Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.09.12, 22:59   #11
--- Ata'm İzindeyiz ---

Mavigöl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 16
Mesajlar: 229
Ettiği Teşekkür: 399
Aldığı Teşekkür: 1255
Rep Derecesi : Mavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerdeMavigöl Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: İzmir'i kim yaktı? | İzmir Yangını

Asırlarca Anadolu topraklarında yaşamış bu toprağın ekmeğini yemiş ermeni çeteler ve denize dökülen yunanın arda kalan leşleri tarafından İzmir in yakıldğıı gerçeği herkesce bilinmektedir ,ama bu çeşit spekülasyonlarla yapılmak istenen hainliğin amacıda belli.
__________________
Mavigöl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mavigöl'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.11.13, 02:45   #12
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,765
Ettiği Teşekkür: 166131
Aldığı Teşekkür: 181404
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İzmir'i kim yaktı? | İzmir Yangını

İnternette konuyu araştırırken beni buraya gönderdi..

Değişik kaynakların olmasının zararı olmaz.

* * *

Yunan Kuvvetlerinin çekilirken Batı Anadolu'da ellerine geçen bütün Türk köy ve kasabalarını kurdukları özel askeri ekiplerle soyup soğana çevirdiğini ve arkasından da yakıp yıktığını, bu zulümden canlı hayvanların bile nasibini aldıklarını hatırlıyoruz.

Yine unutamadığımız en önemli hususlardan biri; onların bu kıyımlar sırasında uyguladıkları taktikleri olmuştu. Şehir veya kasaba Yunan ve yerli Rum askerleri ile kuşatılıyor, ilk önce orada yaşayan gayrimüslimler tahliye ediliyordu Çoğunlukla Cami, samanlık, okul gibi kapalı yerlerde toplanan Türklere buralardan veya evlerinden çıkmama talimatı veriliyor, askerler veya çeteler evlere dalıp altın, gümüş gibi değerlerden istediklerini alıyor ve evleri gaz dökerek tutuşturuyorlardı. Şehirden veya kurulan çemberden çıkmak isteyenler kurşunlanıyor ve alevler içinde kalmaya zorlanıyordu.


Tahmin edileceği gibi batılı yazar ve gazeteciler bu olaylara asla temas etmemekte, dikkatleri Yunan kaçışı ve İzmir Yangını üzerine yoğunlaştırmaktaydılar. İzmir yangını kim, niçin çıkarmıştır sorusu yıllarca tartışıldı. (1)

Türk tarafı bütün Egeyi yakan bozguna uğramış ve kaçan Yunan askerlerinin ve İzmirli Rumların bu yangını çıkardığını iddia ederken Yunanlılar tam tersini savundular. Onlara ve bazı yabancı yazarlara göre yangını «Gâvur İzmir'i» artık Türkleştirmek isteyen ve şehirdeki yoğun Gayrimüslim varlığına tahammül edemeyen fanatik Türk milliyetçilerinin çıkarmış olması muhtemeldi.

Bu konuda en önemli dayanakları; İzmir'in ünlü Türk düşmanı Patriği Hristostomos'u halkın önüne atıp linç edilmesini sağlayan(2) Ordu Komutanı Nurettin Paşa (Sakallı Nurettin Paşa olarak anılırdı) İzmir yangınının baş sorumlusu olmalıydı. Çünkü aynı şahıs bir iki ay geçmeden İzmit'te halkı tahrik ederek,(3) İstanbul'da yakalanıp yargılanmak üzere Ankara'ya götürülmekte olan Milli Mücadele Grubunun can düşmanı, gazeteci yazar Ali Kemalin linç edilmesini sağlamıştı.(4) İzmir'in Gayrimüslimlerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgesini ancak böylesine kin, böylesine nefret dolu insanlar yakabilirdi.

Bazı yazarlar da sorumluluğu Ermenilere yüklemekte, Büyük Devletlerin vaatleriyle kurulmasına kesin gözle baktıkları devasa boyutlardaki yeni Ermeni Devletinin Yunan Ordusunun yenilgisi ile bir anda buhar olup uçmasından büyük bir hayal kırıklığı ve panik yaşayan Ermeni toplumunun bu yangını kasıtlı ve planlı olarak çıkardığını ileri sürmektedirler.


Richart Reinhart, İzmir'in külleri adlı romanında olayların arifesinde Ermenilerin durumunu şu sözlerle anlatıyor.
«Ermeniler, dehşet içinde. Ermeniler el bombaları ve asit şişeleriyle silahlı İzmir'e dolmuşlardı. Cepleri mermi doluydu, Siyahlar giyinmiş Ermeni kadınları dinamit taşıyor, erkek çocuklar duvarların dibine gaz yağı tenekelerini yerleştiriyorlardı. Kırmızı kukuletalı Şeytan söylevine devam etti.
— Kalemiz burası bizim. Hz. İsa'nın kılıcı koruyacak bizi. Bizleri buradan atmağa kalkacak olurlarsa bizlerle birlikte onlar da yanacaklar
ve kalabalık: «Yakacağız onları! Yakacağız» diye tekrarladı.» (5)
Ereskoviç adındaki bir gözlemcinin anılarından naklen Mustafa Turan olayı şu şekilde anlatmaktadır.
«Büyük yangın, 13 Eylül 1922 sabahı Ermeni mahallesinden çıkmıştır. Ermeni kilisesi yakınındaki bir evden çıkan yangın hızla yayılmıştır. Aynı zamanda Ermeni kilisesinde de yangın çıkmış, bunu Basmahanedeki bir Ermeni'nin evinde çıkan yangın, sonra da Soğuk çeşme karşısındaki diğer bir Ermeni'nin evinde çıkan yangın izlemiştir. Bu sırada Ermeni mahallesinin en az 25 yerinde yangın çıkmıştır. İtfaiye ekipleri, Asya Dimitri mahallesindeki evlerin korunmasına çalıştıkları sırada Peştemalcıbaşı'nda yangın çıkmış ve şehrin her tarafını sarmıştır.» (6)Olayda Ermenilerin ilişkisini belirleyen önemli bir husus «İtfaiye birliklerinin çalışmasını engellemek için birçok Ermeni'nin itfaiye birliklerinin üzerine ateş açmasıdır.» (7)
Biz İzmir yangınını sadece «bütün ümitleri tükenmiş ve ülkeden kaçmaya hazırlanan» Ermenilerin geride işe yarar hiçbir şey bırakmama arzusu sonucuna bağlamak istemiyoruz. Yangını Ermenilerin başlatmış olabileceğini kabul etmekle birlikte; olayın, aynı amacı taşıyan işgalci Yunan gücü'nün oynadığı son perde –yıkım operasyonunun bir parçası olduğuna inanıyoruz.

Hatırlayalım «Manisa'daki 14.000 evden 13.000'i yanmış, 1.000 kadar sağlam ev kalmış, Alaşehir'de 4.800 evden sadece 100 kadar evin kaldığı yabancı yazarlarca gözlemlenmişti. Bunun yanında Camilere doldurulup yakılmış insanları da unutmuyoruz.» (8)


Dipnotlar:

(1) David Walder: The Chanak Affairs, S.177 ( London–1969)

(2) Rahmi Apak: Yetmişlik Bir Subayın Anıları, s.262–265 (TTK Ankara–1983

(3) Falih Rıfkı Atay: Çankaya, s.342 (Ankara–1984)

(4) Bilge Umar: İzmirde Yunanlıların Son Günleri, s.309–321 (Ankara–1974)

(5) Richard Reinhart: İzmirin Külleri ( The Ashes of İzmir), S.419 (Hürriyet Yay. İstanbul)

(6) Mustafa Turan, İstirdatta İzmir Büyük Yangını, S.214, 220 (Nihat Atsız ve Necdet Sancar Armağanı, Medrese Kitabevi, Afyon–1995)

(7) Aynı Eser, S.224

(8) Grace Mary Ellison, An English women in Angora, S:74–79 (Hutchinson Co. London –1923): Türkçesi Bir İngiliz Kadını Gözüyle Kuvay-ı Milliye Ankarası, S.69–71 (Milliyet Yayınları, İstanbul –1973), Ayrıca Bknz. Bilge Umar S.267–34

Dr. M.Galip Baysan
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.11.13, 21:36   #13
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,765
Ettiği Teşekkür: 166131
Aldığı Teşekkür: 181404
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İzmir'i Kim Yaktı? | Büyük İzmir Yangınıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen “1922 İzmir Yangını – Belgeler, Gerçekler” başlıklı panelde yangın hakkında bilinmeyenler belgelerle ortaya konuldu.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, son dönemde çokça konuşulan 1922 İzmir Yangını gerçeğini bilimsel belgelerle yeniden gündeme taşıdı.İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde gerçekleştirilen panele Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, araştırmacı- yazar Mehmet Coral, gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, araştırmacı-yazar Mustafa Armağan ve APİKAM Müdürü Yrd. Doç.Dr. Oktay Gökdemir konuşmacı olarak katıldı.

Yangını bütün yönleriyle ele alan panelde konuşan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Oktay Gökdemir, sözkonusu yangının Türkler tarafından çıkartıldığını dair iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Gökdemir, Batı kamuoyu ve Türkiye’de spekülasyonlara neden olmuş bu iddianın Batı için anlamlı olabileceğini ancak Türkiye’de bazı köşe yazarları başta olmak üzere bir takım kişilerce savunulmasının üzücü olduğunu dile getirdi.

Gökdemir, “Bu malum kişilerin tek dayanağı Falih Rıfkı Atay’ın ‘Çankaya’ isimli kitabıdır. Ben kendilerine yine aynı yazarın ‘Babanız Atatürk’ isimli kitabından Ermenilerin kenti tutuşturduğuna ilişkin bazı notları da e-mail olarak gönderdim. Ama onlar bunları yok sayarak, yazılarını aynı çerçevede yazmayı sürdürüyorlar” dedi.

İzmir yangınının anlatıldığı “Ateşin Gelini” adlı kitabın araştırmacı yazarı Mehmet Coral, İzmir yangının 13 Eylül 1922’de öğleden sonra 14.00’te çıktığını hatırlattı. Fransız kaynaklarından örnekler sunan Coral, Türkler’in İzmir’e girişinin ardından Yunanlıların kaçmaya başladıklarını belirterek, “Yunanlılar, Büyük Zafer’le birlikte Sakarya’dan beri başlattıkları önlerine geleni yakma olayını diğer kentlerden sonra İzmir’de de sürdürdüler.


Dönemin itfaiye teşkilatı olan pompacıların müdürü Avusturya-Macaristan asıllı Paul Greskoviç kendi anılarını yazdığı kitabında, Türk askerlerinin kente girdikten sonra inzibatı sağlamak için çalıştıklarını ancak direnişe geçen Yunanlıların onlara ateş ettiklerini yazıyor. Greskoviç, İzmir’deki zenginliğin %92’sinin Ermeni, Rum ve Levanten ailelere mensup kişilere ait olduğunu, yangın gibi maddi zarar durumunda sigorta parasının kendi kaynaklarından çıkacağını bildiklerini aktarıyor” dedi.

Araştırmacı yazar Mehmet Coral, petrol, barut gibi yanıcı maddelerin tetiklediği yangının, çıkan imbat ve rüzgarın ani yön değiştirmeleriyle büyük bir felakete yol açtığını söyledi. Coral, bazı yabancı gözlemci kaynakların göre İzmir’in beşte dördünü kül eden büyük yangının Yunan ordusu içinde yer alan ‘Kara Tümenler’ adı verilen yakma tümeni tarafından gerçekleştirildiğine işaret ettiğini söyledi.

Araştırmacı Yazar: Mehmet Coralİzmir yangını üzerine Amerikan arşivlerinde ilk çalışmayı yapan Prof. Dr. Türkkaya Ataöv ise, Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun süre araştırmalar yaptığını belirterek, oradan topladığı bazı belge ve arşiv niteliğindeki dökümanları dinleyenlerle paylaştı. Ataöv, “Yıllar önce, Washington’de yer alan Kongre Kütüphanesi’nde yaptığım araştırma sonucunda mühendis Mark O.Prentiss’e ait bir rapora ulaştım. Rapor, İzmir’i Türkler’in yakmasının bir anlamı olmadığını vurgulayarak, iddiaların aksini ispatlıyor.


ABD Kongre Kütüphanesi Amiral Bristol Kağıtları Koleksiyonu’nda yer alan raporu, dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’na götürmüş ancak kamuoyuyla paylaşma izni alamamıştım. Uzun zaman sonra, bir gazetede yayınlanan rapordan alıntılar, Türkler’in İzmir’e zaten sahip olduklarını ve böyle bir şeyi yapmalarının mantık dışı olduğunu açıkça ortaya koyuyor” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ayrıca İzmir yangını ile ilgili arşivinde bulunan somut belge ve fotoğrafları da düzenleyen kitap için çalışmalarını sürdürüyor. Tarihi belge niteliği taşıyacak olan kitap, Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı’ndan yayımlanacak. Yangın hakkındaki tarihi gerçekleri ulusal ve uluslararası kamuoyuna sunmayı hedefleyen kitapta, Batılı gazetecilerinin yorumları, haberleri, fotoğraflar ve raporları yer alacak.

Kaynak
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayavukla mahallesi, basmane, büyük, ermeni klisesi, ermeni komitesi, fransız admiral, hristiyan, izmir körfezi, izmir yanıyor, işgal, kurtuş savaşı, mustafa kemal atatürk, müdürü, rum ve yunanlılar, yangını, yunan işgali, yunanlılar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Smyrna (İzmir) Smyrna Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 3 16.11.16 17:27
Atatürk'ün Fikir ve Düşünceleri Kartal Atatürk Kimdir? 25 30.06.16 01:22
Atatürk ve Spor - Atatürk'ün İlgilendiği Spor Dalları Kartal Atatürk Kimdir? 13 16.06.16 14:12
Atatürk Hakkında Dünya Basınının Yazdıkları Kartal Atatürk Kimdir? 4 29.01.15 15:12
İzmir'i Kimler Yaktı? (13 Eylül 1922) ReaL Türk Tarihi 7 09.04.10 17:59


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.