Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Uğur Dündar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.06.17, 08:41   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1743
Mesajlar: 9,998
Ettiği Teşekkür: 53977
Aldığı Teşekkür: 37850
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart “Katar’a Asker Gönderme Kararı Vahim Bir Hatadır!..” | Uğur Dündar

“Katar’a asker gönderme kararı vahim bir hatadır!..”


Bilge diplomat, Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ'dan Katar Krizi konusunda çarpıcı yorumlar:

Sevgili okurlarım,
Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin öncülüğünde sayıları 11'i bulan devletin; Basra Körfezi'nde doğalgaz ve petrol zengini küçük bir şehir ülkesi olan Katar'ı, IŞİD ve El Kaide dahil çeşitli terörist grupları desteklemekle suçlayıp, tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle patlak veren kriz, giderek tırmanıyor. Adlarını saydığım devletlerin Katar'a deniz ve hava sınırlarını da kapatmalarıyla Katar, Gazze'de olduğu gibi, boğucu bir abluka altına alınmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Katar'a uygulanan yaptırımları doğru bulmadığımızı peşinen ifade etmek zorundayım” açıklamasından sonra, “asker gönderme ve eğitim” anlaşmalarının TBMM'den jet hızıyla geçirilmesi, Türkiye'nin, Katar ve Katar Emiri Temim Bin Hamad Al Thani'nin bir numaralı savunucu haline gelmesine ve nasıl gelişeceği tahmin edilemeyen tehlikeli bir krizin tam ortasında yer almasına yol açıyor…

* * *

Tüm öngörüleri doğru çıkan bilge diplomat, emekli Büyükelçi Sayın Şükrü Elekdağ'la bugünkü söyleşimize, krizin çıkış nedenlerini sorarak başlıyorum.

ASIL BÜYÜK HEDEF İRAN'DIR

ŞÜKRÜ ELEKDAĞ (ŞE): İlk bakışta krizin, Suudi Arabistan'ın liderliğini yaptığı Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) üyesi olan Katar'ın, Suudi Arabistan'ı, diğer KİK üyelerini ve Mısır gibi bazı bölge ülkelerini aşırı rahatsız eden politikalar izlemesinden ve buna tepki gösteren Suudi Arabistan öncülüğündeki grubun, uyguladıkları yaptırımlarla Katar'ı terbiye etmek istemelerinden çıktığı algılanmaktadır. Ancak, gerçekte, krizin kökeninde, iki başka faktör yatmaktadır. Bunlardan birincisi, Suudi Arabistan'la İran arasında süregelen bölge üzerinde hegemonya kurma hususundaki keskin rekabet ve mezhepsel nefrettir… Suudi Arabistan, İran'a yönelik politikasına uymayan ve bu ülkeye yakınlaşan Katar'a unutamayacağı bir ders vermek ve onu hizaya getirmek istiyor. Uzmanlara göre; Basra Körfezi'ndeki İran-Katar kıta sahanlığında 43 trilyon metreküplük dünyanın en büyük doğal gaz rezervleri bulunuyor. Suudi Arabistan yönetimi topraklarının doğal uzantısı ve nüfuz bölgesi olarak baktığı Katar'ın bu gazın çıkartılmasında İran'la işbirliği yapmasını istemiyor. Zira gaz çıkarılırsa Katar'ın Körfez'in en zengin ülkesi olacağı görülüyor. Suudiler, dış politika konusunda kendi bildiğini okuyan Katar'ın daha da zenginleşmesi halinde tamamen kontrolden çıkacağını düşünerek böyle bir işbirliğine karşı çıkıyorlar. Krizin kökenindeki bir diğer unsur da, Trump yönetiminin, İran'ı kuşatma ve yıldırma stratejisidir. ABD bu stratejisinin uygulanmasında adeta yangına körükle gidiyor ve İran'la Suudi Arabistan arasındaki potansiyel çatışma ortamından yararlanmayı öngörüyor.

UĞUR DÜNDAR (UD): Bu durumda ABD'nin ne yapmak istediğini biraz daha açar mısınız?
(ŞE): Körfez'de yaşanan kriz Katar odaklı gibi görünse de asıl odak ve hedef İran'dır… Trump yönetimi, İran'ı kuşatmak, izole etmek ve Irak'la Suriye üzerindeki etkisini zayıflatmak istiyor. Bunlar, Trump'ın kuvvetli desteğiyle fiiliyata geçirilmesi kararlaştırılan Suudi Arabistan ve Mısır önderliğindeki İslam Ordusu'nun (güya Arap NATO'su) yöneleceği hedeflerdir. ABD, bu politikasının uygulanmasında İran'la her an çatışmaya girme riskini de göze aldığını hissettiriyor. Ortadoğu gezisinden Washington'a dönen Trump, Twitter'den yayınladığı mesajla Katar'ı teröre mali destek sağlayan bir ülke olarak teşhir edip hedef tahtasına koydu. Böylece ABD, hem Katar'a çullanan devletlerin safında yer aldığını dünyaya duyurmuş oldu, hem de bu ülkenin İslam Ordusu saflarında yer alması için üzerinde kurulan baskıyı daha da ağırlaştırdı.
(UD): Açıklamalarınız, Katar'a karşı kurulan tezgahı ortaya koyuyor. Ancak, Katar'ın başına gelenlerde bölgede boyunu çok aşan bir rol oynama sevdasının payı yok mu?
(ŞE): Kuşkusuz var !.. Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Thani'nin, izlediği aktif politikalarla bölgedeki gelişmelere yön vermeye çalışırken, İran'la ve Lübnan'daki Hizbullah'la temasını sürdürmesi… Müslüman Kardeşler'e hamilik yapması… Müslüman Kardeşler'in Filistin kolu olan Hamas'a başkent Doha'da büro açması… Yemen'de Hükümet'e karşı savaşan Şii Husi'lere mali destek sağlaması… Sahip olduğu el Cezire televizyonunun Arap dünyasına reform çağrıları yapması, İran'a karşı bir Sünni eksen yaratmak isteyen Sudi Arabistan'ı ve diğer Körfez monarşilerini son derece öfkelendirdi. Bu öfke de Katar'ın halen karşılaştığı çok sert tepkilere yol açtı…
(UD): Suudi Arabistan ve diğer Körfez monarşileri Müslüman Kardeşler'den neden bu kadar korkuyor?

MÜSLÜMAN KARDEŞLER TEHDİT

(ŞE): Müslüman Kardeşler ideolojisi, Kuran ve sünnetin egemen olduğu şer'i toplum yapısına dayanmakla birlikte, sosyal adaletçi bir toplumsal düzeni, radikal sosyo-politik dönüşümle gerçekleştirmeyi hedefliyor. En önemlisi, Arap Baharı sırasında Müslüman Kardeşler'in Mısır'da ve Tunus'ta seçim yoluyla iktidara gelmeleri, demokrasinin özünü olmasa bile, mekanizmalarını ve “İslami Cumhuriyet” fikrini benimsediklerini ortaya koydu. Statükocu Körfez monarşileri açısından, bu “dönüşümcü” ve seçim sandığından korkmayan ideoloji, varoluşsal bir tehdit oluşturuyor.
(UD): Türkiye'nin Katar'a hamilik yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
(ŞE): “Türkiye ile Katar Arasında Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması” ve “Türkiye ile Katar Arasında Jandarma Eğitim ve Öğretimine İlişkin İşbirliği Protokolü”nün TBMM'den geçmesinden ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasından sonra yapılan açıklamalarla, Doha'daki askeri “üs”te kademeli olarak 3 bin askerin konuşlanacağı, bunu takiben de Türk savaş uçakları ve gemilerinin sevk edileceği açıklandı. Bu açıklamalardan moral bulduğu anlaşılan Katar Dışişleri Bakanı “Asla teslim olmayacağız, hiç kimsenin dış politikamıza karışmaya hakkı yok!..” dedikten sonra, “Türk askerlerinin Katar'da konuşlandırılmasının tüm bölgenin güvenliğine katkıda bulunması için atılan bir adım olduğunu” söyledi. Katar yönetiminin bu ifadeleri, Türkiye'nin söz konusu anlaşmalarla Katar'ın savunmasına angaje olduğunu ortaya koyuyor.
(UD): Türkiye'nin böyle bir sorumluluk üstlenmesi için Doha ile bir “Karşılıklı Askeri Yardım ve Savunma Anlaşması” imzalaması gerekmez mi?
(ŞE): Tabii ki gerekir… Ancak Suudilerin Katar'ı ablukaya aldıkları ve Emir Temim'i düşürmek için fırsat kolladıkları bir sırada, Türk Hükümetinin askeri birliklerini Doha'ya gönderme kararını alıp bu maksatla alelacele yasal düzenlemelere girişmesi, Türkiye'nin EmirTemim'in korumasını üstlendiği ve Katar'ın bir numaralı savunucusu olduğu anlamına gelir. Bu tutumuyla Türkiye, ABD tarafından desteklenen, Suudi Arabistan'la Mısır'ın önderliğini yaptıkları İslam Ordusu'nu da karşısına almış olur.Biraz önce yaptığım analizde vurguladığım gibi kriz, İran odaklıdır. Burada esas hedef İran'dır. Ve… krizin Katar üzerinden bir İran- Suudi Arabistan hesaplaşmasına doğru gitmesi muhtemeldir. Yani, ABD'nin kuvvetli desteğini arkasında hisseden Riyad'ın, Katar'a veya İran'a karşı harekete geçme ihtimali asla göz ardı edilmemelidir. Böyle bir gelişme, Türkiye açısında felaket boyunda zararlar doğurma potansiyeline sahiptir.

ORTADOĞU HARİTASINI ‘BÜYÜK KÜRDİSTAN'I İÇERECEK ŞEKİLDE DEĞİŞTİRMEK İSTİYORLAR

(UD): Türkiye bu çıkmazdan nasıl kurtulur?
(ŞE): Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'ın içinde bulunduğu şartlarda bu ülkeye asker gönderme kararını alarak vahim bir hata yapmıştır. Bu karar duygusaldır, acelecidir ve sağduyudan yoksundur. Ortaya çıkan tehlikeli durumdan kurtulmak için Ankara'nın asker sevkiyatını tehir etmesi ve Emir Temim'i tansiyonu düşürücü önlemler almaya ve krizi diplomatik yollarla çözmeye ikna etmesi gerekir. Türkiye Ortadoğu bölgesindeki ülkeler arasında çıkacak ihtilaf ve çatışmalarda asla taraf olmamalı, çözüm öneren aktör pozisyonunu tercih etmelidir. Pakistan'ın Emir Temim'e destek vermek için Doha'ya asker göndereceğine ilişkin haberler çıktı. Bu gerçekse bile, Türkiye için örnek olamaz. Çünkü, Türkiye bölgede yeni badirelere bulaşmadan ve yeni düşmanlar oluşturmadan tüm gücünü PKK/PYD tehdidini bertaraf etmek için kullanma durumundadır. Ortadoğu'nun Sykes-Picot anlaşmasıyla düzenlemesinden bir asır geçtikten sonra, emperyalist güçlerin bölge sınırlarını büyük Kürdistan devletini içerecek şekilde yeniden çizmek istemeleri Türkiye'ye yönelik tehditin boyutunu şiddetlendirmiştir. Bu artan tehdide karşı koymak için Türkiye'nin öncelikle milli birliğini, siyasal ve ekonomik istikrarını sağlaması şarttır. Türkiye, bu hedefleri gerçekleştirmeye odaklanmalı, hukukun üstünlüğü ilkesini yerleştirmeli, demokrasisini tahkim etmeli, dış politika kararlarında temel ölçüt olarak ulusal çıkarları almaktan şaşmamalıdır.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.17, 14:34   #2
Uzman Üye

nurideniz34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Konular: 707
Mesajlar: 3,513
Ettiği Teşekkür: 54783
Aldığı Teşekkür: 8461
Rep Derecesi : nurideniz34 isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: “Katar’a Asker Gönderme Kararı Vahim Bir Hatadır!..” | Uğur Dündar

Katar,batar..b.k atar...hepsi tayyibenin işidir...
O ne derse o olur..
__________________
....................................
nurideniz34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz nurideniz34'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.17, 00:29   #3
Müdavim

Supernatural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 929
Mesajlar: 7,357
Ettiği Teşekkür: 18430
Aldığı Teşekkür: 26114
Rep Derecesi : Supernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardırSupernatural şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: “Katar’a Asker Gönderme Kararı Vahim Bir Hatadır!..” | Uğur Dündar

16 ada Yunanistan tarafından işgal edilmiş, açıkça toprak işgali varken gıkını çıkaramayanların, Katar'a asker gönderme kararı memleketle değil, muhteremin şahsi menfaatleriyle alâkalı bir konudur.
Katar bankalarına yatırdığı paralar bir yana, Katar'dan gelen sıcak para musluklarının da tıkanması muhteremi epey endişelendiriyor anlaşılan.
Katar'ın Türkiye'ye gönderdiği sıcak paralar bir gün uluslararası platformda terör finansmanı olarak görülürse işe o zaman yandı gülüm keten helva.
Bence muhteremin derin korkusu da bu.
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Supernatural Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Supernatural'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.17, 03:24   #4
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 759
Mesajlar: 13,902
Ettiği Teşekkür: 135250
Aldığı Teşekkür: 48360
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: “Katar’a Asker Gönderme Kararı Vahim Bir Hatadır!..” | Uğur Dündar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rosebud Mesajı göster
16 ada Yunanistan tarafından işgal edilmiş, açıkça toprak işgali varken gıkını çıkaramayanların, Katar'a asker gönderme kararı memleketle değil, muhteremin şahsi menfaatleriyle alâkalı bir konudur.
Katar bankalarına yatırdığı paralar bir yana, Katar'dan gelen sıcak para musluklarının da tıkanması muhteremi epey endişelendiriyor anlaşılan.
Katar'ın Türkiye'ye gönderdiği sıcak paralar bir gün uluslararası platformda terör finansmanı olarak görülürse işe o zaman yandı gülüm keten helva.
Bence muhteremin derin korkusu da bu.
Ege Denizi’nde Yunanların işgal ettiği 16 Türk adası şunlar:
1) Eşek Adası,
2) Koyun Adası,
3) Keçi Adası,
4) Hurşit Ada,
5) Bulamaç,
6) Koçbaba,
7) Nergisçik,
8) Kablimnos,
9) Sakaralar,
10) Formoz,
11) Ardacık,
12) Gavdos,
13) Dhia Adası,
14) Dionisades,
15) Gaidhouronisi,
16) Koufonisi.


Alıntı:
nihai neticede ege denizindeki sakız, samos, kos, kilimli, telos, istanbulya ve girit adaları türkiye'nin hakimiyeti altına girmedikçe ege'de "16-17 ya da 18 adamız yunan işgali altında" diyemeyiz.
ama kıyılarımıza çok yakın olan 8 adayı her halukarda haklı bir şekilde ele geçirmeliyiz.
https://www.uludagsozluk.com/k/yunan...%B1-tam-liste/


18 Adadan bahsediliyor?.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asker, “katar’a, dã¼ndar, dündar, gã¶nderme, gönderme, hatadä±r”, hatadır”, kararä±, kararı, uäŸur, uğur, vahim, “katar’a


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 03:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.