Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 12.01.13, 16:49   #1
Balböceği
Yeni Üye

Balböceği - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Konular: 5
Mesajlar: 11
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 79
Rep Derecesi : Balböceği Karimasını arttırmak için doğru yerdeBalböceği Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Çözüldü Moralı Esseyid Ali Efendi Casus muydu?

Evet, bu sefer; Padişah 3. Selim'in Fransa'ya gönderdiği elçi casus muydu? Sorusunun cevabını bulacağız.

1796 yılı... Osmanlı Devleti'nin ilk kez bir ikamet büyükelçisini Paris'e göndermesi nedeniyle, Avrupa ile ilişkilerindeki dönüm noktalarından biridir.

Osmanlı elçisi Moralı Esseyid Ali Efendi, karayolu güzergâhı, geçilecek bölgelerde yaşanan karışıklıklar nedeniyle güvenli olmadığı için deniz yoluyla geldiği Fransa'ya Marsilya'dan giriş yapmıştır.

Fransa, Fransız Devrimi (1789) sonrası düzenin yeni yeni sağlanmaya başlandığı bir dönemde, Osmanlı elçisine özel bir önem verdiklerini göstermek için seferber olmuştur. Fransızlar, tarihi boyunca çok önemli bir liman kenti olan Marsilya'nın sokaklarını 1 hafta boyunca yıkayıp temizlemiş, dilencileri bölgeden uzaklaştırmış. Osmanlı Elçisi ile yanındaki heyetin geçeceği yolları da süslemiştir. Osmanlı elçisini taşıyan gemi Marsilya limanına girişinde ise top atışlarıyla karşılanmıştır.

Elçi Moralı Esseyid Ali Efendi'nin karşılanmasına yönelik seferberlik Marsilya ile sınırlı kalmamış, Paris'e giden yolda geçilen irili ufaklı kent ve kasabalarda da ilgi hep üst düzeyde olmuştur. Yol boyunca yaşanan birbirinden ilginç olaylar ayrı bir yazı konusu olduğu için şimdilik ayrıntılı girmeyeceğiz.

Paris'te yayımlanan gazetelerde alan, "Osmanlı Sultanı 3. Selim"in, birçok aday sırasında özenle seçitiği 'Egzotik' Türk elçisi geliyor" yönündeki haberler, kentte meraklı bir bekleyişe yol açmıştır. Paris'e gelişinin ilk haftasında, yaptığı resmi ziyaretlere 4 atın çektiği arabasıyla giden Moralı Esseyid Ali Efendi, özellikle kalabalık semtlerde arabadan inerek, yaya dolaşmaya, halkın arasına karışmaya özen göstermiştir. Girdiği her ortamda ise en çok başındaki sarık dikkat çekmiştir.

Fransız kadınları tarafından çok beğenilen sarık, kısa sürede de moda olmuştur. Fransızların "Türban" (Böylelikle türbanın fransızca bir kelime olduğu bir kez daha anımsatalım) adını verdikleri sarık, sadece Paris'li kadınlar tarafından değil ülkenin farklı bölgelerindeki burjuva kadınlar tarafından da benimsenmiştir.

Gazetelerin, 1721 yılında, Paris'e gelen Osmanlı elçisi Yirmisekiz Mehmet Çelebi'ye Fransızların gösterdiği ilgiyi ve yaşananları anımsatması, dikkatlerin Moralı Esseyid Ali Efendi üzerinde yoğunlaşmasına neden olmuştur. Paris'teki yaşam da Osmanlı elçisini etkilemiştir. Esseyid Ali Efendi, kentin hareketli ve renkli yaşamın ayak uydurmaya, bu nedenler de her davete gitmeye çalışmıştır. Ancak tecrübesiz olması nedeniyle Fransa ile yürütülen ilişkilerde, başarı gösteremediği yönünde eleştiriler almıştır. İstanbul'daki rakipleri ise her fırsatta Padişaha, Esseyid Ali Efendi'nin Paris'teki başarısızlıklarını anlatan konuşmalar yapmıştır.

Morali Esseyid Ali Efendi, sarığının, Türban adıyla moda olması ve renkli kişiliğinin yanı sıra yaşadığı ihanetlerle de Paris'te çok konuşulmuştur. Üç tercümanından biri önemli miktarda parayı zimmetine geçirip Osmanlı elçiliğini borçlandırıp ortadan kaybolmuştur. Bu tercümanın daha sonra Fransız vatandaşlarığına geçtiği anlaşılmıştr.

Bir tercümanın ise Fransa adına casusluk yaptığı ortaya çıkmıştır. Fransızların casusluk için bu tercümana yüklü miktarda para ödediği öğrenilince, konu uzun süre Parislilerin arasında gizemli bir hikaye olarak kulaktan kulağa yayılmıştır.

Diplomatik çevrelerin aralıklarla gündeme getirdiği bir diğer konu ise Osmanlı elçisinin, dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Talleyrand ile olan ilişkileridir. Fransız Bakanın, Esseyid ali Efendi'nin dış politika ve diplomsi alanlarındaki tecrübesizliğinden yararlandığı, birçok konuda Osmanlı elçisini ya ikna ettiği ya da kandırdığı, bu durumun ise Osmanlı Devlet'nin çıkarlarına zarar vermeye başladığı çok geç anlaşılacaktır.

Osmanlı elçisinin Dışişleri Bakanı Talleyrand ile İmparator Napolyon'un oyuncağı olduğu söylentileri hızla yayılacaktır. Napolyon'un, hesaplarını Osmanlı elçisi sezmeye başladığında ise Talleyrand'ın hemen duruma müdahale edip, Esseyid ali Efendi'ye pembe tablolar çizerek ikna ettiği Paris'teki Rus, İngiliz ve diğer ülkelerin elçilerinin de dikkatini çekmiştir. İstanbul'u bu yönde uyaran da hep İngiliz elçisi olmuştur. Osmanlı Başkentinden gelen mektuplarda, ingiliz ve Rus elçilerine danışmadan Fransız yönetimi ile görüşmeler yapmaması istenen Esseyid ali Efendi, bu duruma çok içerlerse de, görevine bir süre daha devam etmiştir.

Esseyid Ali Efendi sonuçta Padişah 3. Selim tarafından İstanbul'a çağırılacaktır. Bu durum ise Paris gazetelerinde, "Geldiğinde ilgi gören, sarığı moda olan Türk elçi, Fransız diplomasinin oyuncağına dönüşünce gözden düştü" türünden yorumlarla anlatılacaktır.

Kimi Fransız tarihçileri, Morallı Esseyid Ali Efendi'nin, Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin yolunda giderek Fransa'daki gelişmeleri, yenilikleri yerinde görmek için birçok bölgeyi ziyaret ettiğini, gördüklerini raporlar halinde İstanbul'a bildirdiğini yazarlar. Tesadüf mü nedir bilinmez, ama Esseyid Ali Efendi, Yirmisekiz Mehmet Çelebi'nin 75 yıl önce ziyaret ettiği birçok yere tekar gitmiştir. Ancak Moralı, farklı olarak Fransa'da yeni yeni kurulmaya başlanan başlanan fabrikalar ve bazı üretim tesislerini de ziyaret etmiştir. Bu ziyaretleri bahane eden, etmiştir. Öyle ki, Osmanlı elçisi fabrikaları ziyarete giderken peşine mutlaka polis takıldığı, kimlerle hangi konuları konuştuğunun araştırıldığı, konuyla ilgili raporların da Dışişleri Bakanı Talleyrand'a iletildiği, İngiliz diplomatlarınca Esseyid Ali Efendi'ye bildirilmiştir.

Hakkında ne söylenirse söylensin, Moralı Esseyid Ali Efendi, hem ilk ikamet elçisi olarak, hem de sarığının Türban adıyla Fransız kadınları arasında moda olmasıyla tarihte kalıcı bir iz bırakmıştır.
__________________
Bu Cehalet yaktı gitti milleti
Gelin buna çare bulalım canlar
Silelim gönülden kini nefreti
Sevgi saygı ile olalım canlar
Balböceği isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Balböceği'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.08.14, 14:08   #2
Mislina
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,754
Ettiği Teşekkür: 3848
Aldığı Teşekkür: 9370
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Moralı Esseyid Ali Efendi Casus muydu?Moralı Seyyid Ali Efendi


(ö. 1809), Osmanlı diplomat. Osmanlı Devleti'ni (Türkiye) daimi elçi sıfatıyla Fransa'da temsil eden (1797-1802) ilk Türk diplomat.

Daha önce Britanya, Prusya, Rusya ve Avusturya'ya daimi elçi göndermiş olan Bâb-ı Âli, Fransa'yla olan ilişkilerini geliştirmek ve Rusya'ya karşı Directoire hükümetinin desteğini kazanmak amacıyla Ali Efendi'yi Paris'e atadı.

26 Mart 1797'de İstanbul'dan gemiyle ve yanında on sekiz kişilik maiyetiyle yola çıkan Ali Efendi, Marsilya limanında büyük törenle karşılandı. Paris'e vardıktan (13 Temmuz 1797) sonra da gerek Napoléon Bonaparte ve saray çevreleri, gerekse halk kendisine olağanüstü ilgi gösterdi.

Ancak sonraki yıllarda Mısır olayları dolayısıyla Osmanlı-Fransa ilişkilerinin gerginleşmesi ve Fransız elçisinin Yedikule Zindanları'na kapatılması karşısında Ali Efendi de Paris'te uzun süre gözaltında tutuldu.

Ülkeye döndükten (1802) sonra defterdarlık, tophane ve bahriye nazırlıkları yaptı. Bu son görevinde bulunduğu sırada patlak veren ayaklanmanın (Alemdar Vakası) genişlemesi üzerine önce Yeşilköy'e, oradan da Rumeli'ye kaçtı. Daha sonra başı kestirilerek İstanbul'a gönderildi.

Yolculuğu çıkışından başlayarak Paris'te görev yaptığı süre içindeki gözlem ve izlenimlerini içeren Fransa Sefaretnamesi ilk kez Tarihi Osmani Encümeni Mecmuası'nda yayımlandı, Moralı Esseyyid Ali Efendi sefaretnamesi adıyla 1911'de basıldı.
Kaynak

Not:"Moralı Esseyid Ali Efendi Casus muydu?"sorusu hakkında kesin bir bilgiye rastlamadım, fakat Fransa'da büyük sükse yapmış bir kişilik. Olayın özü siyasetten anlamayan ve Fransız sosyetesinin gözdesi bir diplopat. Kimbilir"Fransa Sefaretnamesi "konu hakkında ipucu yakalamak için bir kaynak olabilir.

__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
casus, casusmuydu, efendi, esseyid, moralı, muydu, osmanlı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri Kartal Türk Tarihi 26 28.06.14 04:46


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.