Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.11.09, 23:43   #1
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1899
Mesajlar: 14,903
Ettiği Teşekkür: 38165
Aldığı Teşekkür: 56885
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması
Kuva-i Milliye; Yurdun işgali karşısında çeşitli yörelerde ortaya çıkan milli direniş örgütlerine Kuva-i Milliye (Ulusal Kuvvetler) denir.Kuvayi Milliye, Kurtuluş Savaşı'nın ilk savunma kuruluşudur.
İlk Kuva-i Milliye kıvılcımı(ilk silahlı direniş) Güney Cephesi'nde Dörtyol'da 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı başlamıştır. Bunun en önemli nedeni, Fransızların işgallerine Ermenileri ortak etmeleridir.

İkinci etkili silahlı direniş hareketi (Örgütlü ilk Kuva-i Milliye hareketi) İzmir'in işgalinden sonra; Kuva-i Milliye hareketini,yurtsever bazı subaylar halkı örgütleyerek Ege Bölgesi'nde resmen başlatmışlardır. Batı Anadolu'daki Kuvay–i Milliye birlikleri düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşı vur kaçtaktiği ile savaşmıştır. Batı Anadolu'daki Kuvay–i Milliye birlikleridüzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşıvur kaç taktiği ile savaşmıştır. Güney Cephesinde (Adana, Maraş, Antepve Urfa) Kurtuluş Savaşını düzenli ve disiplinli Kuva–i Milliye birlikleri yapmıştır.

Kuva-i Milliye'nin Ortaya Çıkmasının Nedenleri
1) Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkması
2) Mondros Ateşkes Anlaşması uyarınca Türk ordusunun terhis edilmesi
3) İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Anlaşması’nın hükümlerini tektaraflı uygulayarak savunmasız kalan Anadolu’yu yer yer işgal etmeleri
4) İşgalcilerin halka zulmetmesi
5) Osmanlı hükümetlerinin Türk halkının can ve mal güvenliğini koruyamaması ve bir şeyler yapmayışı,
6) Halkın milliyetçi bilince sahip olması.

Kuva-i Milliye'nin Sağladığı Faydalar ve Özellikleri
1. Milli Mücadele’nin ilk silahlı direniş gücü olmuşlardır.
2. Mondros Ateşkes antlaşması’ndan sonra Anadolu’nun işgali üzerine başlayan bölgesel hareketlerdir.
3.Kuvay-ı Milliye birlikleri arasında ilişki az olup, kendibölgelerini kurtarmaya çalışmışlardır. Tek bir merkeze bağlıdeğillerdir.
4. Mondros Ateşkes Antlaşması ile terhis edilen askerler de bu harekete katılmışlardır.
5. İşgalci güçlere ve azınlıklara büyük zararlar vermiştir.
6. Düşmanın ilerlemesi yavaşlatmıştır. Yunan ordularının Anadolu’darahatça ilerlemelerini engellemişlerdir. Türk köylerini Rum ve Ermeniçetelerin saldırılarına karşı korumuşlardır.
7. Halka moral vermiş ve ulusal bilincin gelişmesine katkı sağlamıştır.
8. Düzenli ordu kuruluncaya kadar halkı korumuştur.
9. TBMM'ye karşı başlayan iç ayaklanmaların bastırılmasında çok önemli fayda sağlamıştır.
10. Kurtuluş Savaşı'nın örgütlenmesi için zaman kazandırmıştır.
11. Düzenli ordunun kurulması ve teşkilatlanması ortam oluşturmuştur.
12. Kuvay-ı Milliye, düzenli ordular kuruluncaya kadar TBMM'ye zamankazandırmış ve ülkede TBMM'nin hâkim ve tek güç haline gelmesine ortamhazırlamıştır.
13. Kuva-yı Milliye daha sonra kaldırılarak Düzenli Ordu kurulmuştur (8 Ekim 1920).

Kuva-i Milliye'nin Kaldırılmasının Nedenleri
1. Askerlik tekniğini yeteri kadar iyi bilmemeleri, dağınık, düzensiz olarak mücadele etmeleri.
2. Düzenli düşman ordularını durduracak güçten yoksun olmaları.
3. TBMM'nin aldığı bazı kararlara karşı gelmeleri.
4. İşgalleri kesin olarak durduramamaları
5. Hukuk devleti anlayışına ters davranarak suçlu gördükleri üyelerini kendileri cezalandırmaları
6. İhtiyaçlarının karşılanmasında zaman zaman halka baskı yapmaları
7. Anadolu’nun kesin olarak işgallerden kurtarılmak istenmesi
Düzenli orduya geçildiği sırada bazı Kuvayi Milliyeciler isyanetmiştir. Demirci Mehmet Efe İsyanı I.İnönü Savaşı'ndan önce, ÇerkezEthem İsyanı ise I.İnönü Savaşı'ndan sonra bastırılmıştır.


2. Batı Cephesinin Oluşması

Batı Anadolu'da ilk direniş, Yunanlıların itilaf devletlerinin desteğiyle İzmir’i 15 Mayıs 1919'da işgal etmesiyle başlar.

1. Ayvalık Cephesi: Bu cephe İzmir’de bulunan Yunan kuvvetlerininçevreye yayılması sonucu Yarbay Alı Bey'in (Çetinkaya) kararı ilekurulmuştur. İzmir’i işgallerden bu yana hiçbir direnişle karşılaşmayanYunanlılar, Ayvalık'ta büyük bir tepkiyle karşılaştılar. Bu cepheninolumlu sonuç vermesi obur cephelerin kurulmasına neden olmuştur.

2. Bergama-Soma Cephesi: Yunan kuvvetlen 1919 yılı ortalarında Akhisar,Tire, Ödemiş ve Menemen’i alarak Bergama'ya yöneldiler. Ayvalıkkomutanı Alı Bey Bergama'da Yunanlıların üzerine yürüyerek onları geripüskürttü. Bu başarı Yunanlıların Nazilli'den çekilmelerine neden oldu.Kırkağaçlı Emin Bey tarafından bu cephe kuruldu. Bu cephe daha sonraBalıkesir’de bulunan 61.Tümen’e bağlandı. Yunan kuvvetlen ikinci defaBergama'yı işgal ettilerse de Tümen Komutanı Albay Kazım Bey Bergama veSoma cephelerini yeniden açarak Yunanlılarla mücadeleye devam etmiş, bucephenin fiili idaresi ile meşgul olmuştur.

3. Akhisar Cephesi: Manisali Karaosmanzade Halit Paşa’nın Rum çeteleri tarafından öldürülmesi ile kurulmuştur.

4. Salihli Cephesi: Yunanlıların Kasaba ve Ödemiş’i almak için hareketegeçmeleri, Ahmetli istasyonunu almaları, Salihli ve Alaşehir halkınıharekete geçirerek bu cephenin kurulmasına sebep olmuştur. Salihli'deyaşayan Halil Efenin girişimleri sonucu kuruldu. Yunan ordusu işgalettiği Ahmetli istasyonundan gen püskürtüldü. Bu cephenin komutanlığınıÇerkez Ethem yapmıştır. Çerkez Ethem ‘in oluşturduğu birlik “ Kuvay-iSeyyare” adı ile bölgede Yunanlıların ilerlemesine engel olmuştur.

5. Aydın ve Nazilli Cepheleri: 28 Mayıs 1919’da Aydın’ın işgali vedüşmanın Nazilli’ye ilerlemesi üzerine Yörük Ali Efe, Binbaşı Hakkı beytopçu kuvvetleri, Denizli Milli Kuvvetlerin katılımı ile 175.Alaykomutanı Hacı Şükrü Beyin idaresinde oluşturulmuştur. Yörük Ali Efe,Demirci Mehmet Efe, Danişmentli İsmail Efe milli kuvvetlerin başındadüşmana karşı çarpıştılar.


Batıdaki Yerel Cephelerin Kurtuluş Savaşı'ndaki Yeri

Yerel cephelerdeki direnişler Yunan işgaline karşı başlatılan ilk halksavaşlarıdır. Bu savaşlarda oluşturulan ordu birlikleri yanında bütünsivil halk yer almıştır Bu cephelerdeki savaşlar boyunca yapılan bütünmasraflar bölge halkı tarafından karşılanmıştır. Batı Anadolu'da faaliyete geçen milli derneklerin girişimleri sonucu batıdaki Yunan zulmü ve katliamları dünyaya duyurulmuştur.
Düşmana karşı direnmenin giderek artması, bazı bölgelerde zafer sayılabilecek başarıların kazanılması, ulusal bilincin güçlenmesine yardımcı olmuştur. 1919 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Balıkesir ve Alaşehir ‘de toplanan Milli kongrelerle Batı Anadolu’daki Kuvayi Milliye birliklerinin insan ve malzeme açısından desteklenmesine ve ortak bir cephe oluşturulmasına çalışılmıştır.


Sivas Kongresi'nden sonra;

Tüm yurttaki Kuva-i Milliye güçlerinin desteklenmesi kararı alınmış, Batı Cephesi Kuva-i Milliye komutanlığına Ali Fuat Cebesoy atanmıştır.
Ali Fuat Paşa, Gediz Taarruzu'nda başarılı olamamış ve Yunan ordularıDumlupınar'a kadar ilerlemiştir. Çerkez Ethem'in baskıları ve Ali FuatPaşa'nın etkisiz olması nedeniyle Ali Fuat Paşa MoskovaBüyükelçiliği'ne atanmıştır.
Batı Cephesi ikiye ayrılmıştır. Albay İsmet Bey Batı Bölümü'ne, Albay Refet Bey ise Güney Bölümü'ne atanmıştır. Yunan taarruzu karşısında Kuva-yı Milliye başarılı olamamıştır. Ordudan firarlar başlamış, İstiklal Mahkemeleri’nin çalışmaları ilefirarlar sona erdirilmiştir. Düzenli ordunun kurulması ile Kuva-yı Milliye tamamen ortadan kaldırılmıştır. (8 Ekim 1920).
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.11.09, 00:51   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125080
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması

İyiki varolmuş o zamanda.

Teşekkürler Okyanuscuğum, ellerine sağlık..
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.11.09, 00:55   #3
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1899
Mesajlar: 14,903
Ettiği Teşekkür: 38165
Aldığı Teşekkür: 56885
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması

Ben teşekkür ederim canım,yorumuna sağlık...
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.16, 13:20   #4
» Angel Fall «

Dilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 31
Mesajlar: 1,998
Ettiği Teşekkür: 11200
Aldığı Teşekkür: 10972
Rep Derecesi : Dilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması

Ellerine sağlık teşekkürler
Dilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.18, 12:33   #5
Üye

dacar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2016
Konular: 5
Mesajlar: 117
Ettiği Teşekkür: 5
Aldığı Teşekkür: 266
Rep Derecesi : dacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmededacar muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Kuva-yı Milliye Hareketinin Başlaması Batı Cephesinin Oluşması

Kuva-yi Milliye’nin Özellikleri Nelerdir?

Milli Mücadele’nin ilk silahlı direniş gücü olan ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından Anadolu’nun işgal edilmesi sonrası başlayan Anadolu’ya yayılan bölgesel hareketlerdir. Kuva-yi Milliye birlikleri kendi bölgelerini kurtarmaya çalışmışlardır. Belli bir merkeze bağlı olmamakla birlikte Mondros Ateşkes Antlaşması ile terhis edilen askerler de bu harekete katılmışlardır. Kuva-yi Milliye daha sonra Mustafa Kemal ile kaldırılarak düzenli orduya geçiş olmuştur. (8 Ekim 1920)

Kuva-yi Milliye’nin Yararları Nelerdir?

İşgalci güçlere ve azınlıklara büyük zararlar vererek, geri çekilmelerini sağlamışlardır. Kuva-yi Milliye, düzenli ordular kuruluncaya kadar TBMM’nin hakim olmasına ve tek güç haline gelmesine ortam hazırlamıştır. Düzenli ordunun kurulmasına temel oluşturmuşlardır. Düzenli ordu kuruluncaya kadar halkı işgallerden ve hukuksuzluklardan korumuştur.

Halka moral verme amacıyla konuşmalar yapmış ve ulusal bilincin gelişmesine katkı sağlamıştır. Yunan ordularının ve diğer azınlıkların Anadolu’da rahatça ilerlemelerini engellemişlerdir. Türk köylerini Rum ve Ermeni çetelerinin saldırılarına karşı korumuşlardır. TBMM’ye karşı başlayan iç ayaklanmaların bastırılmasında yardımcı olmuşlardır. Kurtuluş Savaşı’nın örgütlenmesi için milleti ayaklandırmış ve zaman kazandırmıştır.
__________________
dacar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dacar'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
batı, başlaması, cephesinin, hareketinin, kuvai, milliye, oluşması


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.