Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 14.06.13, 01:26   #1
Zeynep
Üye

Zeynep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2013
Konular: 12
Mesajlar: 57
Ettiği Teşekkür: 919
Aldığı Teşekkür: 311
Rep Derecesi : Zeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Thumbs up Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve
Botanik Parkı








Park Hakkında Bilgi

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, 80 dönümlük alanda, 215 farklı tür ve 2.800 adedi aşkın hayvan nüfusu ile ülkemizin en çok türe sahip hayvanat bahçesidir. Ayrıca 600'e yakın bitki türü ve 8.000'i aşkın adedi ile, Türkiye'nin sayılı botanik parkları arasındadır. Ülkemizin ilk EAZA – Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği tam üyesi olan parkımız, bu birliğin getirdiği kalite ve uygulama standartlarını,parkımızda her dönem daha da iyileştirmekte ve geliştirmektedir.

Yaklaşık 180 yaban hayvanı türümüz IUCN kategorilerinde belirtilen azalan türlerden olup, bunlardan yaklaşık 60 tür, küresel tehdit altında olan kategorilerde bulunmaktadır. Anadolu’nun tehdit altında türlerinden ise yaklaşık 20 tür barındırmaktayız.

2014-2019 yılları arasında üç aşama ile, ilave 50 dönümlük yeni arazi ile toplamda 130 dönüme ulaşılacaktır. Hayvan türlerimizin sayısı, 2013 yılı sonunda 235, 2019 yılı sonunda 250 civarında olacaktır. Çoğu türler, küresel bazda nesli tehdit altında olan türler olup, uluslararası ve/veya ulusal koruma programlarına tabidirler.

Doğanın ve Çevrenin Korunması, özellikle soyları tehlikede olan hayvan ve bitki türlerinin kendi ekosistemleri ile korunması, çoğaltılması konularında sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmeye çalışmaktadır.

Parkımız, yaptığımız ve yapmayı planladığımız çalışmalar ile, hayvanat bahçeleri ve botanik parkların, vatandaşların boş zamanlarında sadece hoş vakit geçirecekleri bir mekan olması için değil, özellikle çocuklar ve gençlerin hedeflenerek, Doğa ve Çevrenin Korunması ve özellikle soyu tehlikede olan Hayvan ve Bitki Türleri üzerinde bilincin ve bilgilendirmenin arttırılmasını amaçlayan eğitim, etkinlik,bilimsel araştırmalar, sosyal projeler de yürütmektedir.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Türkiye'nin en büyük ili olan İstanbul ile en zengin ikinci ili olan Kocaeli’ ne eşit uzaklıkta ve ortalama bir saatlik sürede ulaşılabilecek, havası temiz ve yeşili bol bir bölgede yer almaktadır.



Dünyada yer alan, Hayvanat Bahçeleri ve Botanik Parkları gibi, Parkımız da,kısıtlı gelirleriyle, oldukça ağır olan giderlerini karşılayamamaktadır. Bu nedenle kurumsal destek ve sponsorluklara ve bireysel sponsorluklar ve gönüllü çalışanlara ihtiyaç duymaktadır.

Parkımız, kendi imkanları yanında, Darıca Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesinin önemli destekleri ile başlatılan ana projeler ile; alt yapı, üst yapı, ulaştırma, park-bahçeler, kültür ve tanıtım alanlarında geliştirme ve iyileştirme çalışmalarını yürütmektedir.

Azalan doğal kaynakları daha iyi değerlendirmek amacıyla, enerji, su gibi ihtiyaçları, yenilenebilir, tekrar kullanılabilir kaynaklarla sağlamak, daha az atık,daha fazla tekrar kullanım hedefi ile de çeşitli projelere başlanmıştır.

Ayrıca Parkımız, Üniversiteler ve Teknik Eğitim Kurumları ile, bilimsel araştırma ve tezler için daha aktif olmayı hedeflemektedir. Parkımız, Doğa ve Çevre Koruma alanında faaliyet gösteren resmi ve özel kuruluşlar, dernek ve vakıflarla da, bu alanda daha aktif etkinlik ve projeler yürütülmesini de planlamaktadır.



Özellikle çocukların ve gençlerin Doğa ve Çevre Korunması ile ilgili konularda, yerinde ve tatbiki şekilde, sevgi, bilgi ve bilinçlerinin arttırılması amacıyla, özel ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarla da daha etkin ve interaktif çalışmalar konusunda da, ilgili İstanbul ve Kocaeli İlleri Vali Yardımcıları ve ilgili MEB uzmanlarıyla da çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Burada hedefimiz, İstanbul ve Kocaeli il sınırları içindeki tüm anaokulu, ilköğretim okulu ve liselerin katılımının sağlanarak, Parkımızı önceden planlanmış program ile ziyaret etmeleri, ziyaretleri süresince, ilgili yetkililerle ortaklaşa hazırlanacak sunum/ders içeriği ile ziyaretlerini daha verimli ve etkin kılmayı hedeflemekteyiz. Kış döneminde ise öğrencilere yönelik "Çevre ve Doğanın Muhafaza Edilmesi,Hayvan ve Bitki Türlerinin Korunması" çalışmasından yola eğitim müfredatı dahilinde çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi için okulları ziyaret etmeyi planlamaktayız. Ayrıca çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenlemeyi hedeflemekteyiz.

Bu çalışmalar bağlamında her zaman destekçimiz olan medya ile de çocuk ve genç hedef kitlesine yönelik yeni çalışmalar planlamaktayız.

Bu yıl başlatacağımız bir diğer proje de, “Darıca Hayvanlar Alemi ve Botanik Bahçesi Doğa Gönüllüsü” çalışmasıdır. Parktaki hayvan yaşamında ve bitkilerdeki ayrıntıların farkındalığı ile gönüllülerin bu bilinci çevrelerine aktarması amaçlanacaktır. Bu konuda, gönülden gelen desteklerinize ve katkılarınıza her zaman ihtiyacımız var...

Parkımızın en önemli özelliklerinden birisi de botanik dokusunun çok zengin olmasıdır. Yaklaşık 20 yıllık bir çalışma sonucunda ülkemizde olmayan türler için fauna-flora çalışması yapılmış ve şu anda 600 çeşide yakın, ender türleri barındıran yüksek nitelikli botanik park özelliğini kazanmıştır. Bu özelliğini daha da öne çıkartabilmek amacı ile özel çalışmalara başlanılmıştır. Ülkemizde ziraat ve botanik açısından bir eğitim merkezi olma niteliğine de sahip olabilecek projelere başlanacaktır.





Hayvanat Bahçeleri Öncelikle Aşağıdaki Görevleri Yaparlar:

1. Hayvanlara doğadaki yaşam şartlarını sağlayan barınakları tasarlamak,beslenme, sosyal ve besinsel zenginleştirme, sağlık konularında yeterli programları oluşturmak ve uygulamak

2. İnsanlara, doğada yaşayan hayvan ve bitkileri canlı olarak göstermek ve onları tanıma imkanı sağlamak

3. Özellikle çocuklarda, Doğa ve Çevre Koruma bilincini yaygınlaştırmak, Hayvanlar ve bitkiler hakkında bilgilendirme sağlamak

4. Çeşitli Üniversiteler ve TUBİTAK gibi diğer bilim kuruluşları ile ortaklaşa çalışmalar düzenlemek ve tez, vaka analizi ve bilimsel araştırmalara yardımcı olmak (ex-situ, in-situ, in-vitro)

5. Doğa ve Çevre Koruma alanında faaliyet gösteren Vakıf, Dernek ve resmi kuruluşlarla, eğitim, kültürel etkinlikler konularında işbirliği yapmak ve yapılan ex-situ, in-situ çalışmalara destek ve yardımcı olmak

6. Benzeri çalışmaları diğer hayvanat bahçeleri ve botanik parklarla, bilgi alışverişi, tür çoğaltma ve değiş tokuşu çalışmaları yapmak, ortak menfaatlere uygun şekilde verim arttırıcı ve maliyet düşürücü projeler üretmek

7. Kurdukları hayvan hastaneleri, karantina ve üretim merkezlerinde, hayvan hastalıkları ve tedavileri üzerinde gerekli çalışmalarda bulunmak

8. Botanik parklarında, bitkilerin üretimi, dikimi, budanması, tanıtımı,hastalıkları ve tedavi şekilleri hakkında gerekli çalışmalar yapmak

9. Bütün çalışma ve elde edilen bilgileri, hazırladıkları kitap, broşür, katalog,internet sitesi, internet paylaşım siteleri vs. ile halk hizmetine sunmak

10. Doğada enderleşen hayvan ve bitki türlerinin korunması, rehabilite edilmesive çoğaltılması konularında ex-situ, in-situ ve in-vitro çalışmalarda bulunmak ve bu çalışmaları desteklemek

TARİHÇE

Türkiye’de ilk hayvanat bahçesinin kurulması 1933 yılında Atatürk tarafından karar verilmiştir ve bugünkü Ankara Hayvanat Bahçesi’nin bulunduğu yere kurulan minyatür bir hayvanat bahçesine başlangıçta, Türkiye’de bulunan kurt, tilki, çakal vs. gibi hayvanlar yerleştirilmiştir.

1936 yılında bir sirkten sağlanan bir aslan ile hayvanat bahçesinin gelişmesi başlamış ve 29 Ekim 1940 yılında Ankara Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan bir alanın gerçek anlamda bir hayvanat bahçesi olarak kuruluşuna karar verilmiş ve bu süretle 22 hektarlık bir alan üzerinde ilk Türk Hayvanat Bahçesi Ankara’da kurulmuştur.

1990 yılında ise, Darıca –Bayramoğlu bölgesinde ilk Türk Özel Hayvanat Bahçesinin kurulmasına başlanılmış ve başlangıçta bir kuş parkı olarak Kuş Cenneti ismi altında kurulan parka bütün dünyada mevcut en önemli kuş türlerinin edinilmesine başlanılmıştır. 1993 yılında park, gelişmesine devam etmiş ve 80.000 m2 lik alan üzerinde bugünkü ‘Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Botanik Parkı ve Kuş Cenneti’ nin kurulup halk hizmetine sunulmasını sağlamış ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri arasına asil üye olarak girme başarısını göstermiştir.

Parkın kurulması ve geliştirilmesi büyük sabır, zaman ve fınansman gerektirmiştir.

1995 yılında parkta birçok yenilikler meydana getirilmiş, öncelikle çok değişik bir akvaryum tesisi, tropik bölge, bir fil grubu ve değişik türde yeni hayvanlar ile park zenginleştirilmiştir. Parka Paris`ten ithal edilip getirilen bir ayı ayrı bir güzellik katmıştır.

Parkta mevcut olan çocuk oyun bahçesi çok değişik yenilikler ile yepyeni bir çocuk cennetine dönüştürülmüştür.

Bütün bu hizmetler, memleketimize böyle bir tesisi kazandırmak ve halkımızın hizmetine hiçbir ticari kaygı güdülmeden sunmak üzere meydana getirilmiştir.

Parkın bütün güzellikleri ile devam etmesi ve genç kuşakların doğa sevgisini aşılaması önde gelen hedefimizdir.

Park bugün çarpık yapılaşmalar ortasında yeşil bir ada halinde, ziyaretçilere dinlenme, eğlenme, hoşça vakit geçirme ve öğrenme imkanları sağlayan bir kültür merkezi haline gelmiştir.

Dünyamızdaki insan nüfusunun artışı sonucu yerleşim bölgelerinin genişlemesi,yükselen tüketim hızı ve endüstriyelleşme ile, tarım ve orman ürünleri ve enerji ihtiyaçlarının artması yanında, bilinçsiz avlanma ve bilinçsiz tarım ilaçlarının kullanılması nedeniyle, yaban hayvanlarının ve bitki türlerinin yaşam alanları kaybolmakta veya çok küçülmektedir. Bu nedenlerle, günümüzde, yaban hayvanlarının ve bitki türlerinin korunması ve çoğaltılması amacıyla hayvanat bahçeleri ve botanik parkların kurulması çok daha büyük önem kazanmıştır.

Bunu dikkate alan devletler ve resmi kuruluşlar, gelişmekten olan dünyamızda,hayvanlar ve bitkiler (Fauna ve Flora) hakkında en önemli bilgi merkezi olan hayvanat bahçeleri ve botanik parkların kurulmasına büyük destek vermeye ve yardımcı olmaya başlamıştır.


Bu gelişmeye paralel olarak halk kitleleri, doğa ile sağlanan yakın ilişkileri sonucunda, gerek ziyaret gerekse üye veya sponsor olmak suretiyle hayvanat bahçelerini desteklemeye ve sahiplenmeye başlamışlardır.

Hayvanat bahçelerinde, doğada yaşayan hayvanların yaşam ortamlarına benzer koşullar yaratarak, beslenme, sosyal zenginleştirme, çoğalma ve hastalık ve tedavileri konularında veteriner, biyolog ve zooteknistler devamlı çalışmaktadırlar. Bitkiler konusunda ise, peysaj ve ziraat branşlarında istihdam edilen kadrolar, türlerin bakımı ve çoğaltılması, bitki tür koleksiyonlarının yaratılması konularında çalışmaktadırlar.
Adres Bilgileri:

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Turizm Eğitim İnşaat ve Ticaret A.Ş
Tuzla Cad N:15 - 41870 Darıca

E-mail: info@farukyalcinzoo.com
Telefon: 0212 265 99 65
WebAdresi - www.farukyalcinzoo.com

1- TEM YOLU İLE- Şekerpınar gişe çıkışından girerek Bayramoğlu tabelalarını izleyin. Mc Donalds arkasından Bayramoğlu yoluna gireceksiniz. Yolun sonunda bir kavşağa geleceksiniz. Sağ yöne Bayramoğlu, sola ise Hayvanat Bahçesini gösteren tabelalar vardır. Sola döndükten sonra 100 m ileride sağda parkımıza ulaşabilirsiniz

2- E-5 YOLU İLE: Çayırova`yı geçince, Darıca sapağından sağa gireceksiniz.(Mc Donalds arkasından Bayramoğlu yolunu takip edin.) Yolun sonunda bir kavşağa geleceksiniz. Sağ yöne Bayramoğlu, sola ise Hayvanat Bahçesini gösteren tabelalar vardır. Sola döndükten sonra 100 m ileride sağda parkımıza ulaşabilirsiniz.



__________________
Zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Zeynep'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.13, 01:28   #2
Zeynep
Üye

Zeynep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2013
Konular: 12
Mesajlar: 57
Ettiği Teşekkür: 919
Aldığı Teşekkür: 311
Rep Derecesi : Zeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Birkaç resim hariç kendi çekimimdir.Konuyu beğenilerinize sunarım
__________________
Zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Zeynep'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.13, 11:20   #3
Lion
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 4,870
Ettiği Teşekkür: 10758
Aldığı Teşekkür: 21065
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Bilgilendirme için teşekkürler Zeynep, ellerine sağlık.

(Foruma Eklenen Resimlerin Düzenlenmesi İstersen bu konuya da bir göz at.
Diğer çalışmaların için kolaylık olur. )
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.13, 13:13   #4
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1681
Mesajlar: 7,589
Ettiği Teşekkür: 26161
Aldığı Teşekkür: 33763
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Araştırmacı bir ruhun var o kesin..

Yüreğine sağlık
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.06.13, 16:43   #5
Zeynep
Üye

Zeynep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2013
Konular: 12
Mesajlar: 57
Ettiği Teşekkür: 919
Aldığı Teşekkür: 311
Rep Derecesi : Zeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmedeZeynep muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lion-King Mesajı göster
Bilgilendirme için teşekkürler Zeynep, ellerine sağlık.

(Foruma Eklenen Resimlerin Düzenlenmesi İstersen bu konuya da bir göz at.
Diğer çalışmaların için kolaylık olur. )
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Araştırmacı bir ruhun var o kesin..

Yüreğine sağlık

Çok teşekkür ederim
__________________
Zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Zeynep'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.07.13, 10:48   #6
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,029
Ettiği Teşekkür: 28422
Aldığı Teşekkür: 18160
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Emeklerinize sağlık, sayenizde gitmiş kadar olduk.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bahçesi, botanik, faruk, hayvanat, olan, parkı, yalçın


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bursa İlinin Tarihi ve Gezilecek Yerleri Mathematician Marmara 84 17.04.20 13:19
Türkiye’nin En Büyük 5 Hayvanat Bahçesi Basakca Hayvanlar Alemi 4 28.08.15 21:23
Hayvanat Bahçesi Timsahları uur Hayvanlar Alemi 0 27.01.09 22:43


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.