Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 25.08.11, 00:09   #1
Üye

Ancient - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Yaş: 28
Konular: 21
Mesajlar: 112
Ettiği Teşekkür: 110
Aldığı Teşekkür: 331
Rep Derecesi : Ancient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Eski Türk Tarihi

Eski Türk Tarihi I
Türklerin İnanç Sistemi
Türklerin eski inançları hakkında birçok görüş sunulmuştur. Bu görüşlerin birçoğu Şaman ve Tengrist inançlar arasında kalmıştır. Çünkü, Türkler yoğun olarak bu inanç sistemlerindeki öğeleri benimsemişlerdir.
Türklerin inandığı bu tabiat sisteminde;

- Tabiatta bulunan dağ, ağaç, güneş, ay ve yıldız gibi varlıklarında gizli güçlerinin olduğuna inanılırdı.

Eski Türklerin dini inanç sistemleri de işte bu yüzden karıştırılmaktadır. Tam olarak nasıl bir inanç sisteminin benimsendiği bilinmese de, genel olarak tarih kitaplarında ve çeşitli kaynaklarda Şamanizm çoğunlukta olmak üzere, bir de Tengrizm olarak geçmektedir.

Pek çok araştırmacıya göre Türklerin inanç sistemi çeşitliliğini ve sırrını korumaktadır. Yaygın olarak bilinen Şaman inancı pek çok eski halk tarafından benimsenmiştir. Fakat burada yanlış bilinen bir durum vardır. Şaman inancı bir din değildir. Her ne kadar bu inancı din olarak görsekte, aslında bir din olmadığını anlamak çok kolaydır. Bu inanç sistemi daha çok büyü ve gizli güçlerin varlığına inanma ile ortaya çıkmıştır. Mistisizm’e benzetilebilir. Türklerin inancı ile ilgili ikilemde burada başlamaktadır. Az önce bahsettiğim Türklerin inandığı tabiat sistemi, Şaman inancı ile çok benzerlik taşımaktadır. Yine Şaman inancında bahsettiğim gizli güçlerin varlığı ile ilgili olan bölüm, Türklerin tabiatta gizli güçlerin ve ruhların olduğuna inanmaları ile denktir. Kısaca eski Orta Asya kültürleri bu yönü ile Şamanizm’e benzediği için Eski Türklerin’de dini Şaman inancı olarak tanımlanmaktadır.Tengriciliğe bakacak olursak, bu dinin aslında Gök Tanrı inancı ile bir olduğunu görebiliriz. Eski Türkler’de yaygın olarak inanılan bir inanç sistemidir. Eski kaynaklara göre, her şeyin yaratıcı sadece Gök Tanrı olarak belirtilirdi. Eski kaynaklara(özellikle Çin ve Orhun Yazıtları’na) bakacak olursak, bugün kullanılan Tanrı sözcüğü bu kaynaklarda geçmektedir. O zamanki kullanımı ile Tanrı sözcüğü, Tengri ve Tengiri olarak kullanılırdı. Tengrist inanç en belirgin özelliklerinden biri, şuanki Kurtuluş Dinleri’ne(İslâmiyet, Hıristiyanlık, Yahudilik) oldukça çok benzemesidir.
Bu benzerliğe en iyi örneklerden ikisi şudur;

- Tek Tanrı inancı vardır.

- Eski Türklerin inandığı güçlü bir ahret inancı bulunuyordu ve öldüklerinde Uçmağ ve Tamu, yani şuanki adıyla Cennet ve Cehennem’e gideceklerine inanıyorlardı.

Birçok araştırmacı, Türklerin İslamiyet’i bu yüzden çabucak benimsediğini söylemektedir. Türklerin bu yönde pek çok din serüvenleri olmuştur. Kendi inandıkları inanç sistemleri, onların diğer benzer dinlere yönelmesini kolaylaştırmıştır. Lâkin Türkler arasında en çok yayılan din İslâmiyet’tir. İslâmiyet dışında benimsedikleri dinler de çoğunlukla benliklerini(Türklük özelliklerini) kaybetmişlerdir.

Son olarak, Türklerin inancını tek bir cümle ile açıklayan Bilge Kağan’ın şu sözleri ile bitirmek istiyorum:

Eski Türkçe; üzä kök tänri asra yağız yer kılıntıkda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.
Şimdiki Türkçe ile; Üstte mavi gök, aşağıda yağız yer kılındığında, ikisinin arasında insan oğlu kılınmış.

Resim Kaynak: en.wikipedia.org
Yazı: Deniz Kocatürk

Bir Hayâlperestin YazılarıEski Türk Tarihi II
Eski Türkler’de Yazı
Yazı, insanlık tarihini tümüyle etkileyen bir harf ve semboller biçimidir. İnsanlık tarihini derinden etkileyen yazı kimi tarihçilere göre M.Ö. 3500 yıllarına dayanır ve ilk olarak Sümerler tarafından kullanılmıştır. İlk yazıların oluşmasında insanların katettikleri gelişmeler önemli rol oynamıştır. Sanat ve kültür bakımından gelişen insanlar şekiller ile bir bütün olarak yazıyı oluşturmaya çalışmışlardır. Daha sonraları geçirdikleri kültürel ve sanatsal evrimler, yazının daha değişik biçimlere gelmesine sebep olmuştur.

İnsanların kullandıkları yazı biçimleri aslında çok eski tarihlere dayanmaktadır. Bunu M.Ö. 3500’ün gerisine kadar götürebiliriz. İnsanların ilk yerleşim yerleri hepimizin bildiği gibi mağarlardır. Buralarda topluca yaşayan insanlar, mağara dışı(veya istisnaî olarak mağara içi) yaptıkları ve kendilerine önemli gelen, kendilerince başarı niteliği taşıyan olayları mağara duvarlarına resmetmişlerdir. Aslında taşıdığı anlam bakımından daha sonraları bu resimler ideografik yazı(bknz. İdeografi)(yani doğrudan doğruya fikri ifade eden yazı biçimi) niteliği görmüştür. Bu yazı türünü belki de en yaygın olarak kullanan Mısırlılar’dı.

Mısır uygarlığı bu yazı tipini daha basit bir hâle dönüştürdüğünde, zamanla şuan kullanılan yazı tipini almıştır. Pek tabii ki, yazının katettiği bu uzun yolu sadece Mısırlılar oluşturmamışlardır. Hititler, Persler ve Çinliler’de bu alanda gelişme göstermiş ve özellikle Çinliler M.S. 200’lerde son hâlini alıp şuan kullandıkları hiyeroglif denebilecek bir yazı tipine sahip olmuşlardır. Ticaret ile birlikte artan bu kültürel etkileşim birçok uygarlığı etkilemiş ve değişik yazı türleri ile şuan dünyada kullanılan yazı tipleri elde edilmiştir.Bahsettiğim her uygarlık gibi Türkler’inde kendilerine ait alfabeleri vardır.

Göktürk Alfabesi(Orhun Alafebesi): Şuana kadar bilinen en eski Türk alfabesidir ve bu alfabenin ilk örneğine M.Ö. 4 yüzyılda bulunan bir tabağın üzerinde rastlanılmış. Bu alfabenin en belirgin olarak kullanıldığı yerler genellikle mezar anıtlarıdır.
Orhun Alfabesi;

- 38 harften oluşmaktadır.
- Orhun Alfabesi, tıpkı Arap Alfabesi’ndeki gibi sağdan sola doğru yazılırdı.
- 4 sesli ve 34 sessiz harf bulunmaktadır.
- Bu alfabeye Orhun Alfabesi denmesinin sebebi, Orhun bölgesinde bulunmuş olmasıdır.
- Alfabe sadece Göktürkler ile sınırlı kalmayıp, Uygurlar, Kırgızlar, Hunlar, Peçenekler gibi diğer Türk devletlerince de kullanılmıştır.
- Ayrıca Türk Edebiyatı’nın yazılmış en önemli ve eski eseri,Kültigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk adına yazılmış Orhun Abideleri(Yazıtları) bu alfabe ile yazılmıştır.

Uygur Alfabesi: Türkler tarafından kullanılmış ikinci alfabedir. Soğd Alfabesi’nin, Uygur Alfabesi’nin oluşmasında etkili bir yeri vardır ve bazı düzenlemeler ile Uygurlar kendilerine ait bir alfabe oluşturmuşlardır.
Uygur Alfabesi;

- 18 harften oluşmaktadır.
- Uygur Alfabesi’de, Arap Alfabesi’ndeki gibi sağdan sola yazılırdı.
- 3 sesli ve 15 sessiz harf bulunmaktadır.
- Harfler, bulunduğu yerlere ve anlamlarına göre değişikliğe uğrayabiliyor.
- Uygur Alfabesi aynı zamanda Moğollarında benimsediği ve kullandıkları alfabedir.(Moğolların bu alfabeyi benimsemesinin sebebi, Uygurları hakimiyeti altına alması ve kültürlerinden etkilenmesidir.)
- Ayrıca Eski Türkler arasında yazı ve basım yönünden gelişmiş bir Türk Devleti’dir. Kağıt yapımını iyi bilen Uygurlar bu alanda gelişmişler ve matbaa benzeri işler ile uğraşmışlardır.

Soğd Alfabesi(Soğdca): Soğd Alfabesi sonradan Türklerin içerisine karışıp, benliklerini yitiren ve İran Halkı’ndan olduğu bilinen bir halkın alfabesidir. Orta Asya’da uzun bir süre konuşulmuş en önemli dillerden biridir. Türklerin geniş kültürlerinden etkilenen Soğdlar’dan, Türklerin etkilendiği nadir şeylerden biri dilleridir. Eski Türkler, Soğd Alfabesi’ni kendi alfabelerine uyarlamış ve kendilerine has bir alfabe türetmişlerdir. Aslında bana göre bu alfabenin Eski Türk Alfabeleri’nin oluşmasında büyük etkisi olmuştur.

Bu alfabelerin(Göktürk, Uygur ve Soğd) dışında Türklerin kullandığı alfabeler olmuştur. Bu alfabeler Arap ve Latin Alfabeleri’dir.
Türkler, Arap Alfabesi’ni 1928 yılında kullanmayı bırakıp, Latin Alfabesi’ne geçiş yapmışlardır.

Resim Kaynak: orhunabideleri.com
Yazı: Deniz Kocatürk

Bir Hayâlperestin Yazıları
Ancient isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Ancient'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.08.11, 00:29   #2
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,756
Ettiği Teşekkür: 11447
Aldığı Teşekkür: 17253
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi (Yeni Konular Eklenecektir!)

Aslında bu yanlışa ben de uzun yıllar inandım. Çünkü bize öğretilen buydu. Aslında Şamanizm ile ilgimizin olmadığı, Tengrici olduğumuzu çok sonra öğrendim. Türkler bir nevi panteistti ve tek tanrıya inanıyordu. Diğer yandan yer altı tanrısı Erlik'e, yani şeytana da inanıyor ve kendilerine zarar vermemesi için ona da kurban verirler, saçı saçarlardı.

Şamanizm ise dünyanın her bölgesinde görülebilen, doğaya saygı duymak ile ilintili bir yaşam felsefesidir.

Ben İslamiyet'i kabul eden Türklerin de benliklerinden uzaklaştıklarını düşünüyorum. Bazı adetler devam etmekle beraber, Türk geleneği İslam ile değişmiş, hatta tümüyle farklılaşmıştır.

Abece de ise arada atlanmış bir Mani Abecesi görülüyor. Aslında Göktürk Abecesi ile hiç ilgisi olmayan, Arapçayı andıran bir Abece. Zamanla şekillenip Soğut ve Uygur Abecesi oluşmuştur.

Keyifli bir konu. Eline sağlık
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Emilio Santos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.08.11, 01:22   #3
Üye

Ancient - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Yaş: 28
Konular: 21
Mesajlar: 112
Ettiği Teşekkür: 110
Aldığı Teşekkür: 331
Rep Derecesi : Ancient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

Aslında Türkler için Pantesit demek pek doğru değil. Tamam, çok özelliği benziyor; ama yine de taraftarı değilim. Sizinde bildiğiniz gibi Panteizm çok çok farklı bir inanç sistemidir. Spinoza'nın Panteizm'i asıl Panteizm'dir. Bir de bu yönden bakalım...
Ancient isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ancient'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.08.11, 01:24   #4
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 135
Mesajlar: 3,756
Ettiği Teşekkür: 11447
Aldığı Teşekkür: 17253
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

"Bir nevi" demiştim zaten. Farklı olduğu aşikar.
Emilio Santos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Emilio Santos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.08.11, 02:28   #5
Üye

Ancient - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Yaş: 28
Konular: 21
Mesajlar: 112
Ettiği Teşekkür: 110
Aldığı Teşekkür: 331
Rep Derecesi : Ancient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

Ah, yok beni yanlış anladınız sanırım. Ben de bir ekleme yaptım sadece.
Ancient isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ancient'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.11, 22:31   #6
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1674
Mesajlar: 7,956
Ettiği Teşekkür: 27925
Aldığı Teşekkür: 35124
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

Biz kendi kültürümüzden bir kez olsun sapmasaydık bugün bambaşka yerlerde olabilirdik...

edit - düzelttim
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 14.11.11, 22:36   #7
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,664
Ettiği Teşekkür: 43206
Aldığı Teşekkür: 75256
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

Bu linkin BURADA da olmasında sakınca yok bence.
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 15.03.12, 03:07   #8
Üye

Ancient - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Yaş: 28
Konular: 21
Mesajlar: 112
Ettiği Teşekkür: 110
Aldığı Teşekkür: 331
Rep Derecesi : Ancient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerdeAncient Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eski Türk Tarihi

Bence de yok. Peki metinlerdeki kaynak bölümünü silebilir miyiz acaba?
Ancient isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
eski, tarihi, türk


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ayvalık'ın Tarihi ve Gezilecek Yerleri ReaL Ege 63 03.05.20 02:12
Türkiye'nin Tarihi Köprüleri Basakca Buram Buram Türkiye'm 22 27.01.16 22:52
İstanbul'da Tarihi Değiştirecek Buluş ReaL Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 9 11.06.12 21:55
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21
Büyük Galatasaray Tarihi Kitabı Minerva Galatasaray 0 25.01.09 01:33


WEZ Format +3. Şuan Saat: 20:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.