Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türkçe'miz


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 18.09.12, 21:58   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 20,607
Ettiği Teşekkür: 83537
Aldığı Teşekkür: 122712
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri


Dolgnaca


Dolganca (Долган Тыла/Dolgan tıla) Türk Lehçelerinin Sibirya öbeğine ait, Dolganların konuştuğu lehçe. Yok olmak üzere olan Türk lehçelerinden biridir. Taymır veya Taymır bölgesinde konuşulmaktadır.

Dolganlar (Dolgan, tıa-kihi, saha) — rusya Federasyonu içinde (tümü 7,300. kişi., nüfuslu bir Türk soylu topluluktur. Taymır bölgesi Krasnoyarsk krayında yaklaşık 5,500. kişi., Yakutistanda yaklaşık. 1,300. kişi.).


Konuşucu sayıları

1989 yılında yapılan bir nüfus sayımında 6.945 kişiden oluşan Dolgan halkının artık sadece 5.100'ü Dolgancayı anadili olarak gösterdiği tespit edilmişdir. Bu sayımda ayrıca bir kaç evenkler ve nıganaslar (samoyetler) dolgancayı ikinci dili olarak göstermişdir. Bu yüzden dolgancanın o yörede trafik dili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Dolganların kendileri dillerini Sahaca veya Yakutçanın bir ağzı olarak görürler.

Alfabe

Dolgancanın yazıya alınması 1920 yılında latin alfabesi ile gerçekleşmiştir. 1940 yılından itibaren Yakutça için tasarlanmış olan özel bir kiril alfabesi Dolganca için de kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında Rusların kullandığı kiril alfabesi ile yazılan diğer bir şekli daha vardır.

Dolgan alfabesi: А а, Б б, В в, Г г, Д д, Дь дь, Е е, Ё ё, Ж ж, З з, И и, Иэ иэ, Й й, К к, Л л, М м, Н н, Ӈ ӈ, Ӈь ӈь, О о, Ө ө, П п, Р р, С с, Т т, У у, Уо уо, Ү ү, Үө үө, Ф ф, Х х, Һ һ, Ц ц, Ч ч, Ш ш, Щ щ, Ъ ъ, Ы ы, Ыа ыа, Ь ь, Э э, Ю ю, Я я


Günümüz Dolgan Türkleri AlfabesiFuyü Gırgıs dili


Fuyü Gırgıs dili yaklaşık 600 konuşanı bulunan, Çin'de yaşayan bir Türk dilidir. Kırgızista'daki Kırgızcayla çok yakın bir bağlantısı vardır.

Sayılar

1.bir 2.igi 3.üş 4.durt 5.biş 6.altı 7.çiti 8.sigis 9.doğus 10.on 11.on bir 12.on igi 13.on üş 14.on durt 15.on biş 16.on altı 17.on çiti 18.on sigis 19.on doğus


Karayca

Karayca Türk lehçelerinin Kıpçak öbeğine ait bir lehçe. Kırım Tatarcaya yakın bir lehçedir.

Yayılımı

20'nci yüzyılda hala Litvanya`da Trakai ve Panevėžys bölgelerinde, Ukrayna`nın Luck ve Halicz bölgelerinde ve Kırım`da bu dili konuşanlar vardır. Türkiye ve İsrailde hala bu lehçeyi konuşanlara rastlamak mümkündür.

Konuşucu sayıları ve lehçeleri

Son Sovyetler Birliği döneminde yapılan nüfus sayımında, sadece 2.602 kişi kalmış olduğu anlaşılan Karay halkından ancak 503 kişi Karaycayı ana dil olarak kullandığını ; 52 kişi ikinci dil olarak konuştuğunu belirtmişdir.

Günümüzde bu dilin ancak iki ağzı kalmışdır: Trakay ve Galit.


Alfabeler

Orta çağdan beri önemli bir Edebiyat dili olan Karayca , ibrani alfabesi ile yazılmış bir çok mektuplarda rastlanmaktadır. Örnek olarak 10. yy`da İspanya`daki bir hahamlık okulu öğrencisinin memleketi Varşova`ya yazdığı mektuplar saf Karayca `nın en güzel örneklerindendir. Dilin konuşucuları, 8'nci yüzyılda Musevilikten gelişmiş olan Karaylar cemaatine aittiler. Günümüzde Baltık Denizi`nin güneydoğusu , Doğu Avrupa, Türkiye ve İsrail'de hala bu inanca ait olanlara rastlanabilmektedir.

20'nci yüzyılın ilk yarısında dini içerikli olmayan Karayca yazılarda yazılmıştır: örneğin Varşova`da yayınlanan karaim aivazy(?) adlı dergi. Ancak bugün bu lehçe artık yok olmak üzeredir. Litvanya`nın başkenti Vilnius , diğer şehirleri Trakai ve Panevėžys(Ponewiesch) de hala Karayca konuşabilen insanlar vardır. Litvanya`da bugün toplam 267 kişidir. Ancak artık bulunabilen yazılı kaynaklar sadece dinsel içeriklidir.


"Karayca konuşmak" isimli Éva Á. Csató ve David Nathan tarafından yayınlanan son Multimedia CD-Rom versiyonu, Karay toplumu üyelerine ilgisi olan Türk dilbilimcileri ve Dilbilimcilere bedava dağıtılmaktadır.


LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.09.12, 22:22   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 20,607
Ettiği Teşekkür: 83537
Aldığı Teşekkür: 122712
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Kırımçakça

Kırımçakça Kırım'da Kırımçaklar tarafından konuşulan bir Türk dilidir. Türk dilleri arasında Kıpçak grubundandır. Genellikle Kırım Tatarcası'nın bir lehçesi (diyalekt, ağız) olarak kabul görür. Uzun zaman Müslümanlarla beraber yaşadıkları için Kırımçakça'da Arapça ve Farsça kelimeler çoktur. Şu anda konuşan sayısı 785 civarındadır. Konuşanların çoğunluğu Yahudi olduğundan bu dile İbranice ve Aramice'den kelimeler girmiştir. Yahudilerin yanı sıra bu dili konuşanlar arasında Müslümanlar da vardır.

Kıyaslama
Tofaca

Tofaca Rusya'da yaklaşık 3000 kişi tarafından konuşulan bir Türk dilidir.. Artık bu dili konuşanlar, dillerini çocuklarına öğretmedikleri için yok olma sürecine girmiştir. Bu dili konuşan son kişi de ölünce bu dil de ölecektir.


Alfabe
Şahıslar

мен (men):ben
сен (sen):sen
оң (oŋ): 0
биъс (bìs):biz
сілер (siler):siz
оларың (olarıŋ): onlar
бо(bo):bu


Çulımca

Çulımca Rusya Federasyonu'nda Sibirya'nın ortasında genellikle Krasnoyarsk oblastı ve Tomsk oblastında konuşulan bir Türk lehçesidir. Bu lehçenin tüm konuşurları Rusçayı da bilir. 426 konuşanı kalmıştır.[kaynak belirtilmeli] Sovyetler Birliği zamanında Rusça konuşmaları için yapılan baskılar sonucunda çoğu Çulım Türkü, Çulımcayı öğrenememiş, unutmuş ve böylece Çulım Türkçesinin konuşanları azalmıştır. Çulımlar Sibirya'da Kızılyar (Rusçası Krasnoyarsk) bölgesi ve Tom bölgesinde yaşarlar.

İli Türkçesi

İli Türkçesi, 1982 yılı verilerine göre İli vadisinde Gulca şehri yakınında 120 konuşanı bulunan bir Türk lehçesidir. Çin'de ve olasılıkla Kazakistan'da konuşulmaktadır. Bu lehçeyi, İli Kazak Özerk İli bölgesinde ihtiyar kişiler konuşurlar.


Sınıflandırma

İli Türkçesi, Türk dilinin Çağatay öbeğine benzerlik gösterse de bazı özellikleri ile Kıpçak altkatman (dil) izlenimini uyandırır.

İli Türkçesi dilindeki Çağatay ve Kıpçak özelliklerinin kıyaslaması aşağıdaki cetvelde gösterilmektedir:

Coğrafi dağılım


Hiçbir ülkede resmi dil olarak konuşulmayan İli Türkçesi, ilk defa 1980 yılında Profesör Franz Hahn Reinhard adındaki dilbilimci tarafından saptanmış ve son otuz haneli yaklaşık olarak 120 Türk kökenli insanın, İli Kazak Özerk İlinde, İli Nehri ve yan kolları boyunca ve Gulca kenti yakınlarında yaşadıkları bildirilmiştir. Başka bir kaynakta 1991 yılında sayılarının iki yüz olduğu sanılmaktadır. Büyük bir olasılıkla bu dil Kazakistan'da konuşulmaktadır. Söylentilere göre bundan 200 yıl önce Fergana vadisinden (günümüz Özbekistan ve Kırgızistan) İli vadisine göç etmişlerdir.


Sesler

Sessiz harfler

Sesli Harfler

Kaynak: Vikipedi
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.09.12, 15:32   #3
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,071
Ettiği Teşekkür: 34438
Aldığı Teşekkür: 22952
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Dil de insanlar gibi doğar yaşar ve ölür. Buna engel olamayız ancak bir dilin yaşama süresini uzatabiliriz. Umarım Türkiye Türkçesi için bunu başarabiliriz...

Teşekkürler Lale.
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.09.12, 15:39   #4
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,582
Ettiği Teşekkür: 1786
Aldığı Teşekkür: 8384
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Bizim dilimizi hastalık öldürüyor. Yabancı sevdası hastalığı.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 11:00   #5
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,322
Ettiği Teşekkür: 77804
Aldığı Teşekkür: 74424
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Karagöz Mesajı göster
Bizim dilimizi hastalık öldürüyor. Yabancı sevdası hastalığı.
Öyle deme Karagöz,

Türkçe olimpiyatları adı altında ilim ve irfan yaymaya çalışan ABD güdümlü devlet eli destekli büyük kuruluşu yabana atmayalım lütfen.


Burada az mı savaşını veriyoruz. Yazım kurallarına dikkat edelim, harfleri yutmayalım, doğru yerde doğru anlamda kullanalım diye... Bunun içn küsüp kızıp gidenleri de gördük. Üstelik türlü türlü şeylere maruz kalarak.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 13:12   #6
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,582
Ettiği Teşekkür: 1786
Aldığı Teşekkür: 8384
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Öyle deme Karagöz,

Türkçe olimpiyatları adı altında ilim ve irfan yaymaya çalışan ABD güdümlü devlet eli destekli büyük kuruluşu yabana atmayalım lütfen.


Burada az mı savaşını veriyoruz. Yazım kurallarına dikkat edelim, harfleri yutmayalım, doğru yerde doğru anlamda kullanalım diye... Bunun içn küsüp kızıp gidenleri de gördük. Üstelik türlü türlü şeylere maruz kalarak.

Haklısınız unutmuşum
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 20:59   #7
C.Doğan
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,138
Ettiği Teşekkür: 27099
Aldığı Teşekkür: 5506
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster
Öyle deme Karagöz,

Türkçe olimpiyatları adı altında ilim ve irfan yaymaya çalışan ABD güdümlü devlet eli destekli büyük kuruluşu yabana atmayalım lütfen.


Burada az mı savaşını veriyoruz. Yazım kurallarına dikkat edelim, harfleri yutmayalım, doğru yerde doğru anlamda kullanalım diye... Bunun içn küsüp kızıp gidenleri de gördük. Üstelik türlü türlü şeylere maruz kalarak.

Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum sayın Başakça. Türkçe Olimpiyatları düzenleyen ABD destekli kuruluşun okullarında aslında ingilizce eğitim verilmektedir. Türkçe'yi onlar ve şimdiki iktidar iç politika malzemesi yapmaktadır.

Gelipte ülkemizde türkçe şakıyanların çoğu aslında şarkılarda, şiirlerde kullandıkları türkçeden başka türkçe bilmemektedirler.

Ülkemiz de kendileriyle ingilizce konuşulabilmiştir. Gelen çocukların hepsi ebebeyinleri gibi birer ABD ajan adayıdır. ABD, ajanı olan cemaat lideri aracılığıyla misyonerlik faaliyeti yürüten Türk okullarıyla kendine ajan yetiştirmektedir.

Rusya ve Kırgızistan bu nedenle cemaat okullarının faaliyetine son vermiştir. Türkçe'mizin yok olmasını önlemek için sizin söylediğiniz ve forumda uygulamaya çalıştığımız gibi türkçe mizi doğru kullanmak ve yabancı kelimelerden arındırmaktır.

Bunu hem yazı, hem konuşma dilinde yapmalı gerektiğinde çevremizi uyarmalıyız.
__________________
C.Doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz C.Doğan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 21:46   #8
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 1,915
Ettiği Teşekkür: 15145
Aldığı Teşekkür: 11219
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cengiz Doğan Mesajı göster
Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum sayın Başakça. Türkçe Olimpiyatları düzenleyen ABD destekli kuruluşun okullarında aslında ingilizce eğitim verilmektedir. Türkçe'yi onlar ve şimdiki iktidar iç politika malzemesi yapmaktadır.

Gelipte ülkemizde türkçe şakıyanların çoğu aslında şarkılarda, şiirlerde kullandıkları türkçeden başka türkçe bilmemektedirler.

Ülkemiz de kendileriyle ingilizce konuşulabilmiştir. Gelen çocukların hepsi ebebeyinleri gibi birer ABD ajan adayıdır. ABD, ajanı olan cemaat lideri aracılığıyla misyonerlik faaliyeti yürüten Türk okullarıyla kendine ajan yetiştirmektedir.

Rusya ve Kırgızistan bu nedenle cemaat okullarının faaliyetine son vermiştir. Türkçe'mizin yok olmasını önlemek için sizin söylediğiniz ve forumda uygulamaya çalıştığımız gibi türkçe mizi doğru kullanmak ve yabancı kelimelerden arındırmaktır.

Bunu hem yazı, hem konuşma dilinde yapmalı gerektiğinde çevremizi uyarmalıyız.
Türkçe' nin '' T'' sini niye küçük yazıyorsunuz peki
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 21:51   #9
C.Doğan
Uzman Üye

C.Doğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,138
Ettiği Teşekkür: 27099
Aldığı Teşekkür: 5506
Rep Derecesi : C.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura aboutC.Doğan has a spectacular aura about
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Damon Mesajı göster
Türkçe' nin '' T'' sini niye küçük yazıyorsunuz peki
Hata yapmıyorum demedim sayın Damon. Uyarı için teşekkürler.
__________________
C.Doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz C.Doğan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.12, 23:06   #10
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 36
Konular: 1381
Mesajlar: 3,978
Ettiği Teşekkür: 19217
Aldığı Teşekkür: 19382
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ölmek Üzere Olan Türk Dilleri

Sultan'ın da dediği gibi umarım kendi Türkçemizi korumayı başarabiliriz..
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
arapça, çulımca, dilleri, dolgnaca, farsça, fuyü gırgıs dili, ibrani alfabesi, ibranice, ili türkçesi, karayca, kiril alfabesi, kırımçakça, ölmek, sahaca, sibirya, trakay ve galit, türk lehçesi, yakutca


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Batmak Üzere Denizaltı ve Son Söz: Vatan Sağolsun... ReaL Türk Tarihi 32 26.02.16 10:17
Nutuk Ekin Atatürk Kimdir? 27 11.10.15 14:04
Yurt İçi ve Yurt Dışı Posta Hizmetleri Mislina Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 6 03.04.15 01:57
Sakarya Üniversitesi | Adapazarı Minerva Üniversitelerimiz 25 25.07.14 01:28
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 04:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.