Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.06.11, 15:09   #1
Üye

Zemheri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Konular: 36
Mesajlar: 85
Ettiği Teşekkür: 210
Aldığı Teşekkür: 437
Rep Derecesi : Zemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu | Bedriye Tahir Gökmen

Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu
Bedriye Tahir GökmenBedriye Tahir Gökmen, ilk Türk kadın pilottur. Gökmen Bacı adıyla tanınır.

1932 yılında Vecihi Uçuş Okulu’nda havacılık eğitimine başladı. Bir yandan memurluk yaparken bir yandan uçuş eğitimlerini sürdürdü. 1933′te bröve aldı. Abdurrahman Türkkuşu ona Gökmen lakabını takmıştı. Gökmen Bacı olarak tanınan Bedriye Tahir, 1934’te Soyadı Kanunu çıkınca Gökmen soyadını aldı.

Bedriye Tahir, havacılık uğraşısı yüzünden çok tepki aldı, engellemelerle karşılaştı. Havacılık ile uğraştığı için aylığından ceza kesildi, sonunda işinden kovuldu.

1934 yılında Vecihi Okulu, brövelerin onaylanması için öğrencilerin Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı tarafından sınavdan geçirilmesini istemişti. Ancak sınav heyeti geldiğinde okulun tek faal uçağı kırım geçirmiş olduğundan sınav yapılamadı, heyet yeniden gelmeyi kabul etmeyince okul kapandı ve Gökmen Bacı’nın pilotluğu onaylanmadı. O sırada işinden çıkarılan Bedriye Tahir Gökmen’in daha sonraki hayatı bilinmemektedir. Ancak ilk Türk kadın pilot olarak havacılık tarihinde yerini almıştır. (Vikipedi)


Sabiha Gökçen mi dediniz… Hayır. Gökçen, dünyanın ilk kadın savaş pilotudur ama Türkiye’nin ilk kadın pilotu değil. Geçen hafta ajanstan gelen bir haberdeki “Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen” ifadesini görünce yazmak şart oldu. İlk kadın pilotumuz Bedriye Tahir Gökmen’dir. Çok az kişi bilir. Sabiha Gökçen’in şöhretinin yanında, hiç adı anılmayan Bedriye Tahir’in buruk bir hikayesi var. 1932 yılıydı, o dönemde Türkiye’de hiçbir kadının cesaret edemediği bir işe heves etti Bedriye Tahir. Uçmak istiyordu. Vecihi Sivil Uçuş Okulu’nun kapısından girdiğinde herkes çok şaşırdı. 12 erkek öğrenci vardı. Ancak Vecihi Hürkuş onu görünce çok sevindi, hemen kaydını yaptı.
Bedriye memurdu, annesiyle yaşıyordu. Zor da olsa okulun aylık 1000 liralık taksidini ödeyecekti. Derslere başladı. Sabahları 05.30’da okula geliyor, sonra koşarak 8.30’da işe yetişiyordu. Hafta sonları tüm zamanını okulda geçirdi. İlk kadın pilot adayı Bedriye Tahir doğal olarak gazetecilerin de ilgisini çekti. 1933’te verdiği röportajında heyecanını şöyle anlatıyordu: “Çocukluğumdan beri kuşların uçuşlarını, kanat çırpıntılarını, dönüşlerini dikkatle seyrederdim. Tayyareleri seyrederken tatlı bir heyecan duyar ve bu insanlar ne mesut, ben de böyle uçsam, diye düşünürdüm. Benim nazarımda tayyareciler insanlığın fevkinde büyük kudret sahibi, bambaşka birer varlıktı. Gazetelerde tayyareciliğe ait en küçük bir yazıyı bile kaçırmazdım. Bütün emelim bir kerecik olsun tayyareye binmekti. Tayyareci her zaman havada uçmaz. Benim rüyamda uçmadığım gece hemen hemen yok gibidir. Tayyarecilik öyle tatlıdır ki, bu mesleğe intisab eden bir daha ayrılamaz.”


  • Başarı Cezasız Kalmadı
Çalıştığı şirkettekiler Bedriye’yi çekemediler, etmedikleri kalmadı. “Katiplik edeceksen et, havacı olacaksan çık git” dediler. İşini bırakmayı göze alamazdı. Söylenenlere kulağını tıkadı. Ama şirkettekiler işi daha ileri götürdü, ceza kesmeye kalktı. Hava Kurumu devreye girdi, elçiler gönderildi. Ceza silindi.

Bedriye Tahir, 1933’te yalnız uçuşlara başladı. Saatlerce uçtu. Ağustos ayında bröve almaya hak kazandı. Vecihi Hürkuş’un başvurusu üzerine 1934’te Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı’ndan bir heyet brövelerin onaylanması için okula geldi. Ancak aynı günlerde okulun tek faal uçağı Kalamış Koyu’nda kırıma uğradı. Sınav yapılamadı. Vecihi Hürkuş çok ısrar etti ama heyet bir daha gelmedi. Rüzgar dönmüştü bir kere, çok geçmeden okul kapandı. Gökmen işinden de çıkarıldı. Bedriye O günden sonra kaybolup gitti. Ne yaptı, nereye savruldu hâlâ bilen yok. Her şeye rağmen Bedriye Tahir Gökmen’in adı, Türk havacılık tarihine ilk kadın pilot olarak yazıldı.

Yusuf Demir

Kaynak

Zemheri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Zemheri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.06.11, 15:11   #2
Üye

Zemheri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Konular: 36
Mesajlar: 85
Ettiği Teşekkür: 210
Aldığı Teşekkür: 437
Rep Derecesi : Zemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmedeZemheri muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu - Bedriye Tahir Gökmen“Kızıltoprak Bucak Müdürlüğü'nün yanındaki dört katlı evin önünde durdu . Derin bir nefes aldı kendini tekrar yokladı,istekliydi ama biraz da heyecan duyuyordu . Kapının üstündeki tabelayı bir kez daha heyecanla okudu : VECİHİ SİVİL TAYYARE MEKTEBİ . "Yaparım" diye içinden geçirdi , merdivenlerden çıktı içeriye girdi...” Otuz yaşlarındaki ufak tefek çekingen kendi halindeki bu kızın adı Bedriye Tahir di. Vecihi’nin Uçuş okuluna geldiğinde 1932’nin ağustosuydu .Uçmak istiyordu ve bu heyecanla gelmişti . Vecihi de bu durumdan heyecan duymuştu .Okulda 12 erkek öğrenci bulunuyordu . Bedriye diğer öğrencilerin garip karşılamalarına rağmen derslere başladı .Brövesini alana kadar okula 1000 lira ödeyecekti .Memurdu . Sabahları 5.30 da okula gelir 8.30 da da işe yetişmek üzere yola koyulurdu .Cumartesi pazarları ise bütün gününü okulda geçirirdi . Bir yıl sonra Saadet’te okula gelince yalnızlığı bitmiş yeni bir arkadaş bulmuştu. Vecihi dahil herkes Bedriye’yi “Bacı” diye çağırırdı .Kendi iradesiyle göklere yükselen ilk Türk kadını olduğu için Abdurrahman (Türkkuşu) ona Gökmen adını takmıştı. Bedriye Tahir’in adı Gökmen Bacı oldu . İlk kadın pilotumuz 1934’te Soyadı Kanunu çıkınca Gökmen soyadını aldı.

Bu arada çalıştığı sirkette yaptığı işten rahatsızlık duyanlar oldu . “Katiplik edeceksen et, havacı olacaksan çık git” dediler . Böyle bir imkanı yoktu Gökmen Bacı’nın . Zaten aldığı maaşla anası ve kendisini geçindirir,dişinden tırnağından arttırdığı ile de okula devam ederdi. Ayrıca uçma tutkusu yüzünden bugüne kadar işini de hiç aksatmamıştı . Gökmen Bacı
1933 yılında yalnız uçuşlarını yaparak brövesini de ağustosta aldı . Çalıştığı şirket durumdan giderek rahatsız olmuş aylığından ceza kesmeye kalkmıştı. Hava Kurumu olayı öğrendi ; elçiler, aracılar yollandı kızcağız bu cezadan kurtuldu...

Vecihi 1934 yılında Hava Kuvvetleri Müsteşarlığı’na başvurarak bröve alan öğrencilerinin sınavdan geçirilerek aldıkları brövelerin onaylanması için okula bir heyet gönderilmesini istedi. Bu arada talihsiz bir kaza ile okulun o anda elindeki tek faal uçağı Kalamış Koyu’nda kırım yaparak hizmet dışı kaldı. Heyet geldiğinde okulun faal uçağı yoktu . Uçak olmayınca sınav da olmadı . Vecihi nin bütün ısrarlarına rağmen heyet bir daha gelmedi. Okul 1934 yılında kapandı... Saadet henüz "yalnıza" kalamamıştı . Gökmen Bacı ise bütün çabalara rağmen işinden oldu . Hayatını devam ettirmek için yeni ufuklara kanat çırpıp uçtu gitti. Bedriye Gökmen Türk havacılık tarihinden bir sayfa ...Ne oldu, nereye gitti bilinmez ama şundan eminiz ki havacılık ve uçma tutkusu asla sönmedi,yaşıyor.

__________________
Zemheri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Zemheri'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.06.11, 15:17   #3
Tam Üye

Sükut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Konular: 50
Mesajlar: 421
Ettiği Teşekkür: 2188
Aldığı Teşekkür: 1869
Rep Derecesi : Sükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevherSükut işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu - Bedriye Tahir Gökmen

Ne yalan söyleyeyim ben de Sabiha Gökçen demiştim ama... Bilgi hazneme bu da girmiş oldu.
Sükut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Sükut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.13, 22:55   #4
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,375
Ettiği Teşekkür: 83911
Aldığı Teşekkür: 79608
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu | Bedriye Tahir Gökmen

Neden ilkler hep cezalandırılır?

Herkes gibi bende ilk kadın pilotumuzun Sabiha Gökçen olduğunu biliyordum. Zorluklarla dolu başarılı bir yaşam öyküsü bu şekilde bitmemeliydi. Adı tarihimize daha kalın harflerle yazılmalıydı.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.11.15, 16:47   #5
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,674
Ettiği Teşekkür: 32637
Aldığı Teşekkür: 31455
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu | Bedriye Tahir Gökmen

Ben de Sabiha Gökçen biliyordum şaşırdım.

Vikipedi'ye baktım.

Sabiha Gökçen ile ilgili;

Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisidir .

yazıyor yani bir tane daha var anlamı çıkıyor.

Teşekkürler.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 04.06.16, 12:12   #6
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1210
Mesajlar: 9,440
Ettiği Teşekkür: 33574
Aldığı Teşekkür: 44532
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu | Bedriye Tahir Gökmen

Bende hiç bilmiyordum. Öğrenmiş oldum. Güzel konu ve bilgilendirme için teşekkürler...

Boşlukta bir aracı kullanmak nasıl bir duygu acaba ?
__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04.06.16, 12:18   #7
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,580
Ettiği Teşekkür: 58107
Aldığı Teşekkür: 8883
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Thumbs up Cevap: Türkiye'nin İlk Kadın Pilotu | Bedriye Tahir Gökmen

Zemheri;
Bu güzel aydınlatıcı çalışman için teşekkürler....
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bedriye, gökmen, kadın, pilotu, tahir, türkiyenin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmanlı, Padişahları'nın Eşleri Kartal Türk Tarihi 26 28.06.14 03:46
Kadınlar ve Futbol Takımları ReaL Kadınlara Ait Güncel Konular 27 18.01.14 14:15
Tahir İle Zühre Smyrna Resimli, Resimsiz Şiirler 2 21.01.12 00:02
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.