Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türkçe'miz


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.01.09, 10:02   #1
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

TÜRKÇE..!
Dilimiz..
Ana dilimiz..
Atalarımızın bizlere en büyük mirası..
Korumamız gereken ,gelecek nesillere aktarılabilecek en önemli kültür öğemiz..
TÜRKÇEMİZ…

Diğer bir yazımda gençler ve kültür emperyalizmi konusuna dikkat çekmek istemiştim.Ne kadar dikkatleri çekmiştir bilemiyorum ama o konuyla şuan okuduğunuz konuyu ard arda okumanızı tavsiye ederim,tehlikenin boyutlarını daha iyi görebilmeniz için…

Osmanlı’nın son zamanlarında ve cumhuriyetimizin ilk elli yılı,Türkçemize Arapça ve Farsçadan binlerce kelimenin geçtiği,dilimizin bu dillerin istilasına maruz kaldığını söylemek yanlış olmaz.Bu istilanın bittiğini zannetmeye başladığımızda ise Türkçemiz,bu kez de dünyanın en çok konuşulan dillerinden olan İngilizcenin sömürüsüne maruz kalmaya başladı.Bu sömürü o boyutlara ulaştı ki,neredeyse Türkilizce diye yeni bir dil ortaya çıkartıldı..! Yeni açılan dükkanlara,televizyon ve radyo kanallarına yabancı isimler vermek günümüz modası haline geldi.Öyle ki,V’nin yerine W,K’nın yerine q,KS’nin yerine ise X,Ç’nin yerine CH kullanılmaya başlandı.Yabancı hayranlığı almış başını gidiyor,gençlerimiz fena halde TURKCHE konuşuyor..! Bu gençlerimiz gelecekte doğacak çocuklarına da “Ayshe,Shengul,Shakir,” isimlerini koyarlarsa şaşmamak gerekir..

Forum sitelerine girip bakın sanal alemde; Pek çok genç “choq gusel,abijim,manyaq superr olmush” gibi absürd kelimelerle yazışıyorlar..! Mesajlarını okurken inanın ne anlatmak istediklerini çözmekte güçlük çekiyorum.Müzik zevkleri tamamen dış kaynaklı müziklerden ibaret.”Rap yada hiphop” denen sözleriyle gençleri şiddete yönelten ,kulağı küpelilerin,burnu deliklilerin müzik zevki artık liseli gençlerimize hatta ve hatta ilkokul çocuklarımıza kadar ulaşmış durumda..Önlem alınmazsa önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde ansiklopedilerden Dede Efendi’nin,Türk Sanat Müziği üstadları Pınar’ların,Kaynak’ların,Münir Nurettin Selçuk’ların isimlerini de silerler..!

Sosyal hayatlarımıza veda edip,günümüzün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz.”Online” sohbetlere dalıp,sanal dünyanın sanal yüzleriyle “slm”laşıyor,ayrılırken “bye”laşıyoruz..Gerçek hayatta hasbihal etmek,hal hatır sormak dururken “slm”laşmak ve “bye”laşmak kolayımıza geliyor..

Şükür ki dilbilimcilerimiz Computer adlı insanı robotlaştırma aletine Bilgisayar ismini koyabilmişler.Ama gençlerimize zor geliyor bilgisayar yazmak ,PC daha kolaylarına geliyor,dillerini katlettiklerini unutarak..

Dil,bir ulusun en önemli kültür öğesidir. Diline sahip çıkamayan uluslar ileride toprağına da sahip çıkamaz..! Acı tabloyu gözler önüne sermek boynumuzun borcudur..

İnternet sayfalarında gezinirken rast gelen bir karşılaştırmayı sunmak istiyorum sizlere;


Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Belki de pek çoğunuz bu karşılaştırmayı okurken tebessüm etti,ağlanacak halimize gülüp geçiverdik…

Türk edebiyatının en başarılı nesir yazarlarından Cemil Meriç diyor ki; “Kamusa (sözlüğe) uzanan el,namusa uzanmıştır” diye.. Dilimiz,kültürümüz büyük bir saldırı altında. Yabancı güçler dilimizi değiştirerek bizleri kültürümüze yabancılaştırmak gayretindeler. Gençlerimizin çoğu ise maalesef bu oyuna alet olmaktadır. (içlerindeki vatan-millet sevdalısı,dilini güzel konuşan,kültürüne,gelenek ve göreneklerine bağlı,Türk Halk Müziği ve Sanat Müziği dinleyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım,kim bilir belki de Türkçe yaşarsa,yaşatılırsa,onların emeğiyle olacak..)

ARTIK UYANMA VAKTİ,GENÇLERE SAHİP ÇIKIP ONLARI MİLLİ KÜLTÜRE ÇEKME VAKTİ.DİLLERİNİ SEVDİRME VAKTİ..

Lütfen ama lütfen dilimize sahip çıkalım..

Türkçemizin Turkcheleşmesine İZİN VERMEYELİM..


Alıntıdır...
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:02   #2
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,891
Ettiği Teşekkür: 12933
Aldığı Teşekkür: 14324
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Thumbs up Lütfen 'Turkche' Konuşmayın...

Lütfen 'Turkche' Konuşmayın...


Bu konu belki de ülkemizdeki en önemli sorun.Bir millet dilini kaybederse kültürünü de kaybeder.Kültürü giden bir millette millet olmaktan çıkar.Geçmişte Keltlere yapılan soykırım bugün bize de oynanmaya çalışılıyor.Biz Türk Milleti olarak bu oyunlara gelmemeliyiz,dilimize, kültürümüze sahip çıkmalıyız!!!
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04.09.09, 17:15   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,135
Ettiği Teşekkür: 85085
Aldığı Teşekkür: 125075
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Lütfen 'Turkche' Konuşmayın...
Teşekkürler Emel
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:17   #4
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Lütfen 'Turkche' Konuşmayın...

Eminim ki bazı arkadaşlarımız internet ortamında edinilen bazı alışkanlıklarından burada vazgeçeceklerdir.
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:19   #5
Uzman Üye

Seyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 57
Mesajlar: 1,086
Ettiği Teşekkür: 1454
Aldığı Teşekkür: 3175
Rep Derecesi : Seyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

tşk. emel.... smyrna açmış pardon
__________________
"Ben de sizden biriyim" demiyen sizden biriyim işte bende!!!!
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Seyyah'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:23   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2676
Mesajlar: 31,155
Ettiği Teşekkür: 167519
Aldığı Teşekkür: 186592
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Pharos Mesajı göster
tşk. emel.... smyrna açmış pardon
Ne gülüyorsun bakalım sen?

Tşk he...

Smyrna'ya koz veriyorsun bak, uyarmadı deme..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:26   #7
Müdavim

**EMEL** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 404
Mesajlar: 3,891
Ettiği Teşekkür: 12933
Aldığı Teşekkür: 14324
Rep Derecesi : **EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor**EMEL** artık herkes tanıyor
Ruh Halim: Pisman
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Pharos Mesajı göster
tşk. emel.... smyrna açmış pardon
Yok yok doğruydu teşekkürün smy çok önce açmış birleştirdiği için o sandın aynı konu değil zaten ana fikir aynıda

Ama onada kocaman bi teşekkür
__________________
Hayat dediğiniz 1 çay
İnsan ise sadece 1 şeker
Karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın
Oysaki;
Hayatın seni erittiğini çay bitince anlarsın..
**EMEL** isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz **EMEL**'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:27   #8
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Pharos Mesajı göster
tşk. emel.... smyrna açmış pardon
Klavyeye 4 kere fazladan basmak zor mu geldi kardeş...

Bu arada konuyu Emel açtı ama eski bi konu ile benzerliğinden dolayı ben birleştirdim...

Teşekkürler Emel hanıma lütfen...
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:28   #9
Uzman Üye

Seyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 57
Mesajlar: 1,086
Ettiği Teşekkür: 1454
Aldığı Teşekkür: 3175
Rep Derecesi : Seyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

upper derecedeki Türkçeme gülüyorum

sanada tşk ler emel
__________________
"Ben de sizden biriyim" demiyen sizden biriyim işte bende!!!!
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Seyyah'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.09.09, 17:30   #10
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,289
Ettiği Teşekkür: 36502
Aldığı Teşekkür: 38416
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Cevap: Türkçemizin Turkcheleşmesine İzin Vermeyelim..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Pharos Mesajı göster
upper derecedeki Türkçeme gülüyorum

sanada tşk ler emel

Kardeşimmmmmmmmmmm

tşk ne demek???????

Küfür mü ediyosun....

"teşekkürler" al bak ben yazdım lazım oldumu burdan kopyala tamam mı?
__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
diline, konuş


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.