Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.06.09, 10:09   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,149
Ettiği Teşekkür: 172378
Aldığı Teşekkür: 185790
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Lightbulb Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Mahmud Şevket Paşa
(1856 – 1913)


Mahmud Şevket Paşa, (1856 - Bağdat -11 Haziran 1913, İstanbul) Osmanlı asker ve devlet adamı. 31 Mart Olayı olarak bilinen ayaklanmanın bastırılmasında ve II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesinde rol oynamış, V. Mehmet Reşat saltanatında 23 Ocak 1913 - 11 Haziran 1913 tarihleri arasında dört ay on dokuz gün sadrazamlık yapmıştır.

Basra mutasarrıfı Kethüdazade Süleyman Bey'in oğludur. İlk ve ortaöğrenimini Bağdat'ta tamamladıktan sonra İstanbul'a gitti. 1882'de kurmay yüzbaşı olarak Mekteb-i Harbiye'yi bitirdikten sonra bir süre Girit'te görev yaptı; ertesi yıl Mekteb-i Harbiye'de öğretmenliğe başladı.

Bir süre Baron von der Goltz'un maiyetinde çalıştı, silah satın alma komisyonu üyesi olarak Almanya'ya gitti. 1884'te kolağası, 1886'da binbaşı, 1889'da kaymakam oldu. 1891'de miralaylığa yükseldi. Aynı yıl yeniden Almanya'ya gitti ve uzun süre orada kaldı. Dönüşünde (1899) mirlivalığa (tuğgeneral) yükseltildi ve Tophane-i Amire Muayene Komisyonu başkanı vekilliğine atandı. 1901'de ferik oldu. 1905'te birinci ferik rütbesiyle Kosova valiliğine atandı.

Bu görevi sırasında Makedonya sorununun çözümü için harcadığı etkin çabalar nedeniyle ordu içinde ve halk arasında saygınlık kazandı. II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Selanik'te bulunan 3. Ordu komutanlığına atandı. Bu görevdeyken 31 Mart Olayı'nın çıkması üzerine, daha sonra Hareket Ordusu olarak anılacak olan birlikleri İstanbul'a gönderdi. Kendisi de 22 Nisan 1909'da İstanbul'a giderek komutayı ele aldı ve sıkıyönetim ilan etti.


Abdülhamid Han'ın tahttan indirilmesinden sonra yönetim âdeta askerlerden sorulur. O günün güçlü isimlerinden Mahmud Şevket Paşa İstanbul sokaklarında...


II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesinden sonra kurulan İbrahim Hakkı Paşa kabinesinde harbiye nazırı oldu ve güçlü bir konuma yükseldi. Ama İttihat ve Terakki'nin baskısı sonunda görevinden istifa etmek zorunda kaldı. İttihat ve Terakki'nin gerçekleştirdiği hükümet darbesinden sonra (Babıali Baskını) sonra sadrazamlığa getirildi. Bu dönemde Balkan Savaşı yenilgisinin sonuçlarıyla karşı karşıya kaldı; Osmanlı Devleti'nin ıslahat programı konusunda İngiltere, sınır anlaşmazlıkları konusunda da İran'la arasında doğan sınır sorunlarını çözmeye çalıştı.


Bir yandan da hem İttihat ve Terakki'ye karşı gelişen muhalefetle, hem de İttihat ve Terakki içindeki çekişmelerle uğraştı. Gerek bu iç ve dış sorunlar, gerekse asıl iktidarın İttihat ve Terakki'nin elinde olması, yapmak istediği reformları gerçekleştirmesini engelledi. 11 Haziran 1913'te Beyazıt Meydanı'nda makam otomobili'nin içindeyken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü ve 31 Mart şehitlerinin anısına dikilmiş Abide-i Hürriyet'in bulunduğu Hürriyet-i Ebediye Tepesine gömüldü.


II. Meşrutiyet döneminin önemli şahsiyetlerinden Harbiye Nazırı ve Sadrazam Mahmud Şevket Paşa’nın 11 Haziran 1913 günü Harbiye Nezaretinden çıkarken yolu kesilerek şehit edildiği makam otomobili Askeri Müze ve Kültür Sitesi olarak kullanılan Harbiye binasındaki Askeri Müzenin Meşrutiyet Salonunda sergilenmektedir.
Mahmud Şevket Paşa, yaşadığı çağa göre ileri görüşlü bilgili dürüst yurtsever bir komutan ve Devlet adamıydı. Fransızcadan dilimize Logaritma cetveli ve Tatbikatı adı ile bir kitap çevirdiği gibi Askerlikle ilgili birkaç eser de yazmıştı. Sadrazamlığın beşinci ayında suikaste kurban gitmesi, Mahmud Şevket Paşanın bu görevdeki hizmetleri üzerinde yeter derecede bir fikir veremedi.


Suikastı düzenleyenlerin İttihat ve Terakki Fırkasının siyasi hasımları olduğu sonradan yapılan kovuşturmalardan anlaşılmıştı. Paşayı öldürmekle suçlandırılanlardan Topal Tevfik ve Ziya ile birlikte kışkırtıcılardan Damat Salih Paşa ve Albay Fuat idam edildiler. Mahmud Şevket Paşanın öldürülmesinden sonra İttihat ve Terakki Fırkası ile onun muhalifi bulunan Hürriyet ve İtilaf Fırkası arasındaki çatışmalar daha da sert bir yola sürüklendi.

Sokak ortasında adam öldürmeye kadar varan cinayetler, birbirini kovalamaya başladı. Bu yüzden halkın Devlete karşı olan inanç ve güveni azaldı, ülke dışarıya karşı da zayıf bir duruma düştü. Bundan yararlanmak fırsatını kaçırmayan büyük devletler, Osmanlı İmparatorluğunun parçalanması için çeşitli bahanelerle Babıali’ye baskı yapmağa başladılar.


İkinci meşrutiyetten hemen önce, tarihimize 31 Mart Vakası olarak geçen (13 Nisan 1909) gerici ayaklanmasını (İstanbul’da bir takım gerici çevrelerin halkın giyim kuşamına karışması ve yobaz faaliyetlerini arttırması) üzerine Selanik'ten gelerek İstanbul'da bastıran Hareket Ordusu’nun (ki bu adı Mustafa Kemal vermiştir) kumandanı Mahmud Şevket Paşa’nın İstanbul girişinde Silivri’de aralarında Mustafa Kemal’in de bulunduğu subay ve erlerine hitaben yaptığı yüreklendirici konuşmanın ses kaydı...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.09, 10:17   #2
Yeni Üye

cemcibir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2009
Konular: 0
Mesajlar: 14
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 37
Rep Derecesi : cemcibir Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Konu çok uzun okuyamadım ama zatı muhteremin sesini duyduk milli duygularımız yerinden oynadı yine
__________________
cemcibir isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz cemcibir'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.09, 11:43   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,379
Ettiği Teşekkür: 87468
Aldığı Teşekkür: 126123
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı


Mahmud Şevket Paşa'nın Konuşmasının Metni


"Arkadaşlar!

Yüzbinlerce şühedânın (şehidlerin) kanı pahasına kazanılan meşrutiyetimizi mahvedip yerine yine istibdâdı ikame etmek (kurmak) üzere İstanbul'da, o köhne Bizans'ın.. burcunda ikamet eden baykuş, insan kanı emmekten, öksüz yetimlere gözyaşı döktürmekten mütelezzi olan (zevk alan) haris, 600 senelik muhteşem, muzaffer bir milletin tarihini, ecdadının namusunu lekeleyen o insan kıyafetindeki canavar, İstanbul'da avcı taburlarını iğfal ettirmiş (kandırmış), para mukabilinde namuslarını satan o alçaklar da sâir mutaskerleri (emirlere itaat eden diğer askerleri) cebren (zorla)... isyanlara iştirak ettirmişler, orada ne kadar hamiyyetli kardaşlar ne kadar genç mektepli zabitler varsa cümlesi (tamamı) birer suret-i kat'iyye de şehid ediliyorlar.

İşte, bu şühedânın (şehidlerin) içinde Ãsâr-ı Tevfik Zırhlısı Kapudanı (kaptanı) Ali Kabul lBey de var. İstanbul'un erbâb-ı namusu (namuslu kişileri) pencerelerden bile bakmaya cesaret edemiyorlar. Makarr-ı hilâfet (hilâfet merkezi) kan ağlıyor. Payitaht (başkent) bizden, ordudan, imdat bekliyor. Vatan gidiyor, millet mahvoluyor. Ne duruyoruz? Bizde cesaret, bizde hamiyyet yok mu? İşte ben, tekmil (bütün) servetimi ordunun masârif- i iftihâriyyesine (iftihar etmesi için gereken masraflara) hayatımı da vatana feda ediyorum. Hürriyetin istihsâli (elde edilmesi) için benimle beraber İstanbul'a gidecek içimizde çok kahraman var... Öyle ise, ordu marşı çalarak ileriii!"

* * *


Teşekkürler ReaL.. Cemcibir'in dediği gibi milli duygularımız kabardı yine.

Özellikle ''Vatan gidiyor! Millet mahvoluyor! Ne duruyoruz!'' kısmı dikkatimi çektiLaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.02.10, 11:20   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,149
Ettiği Teşekkür: 172378
Aldığı Teşekkür: 185790
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Ses kaydını metne çevirdiğin için teşekkürler LaLe...

İyi dinleyip, iyi okumak lazım...

O günlerde neler yaşanıyormuş... Ya şimdi?

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.01.11, 14:38   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,149
Ettiği Teşekkür: 172378
Aldığı Teşekkür: 185790
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı


İkinci meşrutiyetten hemen önce, tarihimize 31 Mart Vakası olarak geçen (13 Nisan 1909) gerici ayaklanmasını (İstanbul’da bir takım gerici çevrelerin halkın giyim kuşamına karışması ve yobaz faaliyetlerini arttırması) üzerine Selanik'ten gelerek İstanbul'da bastıran Hareket Ordusu’nun (ki bu adı Mustafa Kemal vermiştir) kumandanı Mahmud Şevket Paşa’nın İstanbul girişinde Silivri’de aralarında Mustafa Kemal’in de bulunduğu subay ve erlerine hitaben yaptığı yüreklendirici konuşmanın ses kaydı...

* * *

Ne kadar ilginç... Bu cümleleri iyi okuyup, iyi yorumlamak gerek..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.01.11, 14:49   #6
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,803
Ettiği Teşekkür: 26420
Aldığı Teşekkür: 23092
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Teşekkürler emekleriniz için Real ve Lale, insan böyle tarihi kişiliklerin sesini duyunca bir garip oluyor ya, benimde milli duygularım kabardı şimdi...
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.05.11, 23:26   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,379
Ettiği Teşekkür: 87468
Aldığı Teşekkür: 126123
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster


İyi dinleyip, iyi okumak lazım...

O günlerde neler yaşanıyormuş... Ya şimdi?


O günlerde vatan sevgisi varmış. Bir karış vatan toprağını bile vermemek için can vermek varmış. Parsellenerek satılması yokmuş.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.02.13, 21:09   #8
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,591
Ettiği Teşekkür: 43869
Aldığı Teşekkür: 75332
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Mahmud Şevket Paşa'nın Hayatı ve Yaptığı Konuşma Kaydı

Alıntı:
Ne duruyoruz? Bizde cesaret, bizde hamiyyet yok mu?
Ses kaydını dinledim ve tüylerim diken diken oldu...

İçinde bulundukları imkansızlıklara rağmen koca koca yürekleriyle, içlerindeki vatan sevgisiyle imkansızı başarmışlar...

Şimdi bu soruyu kendimize sormanın zamanı hala gelmedi mi?

Teşekkürler Real
ve Lale...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
mahmud


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Dil ve Konuşma Özürlü Birey ve Ailelerine Yönelik Eğitim Seti Kartal Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları 0 31.01.09 04:07


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.