Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Türk Tarihi > Türk Tarihinde Yer Alanlar

Türk Tarihinde Yer Alanlar Türk tarihinde yer alan olay ve portreler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.02.12, 23:12   #1
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 83391
Aldığı Teşekkür: 78416
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa | Ahmet Rüstem Bilinski(Alfred Bilinsky)

Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa

Ahmet Rüstem Bilinski
(Alfred Bilinsky)

Ahmet Rüstem Bey (d. 1862 - ö. 1935), veya doğumundaki adı ile Alfred Bilinsky, Polonyalı ve İngiliz kökenli Türk diplomat, siyaset adamı, gazeteci, yazar.

Osmanlı Devleti'nin ilk Vaşington Büyükelçiliğini ve TBMM 1. Dönem'de milletvekilliği yapmıştır.

1848 Devrimlerine katılmış, sonradan Osmanlı İmparatorluğu'na iltica ederek ve Müslümanlığı kabul ederek Sadrettin Nihat (Sadrettin Nihat Paşa) adını alan ve Osmanlı hizmetine giren Polonyalı bir babanın ve İngiliz bir annenin oğlu olarak 1862'de Midilli'de doğdu.


Hariciye Kariyeri

1882'de Hariciye Nezareti'ndeki kariyerine başladı ve Osmanlı Devletinin Bulgaristan Komiserliği'ne Fransızca mütercimi olarak atandı. Bu dönemde kendisi de Müslüman olmayı seçti ve adını Ahmet Rüstem olarak değiştirdi. Atina, Londra ve Bükreş sefaretlerinde görevlerden sonra 1886'da ABD'ye konsolos olarak atandı. Oradaki meslektaşlarının yolsuzluklarını Bâb-ı Âli'ye şikayet etti. Şikayeti dikkate alınmayınca istifa edip Londra'ya geçti (1903). Oradan İskenderiye'ye geçip 1908'e kadar Mısır'da gazetecilik yaptı. 1909'da ABD'ye maslahatgüzar olarak gönderildi. Ertesi yıl Paris elçiliğindeki bir yolsuzluğu soruşturmakla görevlendirildi. 1911'de Çetine (Karadağ) Büyükelçisi olarak görevlendirildi. 1912'de Balkan Savaşı çıkınca er olarak Osmanlı ordusuna gönüllü yazıldı. Son olarak 1914'te Vaşington Büyükelçiliğine atandı.Washington Büyükelçiliği

Vashington'daki daha önceki Osmanlı sefirleri "orta elçi" statüsünde olduklarından Türkiye'nin ilk A.B.D. büyükelçisi Ahmet Rüstem Bey'dir. 24 Haziran 1914'de başlayan görevi 9 Ekim'de A.B.D.'den ayrılmasıyla son bulmuştur.


Ahmet Rüstem Bey ABD'de bulunduğu dönemde Osmanlı İmparatorluğu aleyhine ABD basınında yürütülmekte olan propaganda kampanyasına karşı yoğun bir mücadele verdi. Ermeni Tehciri konusundaki yayınlara karşı, gazetelere gönderdiği yazılar ve verdiği demeçlerde Britanya'nin ve Fransa'nın sömürgelerinde yerlilere, Çarlık Rusyası ve Avusturya'da azınlıklara karşı uygulanan baskı ve işkencelerden örnekler verdi. Bizzat ABD'nin zencilere karşı tutumuna, Filipinlerde halka yaptığı baskıya dikkat çekti. Özellikle o dönemde Filipinlerde olağan bir ceza yöntemi olarak uygulanan ve ABD gündeminde tartışmalara neden olan "su işkencesi" (water torture) metodları üzerinde durdu. Türkiye'de bunların yaşanmadığı belirtti.

Girişimleri dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson'u ve ABD yönetimini kızdırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Ahmet Rüstem Bey'in özür dilemesini istedi. Osmanlı Devletinin onurunu korumak için özür istemini reddeden AhmetRüstem Bey, ABD tarafından "istenmeyen kişi" (persona non grata) ilan edildi ve ABD'yi terk etmesi istendi.


Kurtuluş Savaşı

İstanbul'a döndükten sonra Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinde görev aldı. Çağrılmış olmadığı halde Sivas Kongresi'ne katıldı. Mustafa Kemal Paşa'nın dış siyaset danışmanlığını üstlendi. Heyet-i Temsiliye danışmanı ve çevirmeni olarak Fransa temsilcileri ve Amerikalı General Harford ile yapılan görüşmelere katıldı. Sivas'ta kolordu komutanları toplantısından sonra hazırlanan tutanağı o da imzaladı. Mustafa Kemal ile birlikte Ankara'ya geldi. Meclis-i Mebusan seçimlerinde Ankara milletvekili seçilerek İstanbul'da Meclis-i Mebusan'a katıldı. Meclis-i Mebusan İstanbul'un işgali ile dağıtılınca Ankara'ya dönerek TBMM'ye girdi.


Mustafa Kemal Paşa ve Kurtuluş Savaşı'nda yer almış birkaç kişi ile birlikte Nemrut Mustafa Divanı olarak anılan İstanbul'da kurulmuş Divan-ı Harp tarafından idama mahkûm edilenler arasında Ahmet Rüstem de bulunmaktadır. 9 Eylül 1920'de milletvekilliğinden ayrılarak Avrupa'ya gitti. Mustafa Kemal Paşa'nın önerisiyle kendisine milletvekili maaşına denk bir maaş bağlandı. 1935 yılında 73 yaşında ölünceye kadar bu 150 liralık maaş ile geçindi. Bu arada Türkçe dışında altı dil bilmenin avantajını kullanarak, yurt dışında da Avrupa gazetelerine Kurtuluş Savaşı'nı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni savunan yazılar yazmayı sürdürdü.

Heyecanlı mizacı ile tanınmıştı. Çankaya Köşkü sofrasındaki bir tartışma nedeniyle, Atatürk'ü düelloya davet etmiş tek kişidir


Eserleri
  • La Guerre Mondiale et la question turco-armenienne (1918)
  • La Crise Proche-Orientale et la question des Détroits de Constantinople (1922)
  • La Paix d'Orient et l'accord franco-turc, "L'Orient et Occident" (1922)
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.02.12, 23:32   #2
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 83391
Aldığı Teşekkür: 78416
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa | Ahmet Rüstem Bilinski(Alfred Bi

İşte Düello Olayının Detayları
Milli mücadelenin sır isimlerinden Ahmet Rüstem Bey:

"Paşa'yı düelloya davet etmek ve bu suretle haysiyetimi muhafaza etmek mecburiyetindeyim. Sizi vekil tayin ediyorum. Paşa'ya bildiriniz. öleceğim veya yaralanacağım."

Mustafa Kemal'in sofra arkadaşı olan Rüstem Bey, Atatürk'ün sigara uyarısı üzerine düello kararını alıyor.

Atatürk'e herhangi bir düşmanlığı yoktu.

Tersine, İstanbul'dan Ankara'ya geçip, milli mücadeleye katıldı.

Paşa'nın en yakınında yer aldı.

O akşam aynı sofrada yemek yedi. Ardından Mustafa Kemal 'i düelloya davet etti.

Üstelik, aşırı içip sarhoş olmuş filan da değildi.

O kişi, babası Polonyalı, annesi İngiliz , asıl adı Alfred Bielinski olan Ahmet Rüstem Bey.

Son derece değişik, sıra dışı bir insan.

Osmanlı'nın Washington Büyükelçiliği görevini yürütürken ABD Başkanı Wilson'a "İ..." diyecek kadar pervasız bir isim.

Atatürk'ün Dış Politika Danışmanı


Kendisini, Dr. Şenol Kantarcı'nın "Ahmet Rüstem Bey" isimli kitabından tanıdım. Milli Mücadele'nin istisna simalarından biri.

İstanbul'un işgali üzerine Ankara'ya geçiyor.

Atatürk'ün Dış Politika Danışmanı ve TBMM Ankara Mebusu olarak görev yapıyor.

İstanbul Hükümeti tarafından idama mahkûm ediliyor.

Milli menfaatler konusunda tavizsiz bir tutum sergiliyor.

Atatürk, kendisi ile Sivas'a görüşmeye gelen Suriye'deki Fransız Yüksek Komiseri'nin temsilcisi Mösyö Briand'a, Adana, Antep, Urfa ve Maraş gibi vatan topraklarından vazgeçilmeyeceğini anlatırken, O daha da ileri gidiyor.

Mösyö Briand'a, "Sizin Suriye'de ne işiniz var?" diyor:

- Biran önce o toprakları tahliye edin.

* * *

Şimdi gelelim düello konusuna...

Bir gün yemekte et yenildikten sonra Mustafa Kemal'in karşısında oturan Rüstem Bey sigara yakıyor. Mustafa Kemal müdahale ediyor:

Sofrada Sigara Uyrısı


- Acele etmeyin, yemek devam edecek.


Aynı masada oturan Mazhar Müfit'in anlatımına göre Rüstem Bey, Paşa'ya sert bir şekilde cevap veriyor:

- Sizden müsaade almadan sigara içmeyi adaba aykırı görerek bana ihtarda bulunuyorsunuz. Yemek arasında hep sigara içilirken, bugün neden ayrıca müsaade almama lüzum görüyorsunuz?

Mustafa Kemal, yumuşak bir ses tonuyla Rüstem Bey'i sakinleştirmek istiyor:

- Yemek arasında sigara içilmesini, iştihamızın kapanması ve az yemek yememiz için usul haline getirmiştik. Oysa, bugün etten başka helvamız da var. O yüzden sigara içmekte acele etmemenizi söyledim.

Aldığı cevap Ahmet Rüstem'i tatmin etmiyor. Hiddetle kalkarak sofrayı terk ediyor.

Dönem, Milli Mücadele yılları.

Anadolu'da sıkıntı diz boyu.

Sofra, Atatürk'ün sofrası da olsa, orada bakanlar ve milletvekilleri de bulunsa, genellikle tek çeşit yemek yeniyor.

Masadan yarı aç, yarı tok kalkılıyor.

Ama, o gün Atatürk'ün bir sürprizi var.

Et yemeğinden sonra helva da gelecek.

Bu sürprizi örtülü olarak anlatmak için "sigara içilmekte acele edilmemesini" istiyor.

Ahmet Rüstem Bey ise bu uyarıyla kendisini aşağılanmış hissediyor!

* * *

Mazhar Müfit, odasına gittiğinde, Ahmet Rüstem Bey'i bir kağıda resimler yapıp çizgiler çizerken buluyor.

Ahmet Rüstem, "Bu işin şakası yok" diyor:

Paşa'yı Düelloya Davet Ediyorum


- On beş kişilik bir sofrada beni adaptan habersiz bir insan gibi aşağıladı. Şimdi, Paşa'yı düelloya davet etmek ve bu suretle haysiyetimi muhafaza etmek mecburiyetindeyim. Sizi vekil tayin ediyorum. Paşa'ya bildiriniz.

Mazhar Müfit hayretle soruyor:

- Düelloya mı? Paşa'yı öldürmek mi istiyorsunuz?

"Hayır" cevabını alıyor:

- Bilakis, ben ona zarar vermeyeceğim. Ben öleceğim veya yaralanacağım. Bu suretle haysiyetimi muhafaza edeceğim. Silahı Paşa seçsin.

Talep, Mustafa Kemal'e aktarılıyor.

O da çevresindekilerin kahkahaları arasında "modern bir silah" tercih ediyor:

- Süpürge sopası.

Ahmet Rüstem Bey, bir süre daha direniyor, günlerce ortalıkta görünmüyor.

Ardından da vaziyet eski halini alıyor.

Mustafa Kemal'le dirsek teması hep sürüyor.

Yurt dışına giriyor, yine önemli görevlerde bulunuyor.

Milli Mücadele'ye destek veriyor.

Şimdi düşünüyorum da!..

Acaba bugün kaç kişi Ahmet Rüstem gibi davranır?

Zedelendiğini düşündüğü haysiyetini korumak için kaç kişi ölmeyi göze alabilir?

Mutlaka vardır, ama ortalık genellikle yüzüne tükürülse "Yarabbi Şükür" diyecek adamlarla dolu!


Emin Pazarcı


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.02.12, 10:57   #3
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,169
Ettiği Teşekkür: 30294
Aldığı Teşekkür: 18733
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa | Ahmet Rüstem Bilinski(Alfred Bi

Kaç kişi Atatürk kadar anlayışlı,sevecen davranırdı,kaç kişi Ahmet Rüstem bey kadar onurlu acaba.

Günümüzde pek mümkün olmayacak vasıfları anlatan hoş bir anı.

Teşekkürler Başakça.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.17, 22:41   #4
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,047
Ettiği Teşekkür: 23235
Aldığı Teşekkür: 9077
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa | Ahmet Rüstem Bilinski(Alfred Bi

Alıntı:
Şimdi düşünüyorum da!..

Acaba bugün kaç kişi Ahmet Rüstem gibi davranır?

Zedelendiğini düşündüğü haysiyetini korumak için kaç kişi ölmeyi göze alabilir?

Mutlaka vardır, ama ortalık genellikle yüzüne tükürülse "Yarabbi Şükür" diyecek adamlarla dolu!
O adamlarin sayisini suan saymakla bitmez. Tesekkürler.
Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atatürkü, bilinskialfred, bilinsky, davet, düelloya, rüstem


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.