Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.01.16, 20:41   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,645
Ettiği Teşekkür: 18087
Aldığı Teşekkür: 20327
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Fahrettin Altay

Fahrettin Altay
1881 - 26 Ekim 1974
Büyük Taaruz 26 Ağustos ta başladıktan sonra,Türk Ordusuna art arda yenilerek panik içinde kaçan Yunan Ordusu, Anadolu yu işgal ederken ayak bastığı yere değin aralıksız kovalanmıştı. 15 mayıs 1919 da İzmir'de başlayan Yunan işgali Türkler içinde Kurtuluş Savaşının fiilen başladığı gün olmuştu. İlk kurşun o gün atılmıştı son kurşunda 9 Eylül de.

Bu savaş 9 eylül 1922 de fiilen sona erdi. Düşman askerleri geldikleri gibi giderken Türk Süvari Birliği İzmir e yıldırım hızıyla giriyordu. Başlarında Tümgeneral Fahrettin Altay Paşa vardı. İzmir i Yunan bayraklarından temizletip Türk Bayrağı nı göndere çektirdi ve İzmir e gelen Mustafa Kemal Paşa'yı ve silah arkadaşlarını karşılamaya çıktı; Karşılama töreninde ulusal özgürlüğün ve kesin zaferin ilk selamını gururla çaktı.


2 Ocak 1880 tarihinde Arnavutluk'un İşkodra kentinde doğdu. Babası Piyade Albayı İzmirli İsmail Bey, annesi Hayriye Hanım’dır. Ali Fikri adında kendinden küçük bir erkek kardeşi vardır.

Babasının görev yeri değişiklikleri nedeniyle öğrenim hayatı değişik kentlerde geçti. Mardin’de tamamladığı ilk öğreniminin ardından askeri rüştiyeyi Erzincan'da, askeri idadiyi ise Erzurum'da bitirdi. 1897 yılında girdiği İstanbul Harp Okulu’ndaki öğrenimini 1900 yılında birincilikle tamamladıktan sonra Harp Akademisi’ne girdi. Bu okuldaki öğrenimini 1902 yılında altıncı olarak tamamladı ve meslek yaşamına başladı.

Fahrettin Paşa , Anadolu ve Balkanlar da, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı sırasında en sıcak cephelerde 10 yıl aralıksız savaşmıştır. 1902 de Harp Akademisi ni bitirdikten sonra yüzbaşı rütbesi ile Dersim bölgesinde göreve başlamış, Dersimde ki Aşiret Süvari Alayları nın yeniden örgütlenmesinde görev yapmış, 1910 da İstanbul da Genel Kurmay Başkanlığı nda şube müdürlüğüne getirildiğinde rütbesi binbaşılığa yükselmişti. Balkan Savaşı başladıktan sonra diğer subaylar gibi bir daha cephelerden ayrılamadı.
1. Dünya Savaşı başlayınca, Osmanlı İmparatorluğu nda her şeyin dengesi değişti. Yıkım üstüne yıkım, yenilgi üstüne yenilgi yaşandığı bu süreçte bireysel yeteneklerin başarıları ile yüz güldürecek kimi zaferlerde kazanılmaktaydı. Bunların her biri bir kahramanlık destanıdır. O kahramanlardan biri de Fahrettin Paşa dır. Paşa 1915 te Mustafa Kemal Paşa ile birlikte Çanakkale Direnişinde canla başla çarpışan komutanlardandı. Bu savaşın ardından Romanya ve Filistin Cephesinde de anılmaya değer bir savaşı yürüttü.

02 Şubat 1931
Atatürk ile birlikte İzmir TürkocağındaFahrettin Paşa, Kurtuluş Savaşı başladığında 12. kolordu komutanı olarak konya da bulunuyordu. Bu bölgede gerici güçlerin başlattığı Delibaş Ayakalanması'nın karşısında Fahrettin Paşa vardı. Ayaklanmayı bastırdığı gibi, Eskişehir, Uşak, Afyon, Alaşehir çarpışmalarında birliğinin başındaki başarısı, savaşın yönünü etkileyecek güçteydi. Bu başarılar 5. kolordu komutanı olmasını sağladı. Büyük Taaruz'dan sonra İzmir e girme onuru ona verildi ve rütbesi Ferikliğe (korgeneral) yükseltildi.

1923 seçimlerinde İzmir milletvekili olarak mecliste yerini aldı.1924 te, 2. Ordu Müfettişliğine atandı ve bu görevi tam 10 yıl sürdürdü. Hem komutan hem milletvekili olanlara yönelik Atatürk ün çağrısı ya asker kalmayı ya da sivil yaşamı seçmeleri yönündeydi. Fahrettin Paşa, Atatürk ün önerisi ile orduda kalmayı yeğledi. Soyadı yasası çıktığında "Altay" soyadını Atatürk ün verdiğini şu sözlerle anlatmıştı;

"Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa ile mütareke yıllarında İzmir i ziyaretimizde Altay bir İngiliz donanma karması ile Alsancak'ta oynuyordu. Maçı beraber izledik. Altay çok güzel bir oyundan sonra İngilizler'i yenince Ulu Önder çok duygulandı, gururlandı ve Altay için takdirlerini belirtti. Aradan epey zaman geçti. Gazi Mustafa Kemal Paşa İran ile bir sınır anlaşmazlığını halletmek üzere beni görevlendirdi ve Tebriz'e gitim. Tebriz de bulunduğum sırada mecliste soyadı kanunu müzakere edilmiş ve ittifakla Mustafa Kemal Paşa ya Atatürk soyadı verilmiş. Bütün yurt kendisini yeni soyadından dolayı tebrik ediyordu. Bende hemen bir telgraf çekmiş ve kendilerini kutlamıştım. Atatürk ten ertesi gün gelen cevab-ı telgraf şöyleydi;"Sayın Fahrettin Altay Paşa bende seni tebrik eder Altay gibi şanlı şerefli günler dilerim"


Telgrafı aldığım zaman gözlerim doldu. Atatürk çok mutahassıs olduğu ve beraberce izlediğim Altay maçının hatırasına izafeten bana Altay soyadını layık görmüştü.
''

Kuva-yı Milliye'nin merkezi olan Ankara Hükümeti ne de bağlılığını bildirdi. 1920 deki ilk TBMM ye Mersin milletvekili olarak katılan paşa cephede ayrılmaksızın meclisteki görevini sürdürdü.

1924 Atatürk ile Adana'da Cirit oyunlarını izlerken1944 te 1. Ordu Komutanlığına getirilen Fahrettin Altay, aynı yıl İran ile Afganistan arasındaki sınır anlaşmazlığında hakemlik yapma görevini de üstlenmiş, hazırladığı uzlaştırıcı raporla anlaşmazlığın çözümlenmesinde yararlı olmuştu. 1945 te Yüksek Askeri Şura Üyeliği sırasında yaşı nedeni ile emekliye ayrıldı. 1946-50 yılları arasında Burdur milletvekili olarak çalışan Altay Paşa, Demokrat Parti nin kurulmasında da rol aldı. 1950 den sonra siyasal yaşamda tümüyle çekilerek İstanbul a yerleşti, anılarını yazarak yaşamını sürdürdü. Yazdıkları arasında "Türkiye İstiklal Muharebatında Süvari Kolordusunun Harekatı","İstiklal Harbinde Kolordu Süvarisi", "İslam Dini"," On Yıl Savaşı ve Sonrası (1912-1922) gibi yapıtlar vardır.

Fahrettin Altay 26 Ekim 1974 yılında yaşama veda etti.


Fotoğraflar: 1 / 2 / 3 /
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 21:15   #2
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,082
Ettiği Teşekkür: 69161
Aldığı Teşekkür: 66450
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Fahrettin Altay

Konuyu okurken sanki lise de tarih dersindeymişim gibi hissettim birden... Tüylerim diken diken oldu...

Bu vatan, ne zorluklarla savaştı ve bu zamana kadar geldi...

Şimdi bir savaşımız daha var...

Yılmak yok...

Ellerine sağlık Modum...

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.01.16, 00:13   #3
Müdavim

Suzim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 1199
Mesajlar: 6,514
Ettiği Teşekkür: 13552
Aldığı Teşekkür: 21603
Rep Derecesi : Suzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardırSuzim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Fahrettin Altay

Emeğine sağlık @Dilaver .


__________________
''Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
Suzim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Suzim'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
altay, altay soyadı nasıl, fahrettin, fahrettin altay, on yıl savaşı, tümgeneral


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.