Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.10.14, 09:49   #1
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 6,257
Ettiği Teşekkür: 18575
Aldığı Teşekkür: 30891
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Tasarruf Bedeli Vatandaştan Alınacak!

SGK'nın yeni düzenlemesiyle vatandaşlar bazı ilaçlar için tasarruf bedeli adı altında daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecek.


Vatandaş 1 Ekim 2014′den itibaren mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit b, astım gibi tedavi gruplarındaki ilaçlar tasarruf bedeli sayılarak daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecek.

Yarından itibaren başlayacak ‘Taban fiyat’ kapsamında 15 etken madde ile başlayacak olan bu uygulamanın, kısa süre sonra tüm ilaçları kapsayacağı belirtildi.

Vatandaşların, SKG tarafından belirlenecek taban fiyatına göre ilaç fiyat farklarını ceplerinden ödeyecekleri, bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiği öne sürüldü.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, 76 milyon vatandaşın ve 25 bin eczacının 1 Ekim 2014′de kurum tarafından açıklanacak ilaç taban fiyatını beklerken, bu taban fiyat uygulamasıyla birlikte SGK’nın yılda yaklaşık 400 milyon TL kar sağlayacağını, bu paranın da vatandaşın cebinden çıkacağını öne sürdü.

Saydan, “Mevcut sistemde vatandaşın ilaç katılım payını, muayene ücretini, reçete parasını ödediğini, bir de Taban Birim Fiyat Uygulaması olan bu sisteme geçilmesi sonucu daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecek. Vatandaş bedava ilaç almıyor” dedi.

İLAÇ FİYAT FARKI CEPTEN ÖDENECEK

Nurten Saydan, SGK’nun 1 Ekim 2014′de en ucuz ilaç tane fiyatından vatandaşın ilaçlarına ‘Taban fiyat’ belirleyeceğini hatırlattı. Saydan, “Aynı pancar, tütün taban fiyatı gibi sabit bir fiyat. Bu fiyatın üstünü emekli, çalışan vatandaşlarımızın hepsi ilaçlarının raporları olsa dahi SGK tarafından belirlenecek olan taban fiyatına göre ilaç fiyat farklarını ceplerinden ödeyecekler.

Bu durumdan, en çok raporlu vatandaşlarımız mağdur olacak. Hastalarımızın yapmak zorunda kaldığı bu ödemeler, eczacının inisiyatifi dışındadır.

Tamamen kurumun belirlediği tutarları biz eczacılar tahsil etmek durumunda kalıyoruz.

Vatandaşlarımıza bu sorunun eczanelerimizden ve bizlerden kaynaklanmadığını özellikle belirtmek istiyoruz.

Taban fiyatı, kurumun tasarruf isteğine bağlı olarak önümüzdeki günlerde belki daha da düşebilecek.

Bu sene 5 lira ödeyeceği mide koruyucusunun taban fiyatı 3 lira olabilir. Hepimiz 1 Ekim 2014′de SGK’nun ne fiyat belirleyeceğini endişe ile bekliyoruz” dedi.

Nurten Saydan, vatandaşların aile hekimliğine muayene olup reçete yazdırdığında ilaç aldığında çalışıyorsa yüzde 20 cebinden, emekli ise yüzde 10 maaşından kesilerek para vermek zorunda olduğunu hatırlattı.

Saydan, “Vatandaş 1 kutu ilaç da, 3 kutu ilaç da yazdırsa 3 lira ödüyor. 3 kutudan sonra her kutu başına 1 lira, yine emekli de olsa, çalışan da olsa cebinden ödüyor.

SGK vatandaşa ilacını verirken en ucuza göre aldığı ilaçların fiyat farkını almaktadır. Bunun adı ise İlaç fiyat farkıdır.

Vatandaş hastanede muayene olup reçete yazdırdığında ilaç alırken, özel hastane için 12, devlet hastanesine 8 lira muayene ücreti ödemektedir.

Bunun adı ise muayene ücretidir. Vatandaşımız bedava ilaç almayıp cebinden para vermektedir.

Bizler eczanelerimizde her gün vatandaşlarımıza bu ücretleri anlatmaktan yorulduk” dedi.

REÇETELER ETKEN MADDE İLE YAZILMALI

Eczacıların, doktorların ve de diş hekimlerinin eğitimlerini alırken ilaç etken maddesi ile ilaç ve tedavi eğitimi aldığını belirten Saydan, “Niçin reçetelere ilaçlar ticari isimle yazılmaktadır?.

Oysa İlaç raporlarında etken madde yazılmakta ve ülkemizde hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

Bunun gerekçesini anlayamamaktayız. Vatandaşa ilaç isimlerini öğreten yanlış ilaç politikalarıdır, SGK’nın sadece tasarruf adına yaptığı yanlış uygulamalardır.

İlaçların ismi değil, etken maddesi vatandaşlarımızı tedavi etmektedir” dedi.

Yeni bir ilaç politikasına geçilmesigerektiğine vurgu yapan Saydan, bunun birinci adımının ilaç eğitimi olduğunu söyledi. Saydan, “Bu eğitim ilkokuldan başlayıp, kamu spotları ve bilgilendirici programlar ile geniş kitlelere anlatılır.

TEİS olarak bakanlığımızın bu konuda yapacağı her çalışmaya destek ve emek vermeye hazırız.

Ayrıca, bu ülkenin gerçek ilaç harcamasının ortaya çıkması için hiç beklenilmeden ‘etken madde’ ile reçete yazımına geçilmelidir” dedi.

TABAN FİYAT UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ

Biran önce ‘ilaç taban fiyatı’ uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Saydan, “acilen reçetelerin ‘etken madde’”ile yazılmasına geçilmesi en akılcı çözümdür.

Reçetelerde etken madde yazılması hiçbir sıkıntı yaşatmayacaktır.

Çünkü ilaç ve hastalık raporları bu şekilde hazırlanmaktadır.

Etken madde ile reçete yazılımı Türkiye’nin ilaç harcamasında gerçek tasarrufu sağlayacaktır” dedi.


kaynak

__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.10.14, 11:58   #2
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,850
Ettiği Teşekkür: 4002
Aldığı Teşekkür: 9566
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tasarruf Bedeli Vatandaştan Alınacak!

Önce parası olmadığı için; hastane de rehin olanlar, hastaneye gidip ücreti ödeyemediği için atılan dikişin geri söküldüğü haberlerini okuyorduk.
Değişen ne?
1,00 TL veya kuruş borcu olduğu için ilaçlarını alamayanlar, tedavisi yapılmayanlar ( Tedavi olamıyor ve ilaç alamıyor demek yanlış olur, paran varsa seçeneklerin var tabii ki) Aylığından kesilen paradan arta kalanla geçinmek için çırpınanlar, aman hasta olmasınlar diye dua edenler, ameliyat ve ilaç parasını nasıl denkleştireceğini kara kara düşünenler v.s v.s
T.C

BAŞBAKANLIK AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI

Sayı : 59259163-010.06.02/12816
Konu : Suriyeli Misafirlerin
Sağlık ve Diğer Hizmetler Hk.

.............. VALİLİĞİNE

(İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü)

Genelge 2013/8

Türkiye’ye toplu sığınma amacıyla gelen Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan sağlık hizmetleri İle ilgili uyulması gereken hususlar aşağıda sıralanmıştır.

1- Geçici koruma altına alınan Suriyeli Misafirlerin tedavi giderlerinin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında fiyatlandırılarak faturalandırılması,

2- Herhangi bir kamp tarafından kayıt altına alınmamış, konaklamasını kendi imkanları ile sağlayan hastalar ile sınırdan acil durumla giriş yapan hastaların ülke genelindeki herhangi bir sağlık merkezine müracaatı veya nakli halinde, .sağlık merkezince kayıt işlemi yapılırken, eş zamanlı olarak o İlin Valiliğince görevlendirilmiş İl Emniyet müdürlüğü personeli ve İl Emniyet müdürlüğünce belirlenmiş sabit bir telefon numarası üzerinden 7/24 esasına göre kayıt altına alınarak sağlık hizmetinin sağlanması. Tedavi giderlerinin sağlık kuruluşunun bulunduğu ilin Valiliğine faturalandırılması

3- Suriyeli Misafirlerin tedavisinin başka bir ilde yapılması gerektiği durumlarda , sevk zincirine uyulması ve tedaviyi yapan Sağlık kuruluşunun faturayı sığınmacının kayıtlı olduğu valiliğe yapması

4- Sınırdan yaralı olarak kendi imkanları ile veya Suriye ambulansı ile getirilen hastaların, refakatçilerinin ve nakil araçlarının emniyet mensuplarınca patlayıcı madde ve ateşli silahlar açısından arındırılmalarının yapıldıktan sonra nakillerinin sağlanması

5- İlaçların karekod uygulaması dahilinde depodan alındıktan sonra deaktivasyonun yapılması.

6. İlaç, protez diş, gözlük, İşitme cihazı gibi malzemelerin sağlık uygulama tebliğinde (SUT) belirtilen usul ve esaslara göre temin edilmesi

7. Geçici koruma altına alman Suriyeli Misafirlere verilen koruyucu sağlık hizmetleri ve 1.basamak sağlık hizmetlerinin kişi başı faturalandırılması

8. İllerinde bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının hizmet sunumunda oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi, takibinin sağlanması ve AFAD ile koordine edilmesi hususunda.

Gereğinin yapılmasını rica ederim.


Kaynak


Sağlık hizmetlerinden yararlanın, ekonomiyi canlandırın.
Sağlık hizmetlerinden yararlanın ülke tasarrufuna katkıda bulunun.
Sağlık hizmetlerinden yararlanın başka bir hastanın hamiliğini yapın ( Tabii ki bu kötü bir olay değil, nitekim hastalık başka birinin sağlığını korumakta insani olarak vazifemiz fakat kendi söküğünü dikemeyen, - "Eve lazım olan camiye haramdır" - nasıl başkasına yardımcı olsun.)

( Yine işimiz dua kaldı ne yazık)
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.10.14, 00:06   #3
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 131
Mesajlar: 5,090
Ettiği Teşekkür: 17126
Aldığı Teşekkür: 24605
Rep Derecesi : Tntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardırTntcool şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Tasarruf Bedeli Vatandaştan Alınacak!

İlaç da neymiş. İlaç lobisini zengin etmeyin. Şöyle bir miting alanına toplanın, İmam gelsin bir okusun üflesin sizi, bişeyciğiniz kalmaz...
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alınacak, bedeli, ilaç, tasarruf, vatandaştan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Saatler Ne Zaman Geri Alınacak? Cansuyu Serbest Kürsü 15 26.10.14 19:19
Saatler Ne Zaman İleri Alınacak? Canan Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler 7 30.03.14 22:14
Doğalgazdaki Bu Güvence Bedeli Nedir ? Cagliostro Serbest Kürsü 7 09.07.13 14:57
Polis kolejine öğrenci alınacak Abartmatozu Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları 13 13.03.09 06:28


WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.