Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Uğur Dündar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.08.15, 07:03   #1
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,911
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30549
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post Levent Üzümcü’yü Kovarak Onurlu Yaşam Ödülü Verdiler… | Uğur DündarÇo­cuk­lu­ğun­dan iti­ba­ren ki­me bir hak­sız­lık ya­pı­lır­sa san­ki ken­di­si­ne ya­pıl­mış gi­bi his­se­di­yor, o duy­guy­la da hep ezi­le­nin, mağ­dur ola­nın ya­nın­da yer alı­yor­du.
İl­ko­kul­da öz­gür­lük üze­ri­ne de­ne­me yaz­ma­la­rı is­te­nin­ce, Mon­ta­ig­ne­’den “Öz­gür­lü­ğü­me o ka­dar düş­kü­nüm ki, şu kos­ko­ca dün­ya­da hiç gi­de­me­ye­ce­ği­mi bil­di­ğim hal­de Hin­dis­ta­n’­ı ba­na ya­sak et­se­ler, ye­rim­de du­ra­mam, ora­ya git­mek is­te­ri­m” cüm­le­siy­le baş­la­yan bir kom­po­zis­yon yaz­dı. Ama Türk­çe öğ­ret­me­ni be­ğen­me­miş­ti. Ce­za ola­rak, Yah­ya Ke­ma­l’­den “Sü­ley­ma­ni­ye­’de Bir Bay­ram Sa­ba­hı­” şi­iri­ni in­ce­le­me öde­vi ver­di!..


* * *
As­ker­li­ği­ni Ye­dek­su­bay As­teğ­men ola­rak ya­par­ken bir gün, er­ler­den bi­ri, elin­de kat­lan­mış ve çok es­ki­miş bir mek­tup­la gel­di. Mek­tup ha­mi­li­ne ya­zıl­mış­tı. Ba­ba­sı ço­cu­ğu­na “Bu mek­tu­bu en sev­di­ğin ve gü­ven­di­ğin ko­mu­ta­nı­na ve­r” de­miş, o da ona getirmişti.
Mek­tup “Sev­gi­li ko­mu­ta­nı­m” di­ye baş­lı­yor­du. “Ben bu ço­cu­ğu Hak­ka­ri­’de kur­da-ku­şa yem ol­ma­sın di­ye sı­ğı­nak­lar­da sak­la­dım, o ne­den­le oku­ma yaz­ma öğ­re­te­me­dim, oku­la gön­de­re­me­dim. Va­ta­na mil­le­te ha­yır­lı bir ev­lat ol­sun di­ye şim­di or­du­ya yol­la­dım. Sen­den ri­cam ko­mu­ta­nım, bu ço­cu­ğa oku­ma yaz­ma öğ­ret…”
Hak­ka­ri­li as­ker ba­ba­sı­nın is­te­ği onu de­rin­den et­ki­le­miş­ti.
Bu­nun üze­ri­ne ta­bur­da bir araş­tır­ma yap­tı. Ken­di­sin­den 10 yaş kü­çük, gen­ce­cik er­ler ara­sın­da 18’i­nin oku­ma yaz­ma bil­me­di­ği­ni gör­dü. Ta­bur ko­mu­ta­nı­nın da iz­niy­le, kı­sa dö­nem öğ­ret­men as­ker­ler­den ri­ca ede­rek, bir oku­ma yaz­ma sı­nı­fı kur­du.
Kurs so­nun­da o er­le­rin tü­mü oku­yup yaz­ma­yı öğ­ren­miş­ler­di.

* * *
Kon­ser­va­tu­va­rı de­de­si­nin gön­de­re­bil­di­ği üç ku­ruş­la oku­mak zo­run­day­dı. Ev ki­ra­sı ve ya­kıt pa­ra­sı der­ken, elin­de avu­cun­da bir şey kal­mı­yor, ya­şa­mak­ta zor­la­nı­yor­du. Ama oku­ma­nın ne ka­dar önem­li bir şans ol­du­ğu­nu ve her­ke­se mut­la­ka bu fır­sa­tın ve­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ne ina­nı­yor­du.
Pro­fes­yo­nel ha­ya­ta atıl­dı­ğı ku­rum olan Bur­sa Dev­let Ti­yat­ro­su­’n­da­ki ilk maa­şıy­la, 3 ke­man sa­tın alıp, 3 yok­sul öğ­ren­ci­ye he­di­ye et­ti.
Ara­dan 19 yıl geç­tik­ten son­ra ge­çen yıl, o öğ­ren­ci­ler­den bi­ri ken­di­si­ne ulaş­tı.
Ya­şa­dı­ğı şeh­rin TRT’­sin­de ke­man çal­mak­tay­mış. “A­bi sa­na çok te­şek­kür ede­ri­m” de­yin­ce ağ­la­mak­lı ol­du.
İh­ti­ya­cı olan öğ­ren­ci­le­re yar­dım et­mek, ona de­de­si­nin mi­ra­sıy­dı. Çün­kü o de­de, öle­ne ka­dar emek­li maa­şıy­la öğ­ren­ci okut­muş­tu.


* * *
Çok ba­şa­rı­lı bir te­ra­pist olan eşi Eb­ru, Ge­zi Di­re­ni­şi­’n­den be­ri bun­ca teh­di­de, iti­bar­sız­laş­tır­ma ça­ba­la­rı­na ve yal­nız bı­rak­ma­la­ra kar­şın, ko­ca­sı­nın ya­nın­dan bir kez ol­sun ay­rıl­ma­dı. Bı­ra­kın ge­ri adım at­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni söy­le­me­yi, ima bi­le et­me­di.
Fi­kir­le­ri ne­de­niy­le iş­siz kal­ma­sı, ek­me­ğiy­le oy­nan­ma­sı Eb­ru ol­ma­sa, da­ya­na­bi­le­ce­ği şey­ler de­ğil­di. O ve de­ğer­li eşi, ül­ke­miz­de­ki en bü­yük ek­si­ğin ai­le içi eği­tim ek­sik­li­ği ol­du­ğu­na ve ya­şa­dı­ğı­mız tüm kö­tü­lük­le­rin de bun­dan kay­nak­lan­dı­ğı­na inan­dık­la­rı için, iki oğul­la­rı­nı da vic­dan­lı, an­la­yış­lı ve em­pa­ti sa­hi­bi bi­rer in­san ola­rak ye­tiş­tir­me­ye ka­rar­lı­lar.Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.


- - - - - - Sözcü - - - -

Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.15, 11:28   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,552
Ettiği Teşekkür: 19075
Aldığı Teşekkür: 11059
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Levent Üzümcü’yü Kovarak Onurlu Yaşam Ödülü Verdiler… | Uğur Dündar

Bu kabil onurlu davranışları ile toplum önünde öne çıkan insanlara manevi açıdan verilen destekler her tür takdirin üstünde ama, insanlar çoluk çocuk sahibi, geçinmeye ihtiyaçları olan mali imkanlardan da kabul görmez kararlar ile mahrum kalıyorlar. Bence manevi destek verenlerin maddi destekleri de o insanlara incitmeden yapılmalıdır.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dündar, kovarak, levent, onurlu, Ödülü, uğur, üzümcü’yü, verdiler…, yaşam


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.