Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.06.11, 17:20   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,418
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126351
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir EntellektüelHalil Şerif, 1832 yılında Kahire’de doğdu.

Babası, bu Osmanlı kentinin hükümdarı
Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın sağ kolu Mehmet Şerif Paşa’ydı.

Kavalalı Mehmed Ali Paşa,
Osmanlı’nın en ilerici devlet adamlarından biriydi; Fransa’dan getirdiği uzmanlar sayesinde birçok yeniliğe imza attı. Halil Şerif ilköğrenimini bu modern atılımlarının etkisiyle Fransız okullarında yaptı. Batı düşüncesiyle burada tanıştı; sanata merak sardı.


Princess Nazlı fazl (1906), 1872 yılında Halil Paşa ile evlenir. Evlilikleri uzun sürmez. İlk hamileliği düşükle sonlanır. Mısır'a geri dönüp, eşinden boşanır.
Kısa aralıklarla gittiği Paris’ten tablolar almaya başladı. Ancak bunlar pek önemli eserler değildir. Zamanla resim piyasasını ve sanat çevrelerini yakından öğrendi. Öyle ki, 1855’te Paris’teki Exposition Universelle’deki Mısır sergisinin sorumluluğunu yaptı.

23 yaşında gözünün hastalığı nedeniyle gittiği Paris’te yaşamını değiştirdi.


O tarihlerde Paris’te olan devrin Sadrazamı
Ali Paşa’ya acilen bir metnin çevirisi gerekiyordu. Sefarettekiler kısa sürede çeviriyi yapacak eğitimden yoksundular; tercüman arandı ve Halil Şerif bulundu. Halil Şerif çeviriyi hemen yaptı. Sadrazam, Halil Şerif’in Fransızcasını çok beğendi. "Gel seni sefir yapalım" dedi. Halil Şerif, Nisan 1856 ile Mart 1861 yılları arasında Atina elçiliğinde kátip oldu. Bu arada Kırım Savaşı sonrasında yapılan Paris Kongresi antlaşmasında görev yaptı.

Bu görevleri sırasında resim almayı hep sürdürdü.


Eylül 1861-Ocak 1864’te Petersburg’da
"orta elçi" olarak görev yaptı. Çar II. Aleksander’la dostluğuna rağmen, Paris’i çok özlediği için görevinden ayrıldı.

Paris’e gitti. Zengin mahallelerinden (şimdiki Opera Binası yakınındaki) Rue Taitbout’daki malikáneyi
Lord Hertford’tan kiraladı.


Savaş Talimi Yapan Arap Süvariler (Montpellier Fabre Müzesi) Eugène Delacroix
''Süslü Şerif''

Halil Şerif Paşa giderek ünlendi ve Paris sosyetesine dahil oldu.

Bu renkli hayat Osmanlılar arasında Halil Şerif Paşa’ya, "Süslü Şerif" adının verilmesine yol açtı. Paris gazetelerinin köşe yazarları ise onu "Osmanlı dandy’si" diye sıfatlandırıyordu.

Çok bonkördü; örneğin Figaro Gazetesi’ne para yardımı yaptı. Kumara ve kadınlara karşı zaafı vardı. "Grand Monde’daki en soğukkanlı kumarbaz" unvanına sahipti. Cömertliği sayesinde kadınları baştan çıkarıyordu.


Halil Şerif Paşa'nın ikinci eşi - Jeanne de Tourbey
Amaury Duval - Paris Louvre Müzesi
Provans’ta küçük rollere çıkan ve oyun yazarı Marc Fournier’in sevgilisi Jeanne de Tourbey’e áşık oldu. Evlendiler. Halil Şerif Paşa, Jeanne de Tourbey sayesinde Gustave Flaubert, Saint Beuve, Ernest Renan, Emile Olivier gibi ünlü yazarlarla tanıştı. Saint Beuve sayesinde, resimde realizmin öncüsü Gustave Courbet’in atölyesine gidip gelmeye başladı.

Bırakın bir Müslüman olarak resim almasının Parislileri şaşırtmasını;
Halil Şerif Paşa aynı zamanda tartışmalar yaratan Courbet’in çıplak kadın resimlerini bile almaktan hiç çekinmiyordu. Örneğin bunlardan biri de kadının cinsel organını gösteren ve bugün Türkiye’deki hiçbir yayın organının basmaya cesaret edemeyeceği "Dünyanın Kaynağı" adlı tabloydu!

Sanatsal değeri olan her tabloyu alıyordu. Koleksiyonu giderek zenginleşiyordu. Örneğin, dünyanın en ünlü ressamlarından
E. Delacroix’in altı tablosuna sahipti. Bunların içinde en değerlisi, 40 bin franga aldığı "Liege Başpiskoposunun Katli" adlı tabloydu. Sanatsal değerleri tartışılmaz bu tabloların bugünkü toplam değeri yaklaşık bir milyar dolardır!


Liege Başpiskoposunun Katli (Paris Louvre Müzesi)
Eugène Delacroix
Halil Şerif Paşa genellikle, Delacroix gibi Doğu’nun yaşamını konu edinen, Jean Auquste Dominuqe Inges’in "Türk Hamamı", Theodore Chasseriau’nun "Arap Süvarilerinin Dövüşü", Prosper Marilhat’ın "Kahire’de Bir Sokak Resmi" gibi oryantal resimleri topluyordu.

Backhuysen, Boucher, Huysum, Watteau
gibi "eski"lerden; Corot, Courbet, Decamps, Delacroix, Diaz, Ingres, Isabey, Rousseau, Troyon gibi çağdaşlardan topladığı tabloları Fransa’nın önde gelen resim tüccarı Paul Durand Ruel’in galerisinde topluyordu. Eserlerin tümü Fransız resim antolojisine giren tablolardı.

1867 yılında Paris’e gelen
Sultan Abdülaziz’in ilk ziyaret yerlerinden biri de Halil Şerif Paşa’nın tablolarının sergilendiği Exposition Universelle’di.


Kızı Leyla ŞerifeŞatafatlı hayatın sonu


Gösterişli davetler, lüks hayat ve özellikle kumar zamanla Halil Şerif Paşa’yı ekonomik olarak zora soktu. İstanbul’dan tekrar görev istedi; büyükelçi olmak istiyordu.

1867’de görev istemek için gittiği İstanbul’da görüştüğü devlet adamlarının hepsinin bir şartı vardı:


"O çıplak resimleri İstanbul’a getirme!"


Dünya resim sanatında
"ilk Müslüman koleksiyoncu" unvanına sahip Halil Şerif Paşa’nın, 1868 Ocak ayında tablolarını satışa çıkardığı haberi L’Artiste Dergisi’nde çıktı.


Arap Süvarilerinin Dövüşü - Theodore Chasseriau
Cambridge/ Massachusetts Fogg Art Müzesi
Fransızların ünlü edebiyatçısı Theophile Gautier satış kataloğuna şunları yazdı: "Her resim dikkatle seçilmiş. Aralarında bir tane bile kötü resim, tek bir sahte inci yok. Her sanatçının en saf elmaslarından biri burada."

Tüm tablolar müzayedede satıldı.
Halil Şerif Paşa, bugün değeri milyar dolar edecek 109 tabloyu sadece 638 bin franga sattı!

Halil Şerif Paşa
satış sonrası müzayedeciye şu sözleri söyleyecekti:

"Hayat ne garip; kadınlar beni aldattı, kumar yıktı ve resimlerim ise büyük paralar getirdi.
Tablolar satılınca Halil Şerif Paşa’ya Viyana Büyükelçiliği verildi. Eşi Jeanne de Tourbey ve iki yaşında kızı Leyla Şerife ile yeni görev yerine gitmek istedi. Eşi kabul etmedi. İddiaya göre ya bir Cezayirli zengin bir Arap’la ya da aşırı milliyetçi bir Fransız kontuyla kaçtı. Halil Şerif Paşa, kızı Leyla Şerife ile Viyana’ya gitti. Eylül 1872’ye kadar Viyana büyükelçiliği yaptı.


Kahire’de Bir Sokak Resmi - Prosper Marilhat
Daha sonra 5 ay; Eylül 1872-Mart 1873 tarihleri arasında Hariciye Nazırlığı (Dışişleri Bakanlığı) görevinde bulundu. Meşrutiyet taraftarıydı. Namık Kemal gibi Jöntürkler’e maddi yardımlarda bulundu.

1876 yılında da beş ay Adliye Nazırlığı (Adalet Bakanlığı) yaptı. Bir yıl sonra bu kez Paris’e
"büyükelçi" unvanıyla gitti. Ancak Paris’teki görevi uzun sürmedi. Eylül 1877’de görevden alındı.

İki yıl sonra da,
Sultan II. Abdülhamid’in cülus alayında at üzerindeyken güneş çarpması sonucu vefat etti.

Aradan yıllar geçti.


Halil Şerif Paşa’
nın kızı Leyla Şerife, Kahire’de yaşıyordu. Babasının İstanbul’daki malları için dava açtı. Davaya bakan hukukçu Muhammed Arif Mardin’di. Hukuk sohbetleri evlilikle sonuçlandı.

Torun
Betül Mardin, büyükannesini hiç unutamadı ve kızına Leyla Şerife adını verdi. Bir de aile geleneğini sürdürmek istercesine, yıllardır Türk ressamların tablolarını topluyor.


Turkish Bath - Türk Hamamı (1862) Jean-Auguste-Dominique Ingres
Halil Şerif Paşa tabloyu 1865 yılında satın almış

''Jean Dominique IngresI, Türk Hamamı isimli tabloyu 1859 yılında Prens Napolyon için yapmıştır, ancak tablonun konusu Prens'in karısını rahatsız edince, yapıt 1860'da kendisine iade edilmiştir. Ingres bundan sonra hemen hemen kare biçimli olan bu tabloyu bir daireye çevirmiş ve Halil Şerif Paşa'ya satmıştır.

Halil Şerif Paşa’nın eserleri bugün nerede?


Halil Şerif Paşa’nın Fransız eşi Jeanne de Tourbey’in portesini ressam Amaury Duval yaptı. Bu tablo Paris Louvre Müzesi’ndedir.

Jean Auquste Dominuqe Inges’in "Türk Hamamı", Paris Louvre Müzesi’ndedir
Gustave Courbet’in "Yıkanan Kadın" adlı tablosu, New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde, "Dünyanın Kaynağı" Paris Orsay Müzesi’nde ve "Uyuyan Kadınlar" ise Paris’te Petit-Palais’dedir.

Gerard Terboch’un "Mektup Yazdıran Subay" tablosu Londra Ulusal Galeri’dedir.


Eugene Delacroix’in; "Liege Başpiskoposunun Katli" tablosu ile "Cezayirli Kadınlar" tablosu Paris Louvre Müzesi’nde, "Tasso Aya Anna Ferrora Akıl Hastanesi’nde" tablosu ise bugün Zürih’teki özel Bührle koleksiyonunda, "Tom O’Shanter’i Cadılar Kovalarken" adlı tablosu Nottingham Castle Müzesi"nde, ve "Savaş Talimi Yapan Arap Süvariler" ise Montpellier Fabre Müzesi"ndedir.


Theodore Chasseriau’nun "Arap Süvarilerinin Dövüşü" tablosu Cambridge/ Massachusetts Fogg Art Müzesi’ndedir.


Cezayirli Kadınlar - Eugene Delacroix (Paris Louvre Müzesi)Halil Paşa tarafından 1866 yılında
Jean Desire Gustave Courbet'e yaptırılmış olan
''Uyuyan Kadınlar'' tablosu
- Paris’te Petit-Palais
Soner Yalçın
09.09.2007 / Hürriyet


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 18:11   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,418
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126351
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879)

Soner Yalçın'ın ''Türkiye’deki hiçbir yayın organının basmaya cesaret edemeyeceği "Dünyanın Kaynağı" isimli tablo... Diye bahsettiği tablo hakkındaki bilgileri, sizlerle paylaşmak istiyorum. Hem kimsenin yayınlamaya cesaret edemediği tabloyu ben yayınlayacağım
Dünyanın KaynağıGustave Courbet, ‘’Dünyanın Kaynağı’’ isimli tabloyu 1866 yılında Mısır doğumlu Osmanlı Diplomat ve Sanat koleksiyoncusu Halil Şerif Paşa’nın siparişi ile yapıyor. Halil Şerif Paşa’nın koleksiyonunda, Courbet’in başka nü resimleri ile Jean Auguste Dominique İngres’e siparişle yaptırdığı ‘’Türk Hamamı’’ isimli tablosu da bulunuyor. ‘’Dünyanın Kaynağı’’ isimli tabloda resmedilmiş kişinin kim olduğu bilinmiyor. O kişinin Halil Serif Paşa’nın sevgilisinin yanı sıra, Courbet’e birçok tablosunda çıplak modellik yapan Joanna Hifferman’ın olabileceği de düşünülüyor. Halil Şerif sahip olduğu diğer nü resimleri misafirlerine gösterirken, bu resmi onlardan gizli tutuyor. 1868 yılında maddi zorluklardan dolayı, Halil Şerif koleksiyonunu açık artırmaya çıkarıp satıyor.

‘’Dünyanın Kaynağı’’ ilk olarak antikacı Antoine de la Narde’ye gidiyor. Fransız yazar Edmond de Goncourt, 1898 yılında antikacının dükkanında bu tabloyu gördüğünde, tablo tahta bir çerçeve içine saklanmış, üzeri de 1874 – 1877 yıllarında yapılmış olan ‘’Le château de Blonay’’ isimli resimle kamufle edilmiş. Tablonun saklı olduğu tahta çerçeve ancak anahtarla açılabilindiği için, bu şekilde meraklı gözlerden uzak tutulmuş.

Macar koleksiyoncu Baron Ferenc von Hatvany 1910 yılında tabloyu Paris’teki Bernheim-Jeune Galerisinden satın alıp, Budapeşte’ye getiriyor. Tablo ikinci dünya savaşı sonuna kadar orada kalıyor. Von Hatvany, ailesinin Yahudi kökenli olmasından dolayı, koleksiyonu içindeki değerli tabloları 1942 yılında Budapeşte’nin değişik bankalarının kasalarına saklıyor. ‘’Dünyanın Kaynağı’’ isimli tabloyu da, Yahudi olmayan sekreterinin adı altında saklıyor ve Alman işgalcileri tarafından ele geçirilme riskinden böylelikle tabloyu korumuş oluyor. 1945 yılında Rus askerlerinin banka kasalarını açması sonucu tablo karaborsaya düşüyor. Hatvany 1946 yılında tabloyu bir tüccardan 10.000 Forints’e satın alıyor. 1947 yılında Paris’e göç ederken resmi yanında götüremediği için, kısa bir süre sonra karısının yeğeni tarafından resim Fransa’ya kaçak olarak sokuluyor. 1949 yılında Hatvany, resmi sanat tüccarı Fritz Nathan’a gösteriyor.

Tablo, 1955 yılında psikanalist Jacques Lacan tarafından bilinmeyen bir şahıstan satın alınıyor. O ve eşi, aktris Sylvia Bataille resmi Guitrancourt’taki kır evlerinin duvarına asıyorlar. Ama tablo orada da meraklı gözlerden uzak tutuluyor. Lacan, üvey kardeşine resmi kapatmak için sürgülü bir çerçeve yaptırıp, ön kısmınada kardeşine tablo ile aynı ismi taşıyan bir manzara resmi yaptırıyor.

Lacans’ın 1981 yılında ölümünden sonra "Dünyanın Kaynağı" isimli tablo ancak ortaya çıkıyor ve tekrar Fransa’ya gidiyor. Tablo ilk olarak 1988 yılında New York - Brooklyn Müzesinde halka sunuluyor. 1995 yılından beri de Paris’de d’Orsay Müzesinde sergileniyor.


Kaynak ve "Dünyanın Kaynağı" isimli tablo burada.

Dikkat resim +18'dir!!Çeviri bana aittir.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 18:53   #3
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 621
Mesajlar: 8,216
Ettiği Teşekkür: 28038
Aldığı Teşekkür: 41296
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisiOkyanusunKalbi muhteşem birisi
Ruh Halim: Geveze
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

Gustave Courbet'in dünyanın kaynağı isimli tablosu bence çok gerçekçi..Biyografisini açmayı düşünüyordum bende. Daha da güzel resimleri var.

Demek ki bir çok ünlü resssamın resimleri Türkiye'ye Halil Şerif Paşa tarafından getirilmiş.


__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 19:04   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2666
Mesajlar: 31,257
Ettiği Teşekkür: 172910
Aldığı Teşekkür: 186512
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

Halil Paşa'nın hakikatten sıradışı bir yaşamı varmış...

"Dünyanın Kaynağı" isimli tabloyu da görmüş oldum, konu konuyu tetikliyor.. Bu sayede birçok ressamın resimlerine de bakma fırsatı buldum....

* * *

Ellerine sağlık, çeviri için de ayrıca teşekkürler LaLe..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 19:09   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,418
Ettiği Teşekkür: 87848
Aldığı Teşekkür: 126351
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Gustave Courbet'in dünyanın kaynağı isimli tablosu bence çok gerçekçi..Biyografisini açmayı düşünüyordum bende. Daha da güzel resimleri var.

Demek ki bir çok ünlü resssamın resimleri Türkiye'ye Halil Şerif Paşa tarafından getirilmiş.Maalesef getirememiş Okiciğim,

Alıntı:
Tüm tablolar müzayedede satıldı. Halil Şerif Paşa, bugün değeri milyar dolar edecek 109 tabloyu sadece 638 bin franga sattı!
Getirseymiş eğer, çok güzel koleksiyonumuz olacakmış.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 19:16   #6
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,617
Ettiği Teşekkür: 44010
Aldığı Teşekkür: 75481
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

İçinde gerçek bir yaşam öyküsü, tarih, sanat barındıran ve eklenen resimlerle görsel bir şölene de dönüşen harika bir konu yine...

Süslü Şerif sanat düşkünü bir Osmanlı olarak tarihteki yerini almış ama aynı şey keşke tüm Osmanlı içinde geçerli olsaydı...

Bir de öykünün içinde II. dünya savaşı sırasında tabloyu elinde bulunduran yahudi asıllı Von Hatvany'inin, Almanlar'dan saklamaya çalıştığı resimlerini kurtarıcı sıfatıyla gelen Rus'lara kaptırması ve tekrar satın almak zorunda kalışı ise tam bir karamizah...


LaLe... Emeğinin her türlüsü için çok teşekkürler.
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.11, 19:33   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8457
Mesajlar: 30,522
Ettiği Teşekkür: 110518
Aldığı Teşekkür: 160908
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

Harika hazirlanilmis bir konu yine. Gustave Courbet' e modellik yapan da amma cesurmus diyeyim ben de bari
Ellerine saglik Lale.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.06.11, 23:48   #8
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,375
Ettiği Teşekkür: 83911
Aldığı Teşekkür: 79608
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

Kavalalı Mehmet Paşa'nın ilerici, modern atılımlarının sayesinde Osmanlı Tarihine adını yazdırmış sanat düşkünü ve literetüre "ilk Müslüman koleksiyoncu" olarak geçerek bir Türk adını yazdırmaya vesile olmuş.

Gurur duyulması gerekirken, yeniden göreve talip olduğunu belirttiği hükümet yetkililerinin şartı ise çok acı...

"O çıplak resimleri İstanbul’a getirme!"


Zihniyetin hiç bir zaman gelişmeye, değişmeye açık olmadığı bir kez daha kanıtlanmış olduğu aşikar olarak gözle önünde...

Bu arada Betül Mardin'in sanat merakının ırsi olduğunu da öğreniyoruz.


Çeviri ve emeğin için teşekkürler LaLe..

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.06.11, 09:54   #9
Üye

Annekedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 1
Mesajlar: 40
Ettiği Teşekkür: 4
Aldığı Teşekkür: 151
Rep Derecesi : Annekedi Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnnekedi Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Halil Şerif Paşa (1832 - 1879) - Osmanlı'da Bir Entellektüel

"no comments"
Yazacak cok sey var da, bende onlari yazacak sabir yok.Zaten yazmak istediklerim
pek cogunuzun yazdigi ,yazacagi konular ve düsünceler.Onun icin sadece tesekkür ediyorum.Ellerinize,gözlerinize saglik.
__________________
Annekedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Annekedi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
şerif


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sarı Saçlım Mavi Gözlüm Nerdesin | Aşık Mahzuni Şerif ReaL Atatürk Videoları 26 18.10.15 12:53


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.