Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.12.09, 01:49   #11
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 502
Mesajlar: 11,674
Ettiği Teşekkür: 43329
Aldığı Teşekkür: 75431
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri

Alıntı:
IV. Murad

1- Ayşe Haseki Sultan


4. Murad gözümden düstü...


Bittin oglum sen
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09.12.09, 02:01   #12
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,260
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5452
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
4. Murad gözümden düstü...


Bittin oglum sen

Neden..
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 17.04.11, 18:47   #13
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1358
Mesajlar: 12,732
Ettiği Teşekkür: 35941
Aldığı Teşekkür: 53369
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Osmanlı Padişahlarının Eşleri


Yaklaşık 600 yıllık bir tarihe sahip Osmanlı imparatorluğunda devlet yönetiminde perde arkasından padişahlar kadar onların gözdeleri haseki sultanlar ve valide sultanlar da söz sahibiydi.Sizler için eşlerinin hayat hikayelerini araştırdık.


Osmanlı Devleti'nin ilk padişahı olan Osman Gazi'nin iki eşi vardı. Osman Gazi'den sonra tahta geçen Orhan Gazi'nin annesi olan Malhun Hâtûn, Anadolu Selçuklu Veziri Ömer Abdülaziz Bey’in kızıydı. Osman Gazi'nin ikinci eşi olan Râbi’a Bala Hâtûn ise, Osman Bey'in akıl hocası Şeyh Edebali’nin kızı ve Şehzade Alâaddin’in annesiydi.


Padişah 1. Murad'ın annesi olan Nilüfer Hâtûn, Orhan Gazi'nin ilk eşiydi. Yarhisar Tekfuru Aydos'un kızı ve Şehzade Kasım’ın annesiydi. Eski adı Holofiro'yken, Osmanlı Padişahı'yla evlendirilince Nilüfer adını aldı. Orhan Gazi'nin diğer üç eşinden ikisi de diğer büyük devletlerle diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi için evlendiği imparator kızlarıydı. Asporça Hâtûn, dönemin Bizans İmparatoru’nun kızı ve Şehzade İbrahim’in Fatma Hâtûn’un annesi, Theodora Hâtûn, Şehzade Hâlil’in annesi ve imparator kızı, Eftandise Hâtûn ise Mahmud Âlp’in kızıydı.

Murad Hüdavendigar'ın ilk eşi, Gülçiçek Hâtûn, Sultan Yıldırım Bayezid’in ve Yahşi Bey’in annesiydi. 1. Murad da diplomatik ilişkileri güçlendirmek için evlilik yapma yoluna gitti. Marya Thamara Hâtûn, Bulgar Kralı’nın kızı, Paşa Melek Hâtûn Kızıl Murad Bey’in kızı, Fûl-Dâne Hâtûn Candaroğulları'ndan bir beyin kızı, Fûl-Dâne Hâtûn ise Bulgar Beyi'nin kızıydı.Yıldırım Bayezid'in, birer şehzade annesi olan ilk işi eşinin adları bilinmezken, Kanuni Sultan Süleyman'a kadar son nikah kıyan padişah olduğu biliniyor. Bunun sebebi ise, 1402'de yapılan Ankara Savaşı'nı kaybetmesi ve eşinin düşmanlar tarafından kaçırılması. Bayezid'in eşlerinden Angelina Hâtûn, Şehzâde Musa’nın annesiydi. Angelina, aynı zamanda, ikinci kocası Fernán González de Contreras ile María García de Segovia’nın oğlu Diego González de Contreras olan Bizans Prensesi'ydi. Toprak almak karşılığında evlendiği Devlet Şah Hâtûn ise, Germiyanoğlu Süleyman Şah’ın kızı; Mustafa Çelebi'nin de annesiydi. Bayezid'in beşinci eşi Devlet Hâtûn, Mevlânâ Celâleddin-î Rûm-î’in oğlu Sultan Veled’in kızı Mutahhara Hâtûn'un soyundan gelen Germiyanoğlu II. Yakup Bey’in kızı; bir sonraki padişah Çelebi Mehmedin de annesiydi. Diğer dört eşi de beyliklerin ve diğer devletlerin önde gelen ailelerinin kızlarıydı. Hafsa Hâtûn, Aydınoğulları Beyliği’nden İsa Bey’in kızı; Sultan Hâtûn, Dulkadiroğulları Beyliği’nin altıncı hükümdarı olan Süleyman Bey’in kızı; Mileva (Olivera Lazarević Despina) Hâtûn, Sırbistan Kralı Lazar Hrebelyanoviç’ın kızı; Maria Hâtûn ise İkinci kocası Payo Gómez de Sotomayor olan Macar Kontu János’un kızıydı.Fetret Dönemi'nden sonra Padişah olan Çelebi Mehmed'in ilk eşi, Şeh-zade Kumru Hâtûn, Amasyalı bir Paşa'nın torunuydu. Padişah 2. Murad'ın annesi Emine Hâtûn da, Dulkadiroğulları Beyliği’nin beşinci hükümdarı olan Nasıreddin Mehmed Bey’in kızıydı.


İkinci Murad'ın eşlerinden Âlime Hâtûn, Dulkadiroğulları Beyliği'nden gelirken, Yeni Hâtûn, Amasyalı Mahmud Bey’in kızıydı. Tacünnisa Hatice Halime Hâtûn ise, Candaroğlu İsfendiyar Bey’in kızıydı. Fatih Sultan Mehmed'in annesi olan Hüma Hâtûn'un devşirme olduğu öne sürülmüştür. Sebep olarak da o dönemlerde din değiştiren kişilere çoğunlukla Abdullah isminin verilmesi ve Hüma Hâtûn'un babasının adının Abdullah olması gösterilir. Batı kaynaklarında Fatih Sultan Mehmed'in annesinin Fransız asıllı bir Yahudi olan Ester Stella olduğu kayıtlıdır. Fatih çocukken ölmüştür ve Fatih'i Mara Despina yetiştirmiştir. Çocuksuz ve Ortodoks olarak ölen ve Fatih Sultan Mehmet’in üvey annesi olan Mara Hatun, Sırbistan Despotu Corac Bronkoviç’in kızıydı.
[FONT=Georgia]

Fatih Sultan Mehmed'in haremde etkin olduğu bilinen eşi Gül-Bahar Hâtûn, Gevher Sultan’ın annesidir. Gülşah Hâtûn ise Karamanoğullarından İbrahim Bey’in kızıdır. Fatih'in 3. eşi ve II. Bayezid’ın annesi olan Sitti Mû’kerime (Mükrime) Hâtûn, Dulkadiroğulları Beyliği’nin altıncı hükümdarı olan Süleyman Bey’in kızıdır. Diğer eşleri ise Çiçek Hâtûn (Türkmen Beyi kızı), Helene Hâtûn (Mora Despotu Demetrus’un kızı), evlilikleri kısa süren Anna Hâtûn (Trabzon İmparatoru’nun kızı) ve Bizans prenseslerinden Alexias Hâtûn'dur.
Hükümdarlığı döneminde Osmanlı devletinin sakin bir dönem geçirdiği 2. Bayezid'in 8 eşi olmuştu. Nigar Hâtûn'un 3 çocuğu olmuş, bunlardan Şehzade Korkut, büyük bir başarıyla sürdürdüğü taht savaşının en sonunda Yavuz Selim'e yenik düşmüştür. Şirin Hâtûn, Gülruh Hâtûn, Bülbül Hâtûn, Hüsnüşah Hâtûn ve Ferahşad Hâtûn'dan sonra gelen Gülbahar Hâtûn, devletin 9. hükümdarı olan Yavuz Sultan Selim'in annesidir. 2. Bayezid'in son eşi olan Ayşe Hâtûn ise, Dulkadiroğulları Beyliği’nin onbirinci hükümdarı olan Alâüddevle Bozkurt Bey’in kızıdır.


Ömrü savaşlarda geçen Yavuz Sultan Selim'in ise yalnızca iki eşi oldu. Ayşe Hâtûn, Mengli Giray’ın kızıydı ve iki kız çocuk dünyaya getirdi. Ayşe Hafsa (Hâfize) Valide Sultan ise, Kanuni Sultan Süleyman, Hatice, Fatma ve Hafsa Sultanların annesidir.


Kanunü Sultan Süleyman'ın ilk eşi Mahidevran Sultan da, devşirme olduğu iddia edilen Abdullah Bey'in kızı, genç yaşta ölen Şehzade Mustafa’nın annesiydi.Kanuni Sultan Süleyman'ın nikah kıydığı ve uzun yıllar boyunca bağlı kaldığı Hürrem Haseki Sultan ise, Şehzade Mehmed, Bayezid, Cihangir, Mihrimah Sultan ve Padişah II. Selim'in annesiydi. Valide Sultan olabilmek için hayatı boyunca savaş veren Hürrem Sultan, Kanuni'nin ölümünden 4 yıl önce hayatını kaybetti... Kanuni'nin yine cariyelerin arasından seçtiği diğer iki eşinden de birer oğlu oldu. Gülfem Hâtûn, Şehzade Murad’ın; Fûl-Dâne Hâtûn ise Şehzade Mahmud’un annesiydi.Afife Nûr-Banû Valide Sultan, 2. Selim'in tek eşiydi. III. Murat’ın annesi ve Venedik Dükü Sebastiano Venier’in kardeşi olan Kiklad Takım Adaları’na ait Páros adası Lordlarından Nicolò Venier ile Violanta Baffo’nun Cecilia adındaki kızı, korsanlar tarafından kaçırılarak hareme hediye edildi.

Hürrem Sultan'la iyi ilişkiler kuran adını Nurbanı olarak değiştiren Cecilia, 2. Selim'in ölümünün ardından Valide Sultan konumuna yükseldi ve Safiye Sultan'la haremde güç uzun yıllar güç savaşları yaşadı.3. Murad'ın ilk eşi Safiye Valide Sultan, Venedikli meşhur şair senatör Zorzi (Giorgio) Baffo'nun akrabası, ve İyonya Takım Adaları’na ait Korfu adasının Venedikli valisinin Sofia Baffo ismindeki kızıydı. Osmanlı Donanması tarafından kaçırılarak Nurbanu Sultan'a hediye edilen Sofia, güzelliği ve zekasıyla 3. Murad'ı etkileyerek Haseki oldu.
Sultan 3. Mehmed'in annesi olan Safiye Sultan, hem eşinin hem de oğlunun ölümünün ardından uzun yıllar Harem'in en güçlü kadınıydı. 3. Murad'ın diğer eşleri ise Medine'de bir vakfı olan Şems-i Ruhsar Haseki, Şah-i Huban Haseki ve Naz-perver Haseki'ydi.

3. Mehmed'in ilk eşi Handan Valide Sultan, Safiye Sultan'la birlikte uzun yıllar haremde etkili oldu. Oğlu 1. Ahmed padişah olduktan sonra Safiye Sultan'ı eski saraya gönderince, Kösem Sultan'a kadar sarayda gücünü korudu. !. Ahmed'den sonra padişah olan I. Mustafa’nın da annesiydi. 3. Mehmed 'in diğer eşlerinden Fûl-Dâne Vâlide Sultan, Abaza asıllıydı ve I. Mustafa’ya manevî annelik yapmıştı. Fûl-Dâne Haseki ve Naz-perver Haseki de 3. Mehmed'e birer şehzade verdi.__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 18:57   #14
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1358
Mesajlar: 12,732
Ettiği Teşekkür: 35941
Aldığı Teşekkür: 53369
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri


Mâh-Firûze Hatice Valide Sultan, 1. Ahmed'in ilk eşi ve Genç Osman’ın annesiydi. 1. Ahmed'in diğer eşi Fatma Haseki de, saraydaki cariyelerdendi.


Meh-Peyker Kösem Vâlide Sultan , IV. Murat ve I. İbrahim’in annesiydi. Süt ninesiyle saraya geldiğinde 1. Ahmed'in gördüğü ve aşık olduğu Kösem Sultan'ın, eşi öldükten sonra Valide Sultan olabilmek için, Yeniçerilerle anlaşarak Genç Osman'ın ölümüne sebep olduğu ileri sürülmüştür. Genç Osman'ın ölümünden sonra yıllarca devleti yöneten tek kadın olan Kösem Sultan, halk tarafından yardımsever bir haseki ve valide sultan olarak tanınmıştı.


1. Mustafa'nın bilinen bir eşi yoktur ve hiç çocuğu olmamıştır.


Akile (Rukiyye) Hanım , Şeyhülislam Esad Efendi’nin kızı ve hür olduğu halde nikah ile evlenilen nadir kadınlardandır. 2. Osman'ın , Akile Hanım'dan sonraki eşi de, Pertev Paşa'nın torunu Ayşe Hanım'dır.


Devlete getirdiği yasaklarla tanınan 4. Murad'ın tek eşi, Ayşe Haseki Sultan'dı.
1. İbrahim'in yedi eşi olduğu biliniyor.1. İbrahim, Kösem Sultan'ın kendisine hediye ettiği Turhan Hadice Valide Sultan'a aşık olmuştur. Turhan Sultan, Rus asıllı bir cariyedir ve uzun yıllar naibe-i saltanatlık yapmıştır. IV. Mehmet'in annesidir. Hatice Mu’azzez Haseki Sultan, 2.Haseki’dir ve II. Ahmet'in annesidir. Hüma Şah Haseki Sultan (Telli Haseki), 1. İbrahim’in en çok sevdiği Haseki’sidir ve Nikah ile 'Kadın’lığa alınmıştır. Haseki Saliha Dil-Âşûb Vâlide Sultan II. Süleyman’in annesidir, saraydaki diğer cariyelerin arasından seçilmiştir. 1. İbrahim'in diğer eşleri ise Ayşe Sultan, Mah-i Enver Sultan ve Şivekar Sultan'dır.


Giritli bir ailenin kızı olan Mâh-Pâre Ümmetullah Râbi’a Gül-Nûş Sultan, 4. Mehmed'in ilk eşidir II. Mustafa ve III. Ahmet’in annesi olan Gül-Nûş Sultan, oğlu tahta geçtiğinde Valide Sultan olmuştur. 4. Mehmed'in diğer eşleri Afife Kadın, Gülnar Kadın, Kaniye Haseki ve Siyavuş Haseki'dir.2. Süleyman'ın ilk eşi, Baş Kadın olan Hatice Haseki'ydi. Aynı zamanda cariyeler Behzat Haseki, İvaz Haseki, Sülün Haseki, Şeh-süvar Haseki ve Zeyneb Haseki de2. Süleyman'ın eşleri arasındadır.


2. Ahmed'in tek eşi, 'Haseki Sultan' diye alınan Rabi'â Sultan'dı.
2. Mustafa'nın 9 eşi olduğu, bunlardan Ali-cenab'ın Baş Haseki olduğu biliniyor. Şâh-Süvar (Şehsuvar) Vâlide Sultan ise 4. Haseki'ydi ve oğlu III. Osman tahta geçtiğinde Valide Sultan olmuştu. Saliha Sebkâti Vâlide Sultan da saraydaki cariyelerdendi ve I. Mahmut’un annesiydi. 2. Mustafa'nın diğer eşleri Hüma Şah Haseki, Afife Haseki, Hatice Haseki, Hafsa Sultan (Üçüncü Haseki olduğu söyleniyorsa da Kadın Efendi olması kuvvetle muhtemeldir), Hanife Hâtûn ve Fatma Şahin Hâtûn'dur.


3. Ahmed, 19 kadınla, en fazla eşi olan padişahlardandır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın eşi Hatice Sultan’ın annesi Emetullah Baş Kadın, Baş Hasekisidir. PAdişah annesi olan eşleri, 3. Mustafa'nın annesi olan Emîne Mihr-î-Şah ve 1. Abdülhamid'in annesi olan Râbi’a Şermi Kadın Efendi'dir. Diğer eşleri ise; Rukıyye İkinci Kadın, Hatice İkinci Kadın, Zeyneb Kadın, Emine Musall Kadın, Hanife Kadın, Gülşen Kadın, Ümmü Gülsüm Kadın, Hürrem Kadın, Meyli Kadın, Fatma Hüma Şah Kadın, Nijad Kadın, Nazife Kadın, İkbal Şayeste Sultan, Ayşe Hanım ve İkbal Hatem Hâtûn'dur.


1. Mahmud'un bilinen eşleri ise Hace Ali-cenab, Hace Ayşe Kadın, Hace Verd-i Naz, Hatice Rami Haseki, Hatem Kadın, Raziye Kadın, Baş İkbal Meyyase Hanım, Fehmi Hanım, Habbabe Hanım ve Sırrı Hanım'dır.


3. Osman'ın üç eşi olmuş fakat çocuklarından hiçbiri padişah olmamıştır. Leyla Baş Kadın, Zevki Kadın ve Ferhunde Emine, 3. Osman'ın eşleridir.


3. Mustafa'nın eşlerinde Avn'ül-Hayat, Baş Kadın Efendi'ydi. Yine bir Başkadın Efendi olan Mihr-î-Şah Valide Sultan da, III. Selim’in annesiydi ve Valide Sultan olarak haremde güç kazanmıştı. 3. Mustafa'nın diğer eşleri de Rif’at Kadın Efendi, Hatice Sultan'ın annesi olan Ayşe Adil-Şah Kadın Efendi, Fehmi Kadın Efendi ve Binnaz Kadın Efendi'ydi.


1. Abdülhamid de, en fazla eşi olan padişahlar arasındadır. 15. eşinin arasından Ayşe Seniyeperver (Sinâ-Pervar) Valide Sultan,4. Mustafa'nın manevî annesiydi. 4. Mustafa'nın gerçek annesi ise İkbâl Nükhet-Sedâ Hânımefendi'ydi. Nakş-î-Dil Haseki Valide Sultan da haremde gücüyle adından uzun yıllar söz ettirmişti. Yaptığı reformlarla padişahlığı güçelndiren II. Mahmud'un annesiydi. 1. Abdülhamid'in diğer eşleri ise Hatice Ruh-şah, Hüma Şah, Ayşe, Binnaz, Dilperiz, Mehtabe, Misl-i Na-yab Kadın Efendi, Mû’teber Kadın Efendi, Nevres, Fatma Şeb-safa, Mihriban ve Ayşe Hanımefendi'ydi.


3. Selim'in bilinen 14 eşi ise Nef-i Zar, Hüsn-i Mah, Zib-i Fer, Afitab, Re’fet, Nur-i Şems, Gonca-nigar, Dem-hoş, Tab-ı Safa, Ayn-ı Safa, Mahbube, Meryem Hanımefendi, Mihriban Hanımefendi ve Fatma Fer-i cihan Hanım Efendi'ydi.


Dönemindeki padişahların birçok eşi varken, Sultan 4. Mustafa'nın sadece 4 eşi oldu: Şevr-i Nur, Dil-pezir, Seyyare ve Peyk-i Dil...


2. Mahmud'un 17 eşinden en güçlüsü ve yaptıklarıyla adından en çok söz ettireni, I. Abdülmecit’in annesi olan Bezm-î-Âlem Vâlide Sultan'dı. Pertevniyal (Pertav-Nihâl) Vâlide Sultan ise Sultan Abdülaziz’in annesi ve Beşinci Kadın Efendi'ydi. 2. Mahmud'un diğer eşleri Haciye Pertev-Piyale Nev-fidan, Ali-cenab, Fatma, Aşub-i Can, Haciye Hoş-yar, Nurtab, Misl-i Na-yab, Perviz-felek, Vuslat, Zer-nigar, Ebr-i Reftar, Hüsn-i Melek Hanımefendi, Zeyn-i Felek Hanımefendi, Tiryal Hanımefendi, Lebriz-Felek Hanımefendi'ydi.1. Abdülmecid'in, padişah annesi olan birçok eşi vardır. 5. Murad'ın annesi Şevk-Efzâ Vâlide Sultan, II. Abdülhamit’in annesi Tîr-î-Müjgan Kadın Efendi, V. Mehmet’in annesi olan Gülcemal Kadın Efendi, II. Abdülhamit’in manevî annesi olarak Valide Sultan olan Râhime Piristû Vâlide Sultan ve VI. Mehmet'in annesi olan Gülistü (Gülistan Münire) Kadın Efendi'dir. 1. Abdülmecid'in diğer eşleri ise Servet-Sedâ Kadın Efendi, Hoş-yar Kadın Efendi, Verd-i Cenan Kadın Efendi, Düzd-i Dil Kadın Efendi, Bezmi (Bezmara) Kadın Efendi, Mahitab Kadın Efendi, Nalan-ı Dil Hanımefendi, Ceylan-yar Hanımefendi, Ayşe Ser-firaz Hanımefendi, Nergis (Nergizu) Hanımefendi, Navek-misal Hanımefendi, Nesrin Hanımefendi, Şayeste Hanımefendi, Nükhet-Sedâ Hanımefendi, Yıldız Hanımefendi, Saf-derun Hanımefendi ve Hüsn-i Cenan Hanımefendi'ydi.


Sultan Abdülaziz'in de cariyelerinin arasından seçtiği beş eşi olmuştur: Dürr-i Nev Kadın Efendi, Hayran-î-Dil Kadın Efendi, Eda-Dil Kadın Efendi, Neş’erek, (Nesrin) Kadın Efendi, Gevheri Kadın Efendi...


5. Murad'ın da cariyelikten padişah eşi olmaya yükselen 10 karısı vardı: Elru Mevhibe Kadın Efendi, Reftar-ı Dil Kadın Efendi, Şayan Kadın Efendi, Meyl-i Servet, Kadın Efendi, Resan Hanımefendi, Cevher-riz Hanımefendi, Nev-Dürr, Hanımefendi, Remiş-Naz Hanımefendi, Filiz-ten Hanımefendi ve Visal-i.En uzun süre tahtta kalan padişahlardan biri olan 2. Abdülhamid, halka uyguladığı baskı ve yasaklarla tanındı. Bu süre boyunca 16 karısı olan 2. Abdülhamid'in eşleri şöyle sıralanıyordu: Nazik-eda Kadın Efendi, Bedr-i Felek Kadın Efendi, Safi-naz Nur-efzu, Kadın Efendi, Bidar Kadın Efendi, Dilpesend Kadın Efendi, Mezide Mestan Kadın Efendi, Emsal-i Nur Kadın Efendi, Ayşe Dest-i Zer Müşfika (Kayıhan) Kadın Efendi, Saz-kar Hanımefendi, Peyveste Hanımefendi, Fatma Pesend Hanımefendi, Behice (Maan) Hanımefendi, Saliha Naciye Hanımefendi, Dürdane Hanım, Calibos Hanım ve Nazlıyar Hanım.


5. Mehmed Reşad, Osmanlı Devleti'nin son padişahlarındandı. Eşleri Kam-res Kadın Efendi, Baş Kadın Efendi, Dürr-i And Kadın Efendi, Mihr-engiz Kadın Efendi, Naz-perver Kadın Efendi, Dil-firib Kadın Efendi, haremde yükselmiş, fakat devletin yıkılmasından sonra zor şartlar altında hayatlarını sürdürdüler.


Son Padişah 6. Mehmed Vahdeddin'in ise, 5 karısı vardı. Hiçbir zaman Valide Sultan olamayack olan eşleri Emine Nazik-Edâ Kadın Efendi, Şadiye Meveddet Kadın Efendi, İnşirah Kadın Efendi, Nevvare Kadın Efendi ve son padişah eşi olan Nimet Nevzad Hanımefendi'ydi.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 22:53   #15
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,365
Ettiği Teşekkür: 36755
Aldığı Teşekkür: 38629
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Dizideki uyarlamada Gülfem'in hiç çocuğu olmadığı belirtiliyor. Burada ise şehzade anası olduğu yazıyor hangisi doğru acaba?

Emeklerin için ve bilgilendirme için teşekkürler Okyanus'cum.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 22:59   #16
Gerçek Üye

denise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 93
Mesajlar: 929
Ettiği Teşekkür: 1332
Aldığı Teşekkür: 2891
Rep Derecesi : denise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Cok guzel bir baslik olmus. Tesekkurler.

Sanirim en fazla soy karisimi Osmanli doneminde olmus.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
denise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz denise'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 23:02   #17
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,365
Ettiği Teşekkür: 36755
Aldığı Teşekkür: 38629
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Bir ara nette dolaşan bir yazı vardı Denise.

Osmanlı padişahlarının eşlerini yazıp altına da AB'ye ilk giren millet zaten biziz yazılmıştı.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 23:10   #18
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1358
Mesajlar: 12,732
Ettiği Teşekkür: 35941
Aldığı Teşekkür: 53369
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
Bir ara nette dolaşan bir yazı vardı Denise.

Osmanlı padişahlarının eşlerini yazıp altına da AB'ye ilk giren millet zaten biziz yazılmıştı.
Evet hatta slayt şeklinde bana da mail gelmişti.
Şuanda AB'ye girmeye çalışırken, Osmanlı zamanında çoktan girmişiz ama farkında değiliz.
Padişahların ne çok eşi varmış. Beraber olduğu her kadından da çocukları olduğunu düşünürsek, burada yazılanlardan daha fazla olduğunu sanıyorum.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 23:19   #19
Gerçek Üye

denise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 93
Mesajlar: 929
Ettiği Teşekkür: 1332
Aldığı Teşekkür: 2891
Rep Derecesi : denise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
Bir ara nette dolaşan bir yazı vardı Denise.

Osmanlı padişahlarının eşlerini yazıp altına da AB'ye ilk giren millet zaten biziz yazılmıştı.
Dogrudur. Gecenlerde Ukraynali ogretmen arkadasim benden Hurrem'in kitabini istedi. Sizde filmi oynuyormus simdi dedi.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
denise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz denise'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.04.11, 23:42   #20
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85506
Aldığı Teşekkür: 125574
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Osmanlı Padişahlarının Eşleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
Dizideki uyarlamada Gülfem'in hiç çocuğu olmadığı belirtiliyor. Burada ise şehzade anası olduğu yazıyor hangisi doğru acaba?

Emeklerin için ve bilgilendirme için teşekkürler Okyanus'cum.


Smyciğim, çocuğu olmadığı şundan dolayıdır mutlaka:

Alıntı:
Kaanuni'nin 3. hanımı ise; Gülfem Hatun adlı 1497'de İstanbul'da doğmuş, 65 yaşında olduğu halde yine İstanbul'da vefat eden bu zevcesi 51 sene süren izdivaç müddetiyle görülüyor ki evliliği 14 yaşındayken vukubulmuştur. Muraâd adlı bir şehzadesini babası boğdurtmuştur.
Alıntı: Tarih Sayfası
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
eşleri, karıları, osmanlı, padişahları, padişahlarının


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çanakkale Savaşı (1915 - 1916) ReaL Türk Tarihi 70 18.03.20 14:25
Osmanlı Bankası Müzesi | Bank-ı Osmanî-i Şahane Basakca Müzeler 12 19.05.19 06:58
Balkanlar'da Osmanlı Fethi Ekin Türk Tarihi 2 07.03.16 23:00
19.y.y Osmanlı Temaşa Sanatının Başlangıcından 1946’ya Ermeniler oneyouu Sinema Haberleri 1 25.01.09 19:55
Osmanlı Devletinde Yenileşme Hareketleri oneyouu Türk Tarihi 0 25.01.09 02:30


WEZ Format +3. Şuan Saat: 13:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.