Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.04.14, 18:51   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2629
Mesajlar: 30,731
Ettiği Teşekkür: 165963
Aldığı Teşekkür: 181281
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Bakanlık Zehir Yediren Markaları Açıkladı

Bakanlık Zehir Yediren Markaları Açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, taklit ve tağşiş yaptığı anlaşılan 33 gıda işletmesi ve 42 parti ürününü teşhir etti. Taklit ve tağşiş yapılan ürünler arasında aromalı içecekler, baharatlar, bal, çikolata, enerji içeceği, et ürünleri, kahve, süt ürünleri ve takviye edici gıdalar bulunuyor.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre yapılan resmi kontroller sonucunda, laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten veya ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numaraları teşhir edildi. Taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen et, süt ve bal ürünlerini kapsayan 29 parti ürün için üretici firmalar hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında 13 bin 304 TL idari para cezası uygulanarak; bu ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildi.

Ürünler Piyasadan Toplatıldı

Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmaları açıklayan Bakanlık, bu grupta yer alan kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlerle ilgili olarak laboratuar analizleri neticesinde içeriğinde ilaç etken maddesi veya sudan boyası tespit edilen 13 parti ürün (takviye edici gıda, çikolata, kahve, enerji içeceği, aromalı içecek ve baharat) açıkladı. Bu ürünler ise, masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatıldı. Ürünlerin mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verildi. Ayrıca söz konusu ürünleri üreten veya piyasaya arz edenler hakkında kamunun sağlığına karşı suçlar kapsamında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Kahve Diye İlaç İçirmişler, Baharat Diye Zehir Yedirmişler

Laboratuvar sonucu ile kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen ürünler şöyle:

Kahve:
İzmir Buca'da faaliyet gösteren Sepe Natural Organik Ürünler Sanayi'nin "Kriko" markalı ginseng aromalı çözünebilir kahve karışımında ilaç etkin maddesi "thio sildenafil" tespit edildi.

Baharat:
Kilis Musabeyli'de faaliyet gösteren Reis Onbaşı Pul Biber Fabrikası'nda üretilen "Hasacı" markalı toz kırmızı biberde "Sudan Boyası" tespit edildi.

Takviye Edici Gıdalar:
İstanbul Sultanbeyli'de faaliyet gösteren Gülsa Kozmetik Gıda'nın "Q7" markalı big bull ürününde ilaç etkin maddesi "sildenafil",

Konya Kaatay'da faaliyet gösteren Çehre Gıda'nın "Angels Champion Set+18" markalı bitkisel gıda takviyesi bayan kapsülünde ve bitkisel gıda takviyesinde ilaç etkin maddesi "sildenafil",

İstanbul Esenler'de faaliyet gösteren MS İlaç Pazarlamanın "Q7" markalı Gıda Takviyesi'nde ilaç etkin maddesi "sibutramine",

Mersin'de faaliyet gösteren Veysi Topuz'un "Themra" markalı epimedyumlu bitkisel karışımlı macununda ilaç etkin maddesi "sildenafil" belirlendi.


Aromalı İçecekler:
Balıkesir Bandırma'da faaliyet gösteren YES Gaz.'ın "48 Hours" markalı limon aromolu gazoz içeceğinde ilaç etkin maddesi "sildenafil",

İzmir Çiğli'de faaliyet gösteren İntima Gıda Medikal'in "Lovera" markalı ginsengli meyva aromalı içeceğinde ilaç etkin maddesi "verdanafil", "Sessq" markalı ginsengli bitki karışımlı tutti frutti aromolu içeceğinde ilaç etkin maddesi "sildenafil" tespit edildi.

Enerji İçeceği:
Balıkesir Bandırma'da faaliyet gösteren YES Gaz. Bas'ın "Uçan ayı 7/24 Premium Qualitiy" markalı "energy drinki"nde ilaç etkin maddesi "sildenafil" belirlendi.

Çikolata:
Konya Karatay'da Çehre Gıda Kozmetik'in "Energetic Man markalı "chocolate"ında, "Max 72" markalı performans artırıcı enerji yüklü çikolatasında ilaç etkin maddesi "sildenafil" belirlendi.

Bal:
İstanbul Bahçelievler'de faaliyet gösteren Tuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda'nın "Birbey" markalı doğal petekli çiçek balında,

Ankara Kazan'da faaliyet gösteren Tadaban Gıda'nın "Starmax" markalı süçme çiçek balında,

Denizli'de faaliyet gösteren Mustafa Başol'un süzme çiçek ve çam balında,

İstanbul Esenyurt'ta faaliyet gösteren İstanbul Gıda'nın "Ilgaz" markalı süzme çiçek balında taklbalda protein ve ham bal delta C13 değerleri arasındaki fark, balda protein ve ham bal delta C13 değerlerinden hesaplan C4 şekerleri oranları gibi belirlemeler yapıldı.


Mantıda At Eti, İçli Köftede Eşek Eti Yedirmişler

Laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen işlemler ve ürünleri şöyle:

Et Ürünleri:

İstanbul Arnavutköy'de faaliyet gösteren Gerçek Tarım'ın mantı içi malzemesi (dana eti), at eti tespit edildi.

İstanbul Avcılar'da faaliyet gösteren Okta Usta Gıda'nın "Oktay Usta" markalı mini kıymalı içli köftede tek tırnaklı eti tespiti yapıldı.

İzmir Bornova'da faaliyet gösteren Kardeşler Döner-Mustafa Koçyiğit'in cağ kebabında (kuzu eti) kanatlı eti tespit edildi.

Kırklareli Lüleburgaz'da faaliyet gösteren Erdinç Köse Et ve Et Mamulleri'nin "Erdinç Köse" markalı ısıl işlem görmüş sucuğunda tükrük bezi belirledi.

İstanbul Esenyurt'ta faaliyet gösteren Güner Hipermarket'in dana kıymasında kanatlı eti tespit edildi.

İstanbul Esenyurt'ta faaliyet gösteren Diltat Gıda'nın "Can-Et" markalı kuzu saç kavurması ile dana kıymasında kanatlı eti tespiti yapıldı.

İstanbul Zeytinburnu'nda faaliyet gösteren Lezzetim Sucuk Dolum ve İmalatı'nın "Lezzetim" markalı çiğ sucuk iç malzemesinde (dana eti) sakatat tespit edildi.

Konya Akşehir'de Ak Pınar Gıda Süt'ün "Dört-Er" markalı ısıl işlem görmüş sana sucuğunda (acılı) kanatlı eti tespiti
yapıldı.

Yoğurt ve Peynirde Bitkisel Yağ

Süt Ürünleri:
İzmir'de faaliyet gösteren Aydoğan Süt Mamulleri'nin "Aymer Süt" markalı kaymaksız paströrize yağlı homojenize yoğurdunda jelatin, bitkisel yağ ve hayvansal iç yağ tespit edildi.

İzmir'de faaliyet gösteren Aydoğan Süt Mamulleri'nin "Yopey" markalı kaymaklı ve kaymaksız yoğurdunda jelatin ve bitkisel yağ tespiti yapıldı.

İzmir'de faaliyet gösteren Uzun Yaman Kantincilik'in yoğurdun da bitkisel yağ ve jelatin tespit edildi.

Çorum'da faaliyet gösteren Yörem Süt Ürünleri Gıda'nın "Halis" markalı tam yağlı pastörize homojenize yoğurdunda bitkisel yağ ve jelatin tespiti yapıldı.

İzmir'de faaliyet gösteren Arıkan Süt Ürünleri'nin "Arıkan" markalı tava yoğurdunda bitkisel yağ ve jelatin tespit edildi.

Konya'da faaliyet gösteren Sütkon Gıda'nın "Demircizade" markalı yağlı eritme peynirinde bitkisel yağ tespiti yapıldı.

Konya'da faaliyet gösteren Hikmet Kaya Gıda'nın "Sağlık" markalı eritme peynirinde bitkisel yağ tespit edildi.

İzmir'de faaliyet gösteren Beyaz Süt ve Tarım Ürünleri'nin "Beyazca" markalı eritme peyniri ile tereyağında bitkisel yağ tespiti yapıldı.

Trabzon'da faaliyet gösteren Yavuz Gıda-Fazlı'nın "Turabozan" markalı tereyağında bitkisel yağ tespit edildi.

Erzurum'da faaliyet gösteren Yavuz Adal Süt Ürünleri'nin "Er Daphan Ovası" markalı tereyağında bitkisel yağ tespit edildi.

Ankara'da faaliyet gösteren Şen Kardeşler Süt Ürünleri'nin "Çiftlik İskender" markalı tereyağında bitkisel yağ tespiti yapıldı.

Ankara'da faaliyet gösteren Danacı Mandıra'nın "Danacı" markalı Vakfıkebir Tereyağında bitkisel yağ tespit edildi.
Kaynak
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
açıkladı, bakanlık, markaları, yediren, zehir


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 01:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.