Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Müzik > Grup ve Müzik Adamlarının Biyografileri > Ülkemiz Grup ve Müzik Adamları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.05.10, 00:56   #1
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 1233
Mesajlar: 12,173
Ettiği Teşekkür: 35229
Aldığı Teşekkür: 52282
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

Esengül - Esen Ağa
(Efsane Şarkıcı)
(24.09.1954 - 18.04.1979)

Asıl adı Esen Ağan'dır. 24 Eylül 1954'te İstanbul'da doğdu. İlk müzik derslerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan'dan aldı. Daha sonra Cavit Deringöl, İrfan Özbakır ve ona esengül ismini veren Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. 15 yaşındayken katıldığı bir ses yarışmasında birinci oldu. İlk 45liği olan Aşkımı Süpürmüşler'in kazandığı başarıdan sonra gazinolarda çalışmaya başladı. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki bütün büyük gazinolarda assolist olarak çalıştı.

Yeraltı dünyasının kabadayıları ile kurduğu ilişkiler yüzünden polis tarafından izleniyordu. O günlerde bazı silahlı olaylara da adı karıştı. Mart 1979'da çalıştığı gazinoda çıkan bir olayda gazino sahibi ve bir garson öldürüldü.

Esengül, bu olaydan yirmi gün sonra, yanında bir işadamı ile birlikte Ataköy'de geçirdiği trafik kazası sonucu öldü. Bunun bir hesaplaşma olduğuna dair haberler nedeniyle cinayet masası olayı sorguladı, ancak kazanın aşırı alkol ve hızdan olduğuna hükmedildi.

Esengül, 23 adet 45'lik, 4 kaset yaptı, bir de film çevirdi. Ölümünden sonra 45'likleri uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü. Abdullah Bayşu, Orhan Akdeniz, Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu arabesk müziğin klasikleri arasına girmiştir..Bergen Acıların Kadınıysa, ESENGÜL Neşelerin Kadınıydı.


Esengül, 1979'da öldüğünde henüz 24 yaşındaydı. Kısa bir hayatın ardında uzun ve karmaşık bir hikaye ile bir dolu eser bıraktı. Duru bir su gibi akan sesi ve hüzünlü melodileri vardı. Uzelli plakçılık şirketi geçtiğimiz hafta 1970'li yılların ikinci yarısına damgasını vuran bu şöhretli sesin ‘Beterin Beteri Var' adlı albümünü yayınladı. Uzelli'nin binlerce albümlük arşivini yeniden yayınlama amacıyla hazırladığı Esengül albümünde 13 parça var. Kulakları o dönemde güzel seslere açık olan herkesin bildiği bu parçalar, sizi 25 yıl öncesine götürecek.


O yıllarda iki kadın vardı. Birinin adı Bergen, diğerininki Esengül'dü. Bergen'in asıl adı Belgin Sarılmışer'di, Esengül'ün ise Esen Ağan. On yıl arayla ölen bu kadınlardan biri olan Bergen ‘Acıların Kadını' olarak nam saldı. Esengül ise Yıldırım Çavlı'nın deyimiyle, ‘Meşum Kadın'dı.

Bergen'e kıyasla ‘neşelerin kadını' olan ve ondan 10 yıl önce ölen Esengül'ün hayat serüveni 24 Eylül 1954'te İstanbul'da başladı. Annesi Piraye Ağan konservatuvar mezunuydu. Küçük Esen, ilk müzik eğitimini annesinden aldı. Ardından İrfan Özbakır ve Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. Esengül adını ona Bayşu taktı.

Esengül, 15 yaşındayken yapımcı Ayhan Çoşkun'un açtığı ses yarışmasında birinci oldu. İlk 45'liği olan ‘Aşkımı Süpürmüşler' birkaç ay içinde hit oldu ve Esengül, 16'sında sahnelerin ışıltılı dünyasına adım attı. Emel Sayın'ın alt kadrosunda çıktığı Lunapark'taki ikinci programından sonra Bebek Belediye Gazinosu'ndan gelen assolistlik teklifini kabul ederek büyük bir sıçrama yaptı. Şöhret basamaklarını tırmanırken Dikmen Gazinosu, Ankara Köşk, İzmir Akasyalar, Semiramis ve Maksim gazinolarında boy gösterdi.

Şan ve şöhret kuşu omuzlarına konduğunda Orhan Akçınar'la evliydi. Yıldızı parlayınca genç çift arasında şiddetli geçimsizlik başladı ve boşandılar. Esengül, öyle Emel Sayın ya da Ajda Pekkan gibi sahnede ağırbaşlı duran bir şarkıcı değildi. Gazinoda seyircilerin arasına akan podyumunda dolaşır, önüne gelene mavi boncuk dağıtırdı. Soyunma odası çiçeklerle dolar, devrin ünlü çapkınlarıyla namlı kabadayıları kapısında kuyruk oluştururdu.


Yeraltı Dünyasının Sevdiği Kadın
O ise, Adnan Şenses'e aşıktı. Hatta aralarında imam nikahı bile kıymışlardı. Fakat, Şenses'le Esengül'ün ilişkisi fazla sürmedi. Bir gece yarısı Şenses'i terk eden genç şöhret, Beşiktaşlı ünlü futbolcu Tayfun Kalkavan'a kaçtı. Bu ilişki de fazla sürmedi. Yeraltı dünyasının tüm şöhretli kabadayılarının adı Esengül'ün ismiyle yan yana yazılmaya başladı. Esengül sadece magazincileri değil, polis istihbarat elemanlarını da ardı sıra sürüklüyordu. Yalancı keklik gibiydi... Sahnelerin prensesinin ardından iz süren sivil polisler, aranan suçluları avlayıp kafese kapatıyordu.

İlişkileri çok karışıktı. Bir mafya bozuntusunun eline tutuşturduğu silahla gazinoda ateş edince soruşturmadan geçirildi. Bu soruşturma sırasında polislere, yeraltı alemi hakkında bildiklerini bir bir okuduğu söylenir. O alemle oynaşıyor, kader de onunla cilveleşiyordu. Acımasızlığıyla ünlü kabadayı Oflu İsmail bir gece gazinoya geldi ve belinden çıkardığı otomatik silahı masaya koydu. Oflu İsmail, Esengül'ün söylediği şarkıyı yarıda keserek ‘Benim için Taht Kurmuşsun Kalbime şarkısını söyle' diye bağırdı. Olaya müdahale eden gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ve şef garson tabancadan çıkan kurşunlarla öldürüldü. Takvimler 31 Mart 1979'u gösteriyordu ve Esengül için geriye doğru sayım başlamıştı. Ama o bunun farkında değildi.

Yaşadığı şoku birkaç gün içinde atlattı ve fırtınalı yaşamına geri döndü. Evli erkekleri baştan çıkarıyor ve Günaydın muhabirine ‘Evli erkeklerle aşk yaşamak hoşuma gidiyor. Çünkü eşlerinin çektiği acı bana zevk veriyor' diyordu. Çok yuva yıktı ve dünyalar dolusu ah aldı.


Ölüme Götüren Esrarengiz Kaza

Semiramis'teki çifte cinayetin üzerinden 19 gün geçmişti. Esengül, zengin işadamı Faruk Özfıratlı ile geç saatlere kadar eğlendi. Özfıratlı da evli ve iki çocuk babasıydı. Sonra Beyoğlu'na doğru yola çıktılar. Ataköy'den geçerken caddenin ortasındaki kalasları son anda fark eden Faruk Özfıratlı fren yaptı ama arabanın frenleri tutmuyordu. Bir köprünün bariyerlerine bindirerek durduklarında, bariyer korkuluklarından biri Esengül'e, diğeri birkaç gecelik arkadaşı Özfıratlı'ya saplanmıştı. 18 Nisan 1979 gecesi meydana gelen bu kaza sırasında Esengül'le Özfıratlı olay yerinde hayatını kaybetti. Perde kapandı.

Aslında perdenin tamamen kapandığı söylenemez. Çünkü, kazanın ertesi günü İstanbul dedikodularla çalkalanıyordu. Söylentilere göre Özfıratlı'nın arabasının fren telleri o gece birileri tarafından ustalıkla gevşetilmişti. Yıldırım Çavlı'ya göre ‘Mafya bir hesabı kapattı' diyenler vardı. Polis tutanaklarına, ‘aşırı alkol ve hız' olarak geçen dosya, trafikten araştırmaya, oradan da cinayet masasına gitti ama bir sonuç alınamadı.


Bir Senede Dört Albüm Çıkardı

Esengül'ün ömrü kısaydı ama geriye uzun bir hikaye ve bir dolu eser kaldı. Yönetmenliğini Oksal Pekmezoğlu'nun yaptığı ‘Yansın Bu Dünya' filminde Saadet Sun, Adnan Şenses ve Yaşar Yağmur'la başrolleri paylaştı. Sanat yaşamına 23 adet 45'lik, dört kaset, bir de film sığdırdı. 1978'de bir yıl gibi kısa bir zamanda ‘Bir Yoksula Rastladım', ‘Uçup Giden Gençliğime', ‘Beterin Beteri Var' ve ‘Gel Otur Arkadaşım' adlı kasetleri piyasaya çıktı. Longplayleri ise ölümünden sonra yayınlandı. Ölmeden kısa bir süre önce, yeni bir sinema filminin başrolü için teklif almıştı.

Esengül'ün albümlerini o zamanlar Türkiye'nin köklü plak şirketlerinden Uzelli yayınlamıştı. Şirketin başına geçen ikinci kuşaktan Metin Uzelli, şimdi binlerce eserden oluşan arşivinin en seçkin albümlerini birer birer gün ışığına çıkarmaya karar verdi. CD formatında piyasaya çıkarılan ilk , Esengül albümüne iki isim birden verilmiş: ‘Beterin Beteri Var' ve ‘Taht Kurmuşsun Kalbime.'


Bu hafta piyasaya çıkan albüm için bir de video klip hazırlandı. Esengül'ün, başrollerini Adnan Şenses, Saadet Sun ve Yaşar Yağmur ile paylaştığı ‘Yansın Bu Dünya' isimli filmden görüntüler ve Esengül'e ait arşiv fotoğraflarından hazırlanan klip, önümüzdeki günlerde müzik kanallarından yayınlanmaya başlayacak.


Murathan Mungan'ın Kitabına da Girdi

Esengül'ün ardından çok şeyler söylendi, sayfalar dolusu yazılar kaleme alındı. Murathan Mungan, ‘Bir Kutu Daha' adlı kitabında, geç yaşında uçup giden bu sanatçı için şunları yazmış:

‘...Şimdi çok kişinin anımsamadığı 70'lerde ardı ardına plaklar yapan Esengül diye bir şarkıcı vardı. Arabesk müziğin klasiği sayılabilecek, çoğu Abdullah Bayşu ile Orhan Akdeniz imzalı ‘hit' şarkıların sahibidir. Meyhanelerin vazgeçilmez sesi olmuş, o yıllarda özellikle Anadolu'da bir fırtına gibi esmiştir. O dönem için hayli moda olan, şarkıları hafif hıçkırarak söylemek, yapmacık vurgularla sesi dalgalandırmak gibi bir üsluba sahiptir. Sesine savunmasızlık, yaralanabilirlik kazandıran bu üslup, içli ve dokunaklıdır. Yapmacıktır ama, asla samimiyetsiz değildir...'Albümleri

45'lik

Anlamıyorsun gönül derdinden (Zalim) / Sana aşkımı anlatabilsem (1971)
Ayrılık günü / Yüzüme bakmaya yüzün yok (1971)
Zalim (Anlamıyorsun gönül derdinden) / Sana aşkımı anlatabilsem (1972)
Senden ışık bekledim / sevip koklayacağım (1972)
Bu bizim son buluşmamız / Manalı gözlerine (1972)
Sensiz hayat çekilmiyor / Aşksız yaşamaktansa (1972)
Çok geç olmadan / Taht kurmuşsun kalbime (1973)
Kalbim seninle dolu / Ayrılık kolay mı seven insana (1973)
Sevdiğimin kurbanıyım / Sensiz kahrolmuştum (1973)
Mutlu olmanın çaresi / Sen mutlu ettin beni (1973)
Gizli yaram / Seninle öleceğim (1973)
Kırılsın Ayaklarım / Deli Gibi Sevdim (1975)
Bu Bizim Son Buluşmamız / Manalı Gözler (1976)
Beterin Beteri Var / Gel Arkadaş Olalım (1976)
Seni Sevmekle Suçluyum / Gün Değil Ay Değil (1976)
Gün Değil Ay Değil / Gel Arkadaş Olalım (1976)
Hatırım Için / Cok Üzgünsün Arkadaş (1977)


Uzunçalar

Esengül 1976 (1976)
Hayat dolu gençliğe veda (1979)
Son Hatıram (1981)
Beterin Beteri Var (Almanya 1975)
Gel Otur Arkadaşım (Almanya 1975)
Bir Yoksula Rastladım (Almanya 1975)
Uçup Giden Gençliğime (Almanya 1976)
Esengül Sevdiğimin Kurbanıyım (1980)
Sevdiğimin Kurbanıyım (1985)Kaset

Bir Yoksula Rastladım
Uçup Giden Gençliğime
Beterin Beteri Var
Gel Otur ArkadaşımCD

Beterin Beteri Var -Taht Kurmuşsun Kalbime(2005)
Gel otur arkadaşım (2005)
Bir yoksula rastladım (2005)
Uçup giden gençliğime (2006)

OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.06.11, 22:12   #2
Üye

Gamse35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2011
Konular: 6
Mesajlar: 97
Ettiği Teşekkür: 75
Aldığı Teşekkür: 415
Rep Derecesi : Gamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerdeGamse35 Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

Az yaşamış ya
__________________
Gamse35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gamse35'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.06.11, 00:28   #3
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,074
Ettiği Teşekkür: 51268
Aldığı Teşekkür: 25273
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

O yılları anımsadım yeniden,epey bir çalkantı olmuştu o zamanlar..
Deli dolu korkusuz bir kadın olarak bilinirdi,hızlı yaşadı hızlı öldü..
Konu güzel hazırlanmış ellerine sağlık Okyanusum
__________________
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.13, 17:31   #4
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,885
Ettiği Teşekkür: 16939
Aldığı Teşekkür: 26025
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

Ne kadar gençmiş öldüğünde. Ne çok şey sığdırmış kısacık ömrüne. Film gibi. Teşekkürler...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.13, 01:48   #5
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,291
Ettiği Teşekkür: 11418
Aldığı Teşekkür: 22512
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

Şarkıları eşliğinde Dostlarımla güzel zamanlarım olmuştu.
Esengül ve Bergen, her ikisi de büyük bir kayıp...
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.05.15, 16:45   #6
Başına Buyruk

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1227
Mesajlar: 9,819
Ettiği Teşekkür: 32104
Aldığı Teşekkür: 44754
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Wink Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

__________________Ekin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 24.05.15, 16:55   #7
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30565
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Esengül - Esen Ağa (Efsane Şarkıcı) - (1954 - 1979)

@Ekin

Ahhhhhhhhhhhhhhh ahhhhh hislerime tercüman oldu yaaaa.

Şarkı muhteşem ses muhteşem teşekkürler.

Konu için de teşekkürler @OkyanusunKalbi


Esengül'ün de mekanı cennet olsun.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1954, 1979, efsane, esen, esengül, şarkıcı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.