Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar (http://www.forumgercek.com/turkiyeden-tarihi-yerler-ve-mekanlar/)
-   -   Yalıboyu Evleri (Amasya) (http://www.forumgercek.com/turkiyeden-tarihi-yerler-ve-mekanlar/47709-yaliboyu-evleri-amasya.html)

LaLe 21.04.09 01:49

Yalıboyu Evleri (Amasya)
 
Yeşilırmak sahil şeridinde görsel bir şekilde yer almakta olan geleneksel Osmanlı Evi örnekleri Amasya mimarî yapıları içerisinde önemli bir grup teşkil etmektedir.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/633/8gRufV.jpg

Bu konutlar, Hımış ve Bağdadî teknikle yapılmış örneklerdir. Genellikle yan yana, bitişik nizâm olarak düzenlenmiş olan bu konut mimarisinin güzel örneklerini
Yalıboyu Evleri olarak bilinen konut dokusu oluşturmaktadır. 19. yüzyıl sonu, 20.yüzyıl başlarında inşa edilmişlerdir.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/536/4utwvH.jpg

Yeşilırmak kenarında, tarihi sur duvarı üzerine, ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak, kırma ya da beşik çatı üzeri oluklu kiremitle örtülü bir biçimde düzenlenmiş olan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan bu evler Amasya’nın tarihsel kimliğiyle uyumlu bir görünüm arz etmektedir.
Yalıboyu tarihi sur duvarı üzerine yapılmış olan konutlar bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmişlerdir. Bazı uygulamalarda birinci kat üzerinde bazı uygulamalarda ise ikinci kat üzerinde köşk olarak bilinen şahniş yer almaktadır.

Konutların ikinci kat uygulamaları genellikle dışa taşkın, cumbalı olarak yapılmakta. Buradaki konut dokusu, eliböğründelerle desteklenerek dışa taşırılmış ve böylece evlerin iç mekanların da bir genişleme meydana gelerek mekan kazanımı sağlanmıştır.

ReaL 25.04.09 03:56

Cevap: Yalıboyu Evleri - Amasya
 
Amasya… Antik çağda yaşayan coğrafyacı Strabon’un, Lokman Hekimin doğum yeri… Osmanlı padişahlarının veliahtlıklarında valilik yaptığı, ülke idaresini öğrendikleri şehzade şehirlerimizden..


Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nın amacının ilk defa duyurulduğu, “milletin istiklalinin yine milletin azim ve kararına bağlı olduğunu”nun vurgulandığı Amasya Genelgesi’nin yayınlandığı şehir...
Ferhat ile Şirin’in aşkının yaşandığı şehir…

Amasya şehir girişinde Ferhat ve Şirin efsanesine konu olan su kanallarını görerek merkeze varılır. 2 kat olarak düzenlenen müzede ilk katta Hitit, Frig ve Roma dönemi eserleri ağırlıklı olmak üzere 11 medeniyetin eserleri, 2.katta ise Osmanlı dönemi eserleri yer almaktadır.


Bu katta,
Osmanlı el işçiliğinde önde gelen meslekler canlandırmalarla tanıtılmış. Urgancılık, semercilik, bakırcılık, kilimcilik gibi. Osmanlı kaftan vb. kostümlerin, el yazması Kuran-ı Kerimlerin, ahşap kapı oymacılığı örneklerinin de yer aldığı bu kat oldukça güzel. Müzenin bahçesinde ise mermer lahit ve sütun başlıkları açık alanda yer alırken ayrıca İlhanlılar döneminden kalma mumyaların yer aldığı bir mumyalar müzesi var.

II.Bayezid Cami ve Külliyesi’ni gezdikten sonra, caminin bahçesinden çıkıp karşıya geçince tablo gibi bir manzara karşılar. Tablonun zemininde dağa oyulmuş kral kaya mezarları, eteklerinde Osmanlı sivil mimarisini yansıtan tarihi sur duvarları üzerine kurulu, cumbalı yalıboyu evleri ve önünde Yeşilırmak… Yer yer güzellikleri, yer yer de bakımsız, yıkıldı yıkılacak evleriyle gözler önüne seriliveriyor vadi.

Roma döneminde yapılan taş köprünün kemerleri, nehir yatağının yükselmesi nedeniyle sular altında kaldığı için üzerine ilave yapılan Alçak Köprü’den geçerek Hazeranlar Konağı’nı ulaşılıyor. 1865 yılında yapılan konak, sahiplerinden satın alınarak restore edilmiş ve "Müze ev" olarak turizme açılmış. Osmanlı dönemi sivil mimari örneği olan konak, canlandırmalar ve eşyalarla tipik Türk evlerindeki yaşamı yansıtıyor.


**EMEL** 25.04.09 13:59

Cevap: Yalıboyu Evleri - Amasya
 
Sanırsın küçük Venedik :)

Teşekkürler Lale:zgd:

Çok yakın bi arkadaşım Merzifon'da oda kendinin içinde bulunduğu resimlerini göndermişti buranın, yazada davet etti, sanırım buraları yazın dahada yakından görücem...

Minerva 16.05.09 17:30

Cevap: Yalıboyu Evleri - Amasya
 
Hep Venedik 'e gitmek istemişimdir ama Amasya ya gitse sanırım azbuçuk gitmiş kadar olacağım.

Ellerine sağlık Lalecim çok ama çokk güzel bir şehrimizmişte haberimiz yokmuş

Smashmouth 14.01.10 22:16

Cevap: Yalıboyu Evleri - Amasya
 
Can dostumun memleketi çok güzel bir yer :zgd: resimler çok güzel emeğinize sağlık

Öykü 22.03.10 16:44

Cevap: Yalıboyu Evleri (Amasya)
 
Sunum ve fotoğraflar için teşekkürler.

ReaL 24.03.10 12:49

Cevap: Yalıboyu Evleri (Amasya)
 
Yalıboylarındaki görünen evlerin hepsi ya restorant yada otel, pansiyon olarak hizmet veriyormuş..

Artık orada ev sahibi olmak mümkün değil gibi imiş...


Smyrna 01.12.10 17:18

Cevap: Yalıboyu Evleri (Amasya)
 
Yalıboyu Evleri (Amasya)

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/910/ukDy9F.jpg

http://www.forumgercek.com/images/ayraclar/yildiz2.gif

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/903/rxKHbH.jpg

Yeşilırmak'ın kuzey ve güney kıyısında kurulan şehirdeki mahalleler, nehir üzerindeki 7 köprü ile birbirine bağlanıyor. Fotoğrafta, şehir merkezini Hatuniye Mahallesi'ne bağlayan Alçak Köprü görülüyor.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/903/rqO9NF.jpg

1865 yılında Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmış. 1940 yılında Yeni Köprü (Hükümet Köprüsü) yapılırken yenisini yaptırmak düşüncesiyle yıktırılmış, 2002 yılında yeniden inşa edilmiş.


http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/633/BSuD3x.jpg

Amasya, şehzadelerin bir anlamda staj yeri olmuş. Stajını başarıyla tamamlayan şehzadeler zamanı gelince Osmanlı tahtına oturmuş. Kimler yok ki bunların arasında…


Yıldırım Beyazıt, Osmanlı’nın ikinci kurucusu olarak kabul edilen Çelebi Mehmet, 2. Murat, Fatih Sultan Mehmet, 2. Beyazıt, 3. Murat… Aralarında stajını başarıyla tamamladığı halde tahta oturamayanlar da var.


Hürrem Sultan’ın entrikalarıyla boğdurulan Şehzade Mustafa gibi… Yavuz Sultan Selim ise Amasya’da doğmuş ve 11 yaşına kadar burada kalmış. Daha sonra da Trabzon’a vali olmuş.…

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/905/D00fAe.jpg

Amasya Belediyesi, bütün bu şehzadelerin büstlerini Yeşilırmak kenarındaki gezi yoluna dikmiş. Bu yerin daha önceki Promenant Gezialanı ismini de Şehzadeler Geziyolu olarak değiştirmiş.

Smyrna 21.07.11 10:56

Cevap: Yalıboyu Evleri (Amasya)
 

Geç Hellenistik - Erken Roma dönemine ait olan bu kanal, antik Amasya kentinin su ihtiyacını karşılamak üzere, kayalar oyulup tüneller açılarak, yer yer duvar örülerek ve arazi eğimine uygun, terazi sistemine göre yapılmıştır.


"Ferhat Su Kanalı" adı da verilen bu kanallar, 6 km uzunluğundadır. Kanalın, Ferhatarası mevkiinde, karayoluna paralel olan yaklaşık 2 km uzunluğundaki bölümü dışarıdan kolayca izlenebilmektedir.


Ferhat dağının eteklerinde bulunmasından dolayı, ünlü halk hikayesi Ferhat ile Şirin'e atıfta bulunulmuştur.


Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde yaşamış ünlü bir nakkaştır. Sultan Mehmene Banu'nun kız kardeşi Şirin için yaptırdığı köşkün süslemelerini yaparken Şirin'i görür ve birbirlerine sevdalanırlar. Ferhat, Sultan'a haber salarak Şirin'i istetir. Sultan, kız kardeşini vermek istemez. Ferhat'ı oyalamak için Elma Dağı'nı delip şehre su getirmesini şart koşar.


Ferhat, sevdanın verdiği aşkla dağları delmeye başlar. Mehmene Banu, dağı delip suyun akacağı kanalı tamamlamak üzere olan Ferhat'ın yanına yaşlı dadısını göndererek, Şirin'in öldüğü haberini ulaştırır. Ferhat, bu acı haber üzerine, elinde tuttuğu külüngü havaya atar, düşen külünk Ferhat'ın başına isabet eder ver Ferhat orada ölür. Ferhat'ın acı haberini alan Şirin korku ve heyecanla olayın geçtiği kayalığa gelir.Ferhat'ın öldüğünü görünce bu acıya dayanamaz ve kayalıklardan aşağı yuvarlanarak, orada can verir. Her iki sevgiliyi, can verdikleri kayalıklarda yan yana gömerler.


Derler ki, her bahar iki mezar üzerinde iki gül bitermiş. Tam birbirlerine kavuşmak üzereyken, mezarların ortasında bir kara çalı peyda olur, iki gülün kavuşmalarını engellermiş.LaLe 21.07.11 11:13

Cevap: Yalıboyu Evleri (Amasya)
 
Kaleiçinde de var böyle su kanalları (Antalya). Artık işlevini görmese de bazı yerlerde daha üzerleri kapatılmadı duruyor. Evlerin kapısının tam önünden geçer. Halk çamaşırını yıkamak, temizlik için falan kullanırmış o zamanlar oradan gelen suyu. Atatürk Caddesinin ortasındaki su kanalları hala durur, ama içinden su akmaz, semboliktir.


Teşekkürler Smy. Halk olarak efsanelere ne meraklıyız, hemen Ferhat ve Şirin'e mal edilmiş su kanalı:smiley:


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker