Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.08.13, 17:39   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1485
Mesajlar: 7,575
Ettiği Teşekkür: 29809
Aldığı Teşekkür: 33270
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Eski Ajan Snowden'in Kirli Çamaşır OperasyonuFirari Amerikalı ajan Edward Snowden (32), İngiliz The Guardian gazetesine ABD istihbaratının “Xkeyscore” programıyla bireylerin internet hareketlerini nasıl izlediğini deşifre etti.

Hürriyet'ten Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Rusya'nın başkenti Moskova’nın Şeremetyevo Havalimanı’nda sığınma bekleyen eski CIA ajanı Edward Snowden, İngiltere’de Guardian gazetesiyle tekrar temasa geçerek ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) kullandığı “XKeyscore” casus yazılım programının sırlarını ifşa etti.

Bireyleri takip ediyor

İngiliz Guardian gazetesinin Haziran ayında ellerine ulaşan ancak düne kadar saklı tuttuğu belgelere göre, XKeyscore NSA’in en gizli programlarından biri ve internet sitelerinden izin almadan milyonlarca kişinin yazışmalarını, konuşmalarını ve kişisel bilgilerini içeren geniş bir veritabanını takip etme olanağı sağlıyor. NSA’in internetten istihbarat toplamak için geliştirdiği en geniş çaplı program olarak da tanıtılan XKeyscore ile e-posta adresi bilinmese de izlenmek istenen kullanıcının internette yaptığı her hareket, özel kimlik bilgileri dahil her şey toplanabiliyor.

Teröristleri yakalattı

Belgelere göre 2008’e kadar 300 kadar terörist XKeyscore programından gelen istihbaratla yakalandı. ABD'li ajanlar, bu yazılım sayesinde, kişinin canlı internet trafiğini de takip edebiliyor.

Son belgelerle Snowden, Rusya’dan sığınma talebine olumlu yanıt alabilmek için Devlet Başkanı Putin’in “Bundan böyle ABD’ye zarar verecek faaliyete bulunma” uyarısına “Tamam” sözünü sadece iki hafta tutabildi. Moskova’nın hamlesi merakla bekleniyor.

‘Başkan’ı bile izleyebilirim’ demişti

Son dökümanlar Snowden’ın 10 Haziran’da Guardian gazetesinin yayınladığı ilk video röportajındaki tartışmalı sözlerini de açıklamış oldu. Snowden, “Eğer bana bir kişisel e-posta adresi verirsen, oturduğum yerden seni, muhasebecini, bir federal yargıcı hatta Başkan'ı bile izleyebilirim” diyordu.1 ayda 41 milyar kayıt

SNOWDEN’ın sızdırdığı 32 sayfalık yeni sunuma göre NSA, dünyadaki bütün e-posta yazışmalarını, Google, Yahoo gibi siteler üzerinden yapılan tüm aramaları XKeyscore adlı bir programla inceleyebiliyor. XKeyscore, size hedeflenen kişinin internetteki neredeyse bütün aktivitelerinin dökümünü veriyor. Sisteme sadece bir e-posta adresi girerek, o postayla ilgili bütün yazışmalara, o e-postayla bağlantılı tüm aramalara ulaşabiliyorsunuz. Ve belirlenen sitelere giren herkesin IP adresini elde edebiliyorsunuz. Ayrıca programın farklı dillerdeki yazışmaları çevirme kabiliyeti de var. Sistem dünya üzerine yayılan ve özellikle Avrupa ve Ortadoğu’da yoğun olarak yerleştirilen yaklaşık 500 servis sağlayıcı tarafından destekleniyor. Geçen yıl sadece 30 günlük bir dönemde sistemin 41 milyar kayıt tuttuğu belirtiliyor.

Odatv.com

__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.08.13, 19:05   #2
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1485
Mesajlar: 7,575
Ettiği Teşekkür: 29809
Aldığı Teşekkür: 33270
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Eski Ajan Snowden'in kirli çamaşır operasyonu

ABD'nin 'Büyük Birader'i: XKeyscore
Eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın İngiliz The Guardian gazetesindeki bağlantısı Glenn Greenwald, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun yürüttüğü gözetleme programında kullanılan yazılımı açıkladı


Eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın İngiliz The Guardian gazetesindeki bağlantısı Glenn Greenwald, Snowden'ın ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) yürüttüğü dinleme ve veri toplama programı hakkında paylaştığı belgelerde geçen "XKeyscore" yazılımının nasıl çalıştığını yazdı.

Glenn Greenwald'ın Edward Snowden'ın paylaştığı belgeler ışığında yazdığı ve The Guardian'ın internet sitesinde yayımlanan yazısının Türkçe çevirisi şöyle:

XKeyscore: NSA'in "internette kullanıcının yaptığı neredeyse her şeyi" toplayan aracı

Edward Snowden tarafından sağlanan belgelere göre, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun çok gizli programı analizcilere, milyonlarca bireyin elektronik postalarını, çevrimiçi konuşmalarını ve internet tarayıcı geçmişlerini bulunduran çok geniş bir veritabanında, kıdemli bir yetkiye ihtiyaç duymadan arama yapmalarını sağlıyor.


NSA eğitim materyallerinde XKeyscore adı verilen yazılımı, internette gelişen bilgiler için yazılmış "En geniş erişime" sahip sistem olarak övüyor.
Belgeler, Snowden'ın The Guardian'la 10 Haziran'da yaptığı ilk video söyleşide söylediği en tartışmalı açıklamasına ışık tuttu.


Snowden, "Ben, masamda oturuyorum. Herhangi birini dinliyorum. Senden ya da muhasebecinden, bir federal hâkime kadar. Eğer elimde kişisel elektronik posta adresi varsa, başkanı bile" demişti.


ABD'li yetkililer bu iddiayı şiddetle inkar etmişti. ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Oturum Başkanı olan Cumhuriyetçi Mike Rogers, Snowden'ın iddiası için "Yalan söylüyor. Yapabildiğini söylediği şeyleri, onun yapması imkansız" demişti.


Ancak XKeyscore yazılımının eğitim materyalleri, analistlerin ekran başında basit bir formu geniş bir açıklamayla doldurarak XKeyscore ve diğer sistemleri, kurumun geniş veritabanlarından bilgi toplamak için nasıl kullanılabileceğini ayrıntılı bir şekilde gösteriyor. Form işleme geçmeden önce, bir mahkeme ya da herhangi bir NSA çalışanı tarafından kontrol edilmiyor.


Bir tanıtım slaytı, yazılımın elektronik postaların içerikleri, ziyaret edilen internet siteleri, aramalar ve bütün bunların üstverileri dahil olmak üzere "normal bir kullanıcının internette yaptığı nerdeyse her şeyi" topladığını iddia ediyor.


Analistler ayrıca bir kişinin "gerçek zamanlı" süren internet faaliyetlerinden, Xkeyscore ve diğer NSA sistemlerini kullanarak bilgi toplayabiliyor.

ABD hukukunda eğer gözetlenecek hedef "ABD vatandaşı" ise, NSA'in birey hakkında Yabancı İstihbarat Gözetleme Kanunu (Fisa) yetkisi temin etmesi zorunlu. Buna rağmen ABD vatandaşlarının yabancılarla yaptığı iletişimler için böyle bir yetki zorunluluğu yok. Ancak XKeyscore yasal otorite sağlamasa da, ABD vatandaşlarının yetki sağlanmadan, geniş bir elektronik gözetleme yapmak için teknolojik yeterlilik sağlıyor.

Bir eğitim slaytı, dijital faaliyetlerin XKeyscore tarafından sürekli toplandığını ve analistlerin veritabanlarını, ne zaman olursa sorgulayabildiklerini gösteriyor.
XKeyscore'un analistlere üstveri araması yapmayı sağlamasının nedeni, hedef alınan kişi ile bağlantılı bir elektronik posta hesabı bulunamadığında bile (NSA dilinde bir "ayırıcı"), elektronik posta ve tarayıcı geçmişi gibi internet faaliyetlerinde arama yapabilmeye olanak sağlamak.
Analistler ayrıca isim, telefon numarası, IP adresi, anahtar kelimeler, internet faaliyetinin yürütüldüğü dil ya da hangi tip tarayıcının kullanıldığı üzerinden arama yapabiliyor.


Bir belge arama genişliğinin nedenini, "Güçlü seçimin (Elektronik posta üzerinden arama) kendisi bize çok limitli imkan sunuyor" çünkü " internette harcanan zamanın büyük bölümü, isimsiz icra edilen faaliyetler" olarak açıklıyor.


NSA belgeleri, 2008 yılında XKeyscore kullanılarak elde edilen bilgilerle, 300 teröristin yakalandığını iddia ediyor.


Belgelerde analistler, içerik için bütün veri tabanın aranmasının, ayıklanması gereken çok fazla sonuç çıkaracağı hakkında uyarılıyor. Onun yerine analistlere, incelemelerin daraltılması için veritabanında bulunan üstverilerin kullanılmasını öneriliyor.


Aralık 2012 tarihli bir belgede bulunan 'uyumlu ekler' başlıklı bir slayt, aranabilecek çeşitli bilgi alanlarını açıklıyor. Slayt bilgi alanlarına "hem Kullanıcı adı, hem de alan tarafından bir görüşmede görülen bütün elektronik postalar", "Bir görüşmede görülen bütün telefon numaraları" ve "elektronik posta hesabı, kullanıcı adı ve arkadaş listesinin dahil edileceği konuşma faaliyetleri"ni de dahil ediyor.

Elektronik posta gözetimi

Bir gizli belge yazılımın nasıl "Kime, kimden, CC, BCC kapsamında elektronik postaların, internet sayfalarının ve belgelerin içinde arama" yaptığını açıklıyor.


Elektronik postalarda arama yapmak için bir analist, yazılıma kişinin posta adresini ekranda gözüken basit bir arama formuna, açıklaması ile birlikte girmesi yeterli.


Bundan sonra analist, okumak istediği postayı seçerek, NSA'in okuma yazılımında açıyor.


Sistem, NSA analistlerinin seçtikleri herhangi birinin iletişiminden bilgi yakalayabildiği yönteme benzer şekilde çalışıyor.
Bir belge analizcilerin, hem yasal hem de hedef açıklamaları sağlayan bir kaç basit menüye tıklayarak, herhangi birinin gözetlenmesinin başlayabileceğini anlatıyor. Menudeki seçenekler seçildiğinde, hedefler gözetleme için işaretlenmiş oluyor ve analistler de onların iletişimlerinin içeriklerini inceleyebiliyor.Konuşmalar, tarayıcı geçmişi ve diğer internet faaliyetleri

Elektronik postalar dışında XKeyscore, analistlere sosyal medya dahil, diğer internet faaliyetlerin, gözetleme imkanı sunuyor.
Postaların okunmasında kullanılan DNI Presenter adındaki NSA aracı ayrıca, XKeyscore'u kullanan bir analiste, Facebook konuşmalarının ya da özel mesajların okunmasını mümkün hale getiriyor.Analist, Facebook kullanıcı ismini ve zaman aralığını arama ekranına girerek, Facebook konuşmalarını gözetleyebiliyor.Analistler internet tarama faaliyetlerinde, kullanıcının ziyaret ettiği sitelerde girdiği arama terimleri dahil, geniş bir bilgi aralığında arama yapabiliyor.
Bir slayt HTTP faaliyetlerinin anahtar kelimeyle aranabilme kabiliyetinin analistlere, "normal bir kullanıcının internette yaptığı neredeyse her şeye" giriş imkanı sağladığını belirtiyor
XKeyscore yazılımı ayrıca analistin belirlediği internet sitelerine giren herkesin IP adreslerini öğrenme imkanı sunuyor.XKeyscore yazılımı ile girilebilir iletişim miktarı şaşırtıcı derecede geniş. 2007 tarihli bir NSA raporuna göre, toplanmış ve veritabanlarına depolanmış 850 milyar telefon görüşmesi ve yaklaşık 150 milyar internet kayıdı bulunuyor. Belge, veritabanına günde 1 ile 2 milyar arasında kayıdın eklendiğini belirtiyor.

Çeviri: Varsan Çekiç/T24
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ajan, Çamaşır, eski, kirli, operasyonu, snowden, snowdenin, xkeyscore


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çamaşır Suyu | Kullanılması | Tarihçesi Canan İcatlar - Mucitler | Keşifler - Kaşifler 13 13.07.15 21:10
Kadınların Kalbine Giden Yol Kirli Sakaldan Geçiyor OkyanusunKalbi Kadınlara Ait Güncel Konular 23 12.04.13 18:48
Susuz Çamaşır Makinesi! Yorgun Yürek Teknoloji Haberleri 14 24.02.12 18:24
Fransa'da Üç Yaşındaki Çocuğunu Çamaşır Makinesine Attı Abdullah İlginç Haberler 2 29.11.11 16:42
Çamaşır suyu damlayan kıyafetleriniz için ! Canan Kadınlara Ait Güncel Konular 4 06.10.11 00:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.