Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 16.03.13, 18:07   #1
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 826
Mesajlar: 7,151
Ettiği Teşekkür: 31788
Aldığı Teşekkür: 36867
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Asik
Standart Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Beyazıd Yangın Kulesi
Beyazıt Kulesi, yangınları gözetlemek ve haber vermek amacıyla İstanbul'un Beyazıt semtinde 1749 yılında inşa edilen 85 metre yüksekliğinde kule. Gözetleme yerine kadar çıkan merdivenler 180 basamaktan ibarettir.

Günümüzde İstanbul Üniversitesi'nin Merkez Kampüsü içinde yer alır.

İstanbul panoramasında ilk dikkati çeken, gökyüzüne yükselen minareleriyle camiler ve bu minarelerle yarışır gibi yükselen Galata ve Beyazıt kuleleridir. İstanbul'un tarihsel geçmişinin günümüzde yaşayan sembolü olan tarihi eserler arasında yerini alır Beyazıt Kulesi. Yangın kulesi olarak inşa edildiği için herhangi bir penceresinden bakıldığında İstanbul'un muhteşem panoramasını ayaklarımızın altına serer.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yangın Kulesi, 1828 yılından itibaren İstanbul'daki yangınların nerede olduğunu tespit etmek ve müdahalede bulunmak için Sultan 2. Mahmut'un emriyle, Serasker 1. Hüseyin Paşa tarafından, Mimar Senekerim Balyan'a yaptırılmıştır. İlk yapıldığında yüksekliği 85 m olan kule, kâgir ve geniş saçaklı ahşap bir külah ile örtülüdür. 1849 yılında kule bugünkü biçimine kavuşmuştur. Sekizgen planlı yuvarlak pencereli üç kat daha eklenmiştir. Böylece kule yukarıdan aşağıya doğru sancak katı, sepet katı, işaret katı ve nöbet katı olmak üzere toplam 4 kattan oluşmuştur. Bu ilavelerle kulenin yüksekliği 118 metreye ulaşmıştır. 1889'da kulenin üzerine demirden gönder çekilmiştir. Girişten nöbet katına giden, toplam 180 basamaktan oluşan ahşap merdiven bulunmaktadır. Diğer üç kata da, toplam 69 basamaktan oluşan ahşap merdivenle çıkılmaktadır. Kule turizme açıldığında ziyaretçiler nöbet katına kadar çıkabileceklerdir. İçeriye, kulenin küçük pencerelerinden ışık girmekte, nöbet katı 12 pencere ile dışa açılmaktadır. İstanbul'un muhteşem manzarası bu pencerelerden 360 derecelik bakış açısıyla görülmektedir.


1828 yılında yapılan şu an ki yangın kulesinin yerinde, 1749 yılında ahşaptan ilk kule yapılmıştır. 1774 yılındaki Cibali yangınıyla bu kule ortadan kalkmıştır. 1826 yılında Sultan 2. Mahmut tarafından yeniden ahşap olarak yaptırılan kule, Yeniçeri Ocağı'nın buna bağlı olarak Tulumbacı Ocağı'nın dağıtılmasıyla ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle yıktırılmıştır.

Kulenin Beyazıt meydanına bakan bölümünde Sultan II. Mahmud tuğralı kitabe bulunmaktadır. Yesarizade Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılan kıta nazım biçiminde kaleme alınmış olan kitabenin hat yazısını da yine Yesarizade Mustafa İzzet Efendi yapmıştır.Kitabenin transkripsiyonunu Prof. Dr. Mehmet Kanar ve Prof. Dr. Mustafa Kaçar yapmıştır.

Özetle, şöyle deniyor:

"Sultan Mahmud yenilenme amacıyla bu binayı yaptırmak zorunda kaldı.
Yükseldikçe bina yerden, kendi ihtişamına şaştı.
Hak bu kuleye muhtaç etmesin, sadece bir süs için yapılmış olsun".

Kitabeden çıkardığımız bir diğer bilgi de ahşap yangın kulesi yandığı zaman Süleymaniye Camisi'nin minarelerinin bir süre yangın gözetleme amacıyla kullanıldığı.
Kulenin içi ahşap merdivenlerden oluşmakta, nöbet katı ya da bu dönemde seyir katı dediğimiz bölümün üzeri tonozlarla örtülüdür. Bu tonozlarda manzara resmi vardır.

Pencere üstleri ve pencere aralarına yapılan bitki süslemeleriyle bu katta görsel bir kompozisyon hâkimdir. İlk bakışta İstanbul'un semtlerini gösterdiği düşünülse de, bu süslemelerin, İstanbul manzarası değil, hayali peyzajlar olduğu anlaşılmaktadır. Süsleme renkleri gri, çok az pembe ve maviden oluşmaktadır. Renklerin az ve sade biçimde olması ve yangın için düşünülen bir kulede böylesine süsleme yapılması oldukça ilgi çekicidir. Yapılan süslemedeki resim biçimi ve bitkisel kompozisyonlar, kuleyi döneminin dikkat çekici örneklerinden biri yapmaktadır.

Yangın, Beyazıt Kulesi'nden gündüz sarkıtılan sepetlerle, Galata Kulesi'ne asılan bayraklarla ve geceleri de fener yakılarak haber verilirdi. Bu bayrak ve fenerleri gören İcadiye Kulesi top atışı yaparak yangını bütün İstanbul'a duyururdu.

Beyazıt Kulesi'nden; bütün İstanbul, Kadıköy'den Vaniköy'e kadar Anadolu yakası ile Bebek'e kadar olan Rumeli yakası; Galata Kulesi'nden; Galata, Beyoğlu ve Eyüp tarafı, İcadiye Kulesi'nden; Vaniköy ve Bebek' ten öte Boğazın iki yakası gözetleniyordu.

Yangın, Beyazıt Kulesi'nden gündüz sarkıtılan sepetlerle, Galata Kulesi'ne asılan bayraklarla ve geceleri de fener yakılarak haber verilirdi. Bu bayrak ve fenerleri gören İcadiye Kulesi top atışı yaparak yangını bütün İstanbul'a duyururdu.

Top sesini duyan İstanbul halkı yangının semtini öğrenmek için "köşklü"leri beklerdi. Yangın kulesine "yangın köşkü"; yangın köşkü gözcülerine de "köşklü" deniyordu. Beyazıt Kulesinde 20 köşklü, Galata Kulesi'nde 18 köşklü ve İcadiye Kulesi'nde üç köşklü bulunurdu. 1923'e kadar göreve devam eden bu köşklüler kulelerdeki odalarda yatar kalkarlardı.

Beyazıt Kulesi'nin geleneklerine göre, yangını gören nöbetteki köşklü "Ağa! Bir çocuğun oldu" derdi. Ağa da sorardı: "Kız mı, oğlan mı?". Anadolu yakası, Beyoğlu ve Boğaz'ın Rumeli yakası yangınları "kız", İstanbul içi yangınları da "oğlan" olarak anılırdı.Bir çocuğun oldu

Beyazıt Kulesi'nin geleneklerine göre, yangını gören nöbetteki köşklü "Ağa! Bir çocuğun oldu" derdi. Ağa da sorardı: "Kız mı, oğlan mı?". Anadolu yakası, Beyoğlu ve Boğaz'ın Rumeli yakası yangınları "kız", İstanbul içi yangınları da "oğlan" olarak anılırdı. Haberi alan Ağa hemen kalkar, dolaptan bir çanak maytap çıkarıp yakarak İcadiye Kulesi'ne haber verir ve İcadiye'den yedi pare top atılarak yangın tüm ahaliye ilan edilirdi.

Yangının başlamasından söndürülünceye kadar geçen süre boyunca kuleden sepetler ve fenerler asılırdı.

Beyazıt yangın kulesi Cumhuriyet döneminde de kullanıldı. Hatta 1962 yılında havanın açık olduğu bir gün Büyükada'da meydana gelen bir yangın, gözetleme yapan itfaiyeci tarafından sokağına kadar belirtildi. Yangının yerini bildiren sepetler de 1934 yılına kadar yangınlarda sarkıtıldı.

Ancak cumhuriyet döneminde Kule'nin yangınların yanında ek bir görevi daha oldu. Hava durumu da 1995 yılına kadar Beyazıt Kulesi'ndeki ışıklarla İstanbul'a duyuruldu.


Beyazıt Kulesi'nin ışıkları;

  • Mavi yandığı zaman, havanın ertesi gün açık olacağını;
  • Yeşilyandığı zaman, havanın ertesi gün yağmurlu olacağını;
  • Sarı yandığı zaman, havanın ertesi gün sisli olacağını;
  • Kırmızı yandığı zaman ise havanın ertesi gün karlı olacağını bildiriyordu.

Galata ve Unkapanı köprülerinin açık ya da kapalı olduğu da yine Beyazıt Kulesi'nden bildirilirdi. Sabaha karşı saat 04.00 ile 06.00 arasında kulede; yeşil ışık yandığı zaman, Haliç'teki gemilerin Marmara denizine geçtiği; kırmızı ışık yandığı zaman Marmara denizindeki gemilerin Haliç'e geçtiği; çift kırmızı yandığı zaman ise köprülerin kapalı olduğu belirtilirdi.
Kaydet
Sevda Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.03.13, 18:29   #2
Tam Üye

Apple - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 8
Mesajlar: 219
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 1003
Rep Derecesi : Apple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmedeApple muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

İstanbulu özledim ben
__________________
Apple isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Apple'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.03.13, 15:37   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126336
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Sepet sarkıtılmasına bir mana veremedim.

189 basamak, en son çıkmış olduğum 200 üzeri basamaktan sonra gözüme pek bir fazla geldi. Çıkan bir daha inmiyordur tüm gün sanırım.

1749 yılında ahşaptan ilk kule yapılıp, 1774 yılındaki Cibali yangınında da bu kulenin yanması da ayrı bir mizah


Teşekkürler bilgi için Sevda.

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.03.13, 17:42   #4
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,510
Ettiği Teşekkür: 11699
Aldığı Teşekkür: 23060
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Çözüldü Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Çarşı piyasasında çalıştığım zamanlar Akşam dönüşlerinde bakardım.
Hele de Kule ışıkları Kırmızıya döndüğünde ne sevinirdim.
Kırmızı Kar yağışı demekti. Bizler için de keyif demekti zira çok eğlenirdik.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.10.13, 14:04   #5
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8297
Mesajlar: 30,396
Ettiği Teşekkür: 109692
Aldığı Teşekkür: 159472
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Alıntı:
Yangın, Beyazıt Kulesi'nden gündüz sarkıtılan sepetlerle, Galata Kulesi'ne asılan bayraklarla ve geceleri de fener yakılarak haber verilirdi. Bu bayrak ve fenerleri gören İcadiye Kulesi top atışı yaparak yangını bütün İstanbul'a duyururdu.

Sepet sarkıtılarak yangın haberi mi verilirmiş... Yangın kulesi tahtadan mı yapılırmış hiç
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.10.13, 21:17   #6
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79582
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Kaynakta belirtilen bilgiye göre bazı firmaların sponsorluğunda en son Led teknolojisiyle aydınlatılmış. 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin kalıcı bir sembolu olarak işlevini tekrar sürdürmeye balşamıştır deniliyor.

İyi de ben hiç görmedim kuleyi renk renk. Yoksa dikkatimi mi çekmedi. Çok geç saatte ışıklar devreye giriyorsa görmemiş olmam normaldir diyeceğim ama.

Sırf bunun için o tarafa gideceğim. Bakalım ertesi gün hava nasıl olacak? Tahminler tutacak mı?Canan, çok eski İstanbul beton değildi. Evler, konaklar hep ahşaptan yapılırmış. Ve sık sık da yangın çıkarmış. Bunun içinde zıpkın gibi tulumbacılar varmış.

Eeee, hal böyle olunca yapılan yangın kulesinin de ahşaptan olması çok doğaldır. Kule yana yana beton olması gerektiği zamanla da öğrenilmiş.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.15, 15:27   #7
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8297
Mesajlar: 30,396
Ettiği Teşekkür: 109692
Aldığı Teşekkür: 159472
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Kaleler, kuleler, taştan ve betonarme yapılmış da yangın kulesini neden tahtadan yaptılar ki...
Gerçi yapılma tarihlerini inceleyip karşılaştırmadım.

Güzel bir konu teşekkürler @Sevdacığım.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.16, 01:40   #8
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 826
Mesajlar: 7,151
Ettiği Teşekkür: 31788
Aldığı Teşekkür: 36867
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Asik
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Sevda Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.01.16, 02:17   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8297
Mesajlar: 30,396
Ettiği Teşekkür: 109692
Aldığı Teşekkür: 159472
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Beyazıt Yangın Kulesi | Hava Durumunu Renklerle İlan Eden Kule

Ne güzel resimler...

Ellerine sağlık canım.

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beyazıt, çocuk, durumunu, ermeni mimar, eski istanbul, galata kulesi, haliç, haliçte gemiler, hava, icadiye kulesi, istanbul halkı, istanbul panoraması, istanbul üniversitesi, meydan, mimar, minare, muhteşem manzara, osmanlı zamanı, renklerle, sepet, sultan mahmut, süleymaniye camisi, tulumbacılar, yangın, yangın köşkü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Geçmişten Günümüze: Kız Kulesi (İstanbul) DAMLA Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 82 21.12.19 01:32
Yangın Söndürme Kimyasalları Ekin Fen Bilimleri 4 27.04.16 15:35
İzmir'in Simgesi | İzmir Saat Kulesi ReaL Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 20 22.04.16 23:04
Saat Kulelerimiz DAMLA Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 23 22.04.16 22:53
Edirne Saat Kulesi | Makedonya Kulesi LaLe Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar 2 17.01.13 21:55


WEZ Format +3. Şuan Saat: 00:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.