Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 29.05.10, 11:41   #1
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,586
Ettiği Teşekkür: 1271
Aldığı Teşekkür: 7394
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Çözüldü İstanbul'un Fethi 557. Yıl dönümü

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ''İstanbul bugün görkemli mazisine uygun olarak medeniyetlerin ve kültürlerin merkezi olarak anılıyor, dünyanın en önemli hoşgörü kenti olarak kabul görüyor ve herkesin kendinden bir parça bulduğu kent olmayı başarıyorsa bunun o kutlu fethin bir sonucu olduğunu'' bildirdi.
Şahin, İstanbul'un fethinin 557'nci yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türk milletinin, yer aldığı coğrafyada yüzyıllardır siyasal, sosyal ve kültürel alanda etkin bir rol oynadığını, tarih boyunca büyük devletler kurduğunu, sahip olduğu medeniyetlerin zenginlikleriyle dünya tarihini derinden etkilediğini ifade etti.
Türk milletinin sayısız zaferlerle süslediği tarih yolculuğunun en kutlu ve büyük adımlarından birisinin de İstanbul'un fethi olduğunu anlatan Şahin, 557 yıl önce Fatih Sultan Mehmet önderliğinde gerçekleşen fetihle bir çağın kapanıp, yeni bir çağın açıldığını, köklü Türk medeniyetinin insanlık tarihine damga vurduğunu belirtti.
Tarih boyu nice şöhretli komutanların surlarının önünden dönmek zorunda kaldığı İstanbul'un fethini gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet'in sadece şehri değil, gönülleri de fethetmeyi başardığını ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
''Peygamberimizin müjdelediği bu kutlu fetih sırasında ve sonrasında yaşananlar milletimizin insanlığa sunduğu hoşgörü ve erdemli değerlerin en eşsiz örnekleridir.
Büyük devlet adamı ve kumandan Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra kentteki Bizans halkının din ve vicdan hürriyetine dokunmayarak, can ve mal güvenliklerini teminat altına almıştır.
Hoşgörüsü, ileri görüşlülüğü ve adaletiyle tarihe geçen Fatih, İstanbul'u farklı din, dil ve kültürden insanların barış içerisinde yaşadığı bir dünya şehri haline getirmiştir.
İstanbul bugün görkemli mazisine uygun olarak medeniyetlerin ve kültürlerin merkezi olarak anılıyor, dünyanın en önemli hoşgörü kenti olarak kabul görüyor ve herkesin kendinden bir parça bulduğu kent olmayı başarıyorsa bu, o kutlu fethin bir sonucudur.
Kıtaları ve kültürleri buluşturan İstanbul, taşıdığı sayısız zenginliklerle fethedilişinden bugüne kadar ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal hayatının lokomotifi olmayı sürdürmüştür.
2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile hepimizi bir kez daha gururlandıran İstanbul'un tarihi ve kültürel değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara taşımak insanlığa karşı ortak sorumluluğumuzdur.
Bu duygu ve düşüncelerle, İstanbul'un fethinin 557. yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.''


File Den"> File Den" Name=MediaPlayer AutoStart=1 Width=320 Height=45 transparentAtStart=0 autostart=1 animationAtStart=0 ShowStatusBar=1 ShowControls=1 autoSize=1 displaySize=0>
KAYNAK
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.05.10, 15:22   #2
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,586
Ettiği Teşekkür: 1271
Aldığı Teşekkür: 7394
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

İstanbul'un Fethinde Fatih'in zekası

RUMELİ HİSARI:Hisarın projesini bizzat Fatih Sultan Mehmet çizmiştir.

HALİÇ ÜZERİNE KÖPRÜ:Haliç ele geçirilince Fatih,Haliç üzerine bir köprü tasarladı.Köprü,Boş fıçılardan ve eski sandallar birbirine bağlanarak yapıldı.Yaklaşık 10 metre genişliğindeki köprü ile bir kıyıdan diğer kıyıya malzeme ve asker sevkiyatı yapılıyordu.Ayaksız olarak yapılan köprünün üzerinden geçen askerleri surlardan gören Bizanslılar,Türk lerin su üstünde yürüme sihiri yaptığını sandılar.

TOPLAR:İstanbul Kuşatmasında kullanılan topların projesini bizzat Fatih Sultan Mehmet çizmiştir.Projeyi gören ustalar, bu kadar büyük çapta topların 1 atıştan sonra çatlayacağını söylediler.Fatih ise,-hesaplarım tamamdır,siz topları dökün gerisine karışmayın,toplar çatlamaz demiştir.Bu topların adı ŞAHİ ydi ve her topu 400 manda çekiyordu.Toplar,2000 kg lık gülleler atıyordu.

MAKİNE YAĞI: Kuşatmada kullanılan toplar her atıştan sonra çok ısınıyordu.Her top 1 atış yaptıktan sonra soğuması için 6 saat kadar bekletiliyordu.Bu zaman boşluğunda Bizanslılar,surları onaracak zamanı kazanıyordu.Fatih,Atışlardan sonra topların zeytin yağı ile yağlanmasını emretti. Gerçekten yağlanan toplar artık çok çabuk soğuyor ve daha sık atış yapılabiliyordu.

KARADAN YÜRÜYEN GEMİLER : Kuşatmanın başında haliçin ağzında zincir geriliydi.Osmanlı donanması zincir yüzünden Haliç'e birtürlü giremiyordu.Fatih,gemilerin gece karadan yürütülüp Haliç'e indirilmesini emretti.72 parça Türk gemisi 1 gecede Kasımpaşa istikametinden karaya çıkarılıp Haliç'e indirildi.Sabah Bizanslılar gördükleri manzara karşısında dehşete düştüler.zincir hala oradaydı fakat Türk donanması Haliç'in içindeydi.Bizanslılar,Türkler in yine sihir yaptığını düşündü.

HAVAN TOPU:Fatih,küçük çaptaki topların açılarının dikleştirilmesini emretti.Namluları yukarı doğru çevrilen toplar,artık surların içinede isabet ediyordu.(bunu o zamanın şartlarıyla yapabilmek için,topa konulan barut miktarının çok iyi hesaplanması gerekir)

YÜRÜYEN KULELER:Surların dış çevresine Bizanslılar derin çukurlar açmıştı.Askerlerin bu çukurları aşabilmesi çok zor oluyordu.Fatih hemen tekerlekli yüksek kuleler yapılmasını emretti.Bu kulelerin etrafı,çamurla sıvandı ve çamurun üstünede büyükbaş hayvan derileri yapıştırılarak,ateşe karşı dayanıklı hale getirildi.kulelerin içine küçük toplar yerleştirildi.Bu kulelere açılan küçük deliklerden top ve ok atışı yapılıyordu.Yine kulelerin ön kısmında açılan bir kapıdan ahşap bir köprü surlara uzatılabiliyordu.

__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.05.10, 16:45   #3
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 3,939
Ettiği Teşekkür: 33678
Aldığı Teşekkür: 22458
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

İstanbul'un fethi başlı başına bir zeka, komuta ve inanç örneği. Bizler için büyük bir nimet

Çok güzel bir konu olmuş Saya, ellerine sağlık.
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.10, 00:31   #4
tandogan
Üye

tandogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2010
Konular: 5
Mesajlar: 75
Ettiği Teşekkür: 129
Aldığı Teşekkür: 261
Rep Derecesi : tandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

Simdi benim anlamadigim bir konu var. Osmanli Imparatorlugu hicbir zaman Istanbul'un fethi diye birsey kutlamamistir. Bu kutlamayi cikartanlarin kimler oldugunu tahmin etmek de sanirim zor degil.

Soylemek istedigim de bu degildi zaten. Neyse...

Istanbul'un fethi yerine neden Turkler'in Anadolu'ya girisi kutlanmaz? Turkler'in 1071 de Musluman olmamalari bunun nedeni olabilir mi?

Not: Turklerin bazi boylari 1071'de musluman idiyse de Islam'in Tukler arasinda asil yayilisi Selcuklu Imparatorlugu doneminde olmustur. 10. yuzyilin sonunda Selcuklu Imparatorlugu Islam'i kabul etmistir.
__________________
Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler yapmak lazım.
Mevlana
tandogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz tandogan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.10, 13:59   #5
Kum Saati
Ziyaretçi
Kum Saati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi tandogan Mesajı göster
Simdi benim anlamadigim bir konu var. Osmanli Imparatorlugu hicbir zaman Istanbul'un fethi diye birsey kutlamamistir. Bu kutlamayi cikartanlarin kimler oldugunu tahmin etmek de sanirim zor degil.

Soylemek istedigim de bu degildi zaten. Neyse...

Istanbul'un fethi yerine neden Turkler'in Anadolu'ya girisi kutlanmaz? Turkler'in 1071 de Musluman olmamalari bunun nedeni olabilir mi?

Not: Turklerin bazi boylari 1071'de musluman idiyse de Islam'in Tukler arasinda asil yayilisi Selcuklu Imparatorlugu doneminde olmustur. 10. yuzyilin sonunda Selcuklu Imparatorlugu Islam'i kabul etmistir.

Bu Kutlamayı Mustafa Kemal Paşa düşünmüş İsmet İnönü derlemeye çalışmıştır. Fakat bunu başaramamıştır. Fatih Sultan Mehmet'ten Kalan Tarihi Eserler bir araya toplanmış Fakat ancak 90'lı yıllarda İstanbulda Kutlanmıştır. Bundan Öncede Muafazakar Kesim Tarafından kutlanıyordu. Fakat Yasaklanmış. 90 dan Sonra Serbestçe Kutlanıyor.

Türklerin Anadoluya Girişini zaten kutlamıyormuyuz yanlış hatırlayadabilirim ama Kutluyoruz diye biliyorum.
  Alıntı ile Cevapla
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.05.10, 14:12   #6
backschool
Uzman Üye

backschool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2009
Konular: 246
Mesajlar: 1,255
Ettiği Teşekkür: 1883
Aldığı Teşekkür: 3221
Rep Derecesi : backschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmedebackschool muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

söylenecek fazla birşey yok bence herşey ortada gerçekleştirilemeyecek hiç bir şeyin olmadığınında kanıtı.
Çok güzel bir konu olmuş
__________________
TEK AŞK BEŞİKTAŞK
backschool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
backschool'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.05.10, 14:14   #7
Smashmouth
Uzman Üye
Smashmouth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 40
Konular: 79
Mesajlar: 1,959
Ettiği Teşekkür: 5197
Aldığı Teşekkür: 5468
Rep Derecesi : Smashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmedeSmashmouth muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi tandogan Mesajı göster
Simdi benim anlamadigim bir konu var. Osmanli Imparatorlugu hicbir zaman Istanbul'un fethi diye birsey kutlamamistir. Bu kutlamayi cikartanlarin kimler oldugunu tahmin etmek de sanirim zor degil.

Soylemek istedigim de bu degildi zaten. Neyse...

Istanbul'un fethi yerine neden Turkler'in Anadolu'ya girisi kutlanmaz? Turkler'in 1071 de Musluman olmamalari bunun nedeni olabilir mi?

Not: Turklerin bazi boylari 1071'de musluman idiyse de Islam'in Tukler arasinda asil yayilisi Selcuklu Imparatorlugu doneminde olmustur. 10. yuzyilin sonunda Selcuklu Imparatorlugu Islam'i kabul etmistir.
Nereden biliyorsun kutlamadıklarını yanlarındamıydın ayrıca bunun altında nasıl böyle bişey arıyorsun anlamadım
Smashmouth isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.05.10, 14:43   #8
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 3,939
Ettiği Teşekkür: 33678
Aldığı Teşekkür: 22458
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi tandogan Mesajı göster
Simdi benim anlamadigim bir konu var. Osmanli Imparatorlugu hicbir zaman Istanbul'un fethi diye birsey kutlamamistir. Bu kutlamayi cikartanlarin kimler oldugunu tahmin etmek de sanirim zor degil.

Soylemek istedigim de bu degildi zaten. Neyse...

Istanbul'un fethi yerine neden Turkler'in Anadolu'ya girisi kutlanmaz? Turkler'in 1071 de Musluman olmamalari bunun nedeni olabilir mi?

Not: Turklerin bazi boylari 1071'de musluman idiyse de Islam'in Tukler arasinda asil yayilisi Selcuklu Imparatorlugu doneminde olmustur. 10. yuzyilin sonunda Selcuklu Imparatorlugu Islam'i kabul etmistir.

Bunu nasıl bir mantıkla yazdın anlayamadım doğrusu Tandoğan. Tarihimizde birçok şeyle gurur duyuyoruz, olayları kutluyoruz ve bir kısmının İslâmiyet'le alâkası bile yok. Böyle talihsiz bir cümle yerine Türklerin Anadolu'ya girişinin de kutlanmasını istediğini belirtsen sanırım daha az yanlış anlaşılabilirdin.
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.09.10, 14:04   #9
tandogan
Üye

tandogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2010
Konular: 5
Mesajlar: 75
Ettiği Teşekkür: 129
Aldığı Teşekkür: 261
Rep Derecesi : tandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerdetandogan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İstanbul'un fethi 557. yıl dönümü

Arkadaslar,

tandogan rumuzu altinda yazilmis olan ve sizlerin de cevap yazmis oldugunuz 6. ileti kesinlikle tandogan'in kendisi tarafindan yazilmamistir. "Allahci - firsatci - dini butun - koyu AKPli" bir arkadasimla yapmis oldugum tartismadan galip ayrilinca arkadas kendine yedirememis anlasilan ve akli sira intikam almis.

Verdigim rahatsizliktan dolayi ozur dilerim.

Herkese tekrardan merhaba.
__________________
Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler yapmak lazım.
Mevlana
tandogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dönümü, istanbulun


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İstanbul'un En Eski Sanayi Kuruluşları Basakca Türk Tarihinde Yer Alanlar 9 25.04.20 22:23
İstanbul'un En Büyük Adası: Büyükada | Her Şeyi ile Tanıyalım Kartal Marmara 20 08.02.18 23:51
Balkanlar'da Osmanlı Fethi Ekin Türk Tarihi 2 07.03.16 23:00
İstanbul'un Semtleri, İstanbul Semt İsimlerini Nereden Alıyor? LaLe Buram Buram Türkiye'm 3 10.12.13 23:46
Genel Türk Tarihi Kronolojisi (1299 - 1924) Cahit Türk Tarihi 4 26.01.09 01:58


WEZ Format +3. Şuan Saat: 14:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.