz Mahmud Hudayu Efendiye o kadar çok bağlıydı ki atına onu bindirip kendisi de ardından yürüyordu. Ve başka Halvetiyye şeyhi Bedrizade Muhittin Efendi’yi Konya’dan bizzat İstanbul’a getirdi ve ona Sultan Selim Camii vaizliğini verdi.

2- Yıldırım Bayezid
Zeyniyye tarikatına bağlı olan Yıldırım Bayezid, 1399’da Bursa’da Kalealeti denilen yere Zaviye- i Ali inşa ettirdiği, Bursa’daki bazı topraklarla Gemlik ve Tuzla körfezlerini tarikatlara vakfettiği, Fatih’de Bursa’da Emir sultan Camisini ve türbe yaptırdığı, mezra ve bahçeleri zaviyeye vakfettiği biliniyor.

3- Yavuz Sultan Selim
Sünbüliyye tarikatına bağlı olan Yavuz Sultan Selim’in Gülbahar hatun adına Trabzon’da türbe yaptırdığı biliniyor. Bir diğer detaysa Giresun’da tekke inşa ettirmesi.


4- II. Osman
Babası I. Ahmed gibi Hüdayi Efendi’ye bağlıydı. İran seferinde başarılı olamayınca gelip onun yanına sığınmıştı. Hüdayı Efendi ise II. Osman’a aracılık ederek onu affettirmişti.
5- Osman Gazi
Ahi tarikatına bağlı olan Osman Bey, tarikatlar arasına giren hükümdarlardandı. Şeyhlerle akrabalık bağları olsun istiyordu. Sonuç olarak da Şeyh Edebali’nin kızını aldı.


6- Fatih Sultan Mehmet
Bayramiyye tarikatına bağlı olan Fatih Sultan Mehmet, Eyüp Türbesindeki Akşemseddin Efendi Hazretleri’nde kılıç kuşanmaya başladı. Fatih Sultan Mehmet’in kılıç kuşanması kısa bir sürede gelenek halini aldı, diğer padişahlara da örnek oldu.

7- IV. Murad
Bayramiyye tarikatına bağlı olan Fatih Sultan Mehmet’in ardından Celvetiyye tarikatına bağlı olan IV. Muradsa kılıcını çok saygı duyduğu Hüdayu Efendiye kuşattı. Hatta bunun için öyle bir tören hazırlandı ki devrin en önemli şeyh ve çelebileri törende hazır bulundu. Revan ve Tebriz seferine çıkan IV. Murad Konya’ya geldiği 2 Mayıs 1635 tarihinde Hz. Mevlana’nın türbesini ziyaret etti ve semaya katıldı. Şeyhe de kürk hediye etti. Dervişler için 1000 akçe verdi.
8- I. Sultan İbrahim
Halvetiyye tarikatına bağlı olan Sultan İbrahim’i diğer sultanlardan ayıran durumu biraz farklıydı, bir rahatsızlığı vardı ve o rahatsızlığından kurtulmak için Konya’dan Pir Hüseyin Çelebi’yi getirtmişti.

9- IV. Mehmet
Saltanatı boyunca şeyhlerle iyi ilişkiler içinde oldu. Karabaşiyye tarikatının bazı meclislerine katıldı ve Karabaş Veli Ali Alaattin El Atvel’e olan hayranlığını dile getirmekten hiç çekinmedi. Hüsnü Hasan Efendi’nin kendisine sarayda vaaz etmesini ayrıca zikir yaptırmasını istedi. Saraydaki has odalılar, hazineliler, kilerliler ve Enderun ağaları da biat edip bu devrana katıldı.

10- Sultan II. Mustafa
Halvetiyye tarikatına bağlı olan Sultan II. Mustafa, Lale Efendi’yi sık sık ziyaret etti ve onun için bir bina yaptırmak istedi. Onunla o bina içerisinde ayrı olarak görüşeceklerdi.

Lale Efendi’yse Sultan II. Mustafa’nın teklifini reddetti.

Çünkü maddi bir desteğe ihtiyacı yoktu. Herkesin göreceği şekilde ziyaretler gerçekleşmeliydi. Bu konu üzerineyse Sultan II. Mustafa, Lale Efendi’yi haftanın iki gece gizlice ziyaret etti ve sohbetlerine katılmaktan hiç vazgeçmedi.

__________________
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.07.21, 22:51   #2
Coolumsu
Tam Üye

Coolumsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2017
Konular: 21
Mesajlar: 243
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 316
Rep Derecesi : Coolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevherCoolumsu işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Bulutlarda
Standart Cevap: Osmanlı'daki Tarikatçı 10 Padişah

Tarikatlar İslam’a atılmış en büyük kazıktır maalesef..
__________________
Coolumsu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Coolumsu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.07.21, 23:14   #3
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 120
Mesajlar: 1,967
Ettiği Teşekkür: 3808
Aldığı Teşekkür: 7133
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı'daki Tarikatçı 10 Padişah

Tarikatlar Osmanlıyı da batırdı. Bektaşi tarikatları ve yeniçerideki kapitale göz koyan, ermeni sarraf ve ermeni kökenli sadrazamlar, Sunni ve özellikle Nakşi takibatları ile iş pişirdiler. Padişaha da ocağın kapatılması için naihatler ettiler. Yeniçeri Ocğı kapatılınca devletin resmi Tarikatı haline gelen Nakşibenlik ve benzerlerinin ve kolları hızla imparatorluğu uçuruma sürükledi. Her yer nakşi tekkeleri ve camilerle donandı.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.08.21, 14:22   #4
Efruz
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 84
Mesajlar: 2,471
Ettiği Teşekkür: 34779
Aldığı Teşekkür: 12452
Rep Derecesi : Efruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardırEfruz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Osmanlı'daki Tarikatçı 10 Padişah

Osmanlı'nın ilk zamanlarında Osman Gazi'nin Ahi Teşkilatı'na yakınlık gösterip Şeyh Edebali'nin kızı Bala Hatun ile evlenmesi kuruluş ve yükseliş aşamasında kendilerine büyük destek sağladı.

Kaldı ki Ahi Teşkilatı meslekler odası gibi hareket edip bir çeşit yetiştirme kurumu olduğu için ekonomiye de yarar sağladı.

Bunun dışındaki tarikatlar ile ilgili bilgim olmamakla birlikte günümüzde de hala devam eden bir davranış maalesef. Din bir tümör gibi devletlerin içinde büyüdükçe büyüyor.
__________________Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

Efruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
osmanlıdaki, padişah, tarikatçı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 15:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.