Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.06.09, 23:38   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,195
Ettiği Teşekkür: 172690
Aldığı Teşekkür: 185939
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart İlk Türk Denizci Çaka Bey

İlk Türk Denizci Çaka Bey
Oğuz Türkleri, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan liderliğinde 1071 yılından itibaren Anadolu’ya yerleşmeye başlamış ve 1081 yılına kadar öncü Türk Beylikleri, Ege ve Marmara kıyılarına ulaşmışlardır. Geniş bozkırlarla kaplı Orta Asya’dan gelip Anadolu’yu vatan olarak benimseyen Atalarımız, başlangıçta ufukta güneş ve gökyüzü ile birleşen coşkun ve hırçın denizi biraz ürkütücü ve şaşkınlık verici bulmuşlarsa da, kısa sürede ona dostluk elini uzatarak, mavi sularda kendilerine yer aramaya başlamışlardır. Çaka Bey işte bu dönemde, Batı Anadolu'da hâkimiyet kurmuş ve ilk Türk deniz savaşı filosunu oluşturarak askeri başarılar kazanmış bir Türk komutanı ve denizcisidir.

Çaka Bey Oğuzlar’ın Çavuldur boyuna mensuptu. Malazgirt Savaşı sonrasındaki Bizans İmparatorluğu kuvvetleri ile giriştiği bir çatışmada esir düşmüş, İstanbul'a götürülmesini takiben İmparator III. N. Botaniates’in dikkatini çekerek Bizans sarayına alınmıştır.

Burada çok büyük ilgi görmüş, serbestçe hareket etmesine izin verilmiş ve sonraki yıllardaki başarıları açısından önem arz edecek pek çok bilgi ve tecrübeyi edinmiş, bu arada Yunanca da öğrenmiştir. Bizans İmparatorluğu deniz kuvvetlerini yakından incelemiştir. 1081 yılında Bizans tahtına İmparator Aleksi Komnen geçince hürriyetine kavuşmuştur.

Türkleri denizlerle kaynaştıran ilk öncü, Emir Çaka Bey olmuştur. Çaka Bey Selçuklu ordusundan bağımsız hareket ederek, İzmir'i ilk defa olarak Türk idaresine katmış, daha sonra İznik'te payitaht kurmuş bulunan Selçuklular ile güçlerini birleştirmiştir. Çaka Bey İzmir merkezli bir beylik kurarak sınırlarını genişletmek için mücadeleye başlamıştır. 2-3 yıllık bir süre içinde Urla, Çeşme, Sığacık ve Foça’yı zaptederek bu kesimdeki geniş sahil boyunu sınırları içine almıştır. Hedefi Ege Denizi’nde hâkimiyet kurmaktı.

Emir Çaka Bey, denizci kimliğini Beyliğin tüm kurumlarına yansıtarak, Türklerin, artık rakipleriyle denizlerde de kıyasıya mücadele edebilecek bir duruma gelmesini sağlamıştır.
Çaka Bey, İzmir’de o döneme göre modern sayılabilecek bir tersane yaptırmış ve tersane civarındaki bölgeyi deniz üs kompleksine dönüştürmüştür. Bu aşamadan sonra gemi inşa faaliyetlerine geçilmiş; kürekli ve yelkenli gemilerden oluşan 50 parçalık ilk Türk donanması 1081 yılında inşa edilmiştir. Bu yıl, Türk Deniz Kuvvetleri açısından son derece önemlidir. Çünkü, 1081 yılı Deniz Kuvvetlerimizin kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir. Öncü denizcimiz Emir Çaka Bey, 1081 yılında 50 parçadan oluşan ilk Türk donanması ile Ege’nin sıcak sularına yelken açmıştır. Bu seyir sıradan bir seyir değil, tarihi şan ve şerefle dolu Türk Deniz Kuvvetlerinin doğuşudur. Bu seyir, 922 yıllık tarihi bir miras ve köklü bir geleneğe sahip olan Türk Deniz Kuvvetlerinin Akdeniz (Ege Denizi) ile kucaklaşması ve denizlerdeki rekabetin saygın bir oyuncusu olmasıdır. İlk Türk donanması 1089 yılında Midilli, 1090 yılında ise Sakız Adası’nı fethederek denizlerin dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır.
Türkler denizlerle tanışmış; onunla arasında gönül köprüsü kurmuştur. Ancak, denizlerde dolaşmanın bir bedeli olmalıydı: 19 Mayıs 1090 tarihinde Karaburun ile Sakız Adası arasında kalan Koyun Adaları civarında Çaka Beyin donanması, Bizans donanması ile karşılaştı. Savaş kaçınılmazdı.

Çaka Bey, İstanbul’daki esaret günlerinden beri kendisini bu gün için hazırlamıştı: Sınırsız bir uyum sağladığı denizin, insanın akıl ve yaratıcılığını harekete geçirdiğinin bilincindeydi. 17 çektiri ve 33 yelkenli olmak üzere toplam 50 savaş gemisinden oluşan donanmasını, seri taktik manevralarla ustalıkla sevk ve idare ediyor; düşmana en zayıf yerlerinden ard arda darbeler indiriyordu. Bizans donanması ağır kayıplarla geri çekilmek zorunda kalmıştı.

İlk Türk Deniz Zaferi’ni, Öncü Denizci Emir
Çaka Bey sayesinde kazanan Türkler, denizlere artık daha büyük bir umut ve güvenle bakmaya başlamışlardır. Emir Çaka Bey, bu zaferinden sonra denizlerdeki kontrol sahasını genişletmiş ve donanması ile Çanakkale önlerine kadar yaklaşmıştır. Bizans’ın, Emir Çaka Beyi durdurmak için kullandığı yöntem, tarihimizin çeşitli dönemlerinde ve hatta günümüzde de sık sık karşımıza çıkan, artık klasik olarak adlandırılabilecek bir nitelik taşıyordu: Anadolu Selçuklu Sultanı I.Kılıç Arslan’ı kışkırtarak, ona karşı kullanmak. Bizans ve Selçuklular için bir tehlike olan Çaka Bey, bu surette ortadan kaldırılmış bulunuyordu.

Ege bölgesinin ilk fatihlerinden olan
Çaka Bey, I.Kılıç Arslan’ın hilesinin kurbanı olup öldüğü sırada tarih 1095 idi. Böylece, İzmir Beyliği kuruluşundan sadece 14 yıl sonra yıkılmış oldu

Emir
Çaka Beyin 1095 yılında zamansız ölümü, yükselen bir değer olan Türk Denizciliği’nin gelişim hızını yavaşlatmıştır. Çaka Bey sadece usta bir denizci komutan değil, aynı zamanda bir deniz düşünürü idi. Çaka Beyin ateşlediği denizci yaklaşımın ivmesini kaybetmesi belki de, İstanbul’un Fethi’ni 350 yıl gecikmeye uğratmıştır.

Çaka Bey'den günümüze kalmış doğrudan bir iz bulunmuyor. İzmir ya da Çanakkale'de anısına dikilmiş küçük bir anıt bile yok. Sadece Çeşme'nin gerisinde, Eski Çeşme ya da Çaka Bey köyü denilen yerde, çoğu yıkılmış kalıntıların arasında betondan yapılı bir küçük blok üzerine, geçen yıllarda geliş güzel yazılmış bir yazı var.İlk Türk Amirali Çaka Bey'in Anıtı

İzmir Çeşme’de 1081 yılında ilk Türk donanmasını kuran
Emir Çaka Bey için Çeşmeköy’de yaptırılan anıt

16 dev lambayla aydınlatılıyor
İlk Türk amirali, ilk Türk donanmasının kurucusu ve ilk deniz zaferine imza atan Çaka Bey’in anıtı 600 metrekare alana kurulu anıt, 16 dev lambayla aydınlatılıyor. İlçenin dört bir yanından görülebiliyor.__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.06.09, 00:11   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,379
Ettiği Teşekkür: 87468
Aldığı Teşekkür: 126124
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Geç kalınmış bir anıt.

Teşekkürler paylaşım için.
LaLe Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.06.09, 23:45   #3
Uzman Üye

Böcü Dayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 47
Konular: 32
Mesajlar: 1,389
Ettiği Teşekkür: 4078
Aldığı Teşekkür: 5586
Rep Derecesi : Böcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Bir ara denizci romanlarına sarmıştım.

Kendimi bazen Çaka bey, bazen Kurdoğlu Muslihittin Reis, bazen Seydi Ali Reis, Turgut Reis çokçada Barbaros sanırdım.

O zaman Kurtlar vadisi yoktu tabi, polatı tanımazdım.
__________________
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
Böcü Dayı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Böcü Dayı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.06.09, 23:54   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,195
Ettiği Teşekkür: 172690
Aldığı Teşekkür: 185939
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

O konuları açmak da sana düşer o halde... Madem ki bu konuda bayağı bilgilisin...

Sen aç, düzenlemeyi yaparız biz...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.06.09, 00:00   #5
Uzman Üye

Böcü Dayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 47
Konular: 32
Mesajlar: 1,389
Ettiği Teşekkür: 4078
Aldığı Teşekkür: 5586
Rep Derecesi : Böcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
O konuları açmak da sana düşer o halde... Madem ki bu konuda bayağı bilgilisin...

Sen aç, düzenlemeyi yaparız biz...

İtiraf ediyorum bu konularda epeyce bilgim vardı.

Bugün veya çarşamba izne ayrılıyorum kısa bir süre. Sonra bende başlarım artık konu açmaya.. Yani öyle temenni ediyorum.
__________________
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
Böcü Dayı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Böcü Dayı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.10.10, 22:44   #6
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,379
Ettiği Teşekkür: 87468
Aldığı Teşekkür: 126124
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Hala bekliyoruz ekleyeceğin konuları Böcü Dayı
LaLe Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 13.10.10, 23:38   #7
Uzman Üye

Böcü Dayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 47
Konular: 32
Mesajlar: 1,389
Ettiği Teşekkür: 4078
Aldığı Teşekkür: 5586
Rep Derecesi : Böcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmedeBöcü Dayı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Hala bekliyoruz ekleyeceğin konuları Böcü Dayı
Yahu Caka bey moralimi bozdu, Bizansa gidip hristiyan olmuş, neredeyse Bizans imparatoru olacakmış..
__________________
"Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir."
Böcü Dayı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Böcü Dayı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.11, 01:50   #8
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 32
Konular: 376
Mesajlar: 3,677
Ettiği Teşekkür: 8726
Aldığı Teşekkür: 17869
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

Tarih konusunda kendimi çok yetersiz görüyorum.

Sayenizde bilgileniyorum.

Teşekkürler ReaL...
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.09.13, 19:28   #9
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,710
Ettiği Teşekkür: 18753
Aldığı Teşekkür: 20530
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka BeyAdı Çaka mı, Çağa mı, Çakan mı idi?

Bunlar arasında en fazla tutulanı Çaka'dır. Çaka telaffuzu, konu hakkında ilk geniş bilgi veren, ana kaynak durumunda ki Alexiad'da adın Τζαχᾶς (Çakhas=Çakas) şeklinde yazılmış olmasına dayanmaktadır.

Buradaki bilgiyi dikkatlice küçük kitabına aktaran merhum profesör A. N. Kurat'ın bunu Çaka kabul ederek, eserini de ''Çaka Bey'' diye adlandırması, özellikle ülkemizde Çaka telaffuzunun yaygınlaşmasına yol açmıştır denilebilir.

Ayrıca İzmir Beyi'nin Oğuz boylarından Çavuldur'lara mensup bir bey olarak Selçuklu (Anadolu'nun) fethi sırasında, Danişmend Gazi ile birlikte harekata katıldığı hikaye edilen ''Danişmend-name'' de de adın ''Çaka'' şeklinde yazıldığı anlaşılmaktadır..
----------------------------------------------------------------------------
Ancak tüm bunlar şüphelerin dağılması için yeterli olmuyor. Çünkü 11.yy Türkçe'sinde böyle bir adın kullanıldığına dair herhangi bir belge olmadığı gibi, o zamana kadar ki yazılı Türk belgelerinde de, hatta Türkçe çak- fiil kökünden a eki ile meydana gelen bir kelime bulunmuyor. Türkçe'de fiilden yapılmış şahıs adları ''fiil kökü+an'' şeklinde türetilmektedir. Örneğin hem İzmir Emir'i (Bey'i) ile çağdaş olup, tarihi eserlerde adı geçen önemli kişilerin +a (Çak+a= Çaka gibi) ile değil +an iledir.

Sultan Melikşah döneminin ünlü kumandanı Bozan'da olduğu gibi Boz+an=Bozan..

I.Haçlı Seferinde Antakya müdafii Yağısıyan, Danişmendli beyi Yağıbasan, Yağı-bas+an gibi...

O devirde ki Türkçe'yi temel alırsak fiilden isim türetirsek Çak+an=Çakan olmalı.
------------------------------------------------------------------------------
Adın aslında Çağa olarak söylenmiş olabileceğine gelince; çağa kelimesi halen Doğu Anadolu'da bazı yerlerde ''küçük yavru, çocuk'' anlamlarında kullanılmasına, Yeni Çağa (Bolu ilinde, Ankara-İstanbul yolu üzerinde) gibi bazı yer adlarında görülmesine ve hatta İzmir Beyliği tarihinin ilk araştırıcısı A.N. Kurat tarafından: Adın Çağa olması mümkündür, Çaka veya daha sonraki şekli ile Çağa olduğu kabul edilebilir...denilmesine rağmen konuda ki Türk Beyi'nin adı Çağa olarak telaffuzu hemen hemen imkânsızdır.

Çünkü; kelimenin ikinci hecesinde ki konsonant ğ değil, k dır.

Bu husus Akdes Nimet Kurat'ın da belirttiği gibi, bizzat A.Komnena'nın eserindeki örneklerle tespit edilebilmektedir; ..o yine kendi çağdaşı olan tanınmış Türk şahsiyetlerinin adlarında mevcut ve aslında k olan sesi Çakas'da ki aynı harf ile kaydetmiştir...
Tzachas, Tza+ch+as... ch=k

Çağa kelimesi Moğol menşe'li olup Türkçe'de mevcut değil iken, Moğol istilasından sonra, yani 13. yy ın ortalarından sonra dilimizde yer aldığı anlaşılıyor. Adın Çağa olması halinde ya daha o devirde Türkçe'nin Moğolca'nın tesiri altına girdiğini gösteriyor ya da İzmir Beyi'nin Moğol soyundan geldiğini kabul etmek gerekir ki her iki düşünce de ihtimal dışı sayılmalıdır.
-----------------------------------------------------------------------------

Demek ki adın asıl söylenişi Çakan olacaktır. Bu yukarıda örmeklerle görüldüğü üzere Türkçe Çak köküne, +an ekinin ilavesi ile türetilmiş ''ism-i fail'' halinde bir Türkçe addır. Tek şüphe, olaylarla çağdaş tarihçi A.Komnena'nın niçin adı Çakan olarak değil de Çakas şeklinde yazdığı üzerinde toplanıyor ki bunun da kolayca açıklanması mümkündür.

Mesela Grek tarihçilerinin bazı yabancı isimleri grekçeleştirmek eğilimleri ile ilgilidir. Grekçe'de kelimenin nominatif halinde iken s ile sonlandığı, akuzatif durumunda ise sonuna bir n aldığı bilinir.

Bizans kaynaklarında bunun bilhassa Türk adları bakımından örnekleri çoktur. Arsılas= Arslan - Zaltas(Zoltas)= Sultan - Solumas= Süleyman hatta Kur'an= Khoras gibi..

Böylece Çakan adını eserinde Çakas şeklinde yazan A.Komnena, çağdaşı olan Anadolu fatihi Selçuklu Süleyman Şah'ın adını da eserinde 8 yerde Solumas olarak kaydetmiştir.
_____________________________________________

Ben kaynağı vereyim, aklınız daha fazla karışmasın ... Merak edip tamamını okumak isteyen olursa (Westsilver mesela ), buyursunlar efenim;

https://docs.google.com

__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.09.13, 19:33   #10
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,710
Ettiği Teşekkür: 18753
Aldığı Teşekkür: 20530
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: İlk Türk Denizci Çaka Bey

İzmir-Çeşme'de ki Çaka(n) Bey Anıtı'nın 360 derecelik görüntüsünü izlemek isteyen olursa da buraya tıklayabilir.
__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çaka, denizci


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 14:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.