Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.03.10, 17:02   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,418
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126351
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Lightbulb Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe
Osmanlı'nın bir devrine adını veren Lale

Osmanlı kültüründe bahçe ve çiçek merakı hep vardır. Yabani türlerden elde edilen lalelerin yetiştirilmesi de, Kanuni dönemine dayanır. Ama bütün dönemlerin ve her çiçeğin ötesinde, lale aşkı, bir devre adını verir.Eski İstanbul'da, mesireyerlerinin yanısıra bağ ve bahçeler de kentin tipik bir özelliğiydi. İstanbul bahçeleri daha çok, çimli setler, sofalar halinde düzenlenirdi. Havuzlar, fıskiyeler ve su sesi bu bahçelerin vazgeçilmezleriydi. Tabii, ağaçlar, özellikle de selvi; bir de çiçekler: Gül, sümbül, karanfil... Ve bu rengârenk tablonun en belirgin figürü de laleydi... İstanbul'da 'lale zamanı' nisan ayının ortalarında başlardı. Haliç ve Boğaziçi kıyılarında renk renk lale tarhları, mayıs ayı boyunca İstanbulluların gözlerini okşardı...Bu ağaç, çiçek ve bahçe sevgisinin, özellikle de lale tutkusunun doruk noktası, 18. yüzyıl İstanbul'u olmuştur. Öbek öbek lale tarhlarıyla bezenmiş bahçelerde, gündüzleri 'hayattan kâm alınmış' yani zevk aranmış, sefa sürülmüş; geceleri de sırtlarındaki fanuslarda mumlar yanan kaplumbağaların aydınlattığı laleler arası nda, 'şiir ve musiki saatleri' yaşanmıştır. Devir, Padişah III. Ahmed'in devridir; padişahındamadı ve sadrazamı, bürokrat kökenli Nevşehirli İbrahim Paşa da, 1718'deki Pasarofça Antlaşması ile yaklaşık otuz beş yıllık bir savaş dönemine son vererek, yeni bir devir açacaktır. Ancak on iki yıl süren ve 1730'da Patrona Halil İsyanı ile noktalanan bu dönem, bir barış ve yenilenme, iyileştirme, reform dönemidir. 'Osmanlı'nın Rönesansı' diye de adlandırılabilecek ve Türk tarihçilerinin 'Lale Devri' olarak isimlendirdikleri bu dönemde, Avrupa'yı tanımak gerektiği fark edilmiş, İstanbul'daki büyükelçiliklerle düzenli ilişkiler kurulmuş, Avrupa ülkelerine elçiler gönderilmiş; sonuçta, imparatorluğun Batı'ya bakışı değişmiştir.

Osmanlı Lalesi - İstanbul Lalesiİstanbul'da matbaa da bu dönemde kurulur; başkenti yiyip bitiren yangınlara karşı Tulumbacı Ocağı'nın temeli de, bu dönemde atılır. Minyatür sanatçılarının, özellikle de Levnî'nin, Osmanlı elçisi Mehmed Said Paşa'nın Paris'ten gönderdiğ i tablolar sayesinde Türk minyatür sanatında yeni bir çığır açmaları; yine Paris'ten gelen giysi ve mobilyaların, Osmanlı başkentinde Batı modasını yaymaya başlaması, hep bu dönemin özellikleridir. 'Lale Devri', eğlence kültürünün de, ayrıntılı inceliklerle öne çıktığı dönemdir. Dillere destan Kâğıthane eğlencelerini, buradaki muhteşem 'Sadâbâd' kasrını anımsamak gerekir. Bütün bunların fonunda da, lale vardır; bir sembol gibi... Bu lale merakı, birdenbire nasıl ortaya çıkmıştı? Lale'nin geçmişi neydi? Ana vatanı nerelerdi? Anavatanı tam olarak bilinmese de, süsleme motifleri, lalenin 'Eski Dünya'ya ait olduğ unu ortaya koyar. Laleye, Güney Avrupa'da ve Kafkasya ile İran'da, bir de Anadolu'da rastlanır. Çok yıllık, soğanlı ve otsu bir bitki olan lalenin yabani türleri de, Akdeniz'in kuzey kıyıları, Japonya ve Orta Asya'da ortaya çıkmış motiflerde göze çarpar.


Lale Devri zamanında Levni tarafından yapılmış olan MinyatürRoma ve Bizans dönemlerinde lale pek tanınmaz: Bir süsleme motifi olarak lale, bu dönemlerin hiçbir eşyasında kendini göstermez. Anadolu'da, laleye ilişkin ilk bilgiler de, Türklerle başlar. Bir süs bitkisi olarak lale, Selçuklulardan beri, gül, karanfil ve nergis ile birlikte, Türk insanının beğenisi kazanır.


Osmanlı Lalesi - İstanbul Lalesi
Lale çiçeği, bir süsleme motifi olarak Anadolu'da ilk kez, 12. yüzyıl'da karşımıza çıkar. Anadolu'da laleyi şiirlerinde kullanan ilk şair de, ünlü düşünür Mevlânâ olur: "Ey lale, gel de şen yanağımdan renk al" diyecektir Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi 1200'lü yılların ortalarında... İran Selçuklularının ve Büyük Selçuklu Devleti döneminin sanat eserlerinde de, 12. Yüzyı l'dan itibaren lale motifine rastlanır. Selçuklu başkenti Konya'da da lale motifi sıkça kullanılmıştır.

Osmanlı Lalesi - İstanbul Lalesi
Osmanlı'ya gelince... İstanbul'da yabani lale türlerinden seçme veya melezleme yoluyla elde edilen ve 'Lale-i Rumi' adı verilen lale çeşitlerinin yetiştirilmesine, Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlandığı bilinir. Bu lale çeşidine, 'İstanbul Lalesi' adı verilmiştir. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinden, 1500'lü yıllarda, İstanbul'da 'Kefe Lalesi' diye anılan bir lale türünün bulunduğunu öğreniriz: Sultan II. Selim döneminde, saray bahçeleri için, Kırım'ın güneyindeki Kefe'den, üç yüz bin adet lale soğanı getirtilmiştir.

Patrona Halil İsyanı
Osmanlı kültüründe, zaten genelde çiçek merakı vardır: Sultan İbrahim'in (1615-1648) emriyle, Sarı Abdullah Efendi, 'Ser Şükufeciyan-ı Hassa' yani 'Çiçekçi Başı' tayin edilmişse, Sultan IV. Mehmed (16411692), 'Çiçek Encümen-i Danişi' adı altında bir 'Çiçek Akademisi' kurdurmuşsa, bu merakın öyle pek de 'amatör' bir merak olduğunu düşünmek, doğru değildir! Ama bütün çiçeklerin ötesinde, lale aşkı, bambaşka bir tutkuydu, bir dönemin, yani "Lale Devri'nin Osmanlı insanı için... Bu dönemin sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, yalnızca başkenti imar etmemiş, İstanbul'un doğal güzelliğini de bahçelerle zenginleştirmişti. Bu bahçelerin göze batıcı süsü laleydi. Üstelik bu dönemde lale, saraylardan konaklara, sadece İstanbul'un en güzel bahçelerini, süslemiyordu; lale yetiştirmek için, özel bahçeler düzenleniyordu. Yani lale, bir araç değil, bir amaç haline gelmişti! 18. Yüzyı l'da laleye ilginin olağanüstü bir biçimde artması, ünlü lale soğanlarını elde etme isteği, lale soğanı fiyatının çok yükselmesine yol açtı. Osmanlı yönetimi, bu fiyat artışlarının önüne geçmek için, 1725 yılında lale soğanlarının fiyatlarına narh koydu: Bir narh defteri düzenlendi ve lale soğanlarının defterdeki liste fiyatından satılması kararlaştırıldı; bu fiyatların üstünde satış, yasaklandı... Bu narh defterindeki listelere bakıldığında, en yüksek lale soğanı fiyatının, 'Nize-i Rummani' adlı tür için 50 kuruş olduğu, yani günümüz ölçüleriyle, tam 7,5 Cumhuriyet Altını ettiği ortaya çıkar. Bu narh defteri düzenlendikten bir yıl sonra, yani 1726'da İstanbul'da, rekor bir rakamla, tam 839 tür lale yetiştirilecektir. Bunlardan biri de, efsanevi 'İstanbul Lalesi'dir.

Bugün 'İstanbul Lalesi' diye adlandırdığımız bu tür, biçim olarak, günümüz lale biçimlerinden çok farklıdır. Çiçeği badem; yaprakları ise, hançer biçimindedir. Yapraklarının uçları ince ve tığ gibi sivridir. Kendi döneminde, 'Cennet Nuru' adıyla anılan bu lale türü, 1730'un Eylül günlerinde, Patrona Halil İsyanı sırasında yok olur. Gül İrepoğlu, 'gerçekler üzerine hayaller kurarak' yazıldığını söylediği 'Gölgemi Bıraktım Lale Bahçelerinde' adlı romanını (Doğan Kitap, Aralık 2003) anlatırken vurgular: Lale Devri, "Tıpkı bir masal gibidir, ama alışıldığı gibi, mutlu sonla bitmeyen bir masal"... Lalelerin sonu da öyle olur; Patrona Halil isyancılarının ayakları altında ezilirler... Ancak isyan gelip geçecektir; İstanbul'da lale zamanı ise, hep yaşanacaktır. Tek ama önemli eksiklik, ünlü İstanbul Lalesi'nin, efsanevî bir tür olarak, sadece minyatürlerde kalmış olmasıdır... Fakat kim bilir, belki bir gün o da ortaya çıkar!..

Alıntıdır

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.10, 17:08   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,257
Ettiği Teşekkür: 172910
Aldığı Teşekkür: 186512
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren: LaLe

Ellerine sağlık, teşekkürler LaLe...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:11   #3
Uzman Üye

LoDoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 361
Mesajlar: 1,839
Ettiği Teşekkür: 3084
Aldığı Teşekkür: 6175
Rep Derecesi : LoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmedeLoDoS muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
LoDoS - İCQ üzeri Mesaj gönder LoDoS - MSN üzeri Mesaj gönder LoDoS isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren: LaLe

Eline sağlık Lale
__________________
LoDoS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
LoDoS'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:14   #4
Müdavim

Kardelen26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2009
Konular: 233
Mesajlar: 4,801
Ettiği Teşekkür: 26446
Aldığı Teşekkür: 23120
Rep Derecesi : Kardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura aboutKardelen26 has a spectacular aura about
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe

Teşekkürler Lale
Sende forumumuzun tek lalesisin
__________________
Kardelen26 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kardelen26'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:29   #5
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,426
Ettiği Teşekkür: 48861
Aldığı Teşekkür: 15670
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren: LaLe

Teşekkür ediyorum.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:31   #6
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,372
Ettiği Teşekkür: 37034
Aldığı Teşekkür: 38605
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe

Osmanlıya adını veren Lale, bir tek sana bu kadar yakışıyor güzelim.

Teşekkürler konu için.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:44   #7
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 621
Mesajlar: 8,216
Ettiği Teşekkür: 28038
Aldığı Teşekkür: 41296
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisi
Ruh Halim: Geveze
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe

Lale devri hakkında zevk sefa devri diye anlatırlardı Aslında o dönemde resim sanat minyatür alanlarında Osmanlı batıya yönelmiş ilk matbaasını kurmuş...Ne yazık ki Patrona Halil isyanı Osmanlı gelişmesine izin vermemiş...
Alıntı:
Tek ama önemli eksiklik, ünlü İstanbul Lalesi'nin, efsanevî bir tür olarak, sadece minyatürlerde kalmış olmasıdır... Fakat kim bilir, belki bir gün o da ortaya çıkar!..
Lale devrini geride bıraktık ama forumda bir Lalemiz mevcut kıymetini bilelim...
Aklıma Sibel Can'ın '' Lale devri çocuklarıyız biz'' şarkısı geldi...__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.03.10, 17:46   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,418
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126351
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe

Teşekkürler arkadaşlar
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 29.01.11, 16:23   #9
Müdavim

Lilium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Yaş: 32
Konular: 376
Mesajlar: 3,677
Ettiği Teşekkür: 8737
Aldığı Teşekkür: 17868
Rep Derecesi : Lilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura aboutLilium has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Osmanlı'nın bir devrine adını veren LaLe

Hoca ders anlatırken Lale devrine Layla devri diyerek benzetimde bulunmuştu.

Kastettiği daha çok yeniliklerin, sanattaki değişikliklerin falan olduğu bir dönem olmasıydı.

***

Teşekkürler Lalem. Sende ForumGerçek devrinin biricik Lalesisin
__________________
Lilium isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lilium'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devrine


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bana Adını Sor Film Müziği | Kal Ölene Kadar | Şarkı Sözleri Mezarkabul Film | Dizi Müzikleri 0 25.03.15 07:01
Adını duydunuz mu? oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 02:48


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.