Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 14.10.11, 23:20   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 2557
Mesajlar: 16,049
Ettiği Teşekkür: 38515
Aldığı Teşekkür: 58193
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece (1913 - 2012)İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı

Keriman Halis Ece

1932 yılının "Dünya Güzellik Yarışması", 31 Temmuz günü Belçika'da yapıldı. 28 milletin güzellerinin katıldığı bu yarışmada jüri, "Türkiye Güzeli" Keriman Halis'i "Dünya Güzellik Kraliçesi" seçti. Bütün Belçika ve Avrupa basını jürinin bu kararını ve Türk kızını alkışlarken Keriman Halis'in "Dünya Güzellik Kraliçesi" seçilmesi bütün Türkiye'de bir bayram sevinci yaratmıştı.
Kimlik bulundu ve önemli bir elbise giydirildi. Artık aranan, Türkiye'nin en güzel kadını değildi. Aranan Türk milletinin ne kadar güzel bir ırk olduğunu dünyaya kanıtlayacak, milli şuur sahibi, güzel bir kadındı. Yeni bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin her konuda diğer milletlerden geri olmadığını ispatlamak bir vatan borcuydu. Milletimizin ne denli güzel olduğunu göstermek de her Türk genç kızının milli bir vazifesiydi. Cumhuriyet Gazetesi yapılacak olan yarışmayı basit bir güzellik olayının dışına çıkardı ve ulusal bir sorun haline getirdi. Artık bu yarışmaya başvurmak milli bir sorumluluktu.
1913 İstanbul doğumlu Keriman Halis Ece, 31 Temmuz 1932 yılında Belçika'nın Spa şehrinde yapılan Dünya Güzellik Yarışması'nda 'Dünya Güzeli' seçilmiştir. Atatürk, yarışmadan sonra, 'Kraliçe' anlamında kullanılan 'Ece' soyadını vermiştir.Aile Hayatı

1932 yılında Belçika'da yapılan 'Miss Universe-Dünya Güzellik Yarışması'nda Türkiye Cumhuriyeti'ne kraliçelik unvanını getiren Keriman Halis Ece Hanım zamanın tüccarlarından Halis Bey'le Ferhunde Hanım’ın altı çocuğundan biridir.

Keriman Halis'in amcası, ünlü operet bestecilerinden Muhlis Sabahattin Ezgi'dir. Halası, gene ünlü kadın bestekârımız Neveser Kökdeş Hanım'dır. Yeğenleri Melek Kobra (Ayşe Opereti), Mete Uğur ve Asım Ekren. Galatasaray Spor Klübü'nün efsane idarecilerinden Turgan Ece ise kardeşidir.

İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Keriman Hanım'ın ilk oğlu Sezai Biltin Sanus, daha sonrada kızı Ece Sanusdünyaya geldi. İkinci evliğini ise ünlü tüccarlardan Hasip Tamer Bey'le yaptı ve bir erkek evladı oldu; Cenk Tamer (ekonomist). En büyük torunu eşinin adını taşıyor. Orhan Sanus (Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Genel Müdürü), kızı Ece; Orhan Torfilli Bey'le evlendi. Mehmet, Ayşe, Ahmet ve Emin adlı dört çoçuğu oldu. Bir de Kurt Sarp Yener Bey'den olan bir oğlu var; Emir.
Son Anda Yapılan Türk Bayrağı

Keriman Halis yarışma sonrasında Türk bayrağının bulunmaması nedeniyle halkın tezahüratına cevap vermemiş ve bunun üzerine metrelerce atlas bulunarak bayrak orada yapılmış ve bütün yabancılara balkondan dalgalandırılarak gösterildikten sonra, kendisini görmeye gelen halkı selamlamıştır. Bu ilginç olay Halit Turhan Bey'in hatıralarında yer almaktadır.

Medeni dünyaya ayak uydurma çabasındakigenç Türkiye Cumhuriyeti, Türk kadınına yeni cemiyet yaşantısı içinde önemli bir yer verirken, Avrupa'da yaygın bir hal alan güzellik yarışmaları da bu konuda önemli bir fırsat bilinmişti.

Yarışmaya Babası Kaydettirdi

Türkiye Cumhuriyeti henüz altı yaşındayken, Atatürk'ün direktifleriyle Cumhuriyet Gazetesi tarafından ilk kez 'Türkiye Güzellik Yarışması' düzenlendi. 3 Eylül 1929 günü yapılan ilk güzellik yarışmasında, Balıkhane nazırlarından Mehmet Tevfik Bey'in torunu Feriha Tevfik Hanım 'İlk Türkiye Güzeli' seçildi. Bunu, 1930 yılında Mübeccel Namık ve 1931 yılında da Naşide Saffet hanımların
kazandıkları yarışmalar izledi.

Keriman Halis Hanım, 1932 yılında düzenlenen dördüncü yarışmaya katılmıştı. Ailesi ve çevresi onu bu yarışmaya katılması için bilhassa teşvik etmişlerdi. "O tarihlerde yapılan yarışmalarda, adayların ekseriyetini iyi ve tanınmış ailelerin kızları teşkil ederdi" diyor eskiler. "Burjuva sınıfından" diye ekliyorlar. Kara kaşlı, kara gözlü, parlak uzun ve siyah saçlı ve bembeyaz tenli, hakikaten çok güzel bir kızdı Keriman Halis Hanım.

Eğitimini Feyziati (sonraki adıyla Boğaziçi) Lisesi'nde yapmıştı. Hızır yangın söndürme aletlerinin mümessili olan Halis Bey, kızını bizzat götürüp kaydettirmişti bu yarışmaya. 3 Temmuz 1932 günü İstanbul'da yapılan yarışmada, elliyi aşkın aday arasında Keriman Halis Hanım, jürinin büyük çoğunluğunun kararıyla Türkiye Güzeli seçildi.

Fiziki güzelliğinin yanı sıra terbiyesi ve nezaketiyle de bilhassa dikkati çekmişti bu genç ve güzel kız. Keriman Halis Hanım, o ayın sonunda Brüksel'de yapılacak Dünya Güzellik Yarışması'nın hazırlıklarına girişti derhal. O güne kadar yapılan dünya güzellik yarışmalarında Türkiye'yi temsil eden güzeller derece alamamışlardı. Avrupai anlamda tipik bir Türk güzeli olan Keriman Halis Hanım'ın şansı vardı bu yarışmada.


1932 yılının 'Dünya Güzellik Yarışması', 31 Temmuz günü Belçika'da yapıldı. 28 milletin güzellerinin katıldığı bu yarışmada jüri, 'Türkiye Güzeli' Keriman Halis'i Dünya Güzellik Kraliçesi' seçti. Bütün Belçika ve Avrupa basını jürinin bu kararını ve Türk kızını alkışlarken, Keriman Halis'in 'Dünya Güzellik Kraliçesi' seçilmesi bütün Türkiye'de bir bayram sevinci yaratmıştı.

Atatürk “Ece” Soyadını Verdi

Güzellik kraliçesi yarışmalarına bilhassa önem veren Büyük Atatürk de, bu mutlu sonuçtan büyük bir memnuniyet duymuştu. 3 Ağustos günü Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeci ile Türk kızlarına şunları söylemişti:
"Türk ırkının necip (soylu) güzelliğinin daima mahfuz olduğunu (korunduğunu) gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Fakat Keriman Ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki, o, bütün Türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır. Türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder. Cumhuriyet gazetesi bu meselede Türk ırkının diğer dünya milletleri içinde mümtaz (seçkin) olan asil güzelliğini göstermek teşebbüsünü takip etmiş ve bunu dünya nazarında muvaffakiyetle (başarıyla) intaç eylemiştir (sonuçlandırmıştır). Ondan dolayı bittabi bu vesile ile de takdir ve tebriklerimize hak kazanmıştır. Arzusunu da ilave edeyim ki, Türk ırkının dünyanın en güzel ırkı olduğunu tarihi olarak bildiğim için, Türk kızlarından birinin Dünya Güzeli intihap edilmiş (seçilmiş) olmasını çok tabii buldum. Fakat Türk gençlerine bu münasebetle şunu da tahattür ettirmeyi (hatırlatmayı) lüzumlu görürüm: Münferit olduğumuz (iftihar ettiğimiz) tabii güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir tekamülün (olgunlaşmanın) mütemadi tahakkukunu (gerçekleşmesini / yerine gelmesini) ihmal etmeyiniz. Bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır."

Yurda dönüşünde Sirkeci Garı'nda kraliçeler gibi karşılanan 'Dünya Güzellik Kraliçesi' Keriman Halis'ten yukarıdaki demecinde "Keriman Ece" diye bahseden Büyük Atatürk, yurda döndükten sonra kendisine 'Ece' soyadını verdi.

Keriman Halis'in Atatürk'e telgrafı

Yalova'da bulunan Atatürk'e Paris'te bulunan 'Dünya Güzeli' Keriman Halis Hanım, dün şu telgrafı çekmiştir: "On beş günden beri memleketimden hiçbir haber alamamıştım.

Bugün Paris sefaretimizde layık olmadığım kıymettar iltifatınızı gazetelerde gördüm. Meserretimden ağladım.
Bu muvaffakıyyetim sizin memleket kadınlığına telkin ettiğiniz fikirlerin eseridir.

Tanrının sizi üzerimizden eksik etmemesi temenniyetini yad etmekteyim. İhtiramatımın kabulünü rica ederim efendim."

19 Ağustos 1932 Cuma - Keriman Halis

Yarışmada Neler Yaşandı?

Keriman Halis Hanım kraliçelik anılarını şöyle anlatıyor: "Önce kadınlardan meydana gelen bir jüri önüne çıktık. Burada inceden inceye kontrolden geçtik. Sonra bir tiyatro salonunda esas yarışmaya girdik. 28 ülkenin güzeli teker teker boy göstererek gelip geçtiler. Ve, sonunda iki güzel kaldık. Ben ve Almanya güzeli. Son gün yalnız Alman güzelini ve beni tekrar görmek istediler. Üzerime kırmızı renkte bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdela takmıştım. Memleketimizi bayrağımızın renkleriyle tanıtmaya çalışıyordum. Son an gelip çattı. Jüri başkanı ayağa kalktı. Elindeki kırmızı mühürlü zarfı büyük bir itina ile açtı. Tiyatroda büyük bir sessizlik hüküm sürüyordu. Heyecandan düşüp bayılabilirdim. Neyse, zarf açıldı. Bütün tiyatro salonu, 'Yaşasın Miss Turkey!' sesleriyle inledi..."
Tabii o günlerde bütün yurtta büyük bir sevinç yaşanır. Atatürk, Keriman Halis Hanım'a gönderdiği kutlama telgrafında kendisine kraliçe anlamına gelen 'Ece' unvanını verir; 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Keriman Halis Hanım, 'Ece' soyadını alır.

Taze cumhuriyet kendini güzellik alanında ispatlamanın sevincini duyuyordu. Halk bu başarıdan çok memnun kalmıştı. Sanki Türkiye'nin her evinde güzellik kraliçesi seçilen kişi kendi kızlarıymış gibi gururumuz okşandı, ülkede başka bir konu konuşulmuyordu.


Basın, Keriman Halis'in güzelliğinin "Masum ve Duru" olduğunu söylüyordu. Miss Türkiye mevcut sinema artislerinden hiçbirine benzemiyordu. Keriman 18 yaşında, Feyziati lisesine gitmiş ve orta tahsili orada yapmış, biraz Fransızcası olan, müzik aletlerinden en çok piyanoyu seven ve piyano çalan birgenç kızdı.

O günlerde tüm basın, kendisinin asıl başarısının iyi bir ev kızı oluşunda yattığını söylüyordu.

* ŞAMDAN dergisinden derlenmiştir.__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.11, 00:33   #2
Hobelf
Tam Üye

Hobelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Yaş: 32
Konular: 19
Mesajlar: 315
Ettiği Teşekkür: 924
Aldığı Teşekkür: 1473
Rep Derecesi : Hobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece

"Keriman Halis yarışma sonrasında Türk bayrağının bulunmaması nedeniyle halkın tezahüratına cevap vermemiş ve bunun üzerine metrelerce atlas bulunarak bayrak orada yapılmış ve bütün yabancılara balkondan dalgalandırılarak gösterildikten sonra, kendisini görmeye gelen halkı selamlamıştır."
Bu olay gerçekten çok ilginç geldi..

Güzel mi gerçekten bilemem ama paylaşım güzel teşekkürler
__________________
Hobelf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Hobelf'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.11, 01:25   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 2557
Mesajlar: 16,049
Ettiği Teşekkür: 38515
Aldığı Teşekkür: 58193
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi hobelf Mesajı göster
"Keriman Halis yarışma sonrasında Türk bayrağının bulunmaması nedeniyle halkın tezahüratına cevap vermemiş ve bunun üzerine metrelerce atlas bulunarak bayrak orada yapılmış ve bütün yabancılara balkondan dalgalandırılarak gösterildikten sonra, kendisini görmeye gelen halkı selamlamıştır."
Bu olay gerçekten çok ilginç geldi..

Güzel mi gerçekten bilemem ama paylaşım güzel teşekkürler
Orası benim de dikkatimi çekti. Türkiyenin katıldığı İlk güzellik yarışması olduğundan unutulduğunu düşünüyorum.

Güzel kadın mı? Aman aman bir güzelliği olmasa da fena değil.
__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.11, 03:21   #4
Yörük Kahya
Üye

Yörük Kahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 1
Mesajlar: 116
Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 590
Rep Derecesi : Yörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece

Fotolara bakıyoruz, gayet açık bir hanım görüyoruz. günümüz kriterleri ile tam anlamıyla güzel diyemesekte; doğal, duru gibi belkide daha kıymetli yönleri ile Dünya'nın tercihi olmuş.

Atatürk'te ırk demiş; ama internetten gördüğümüz kadarı ile Ece hanım çerkez asıllı. Ama tavrı da bir o kadar milliyetperver.

Olay hakkında kendi çapında bayağı bir atan tutan farklı akımlardan görüşler mevcut...

En güzeli doya doya seyretmek herhalde
__________________
Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.
Yörük Kahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Yörük Kahya'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.10.11, 03:28   #5
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 19,668
Ettiği Teşekkür: 80441
Aldığı Teşekkür: 119017
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece

Pek güzel olmasa da, kendinden emin ve medeni cesareti çok yüksek olan bir genç kızmış.

Seçilmesinde politik bazı oyunlar olduğunu sanmıyor değilim.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.01.12, 00:11   #6
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 19,668
Ettiği Teşekkür: 80441
Aldığı Teşekkür: 119017
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece

''Türkiye'nin ilk “Dünya Güzeli” Keriman Halis Ece Tamer (99), İstanbul'da kızının evinde bugün hayatını kaybetti.''

Allah rahmet eylesin.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.12.12, 20:58   #7
Ferman
Üye

Ferman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Konular: 3
Mesajlar: 59
Ettiği Teşekkür: 69
Aldığı Teşekkür: 219
Rep Derecesi : Ferman Karimasını arttırmak için doğru yerdeFerman Karimasını arttırmak için doğru yerdeFerman Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece (1913 - 2012)

Yanlış bilmiyorsam Keriman Halis Ece'yi 1. seçtikten sonra osmanlının baldırını gördük diye haberler yapmıştı avrupa ülkeleri. Yani güzel olduğunu için seçilmedi heralde.
__________________
Ferman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ferman'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.12.12, 21:32   #8
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,375
Ettiği Teşekkür: 1565
Aldığı Teşekkür: 7396
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece (1913 - 2012)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ferman Mesajı göster
Yanlış bilmiyorsam bunu 1. seçtikten sonra osmanlının baldırını gördük diye haberler yapmıştı avrupa ülkeleri, yani güzel olduğunu için seçilmedi heralde.


Sevgili Ferman, Hakk'ın rahmetine kavuşmuş ve yaşça da senden epey büyük bir insan hakkında "bunu" diye hitap etmen hiç hoş değil. Üstelik Keriman Hanım Osmanlı değildir. Osmanlı bir hanedanın adıdır, bir milletin ismi değildir. Keriman Hanım'ı bir milletle bağdaştırmak istiyorsak ona sadece Türk diyebiliriz.

Keriman Hanım yeni Türk Devleti'nin simgesidir. Çağdaşlaşma niyetimizin adeta nişanesidir. Kendisine Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Ayrıca Keriman Hanım, Atatürk Devrimleri'nin, kadında vücut bulmuş halidir. Kendisinin "güzel olduğu için seçilmediği" konusundaki fikrine, katılmam mümkün değil. Kaldı ki; güzellik yarışmaları, sadece güzellerin kazandığı bir yarışma değildir. Bu yarışmayı kazanabilmek için; kültür ve zerafet de oldukça önemlidir. Sanırım, Keriman Hanım'a, bu özellikleri hususunda da hakkını teslim etmemiz, hakkaniyete daha uygun olur.

Hadi kültür ve zerafeti göz önünde bulundurmayalım. Keriman Hanım'ın yarıştığı diğer hanımlara bakacak olursak; bence Keriman Hanım hepsinden misliyle güzelmiş;
Not: Büyük hali için üzerine tıklayınız.


Bu güzel konu için teşekkürler. Keriman Hanım'ı da böylelikle yad etmiş olduk. Bu güzel insanın tini şad olsun...
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.04.13, 19:11   #9
XCeMReX
Yeni Üye

XCeMReX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 3
Mesajlar: 19
Ettiği Teşekkür: 14
Aldığı Teşekkür: 72
Rep Derecesi : XCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerdeXCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerdeXCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerdeXCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerdeXCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerdeXCeMReX Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İlk "Dünya Güzeli" Türk Kızı: Keriman Halis Ece (1913 - 2012)

Öncelikle Allah tahsiratını affetsin ama bu kişinin gerçekten güzel olduğu için değilde başka şeyler tarafında güzel seçiildiği kayıtlarda mevcut
Alıntı:
KERİMAN HALİS’İN DÜNYA GÜZELİ SEÇİLMESİN DE JÜRİNİN TAVRI:

YARIŞMAYI GÖREN HALİT TURHAN BEY’İN ANLATIMLARI

Hâlid Turhan Bey Hatıraları’nda Keriman Hâlis Ece’nin dünyâ güzeli seçilmesini şu şekilde anlatıyor: 1932 senesinde yine Cumhûriyet Gazetesinin tertiplediği güzellik yarışmasını Keriman Hâlis kazanmıştı. Aynı yıl Belçika’nın Spa şehrinde 28 ülkenin katılmasıyla dünyâ güzellik yarışması düzenlenmişti. Keriman Hâlis bu yarışmaya Türkiye’yi temsilen katıldı. Günlerce Spa şehrinde kalan güzeller, çeşitli kimselerle görüştü ve konuştular. Yarışma gününde jürinin önünden kızlar birer birer geçip giyimleriyle, bakışlarıyla, tebessümleriyle puan toplamaya çalıştılar.


Jüri salona geçip puan değerlendirmesi yapmak istedi.Başkan kürsüye geçerek şöyle konuştu:“Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın, Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünyâ üzerinde hâkimiyetini sürdüren İslâmiyet artık bitmiştir. Onu Avrupa Hıristiyanları bitirmiştir. Elbette Amerika’nın ve Rusya’nın hakkını inkar edemeyiz. Neticede bu, Hıristiyanlığın zaferidir. Müslüman kadınların temsilcisi, Türk güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzeli varmış, yokmuş bu önemli değil. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa’da oynanan dansa müdâhale eden Kanûnî Sultan Süleyman’ın torunu işte mayo ve sütyen ile önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de bize uyan bu kızı beğendik, Müslümanların geleceği böyle olması temennisiyle, Türk güzelini dünyâ güzeli olarak seçiyoruz. Fakat kadehlerimizi Avrupa’nın zaferi için kaldıracağız.”
Kaynak
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
XCeMReX isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dünya güzeli, halis, keriman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.