Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.12.09, 12:28   #1
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,414
Ettiği Teşekkür: 11364
Aldığı Teşekkür: 10619
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Hacı Şakir

Kırım Tatarı Hacı Ali'nin Hacı Şakir'i
19'uncu yüzyılın ortaları... Kırım'da Kazan Tatarı Hacı Ali Bey, Volga Nehri boyunda, adacıklardan birinin üzerinde sabun ve mum üretmektedir... Ne var ki sel, düzenini bozar, ekmeğini keser. Hacı Ali, ailesini alır, önce Anadolu'ya, oradan da İstanbul'a göç eder. Laleli At Pazarı'nda evinin altında tezgahını yeniden kurar... Bu olay, aynı zamanda Hacı Şakir markasının da göçüdür. Hacı Ali Bey'den sonra oğlu, torunları, dört kuşak şirketi yönetirler. Sonra mali sıkıntılar gelir. Şirketi Maya Grubu'na satarlar. Maya Grubu da Colgate Palmolive'e... Asırlık Türk markası yabancı bir şirkete geçer...
ORHAN TEKEOĞLU


En son Turkcell'in TeliaSonera'ya satışıyla birlikte gündeme geldi... Daha önce de yabancı sermaye tartışmalarında, yabancıların 'yeni yatırım' yerine, mevcutları, (bu arada bazı Türk markalarını) aldıkları, bunun çok da iyi bir şey olmadığı belirtildi. Örneğin, 'Turkcell, iletişimde bir Türk markası, şimdi ellerin oluyor' gibi değerlendirmeler yapıldı. Bir ulusun, global markalara sahip olması elbette, o ulusun bireylerinde övünç duyguları yaratan bir şey. Ancak 'Küresel köy'ün yeni kuralları var ve artık hiç bir 'ulusal marka'nın, sonsuza kadar o ulusun markası olarak kalacağının ne garantisi, ne de ekonomik açıdan bir mantığ var. Parayı bastıran alıyor... 100 yıllık Türk markası Hacı Şakir'i de aldıkları gibi...
Hacı Şakir için '100 yıllık Türk markası' dediysek de aslında kuruluşu, temellerinin atılışı çok daha eskilere gidiyor... Hacı Şakir'in öyküsünü anlatan 2003 tarihli 'Sabunun Hikayesi' kitabında, '114 yıllık marka' olduğu belirtiliyor. Bu tarih esas alınırsa, şimdi '116 yıllık marka' demek gerekiyor. Ama markaya adını veren Hacı Ali Bey, üretime, -kesin tarih belli olmamakla birlikte, '19'uncu yüzyılın ikinci yarısında' başlıyor. Yer, Kazan Tatarı Türkleri'nin yaşadığı Kırım'dır. Volga Nehri boylarında üretim yapar. Nehir üzerindeki adacıklarda üretilir ilk sabunlar.
'Sabunun Hikayesi'ndeki anlatıma göre Hacı Ali Bey, bu böldeki büyük sel felaketinden sonra ailesini alarak terkeder Kırım'ı ve 1915 yılında Osmanlı ülkesine gelir. Bir süre Anadolu'da eyleştirken sonra İstanbul'a gelir. Laleli, At Pazarı'nda bir ev alarak, alt katında sabun üretimine başlar.
1987'ye kadar
Hacı Şakir'in vefatından sonra da oğlu, torunu gibi aile fertlerinden birinin yönetiminde devam eden; Sanayi Odası'na '1 nolu' şirket olarak kayıtlı, 'Sabuncuzade M. Şakir ve Mahdumu Müessesatı Ticari ve Sinai Türk Anonim Şirketi', bir yüzyıldan daha uzun bir süre ailenin elinde kaldıktan sonra 1987'de Maya Grubu'na satılır. Marka el değiştirmiştir ama yerli bir grup almıştır.
Bu satış olayı, Haci Şakir'in mali açıdan zorluk içine düşmesi sonucu olur. O dönem şirketin başında bulunan Selahattin Sabuncuoğlu, güçlü bir ortak arayışındadır. Konuyu yakın dostu İlyas Özsüer ve oğlu Nuri Özsüer'e açar. Özsüer Ailesi, 1987'de Haci Şakir'in yüzde 75 hissesini satın alır. Fabrika ürün çeşitlemesine gider, pazar payını yüzde 23'ten yüzde 36'ya çıkartır.
Bu arada Henkel, Haci Şakir'e talip olur. Ancak görüşmeler olumsuz sonuçlanınca Selahattin Sabunoğlu, elinde kalan yüzde 25'lik hisseyi de Özsüer Ailesi'ne satarak şirketten tamamen çekilir. Bu gelişme ile birlikte marka, 'kurucu aile'den çıkar.

Palmolive müşteri oluyor
Henkel'den sonra, markaya bu kez Colgate Palmolive müşteri olur. Özsüer Ailesi, markanın yüzde 67'sini Colgate Palmolive'e satar. Nuri Özsüer, satışı şöyle anlatıyor:
"Hacı Şakir'in Colgate Palmolive'e satışı tamamiyle benim kararımdır. Babam ne kadar itiraz ettiyse de onu ikna ettim. Global pazarlara açılırken, yabancı bir ortağın ürüne getireceği sinerji ve dinamizmin olduğuna inanıyorum. Colgate'in Haci Şakir'e katacağı çok şey olduğuna inandık ve 100 yıllık markanın yüz yıl daha yaşaması için bu teklife sıcak baktık. Bugün Hacı Şakir markası tek başına ayakta durabilmeyi başarmış ender markalardan biri. Hem yerel hem de global markalarla baş edebilecek düzeyde bir güce sahip. Doğru ellerde geliştiğini görüyor ve mutlu oluyorum. Hacı Şakir'e baktığımda hissetteğim ise, milliyetçi, beyaz ve saf olduğu ve daha uzun yıllar Hacı Şakir markasının yaşayacağı."
Ağustos 1991'de, Colgate Palmolive ile yapılan centilmenlik anlaşması pazardan beklentilerini karşılayamaz olunca, Özsüer Ailesi sahip olduğu yüzde 33 oranındaki hisseyi de Colgate Palmolive'e satar. Hacı Şakir, bir Türk markası olarak, yabancıların sahipliğine geçer. Nuri Özsüer, "Colgate Palmolive'le olan evliliğimiz 10 yıl sürdü ve bu süre içinde konulan karşılıklı kurallar çiğnenmeden bitirildi" diyor.
Volga'nın seli, Hacı Şakir'i Anadolu'ya göç ettirdi

1889: Kırım Tatarı Hacı Ali, Volga Nehri üzerinde 'Hacı Şakir' marka adıyla sabun üretir.

1915: Volga nehrindeki taşkınlar sonucu üretim yapam hale gelen Hacı Ali Bey, Anadolu'ya göç eder. Son durakları İstanbul olur ve Laleli At Pazarı'nda evlerinin alt katında üretime devam eder.

1927: Kantarcılar'da çok katlı eski Osmanlı evlerinden birinde sergi sabunculuğu yapar.

1970: Ayağazağa'da gliserin fabrikası üretime geçirilir

1974: Yine Ayazağa'da sabun hatları devreye konur.

1975: İtalya Mazzoni firmasından alınan modern makineler üretime geçirilir ve üretim kapasitesi saatte 2.5 tona çıkar.

1976: Çamaşır sabunları hattına banyo sabunları hattı eklenir.

1977: Otomatik ambalajlama ve paketleme operasyonları başlar. 'Adora' tuvalet sabunu üretilir. Adora, 125 gram piyasaya çıkan yerli ilk kadın - erkek ayrımlı lüks kalite tuvalet sabunudur.

1983: Çiçek Ailesi sabun portföyüne altı yeni koku eklenir.

1984: Yıllık kapasite 15 bin ton düzeyine çıkarılır.

1987: Maya Grubu şirket hisselerinin yüzde 75'ine sahip olur.

1989: İlk önemli ihracat başlar ve o yıllarda yaklaşık 20 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşılır.

1990: Maya Grubu şirket hisselerinin tamamına sahip olur.

1991: Hacı Şakir'in yüzde 67 hissesi Colgate Palmolive'e satılır.

1995: Haci Şakir güzellik sabunu üretimine başlanır.

1996: Colgate Palmolive tüm şirket hisselerini devarılır ve şirket Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri Sanayi adını alır.

2005: Şirket yeni teknoljik yatırımlarını yaparak ürün gamını genişletir, Gebze'deki modern fabrikasına taşındı.Dört kuşak aile yönetti

Hacı Şakir'in kurucusu Hacı Ali, 1844'de dünyaya gelen ilk oğlu Mehmet Şakir'e daha çok gençken iş tecrübesi kazandırır. Mesleğini, sırlarını, tezgahını bırakır ve de aileyi emanet ederek vefat eder. Mehmet Şakir, sonraları soyadı alır ve Hacı Şakir Sabuncuzade olarak anılır. Kayıtlara geçen 8 evlilik yapmış. Bu evliliklerden beş evlat sahibi olmuş. O da büyükoğlu Ahmet Tevfik'i kendi yeri için seçmiş ve yetiştirmiş. Yüzde 50 hisseyi büyük oğlu Ahmet Tevfik'e verirken, (babasının kendisine verdiği gibi) aileye bakma görevini de ona vermiş. Ahmet Tevfik Bey, fabrika ile ilgili sorumluluklarını paylaşmak üzere o yıllarda Paris'te yaşayan Şefik Bey'i İstanbul'a çağırmış. 1964 aralığında, vefat edene kadar birlikte çalışmışlar. İşlerin yönetimini daha sonra oğlu Selahattin devralmış. Selahattin Sabuncuoğlu, 1964 ile 1990 yılları arasında 26 yıl kurumda yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük yapmış. 1970'den fabrikanın Kantarcılar'dan Ayazağa'ya taşınma projesini de o hayata geçirdi.

Tescili Atatürk'ün imzasıyla yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 91 numaralı Ticaret Sicili'ne sahip şirketi olan Sabuncuzade M. Şakir ve Mahdumu Müessesatı Ticari ve Sınai Türk Anonim Şirketi'nin kuruluşu, bizzat Atatürk'ün imzâsıyla 1925'te tescil edilmiş. Unvanda bulunan ve çok az sayıda kuruluşa verilen 'Türkiye Anonim Şirketi' ibaresi ise kuruluşta yıllarca iftihar konusu olmuş. Daha sonra Hacı Şakir, İstanbul Ticaret Odası'nın 9'uncu, İstanbul Sanayi Odası'nın ilk şirketi olmuş. Şirketin başındaki Hacı Şakir Sabuncuzade, İzmir İktisat Kongresi'ne katılmış. Bu kongrede etkin bir sanayici olarak rol oynayan Hacı Şakir Sabuncuzade'nin, işadamlarının örgütlenmesi konusunda da faaliyeti olmuş. İstanbul Sanayi Odası'nın kurulmasına önayak olan işadamları içinde yer almış.
'Bu bir kase altını oğluma borç ver!'
Hacı Ali, amansız hastalığın tükettiği yorgun bedenini bıraktığı yatağında, vefatından önce oğlu Hacı Şakir'den de işine haram katmayacağı, dürüstlükten ayrılmayacağı ve aileyi bir arada tutacağı sözü alır. Ona vasiyeti budur. En yakın dostuna ise başka bir vasiyette bulunur; "Kötü günler için biriktirdiğim bu bir kese altını al ve oğluma borç gibi ver. Geri ödemeyi tamamlayıncaya kadar da bundan hiç söz etme" der. Dostu bu vasiyeti yerine getirir. Genç Mehmet Şakir'e bir kese altın borç verir. Mehmet Şakir, bu parayla Hacı Şakir'e yatırım yapar ve 'marka' gelişir.
Mehmet Şakir, babasının 'dürüstlük' vasiyetini tutar. Öyleki, tartı yerine Hacı Şakir sabunları kullanılır. Çünkü, 'gramajı asla şaşmaz.'
Bir vagon kostiği Ankara'ya kaçırdı
Kurtuluş Savaşı yıllarında, İstanbul'dan, Anadolu illerinden Ankara'ya yardım akar. Savaş yorgunu fakir halk, olanaklarını seferber eder. Kimi İstanbul'daki ordu cephaneliklerinden silah kaçırır, kimi yardım malzemesi götürür, kimi kendi gider!.. Sabuncuzadeler, o yıllarda İstanbul'da sabun üretmektedir. Onlar da Türk Ordusu'nun yokluğu çekilen sabun ihtiyacının karşılanması için her türlü riski göze alırlar ve yurtdışından ithal ettikleri bir vagon kostiği Anadolu'ya kaçırırlar.

Kıvamı dilleriyle kontrol ettiler

Şirkette çalışan sabun ustaları, günlerce sabun kazanlarının altını söndürmeden kaynatır, kıvamı dillerinin ucuyla anlarlarmış. Pek çoğunun dil uçları kostikten yanar ama bu kontrollerinden hiç vazgeçmezlermiş.

Hacı Şakir'i üstündeki anahtarlı şekil ile diğerlerinden ayırt eden halk, ürüne 'anahtarlı sabun' adını takmış.

Devlet Malzeme Ofisi ihalesinde sadece alım yapılacak malların isimleri yazılır ve o malın farklı markalarından fiyat alınırken, sabun kaleminin hemen örnüne parantez açılır ve Hacı Şakir yazılırmış.

Hacı Şakir'de çalışanlar aileden biri gibi yakınlık ve itibar görürmüş. Şirket hissesinden pay verilip mükafatlandırılırlarmış. Fabrikadan çok ünlü sabun ustaları yetişmiş. Hacı Şakir fabrikası, yıllarca sabun okulu olarak anılmış. Sabun ustalarından 35 yıl boyunca şirkette çalışanlar olmuş.

Hacı Şakir sabunlarının gramajındaki netlik, sabunların bir süre terazilerin bir kefesinde ağırlık olarak kullanılmasına yol açmış.


'Sermaye artıramadık, satmak zorunda kaldım'

Hacı Şakir markasının başındaki en son 'aileden yönetici' olarak dördüncü kuşaktan Selahattin Sabuncuoğlu bulundu. Maya Grubu ile önce ortaklığa giden, sonra da kalan kısmı da satan Selahattin Sabuncuoğlu'ydu. Sabuncuoğlu ile Hacı Şakir'i konuştuk.

Bugün bu şartlarda bu markayı yine satar mıydınız? Aile içinde bir çekişme mi sözkonusuydu ?

Bugün olsaydı aynı şeyi yapardım. Hisseleri devretmemdeki en önemli neden, şirket ortaklarının sermaye artırıma iştirak etmemesiydi. Özal döneminde bankalara çalışır duruma düştük. Yüksek faizle çalıştık... Sermaye artıramıyorduk. Çünkü ortaklar hiç bir zaman sermaye artırımına katılmadıkları gibi kârı da alıyorlardı. Ama birçoğunun da geçimi ordandı. Bir kısmı en azından gayrimenkullerini satıp şirkete koyabilirlerdi. Ama kimse yanaşmadı.

Ortaklarda hanımlar çoğunluktaydı. Bir anlaşma zemini bulamıyorduk, çekişme vardı. Ama bu, Hacı Şakir öldükten sonra da devam eden çekişmeydi. Şirketimizin unvanı Sabuncuzade M. Şakir ve Mahtumu Müessesatı TAŞ. Mahtumu benim rahmetli babamdı. Hacı Şakir ve babam ortaktı. Sorun, o zamandan gelen hisse oranlarındaki dengenin getirdiği anlaşmazlıktan kaynaklandı. Babamla dedem Hacı Şakir arasındaki yaş farkı 14. Arkadaş gibi büyümüşler. Dedem de bu hisseyi verirken, 'gerideki çocuklara bakacaksın' şartı ile vermiş ve babam da bu şartı ölene kadar yerine getirmişti. Ama hisse dağılımındaki oran devamlı problem yarattı. Sermaye artırımı olmadığı sürece, işin yürümeyeceğine kanaat getirdim ve ortak arayışına girdim.

Aile bireylerinin Hacı Şakir'e ne zaman ve nasıl görev alacakları belirlenmemiş miydi, kurumsallaşamadınız mı?

Bu tür uygulama hiç bir zaman gündeme gelmemiştir. Bu anlamda ailenin diktatörü önce Hacı Şakir ve daha sonra da babamdı. Babam vefat etmeden önce abla ve ağabeyime işi benim yürüteceğimi açıkladı. Ben de kızlarımın şirkette görev almalarına izin vermedim. Şirket ortakları zamanında sermaye artırımına katılsalardı, Hacı Şakir el değeştirmemiş olsaydı yine de globalleşmeye ayak uydurmak için uluslararası bir şirketle ortaklık arayı içinde olurdum. Ülkemizde aile şirketleri kurumsallaşmadıkça yerlerinde saymaya ve zamanla yok olmaya mahkumdurlar. Hacı Şakir çokuluslu ve ünlü bir Amerikan şirketinin yönetimine geçerek geleceğini ve ismini garanti altına almıştır.

Hacı Şakir'i marka yapan neydi?

13 - 14 yaşlarındaydım, fabrikaya gittiğimde babam beni kantarın başına gönderip 'Bak bakalım sabun nasıl tartılıyor' derdi. Sabun çuvalı 24 kilo 300 gram gelir, ancak deftere 22 kilo 200 gram yazılınca, o akşam babama nedenini sordu. "Çuval dolu sabun, Anadolu'ya gittiğinde rutubeti uçar ağırlığından kaybeder. Tartıldığı zaman şimdiki ağırlığının biraz üzerinde olması lazım. O adam da kilo ile satıyor. O zaman onun hakkını yemiş oluruz" derdi. Bu prensip, çalışma hayatıma yön verdi.

Türkiye'de sabunun önderi Hacı Şakir'dir. Dürüstlüğü ile ürünün saflığı ile piyasada yer edindi. Bu da bir asırı geçen bir dönemdir. Hiç bir zaman kaliteden ödün vermedi, dürüstlük prensibinden kattiyen ayrılmadı.


'Yazarken güldüm, ağladım'

Günseli Özen Ocakoğlu: 'Sabunun Hikayesi' kitabının yazarı

"Sabuncuoğlu ailesi markayı ve fabrikayı Maya Grubu'na satmıştı. Yazılı belgelerin tamamı Maya Grubu'ndan geldi. Üzerinde eski Türkçe harflerle Sabuncuoğlu Hacı Şakir yazan kalıp sabunlar ve eski bir hisse senedi örneği. Karar defterlerinden ise binlerce duygu hali akıyordu.
Uzun saatler okuyarak geçirdim. Hacı Şakir'i var eden üç bileşen var: Markalarına tutku derecesinde bağımlı çalışanları, ürünü satarken güven duyan satıcıları ve nihayet sadık müşterileri. Kitabı yazarken gördüm ki, bu üçlü aynı duygularla işi sahiplenmezlerse ürün hak etse de marka olamıyor.

Anadolu insanı, çift anahtarlı sabun olarak tanımladığı markasını hala sahiplenmekte. Yoksa neden, 'Kabir öncesi beni Hacı Şakir sabunu ile yıkayın' diyecek kadar ısrarlı davransın?..

Bana gelince; gülmekten ağlamaya kadar değişen duygusallıklar yaşadım. Başlangıçta bir şeyleri kaçırıyormuşum telaş ve ardından da ürünün aynı markayla daha uzun yıllar yaşayacağının güvencesi. Kolay mı, şimdi hayatlarımıza farklı markalar girse de hepimiz Hacı Şakir markasının büyüttüğü kuşaklardan değil miyiz? "

'Geçmişine sahip çıktık'

Elif Emiroğlu: Colgate Palmolive Kişisel Bakım Kategori Müdürü

"Hacı Şakir, Türk insanı için çok önemli bir marka. Colgate Palmolive bu geçmişe sahip çıkarak markaya yatırımına devam edecek. Hacı Şakir, Colgate Palmolive ailesine katıldıktan sonar gücüne güç kattı.
Türkiye'nin yalnızca kalıp sabunla tanıdığı Hacı Şakir, Colgate Palmolive ailesinin üyesi olduktan sonar ürün yelpazesini genişletti. Markanın gücünü sıvı sabun, şampuan, duş jeli ve bebek ürünlerine taşıdı. Hacı Şakir markasına bağlı tüketicisiyle yeni ürün lansmanlarında, satış noktalarında bir araya gelmek için her türlü imkanı kullandı. Reklam filmleriyle marka imajını güçlendirdi, yeni ürün lansmanlarıyla daha fazla tüketiciye ulaşarak daha çok ihtiyaca cevap verdi.

Bunları yaparken markanın kalitesini koruyarak ve geliştirerek tüketiciye en kaliteli ürünleri sunmaya devam etti. 2005 yılı içerisinde de Hacı Şakir fabrikasını Gebze'deki modern fabrikaya taşıyarak sabun hatlarını yeniledi."
__________________

Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.12.09, 15:37   #2
Süper Üye

nur@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 511
Mesajlar: 2,260
Ettiği Teşekkür: 1393
Aldığı Teşekkür: 5444
Rep Derecesi : nur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmedenur@n muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hacı Şakir

Çok ilginç ve güzel bir konu..Hiç bilmediğim baya bişi öğrendim sayende ..Teşekkürler..
nur@n isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
hacı, şakir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İstanbul'un En Eski Sanayi Kuruluşları Basakca Türk Tarihinde Yer Alanlar 8 24.12.15 23:25
Fuat Avni: Davutoğlu Saray'a Rest Çekti Redwine Serbest Kürsü 22 13.03.15 15:43
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.