Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.12.13, 11:21   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,532
Ettiği Teşekkür: 29736
Aldığı Teşekkür: 33084
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Exclamation Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve bir grup CHP milletvekili temaslarda bulunmak üzere Washington'a gitti.

Sözcü, Aydınlık, Ulusal Kanal, Odatv gibi hükümet hakkında eleştirel haberler yapan gazeteciler dahil edilmedi.

Kılıçdaroğlu Washington yolunda uçağına aldığı gazetecilerle sohbet etti.

İşte Kılıçdaroğlu'na sorulanlar ve onun yanıtları ilk kez Odatv'de:

ABD Seyahatini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz daha önce birçok yere ilettik. Sürekli soruluyordu, "ABD'ye gidecek misiniz?" diye. Kongre'den ve düşünce kuruluşlarından davet geldi, bunun üzerine "olur gidelim" dedik. Şimdi gideceğiz. Kongrede bizi davet edenlerle görüşeceğiz. Üç düşünce kuruluşunda konuşma yapacağız. Konuşmalar her düşünce kuruluşuna göre farklı olacak. Diyelim, birisinde ekonomi ağırlıklı olacak, birisinde dış politika ağırlıklı olacak. Üniversitede Gezi ağırlıklı olacak. Tabi, gelen sorular ne olacak onu bilmiyoruz. Merakla bekliyoruz.

Gezi Belgeseli de gösterecek misiniz?

Sanıyorum gösterme şansımız olmayacak ama Gezi'yle ilgili kitapçık hazırladık. İngilizce. Broşürlerimiz var. Onları dağıtacağız. Şunu merak ediyorlar tabi, CHP nasıl bir parti? Ekonomi politikası, dış politikası ne? Yönetimle ilgili düşüncesi, kuralları ne? Bu merak ediliyor. Doğrudan doğruya Genel Başkanın ağzından CHP politikalarını anlatmak en doğrusu diye düşündük. Bu çerçevede kendimizi anlatacağız. Onların merak ettikleri her konuda kendimizi anlatacağız.

Gezi broşürünün içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Rıza Türmen Bey'in hazırladığı bir çalışma bunu daha şık hale getirdik. Sosyalist Enternasyonel'de dağıtmıştık ama kapsamlı bir hale getirdik. Görünce beğeneceğinizi umuyorum.

Gezi Türkiye'nin prestijini nasıl etkiledi?

Gezi'nin Türkiye'nin prestijini yükselten bir olay olduğu kesin. Gençlerin özgürlük ve demokrasi talebini bütün dünyaya duyuran bir eylem. Biz baştan böyle söylüyorduk, AKP inkar ediyordu, "çapulcu"dan tutun "uluslararası lobiler"e kadar pekçok şey söylüyorlardı. Ama her ABD'yi ziyaret edip Türkiye'ye dönenler Gezicilerle onur duyduklarını ifade ettiler. Demek ki Gezi bu kadar önemli.

Gezi ruhu yerel seçimlerde aday belirlemenize ve siyasi

politikalarınıza yansıyacak mı?

Ben şunu söylemiştim. Gezinin topluma, siyasetçilere verdiği önemli dersler var. Hepimiz bundan önemli dersler çıkarmalıyız. Bizim kendi adımıza önemli dersler çıkardığımıza inanıyorum. Diğer siyasal partilerin de çıkarmasını isterim. Gezi eylemlerini belki birkaç noktada değerlendirmek gerekiyor. Birincisi farklı kesimlerin, düşüncelerin, bir arada beraberce yaşayabildiklerini gösterdiler.

Anti-Kapitalist Müslümanlar, gençler, BDP'liler, çok değişik gruplar bir arada oldular ve bunlar küçümsenmeyecek ortak paydaları olduğu ortaya çıktı. Bunların aslında siyasetin ilgi alanına da girmesi gerekir. Bir başka çerçeveden bakarsak iktidar partisinin sistemli olarak uyguladığı baskının dışavurumu, enerji boşalmasıdır.

ABD NEDEN DAVET ETTİ

CHP'ye ABD'den davetin gelmesini neye bağlıyorsunuz?

Gezi olaylarından sonra geldi. AKP'nin izlediği politikanın çağdaş dünyayı rahatsız ettiğini hepimiz biliyoruz. Pekçok ülke iktidarın bu baskıcı yönünü görüyor. İktidarın baskıcı yönü var ama Türkiye'de özgürlükleri, demokrasiyi savunan, bireysel hak ve özgürlükleri genişletmeye çalışan başka bir siyasal oluşum var mı, bu soru akla geliyor. Herhalde CHP'ye ilgi duyulması biraz da bu nedenden. Çünkü biz sadece Gezi olayları değil, Suriye politikası, Mısır, Irak politikası konusunda da iktidardan farklı bir politika izledik. Bu da eminim pekçok ülkenin dikkatini çekmiştir.Biz ayrıca İstanbul'da Arap Baharıyla ilgili konferans yaptık. Bunlar tabi şu veya bu şekilde dünyanın ilgisini çekiyor.

İktidar tarafından CHP, bu temaslarında ülkeyi şikayet ediyor, eleştirileri yapılıyor?

İki şeyi ayırmak lazım, Başbakan'ın anlayamadığı o. AB'ye gidip, Türkiye'nin sorunlarını eleştirdiğimiz zaman onu Türkiye'yi eleştirmek olarak algılıyor. Oysa biz AB'ye üye olmak istiyoruz. AB'nin ilerleme raporları var, Türkiye'ye sert eleştiriler getiriliyor. AB'yi bunu dışında tutmamız gerekiyor. Mısır'a gittik, Irak'a, Suriye'ye, Çin'e gittik, hiçbir zaman iktidarı eleştirmedik oralarda. Çünkü oralar Brüksel değil. Ama Brüksel'in işlevi farklı. Başbakan'ın bunu ayırdığını düşünmüyorum. O dış dünya deyince Çin'i de, Brüksel'i de dış dünya kabul ediyor. Oysa AB, bizim için dış dünya değil. Çünkü biz o alanın içine girmeye çalışıyoruz.

AB yerine yeni arayışları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğru değil. Türkiye, yüzyıllardır yönünü batıya çevirmiş bir toplumdur. Hep çağdaş dünyanın içinde yer almak istedik. AB, NATO,AGİT pekçok uluslararası kuruluşun içerisindeyiz. Çağdaş dünyadan kopup, daha otoriter bir yönetimin veya oluşumun içinde olmasını kabul etmiyoruz. Doğru da bulmuyoruz.

Obama'nın danışmanı ile bir görüşmeniz var, ne söyleyeceksiniz?

Onu görüşmeden sonra açabilirim. Şimdi ayrıntılı bir şey söyleyemem. Bizden çok onların bizden ne öğrenmek istediği önemli. CHP'nin Suriye, Ortadoğu, Enerji, AB Politikası, ekonomi politikası onların merak ettiği konular bunlar. Büyük bir ihtimalle böyle bir görüşme olacak.

Cemil Çiçek'e mektup yolladınız mı?

Hayır. Vaktim olmadı.

ABD'de dış politika paradigması konusunda öneriniz ne olacak?

Onu düşünce kuruluşlarında ifade edeceğiz. Bizim kendi dış politika anlayışımızı onlara sunacağız. Biz bütün komşularımızla barış içinde yaşamak istiyoruz. Komşularımızın içişlerine müdahale edilmesinin doğru olmadığını söyleyeceğiz. Bölgemizde nükleer silahların olmamasını isteyeceğiz. İran'la yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasını bizde memnuniyet yarattığını söyleyeceğiz. Suriye'de Cenevre 2 başarılı sonuçlanmasını söyleyeceğiz.

ŞANGAY VE CHP

Şangay konusunda ne düşünüyorsunuz?

Biz çağdaş dünyanın, batı kültürünün içinde yer almak istiyoruz.
Dolayısıyla Şangay Beşlisi bizim dışımızda bir oluşum. Başbakan'ın, "AB bizi almıyor, ama siz alın, böylece biz oradan kurtulmuş oluruz' belki öyle bir düşüncesi olabilir. Başbakanlık konumunda olan birisi bu tür tercihleri dile getirmesi, işin uzmanlarıyla görüştükten sonra olması gereken bir aşama.

Dışişleri Bakanlığı tümüyle devre dışı bırakıldığı için danışmanlarla yola çıkıldığı için bu tür tercihler dile getiriliyor. Ama bunlar kabul görmüyor. Oysa Türk Dışişlerinin engin bir deneyimi var. Ne zaman ki Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakıldı. Bizzat Sayın Başbakan, Dışişleri yetkililerini "monşerler" diye aşağıladı, sistem geriye dönmeye başladı. Herşeyi ben bilirim düşüncesiyle yola çıktılar, bugün gelinen nokta çıkmazdır.

CHP'de ABD karşıtlığı var mı?

Hayır. Hiçbir ülkeye karşı özel bir karşıtlığımız yok zaten. Ülkelerin saygı içinde, eşitlikçi anlayışla bir arada olmaları, iktidarı muhalefeti dinlemeleri gayet doğaldır. ABD de, hangi cepheden bakarsanız bakın dünyanın en etkili gücü. Onun Kongresi'nin, anamuhalefet liderini davet etmesi, dinlemesi, sorular sorması gayet doğaldır. Sonuçta düşünce kuruluşlarının bu konuda merak içinde olmaları da bizim açımızdan olumlu bir gelişmedir.

Siz daha önce ABD'ye geldiniz mi?

Bürokrat olarak üç dört kez geldim. Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanı iken ilk kez gelmiştim. SSK Genel Müdürü iken de geldim. Bu galiba beş olabilir. En son sağlık bakanı ile beraber gelmiştik. 1994 yılında gelmiştim. Siyasetçi olarak ilk kez ABD'ye gidiyorum.

OBAMA KILIÇDAROĞLU BENZERLİĞİ

Obama ile bir empati kurabiliyor musunuz?

Hayat hikayemiz benzeşebilir. Ben sıradan halktan birisiyim. Aristokrat bir aileden gelmiyorum. Anadolu'nun tipik bir ailesinden geliyorum. Obama da öyle bir aileden geliyor. İyi bir eğitim almış. Kabul etmek lazım. Sonuçta bir kıyaslama yapmak ne kadar doğru olur onu bilmem ama işin özü şu, siyaseti ahlaki değerler üzerine kurup, ileriye taşıdığımızda bence Türkiye'de görevimizi yapmış oluruz.

Siyahi birisi başkan oluyor, sizin de Alevi olmanız?

20 yıl önce deselerdi ki siyahi başkan olacak herhalde kimse inanmazdı. Bugün geldiğimiz nokta ABD toplumu onu aştı. Güzel bir şey. Türkiye de bunu aşmak zorunda.

Bir anlamda aynı dokudan geliyoruz, diyebilir miyiz?

Diyebiliriz.

BAŞBAKAN YARGILANSIN DEMEDİM

Cumhurbaşkanlığı adaylığınızla ilgili Wahington kaynaklı bir haber çıkmıştı?

Ben de gazeteden okudum. Ben de okuyunca şaşırdım. Şimdi sorarım Tolga Bey'e ya Allah aşkına nereden aldın bu haberi, kaynağı nedir?

İstanbul'da yaptığı açıklamada Başbakan da yargılansın mı dediniz?

Hayır, biz yargılansın demedik. Ergenekon, Balyoz davaları çöktü onun için o ifadeyi kullandım. Yoksa yargılansın anlamında kullanmadım.

SURİYE VE EL KAİDE

Suriye'deki gelişmeler ve PYD'nin durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir diyaloglar vardı. Şimdi koptu. Biz iktidarda olsaydık zaten böyle bir tabloya izin vermezdik. Suriye'de bu olaylar olmazdı zaten. Ne radikal grupları Suriye'den Türkiye'ye çağrılıp, silah verildiği gönderildiği, silahlı kampların oluşturulması bunların hiçbirisi olmazdı. Türkiye'nin Suriye politikası bunu ortaya çıkardı. İlk kez bizim Başbakanımız Suriye'nin Kuzeyi diye bir deyim kullandı. Daha PYD ortaya çıkmadan. Şu anlama geliyor. Başbakan bu olayları kapalı kapılar ardından kendi kurmaylarıyla uzun uzun tartıştı ve Suriye'nin Kuzeyi'nin Türkiye için risk oluşturuğunu gördü. Bunu gayri ihtiyarı dile getirdi. Biz de bunu eleştirdik, sen Suriye'nin kuzeyi diyemezsin diye. Gelinen bir nokta var, Suriye'nin kuzeyinde özel bir Kürt yapılanması var. Önce uzlaşmak istediler, o gerçekleşmedi. Duvar örmek istediler. Onu eleştirdik. Doğru değil dedik.

Suriye'deki, El Kaide meselesi hakkında ne düşüyorsunuz?

Radikal gruplardan ABD ne çektiğini bilirler. Aynı sorun bizim başımıza gelmesin. Sadece biçim için risk oluşturmaz bölge için de oluşturur.

Odatv.com
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 13:54   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1167
Mesajlar: 12,159
Ettiği Teşekkür: 50945
Aldığı Teşekkür: 44368
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..

Bunları okudukça Baykal' ın neden o ***** kasetle tasfiye edildiği daha iyi anlaşılıyor. Meclisteki hatta Meclis dışındaki partilerin bir çoğunun şu ya da bu şekilde Amerikancı olduğu bir ülkede maalesef o ülke Pentagon' da yazılan senaryolarla ve başbakanların eline verilen reçetelerle yönetilir.

ABD' nin bu ülkedeki etkinliğini kırıp, onu içsel bir olgu olmaktan çıkarmadıkça bu ülkeye istikrar ve refah gelmez.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 16:02   #3
Uzman Üye

K-Pax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2013
Konular: 80
Mesajlar: 1,020
Ettiği Teşekkür: 4727
Aldığı Teşekkür: 4000
Rep Derecesi : K-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..

Turkiyenin basina amerikan cikarlarina hizmet etmeyen,ic ve dis yonetiminde ve hukumetinde amerikayi safdisi etmek isteyen hickimse iktidara gelemez,hukumet kuramaz,basbakan,cumhurbaskani olamaz.Hala bagimsiziz diye cocuk gibi avutuyorlar bizi,dibine kadar Amerikanin kucagindayiz,abd nin kucuk ortagiyiz,uydusuyuz.
__________________
Dinle.... kendini, bak... görebildiğin ve uzanabildiğin kadar uzat elini, şu sınırsız olasılıklar düzleminde, seçim yapmadığın sürece herşey mümkün.
K-Pax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz K-Pax'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 22:19   #4
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 100
Mesajlar: 4,535
Ettiği Teşekkür: 13576
Aldığı Teşekkür: 20862
Rep Derecesi : Tntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..

Uşaklık adayı başvuru formu doldurmaya gitmiştir...
Tntcool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 22:56   #5
Uzman Üye

K-Pax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2013
Konular: 80
Mesajlar: 1,020
Ettiği Teşekkür: 4727
Aldığı Teşekkür: 4000
Rep Derecesi : K-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmedeK-Pax muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..

Sonucta hepsi bir sekilde halki afyonluyor,teknik taktikleri farkli sadeceBu memlekete Ataturk gibi bir adam gelmedigi surece benim icin hepsi birdir.
K-Pax isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz K-Pax'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.12.13, 23:35   #6
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1167
Mesajlar: 12,159
Ettiği Teşekkür: 50945
Aldığı Teşekkür: 44368
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kılıçdaroğlu, Muhalif Basını Uçağa Almadı Ama..

İşte o yüzden Tek Yol Devrim!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
almadı, basını, gezi, kılıçdaroğlu, muhalif, olacak, uçağa


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.