Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 16.04.09, 01:11   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)





Fetret Devri ya da Fasılal Saltanat

Osmanlı devletinde Ankara savaşından sonra Yıldırım Beyazıt’ın şehzadeleri arasında çıkan taht kavgasının sürdüğü dönem(1402 – 1413)

Bayezit’in savaşı yitirmesi üzerine, Osmanlı devletinin Anadolu kesimindeki bazı toprakları eski beylerine geri veren Timur, Bursa yöresiyle Rumeli yakasını da yendiği padişahîn oğullarina verdi.


Yıldırım Bayezit I (1389 – 1403)



Ankara savaşından hemen sonra Çelebi Mehmet, valisi olduğu Amasya’ya çekilirken, kardeşi Süleyman Çelebi de Rumeli’ye geçti., Öteki iki şehzade Isa ile Musa’ya da Bursa ve Balıkesir’i yurtluk olarak veren Timur, Çelebi Mehmet ile Süleyman Çelebi’den yıllık vergi ve bağlılık güvencesi aldıktan sonra Türkistan’a dönünce, dört kardeş arasında amansız bir taht kavgası başladı.


Yıldırım Bayezit, Timur'un elinde esir iken



Timur’un buyruğuyla babası Bayezit I’in cenazesini Bursa’ya getirten Musa Çelebi, eski padişaha bağlı bazı komutanların bu nedenle çevresinde toplanmasından yararlanarak Karesi’de bulunan Isa Çelebi’nin üzerine yürüdü ve onu yenilgiye uğrattı. Bursa’da padişahlığını ilan eden Musa Çelebi daha sonra toparlanan Isa Çelebi’nin baskısı karışısında egemen olduğu topraklardan çekilerek Amasya’daki kardeşi Çelebi Mehmet’in yanına sığınmak zorunda kaldı. Çelebi Mehmet’in Anadolu’nun ikisi arasında bölüşülmesi önerisini büyük oğul olduğu gerekçesiyle geri çeviren Isa Çelebi, Bursa üzerine yürüyen kardeşi Çelebi Mehmet’e Ulubat yakınlarında yapılan savaşta yenildi (1404). Bunun üzerine Bizans’a sığınan Isa Çelebi, oradan da Süleyman Çelebi’nin denetimi altındaki Edirne’ye geçti. Böylece Çelebi Mehmet Bursa’da padişahlığını ilan etti ve adına para bastırdı.





Kardeşi Süleyman Çelebi’nin yanına kattığı birliklerle Bursa üzerine yürüyen Isa Çelebi, kent önlerinde ikinci kez yenilince, yanına sığınmak zorunda kaldığı, ancak toprak karşılığında Çelebi Mehmet ile anlasan Karamanoglu Mehmet Bey tarafından öldürüldü (1405).


Çelebi Mehmet I (1389 – 1421)



Çelebi Mehmet’in Anadolu’da güçlenmeye başlamasını kendisi için tehlikeli sayan Süleyman Celebi, Edirne’den Bursa üzerine yürüyünce, bu büyük ordu karsısında Çelebi Mehmet hiç savaşmaksızın Amasya’ya çekildi. Ankara’yı ele geçiren Süleyman Çelebi, kardeşinin egemenlik alanını iyice daralttı. Ancak, bu zaferle yetinerek Bursa’ya çekilen Süleyman Çelebi, burada en zayıf yani olan safahata dalınca, Çelebi Mehmet üst üste birkaç akın düzenlediyse de deneyimli vezir Çandarli Ali Paşa’nın karşı koyması sonucu başarılı olamadı. Bu arada, boş durmayan Çelebi Mehmet, Süleyman Çelebi ile arası açılan Karamanoğlu ile anlaştı ve Anadolu’da yalnız kalmayı tasarladığından, kardeşi Musa Çelebi’yi bir ordunun başında Rumeli’ye gönderdi. Aydinoglu Cüneyt Bey’i yanına alan Süleyman Celebi, kardeşinin ordusunu yendiyse de Eflâk’a kaçan Musa Celebi, burada Eflak voyvodası ve Türk beylerinden yardım sağlayarak oluşturduğu kuvvetlerle Edirne’yi basıp Süleyman Çelebi’yi öldürttü (1410).


Şehzade Süleyman Çelebi (1377 - 1410)



Bu olaydan sonra padişahlığını ilan ederek Çelebi Mehmet'i de tanımadığını duyuran Musa Çelebi, kendisini desteklemekten kaçınan Bizans imparatoru Manuel’den öç almak için İstanbul’u kuşattı (1411).

Bunun üzerine imparator tarafından Rumeli’ye geçmeye çağrılan
Çelebi Mehmet yaklaşık 15 000 kişilik bir kuvvetin başında Bizans gemileriyle İstanbul boğazından karşıya geçirildi. Çatalca yakınlarındaki Incegiz’de yapılan savaşta Çelebi Mehmet yenik düşünce, İstanbul’a dönerek yine Bizans gemileriyle Anadolu’ya çekildi. Ertesi yıl yine yenilmesi üzerine zor durumda kalan Çelebi Mehmet, kardeşinin buyruğundaki bazı beylerin gizli çağrısıyla yeniden Rumeli’ye geçti.

Vize yakınlarında yapılan ilk savaşta Musa Çelebi’nin ordusunun büyük bölümü
Çelebi Mehmet’in saflarına geçti. Çamurlu Derbent’te yapılan ikinci savaşta kesin yenilgiye uğrayan Musa Çelebi, yaralı olarak kaçarken yakalandı ve öldürüldü (1413).


Çelebi Mehmet I



Böylece kardeşlerinin üstesinden gelerek taht kavgasını kazanan Çelebi Mehmet’in Mehmet I unvanıyla Osmanlı tahtına çıkması sonucu on bir yıl süren Fetret Devri sona erdi. Osmanlı devletinin güçsüz duruma düşmesine yol açan döneme son veren Çelebi Mehmet I (1413 – 1420), Türk birliğini yeniden sağlayarak devletin ikinci kurucusu oldu. Ancak, bu sonuçta Osmanlı devlet örgütünün sağlamlığı, kuruluşların başında bulunan kişilerin sarsılmaz siyasal ve yönetsel görüşler taşımaları, özellikle devlet kavramına duydukları büyük inanç da önemli rol oynadı.


Kaynak: Büyük Larousse


Konu LaLe tarafından (12.06.09 Saat 00:21 ) değiştirilmiştir..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.04.09, 03:40   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2701
Mesajlar: 31,164
Ettiği Teşekkür: 167554
Aldığı Teşekkür: 186505
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Ellerine sağlık, teşekkürler LaLe...

Çok güzel olmuş...

Bu siteyi biri keşfederseeeee, hiç yorulmadan kolay kolay bulamayacağı konu ve itina ile seçilmiş çerçeveli resimleri bir çırpıda alacak...

Yazıları alamaz da, resimleri alabilir... Hazır çerçevelenmiş...

* * *

Eceli ile ölen padişah sayısı ne kadar ki...
__________________



Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.04.09, 03:46   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Evet ya, dime...

Napalim artik canlari sagolsun..

Tesekkürler can sıkıcı yorumun icin
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.07.10, 23:13   #4
**EMEL**
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,889
Ettiği Teşekkür: 12916
Aldığı Teşekkür: 14322
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Konu için teşekkürler Lale bu Osmanlının taht işleri ne kadar çetrefilli ne kadar karışık yaa okuldada ben bişe anlamıyordum yinede anlamıyorum...

Tarih kitapları 2 ye ayrılır 1-Türk ve Osmanlı Tarihi. 2- İnkılap Tarihi ...

Tercih edeceksem İnkılap tarihini alayım ben
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..




**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.08.10, 13:36   #5
Serasker-i Zabitan
Yeni Üye
Serasker-i Zabitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2010
Yaş: 27
Konular: 2
Mesajlar: 8
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 22
Rep Derecesi : Serasker-i Zabitan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Bu olayları detaylı şekilde öğrenmek ve o yılları yaşamak isteyenler için Yavuz Bahadıroğlu'nun Sahipsiz Saltanat adlı romanını tavsiye ederim.. bir solukta okunacak türden ..
__________________
"Gözümün Gördüğünden Korkmam!.." Hz.Hamza (r.a.)

"Yardım Almaya alışan emir almaya da alışır!.." Sultan 4.Murad

"Cesaret insanı zafere,karasızlık tehlikeye,korkaklık ise ölüme götürür!.." Yavuz Sultan Selim Han

Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur
Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur
Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur

"Yavuz Sultan Selim Han"
Serasker-i Zabitan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Serasker-i Zabitan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.02.11, 02:02   #6
Lilium
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 33
Konular: 376
Mesajlar: 3,615
Ettiği Teşekkür: 8585
Aldığı Teşekkür: 17616
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Teşekkürler Lalecim...

Kpss sınavı için tarih dersine forumdan çalışıyorum sayenizde
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.02.11, 02:23   #7
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125081
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fetret Devri - Fasılal Saltanat (1402 - 1413)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı göster
Teşekkürler Lalecim...

Kpss sınavı için tarih dersine forumdan çalışıyorum sayenizde

Forumdaki birçok konu zaten ders niteliğinde Lili, sana da bir faydası oluyorsa ne kadar güzel
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
fasılal, fetret, saltanat


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.