Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.05.11, 09:06   #1
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1888
Mesajlar: 14,879
Ettiği Teşekkür: 38140
Aldığı Teşekkür: 56837
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919)


Bandırma Vapuru

(19 Mayıs 1919
)´Bir daha gel, gel Samsun'dan´ demişti Aşık Mahzuni, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk için. Onu Samsun´a taşıyansa Bandırma vapuruydu. Belki de koca bir ulusun kaderini değiştiren süreçte en önemli görevlerden birini üstlenmişti. Bandırma Vapuru Cumhuriyet seferine çıkmıştı bu defa.. Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi (Mirliva) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru Bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden Yolda çok önemli bir görev yaparak Tarihteki yerini almıştır..

Gemi 1878 yılında İngiltere´nin Glasgow kentinde (İskoçya bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu bölge İskoçya sınırları içersine girmiştir) Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tezgahlarında gemi tezgahlarında 21 sıra numarası ile 279 grostonluk yolcu ve yük vapuru olarak inşa edilmiştir. Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi ´Torocaderto´ adı altında 5 yıl çalıştırdı.

1883 yılında Yunanistan´da H. Psicha Preus Firmasına satıldı. ´Kymi´ adını alarak, geminin Londra´da olan kaydı Pire Limanı´na alınmıştır.

1890 yılında H. Psicha Preus firması gemiyi başka bir Yunanlı firma olan Cap. Andereadis firmasına satmış , 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içersinde yüzdürülmüştür. Kymi adı ile ´İstanbul Rama Derasimo ´ firmasına satılarak İstanbul limanına kayıt edilmiştir.

1894 yılında Pire Limanı´ndaki kayıt o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen ´İdare-i Mahsusa´ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çkilerek, adı ´Kymi´den ´Panderma´ olarak değiştirilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ , Mürefte, Şarköy, Karabigah, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır.

İdare-i Mahsusa´nın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında ´Osmanlı Seyrüsefain İdaresi´(Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı ´Panderma´ ´Bandırma´ olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir.

19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun´a getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiştir. 1924 yılında ´Türkiye Seyrüsefain İdaresi´ tarafından hizmet dışı bırakılmıştır.

Bandırma adını aldıktan sonra birkaç kez kaza geçirmiş, yük taşımacılığı yaptığı tarihlerde İngiliz yapımı E11 model denizaltına çarptığı, attığı torpido sonucu batmak üzere olduğu, daha sonra motorunun büyük bir arıza yaptığı elde edilen bilgilerde yer almaktadır.

1925 yılında gemi Bozmacı İlhami´ye (SÖKER) isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör tarafından 4 ay içinde Haliç Fenerin´ de Hurda olarak parçalanmıştır.

Yolculuk Mustafa Kemal Paşa´nın Samsun´a hareketinden bir kaç gün önce eski ve yakın arkadaşlarından olup 1926 yılına kadar da beraber oldukları Rauf Bey (ORBAY) aldığı bir habere göre işgal kuvvetleri komutanlığı tarafından izin verilmeyecekti ya da Bandırma Vapuru´nu Karadeniz´e çıktıktan sonra batırılacağını haber aldığını söylemiştir.

Aslında Galata rıhtımları, Fransız, Sirkeci rıhtımları da İngilizler´in İşgali altındaydı. Paşa bu varsayımları da göz önünde tutarak fikirini değiştirmiş, Beşiktaş Akaretler´de oturan annesi Zübeyde Hanımefendi ve kız kardeşi Makbule Hanımefendi´ye veda etmek için Beşiktaş´taki evlerine gitmiştir.
Bugün bu ev Akaretler´ den Maçka´ya çıkan cadde üzerinden olup kapısının bir köşesinde, mermer levhada Mustafa Kemal Paşa´nın anne ve kız kardeşinin burada oturdukları yazılıdır.)

Onlarla bir süre görüştükten sonra, karargahı ile beraber, Beşiktaş Vapur İskelesi´nden ´Askeri yollama´nın bir motoruna binmiş, kız kulesi açıklarında bekleyen Bandırma Vapuru´na geçerek Süvari İsmail Hakkı Kaptan´a hareket emrini vermiştir.

Bandırma vapuru Sirkeci Rıhtımında durdurularak İngilizler tarafından sıkı bir denetimden geçirilmiştir. İstanbul Boğazı´ndan Karadeniz´e çıktıktan sonra hafiften esen rüzgar birden kendini şiddetli bir rüzgara bırakmış ve 279 gros tonluk gemiye yüklenmeye başlamıştı.


Geminin İstanbul´dan hareketinden bir süre sonra, İngiliz işgal kuvvetleri tarafından bir destroyer gönderilerek, Bandırma vapurunu geri çevirmek ya da batırmakla görevlendirilmişti. Fakat Bandırma Vapuru, İngiliz işgal kuvvetlerinin planladığı rotayı takip etmediği için yakalanamadı.

Bandırma Vapuru 18 Mayıs 1919 günü saat 12 civarı Sinop Limanına girdi. Gemide konuk olarak bulunan Sinop Mutasarrıfı (Valisi) Mashar Tevfik Bey bir sandalla karaya çıkarken, Mustafa Kemal Paşa bir ara arkadaşları ile birlikte Sinop´ a çıkıp oradan da kara yolu ile Samsun´ a gitmeyi düşündü.

Böylece takip eden savaş gemisinden kurtulmuş olacaklardı. Fakat kara yolcuğunun yol şartları nedeniyle deniz yolculuğundan daha çetin olacağı anlaşılınca bu fikirden vaz geçilerek Vapurla yolculuğa devam kararı alındı. Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 Pazartesi günü sabah 08:15´ de Samsun´ a demir atarken, İsmail Hakkı Kaptan yaşamının en mutlu anının tadıyordu.

Bu güç görevi yerine getirebilmenin kıvancı içerisinde Allah´a şükrediyordu. Dil iskelesi açığına demir atan Bandırma Vapurun´dan taka aracılığı ile Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları, bugünkü Samsun Büyük Oteli ve Yaşar Doğu Spor Salonu arasında bulunan İlk Adım Anıtı´nın olduğu yerdeki Fransızlar´dan kalma Dil (Reji) İskelesi´nden karaya ayak basmışlardır.

19 Mayıs 1919 günü Samsun´a çıkan genç generalin Kurtuluş harekatını başlatacağını kimse bilmiyordu. Resmi görevi Samsun ve çevresinde baş kaldıran bazı çeteleri yola getirmekti. Resmi ünvanı ise ordu müfettişliği idi.Kaynak
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.03.12, 18:59   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10011
Mesajlar: 33,128
Ettiği Teşekkür: 108048
Aldığı Teşekkür: 167708
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919)

Neler olmuş neler geçmiş. İnsan okurken sanki masal okuyor gibi.

Güzel paylaşım için teşekkürler Oki emeklerine sağlık.Mahzuni de çok güzel söylüyor
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.03.12, 21:15   #3
Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 1,961
Ettiği Teşekkür: 15477
Aldığı Teşekkür: 11421
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919)

Daldım gittim okurken ve koyduğun şarkı ile ağlayarak okudum....

Bu kadar ayrıntılı bilmiyordum, sayende öğrendim.

Çok teşekkürler...
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.20, 15:14   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10011
Mesajlar: 33,128
Ettiği Teşekkür: 108048
Aldığı Teşekkür: 167708
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919)

Anlaşılamayan bir zihniyet


Koca bir tarihe iz bırakmış vapurun herhangi bir şekilde yaşatılması gerekirdi.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.06.20, 22:53   #5
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1766
Mesajlar: 10,005
Ettiği Teşekkür: 53458
Aldığı Teşekkür: 37997
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919)

Masal tadında bir konu olmuş.

Paylaşım için teşekkürler OkyanusunKalbi.

__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1919, bandırma, mayıs, vapuru


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gülcemal (Germanic) Vapuru LaLe Türk Tarihinde Yer Alanlar 4 03.09.10 16:33
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21
27 Mayıs 1960 Devrimi oneyouu Türk Tarihi 0 25.01.09 03:11


WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.