Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.11.14, 00:24   #1
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1595
Mesajlar: 7,984
Ettiği Teşekkür: 29685
Aldığı Teşekkür: 35066
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Dersim Özrü CHP İçinde Tartışma Yarattı!

Sezgin Tanrıkulu'nun 'CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim'de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum' şeklindeki sözleri CHP'de tartışmaya neden oldu.Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Dersim özrü’nün ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da özür diledi. Tanrıkulu’nun “Genel başkanımın bilgisi dahilinde buraya geldim, CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim'de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" şeklindeki sözleri CHP içinde iki farklı yoruma neden oldu.

Eski CHP Milletvekili Şahin Mengü "Sezgin Tanrıkulu sen hangi hakla CHP adına özür dileyemezsin. Sen kimsin ********" şeklinde tepki gösterirken, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "Dersim Katliamı için bir parlamento özrü gerekiyor. Meclis özründen sonra ise bir 'Dersim Kanunu' ile çözülebilir" değerlendirmesinde bulundu.

“Dersim özrü” için CHP’den yapılan yorumlar şöyle:


Veli Ağbaba: CHP, ailesi katledilen bir Dersimliyi genel başkan yaptı


Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bu parti, Dersimde ailesi katledilen birini genel başkanı yaptı. Dersimle hesaplaştı ve yüzleşti. Mağdur olan bir çocuğunu getirdi ve genel başkan yaptı” dedi. “Bunların döneminde Dersimli olmak suç” diyen Ağbaba, “Onlar mezhepsel ayrımcılık yapıyor. Meydanlarda Dersimliyi yuhalatıyor. Mesela, Dersimli bir vali var mı? Emniyet Müdürü var mı? Onları da bir kenara koyalım bir çöpçü var mı?" ifadelerini kullandı.

Engin Altay: Özür dilemek CHP'nin değil devletin işi


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Sezgin Tanrıkulu’nun insani perspektiften özür dilediğini düşündüğünü belirtti. Altay'ın değerlendirmesi şöyle:

"Özür dilemek CHP’nin işi değildir. CHP’ye özür dilemek düşmez. Özür dileyecekse Türkiye Cumhuriyeti devleti dileyebilir. Türkiye Cumhuriyeti dönemidir bu. O günün içinde Celal Bayar vardır. Adalet Partisi Milletvekilleri vardır. Dersim, büyük bir acıdır. Keşke bu yaşanmasaydı. Ancak, bunun yaşanmış olması CHP’nin özür dilemesi anlamına gelmez. Ben Sezgin Tanrıkulu’nun insani perspektiften özür dilediğini düşünüyorum."

Birgül Ayman Güler: Tanrıkulu’nun görüşünü CHP'ye mâl etmeye çalışması çaresizliktir

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Dersim isyanının feodal düzeni korumak isteyen ağalar tarafından çıkarıldığını öne sürdü.

Güler "Dersim olaylarının gerici feodal ayaklanmalarına beylik, ağalık ve şeyhlik sistemine karşı Cumhuriyetçi cevap olduğunu söyledi ve “Dersim olayı, aşiret ağalığının gerici ayaklanması idi. Aşiret düzeninin yönetim, vergi, yargı, askerlik ayrıcalıklarını sürdürme amaçlı saldırganlığıydı. Beylik, ağalık, şeyhlik sistemine karşı verilen Cumhuriyetçi cevap, aşiretçi düzenin yerine insan ve yurttaş haklarını inşa etti. Şimdi buradan “katliam” çıkarma hevesine kapılanlar, sahte insan – hakçılığı maskesi olanlardır. Bunlar gerçekte, AKP-HDP işbirliği ile yürütülen Cumhuriyet’le hesaplaşma cephesinin ortaklarıdır” ifadelerini kullandı.

“Dersim isyanı arifesinde tapu kadastro idaresinin aşiret reislerinin elinde bulunan halka ait malların incelenmesi ve saptanmasına ilişkin hükümet önlemlerini uygulamaya başladığını” hatırlatan Güler "Feodal aşiret mülkiyetine insan hakları savunusu yaparak özür dilemek cinliğin son örneğidir” dedi.

"Sezgin Tanrıkulu’nun Genel Başkanın onayı ile söylediğini dile getirip, intikam cephesine destek veren “özür”ü geçersizdir. Sezgin Tanrıkulu böyle düşünüyorsa yönetimde işgal ettiği koltuğu bir an önce terk etmelidir" diyen Güler, gerçek CHP’nin Program ve ilkeler partisi olduğunu, kuruluş felsefesine bağlı olduğunu ifade etti. "Sezgin Tanrıkulu’nun bu sözleri genel başkanın onayı ile söylediğini ifade ederek, görüşünü CHP tüzel kişiliğine mal etmeye çalışması çaresizlik göstergesidir. Feodal aşiret düzenini destekleyen ve Cumhuriyet’in büyük yurttaşlık projesini reddeden bu görüş, mevcut parti politikasının reddi anlamına gelir. Böyle değişiklikleri partilerin genel başkanlık makamları da yapamaz. Tek yol vardır. Değişiklik önerisi en yüksek organ olan Kurultay’a getirilir; orada kabul edilirse gerçekleştirilebilir. Aksi halde yapılan şey Program’ın inkarı demektir. Programın ve ilkeleri inkar eden kimselerin parti yönetiminde bulunma hakları yoktur. Ortadaki durum açık ve ağır parti suçudur.”

Şahin Mengü’den Tanrıkulu’na: Sen kimsin ********!


Eski CHP milletvekili Şahin Mengü ise Twitter hesabından bu açıklamaya yönelik olarak, "Sezgin Tanrıkulu sen hangi hakla CHP adına özür dileyemezsin. Sen kimsin ********" ifadelerini kullandı.
Twitter'ın ardından kişisel blogunda da konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Mengü, Dersim'de yaşananları 'iftira' olarak değerlendirdi. Mengü, CHP adına özür dilenecekse bunun Kurultay kararıyla olması gerektiğini söyledi.

Atilla Kart: CHP Tunceli’nin bir evladını genel başkan yaptı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart CHP'nin "Dersim katliamı ile yüzleştiğini" savunarak şöyle konuştu:

“CHP’nin ortak aklı, vicdanı aslında bu konuda bünyesinde yüzleşti. Bir özgüven içinde yüzleşti. Anadolunun mütevazi ailesinden, Dersimli Tuncelili bir evladını genel başkan yaparak en anlamlı yüzleşmeyi yaptı. Demokrasidir, bir özgüvendir bu. CHP’nin ortak aklının ve vicdanının kararıdır. Bu Türkiye’yi kucaklayan bir yüzleşmedir. CHP’nin ortak aklının vicdanının vermiş olduğu bu yüzleşmeyi Türkiye olarak anlayabildik mi?

Değerlendirebildik mi? Maalesef CHP’nin bu ortak aklı ve vicdanının en başta siyasi iktidarı rahatsız ettiği görülüyor. Siyasi iktidar CHP’nin bu yüzleşmesine rağmen yeni siyaset alanı yaratmak istiyor. Bu oyuna gelmemeliyiz.”

Hüseyin Aygün: Dersim için parlamento özrü gerekiyor

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, “Dersim için bir Meclis özrü gerektiğini” belirterek şöyle konuştu:

“2011'de Tayyip Erdoğan'ın dilediği sahte özürden sonra dün Sezgin Tanrıkulu'nun 'CHP adına bin defa özür dilerim' lafı, içten ve çağımıza yakışan bir Dersim özrünün konjonktürel, partiler çekişmesine bağlı değil, parlamentoda gerçekleşecek bir 'devlet özrü' olması ihtiyacını yeniden ortaya koydu, Dersim Katliamı, meclis özründen sonra ise bir 'Dersim Kanunu' ile çözülebilir, o kanunu mutlak Dersim halkı yazacak..”

Ali Rıza Öztürk: Ben özür dilemiyorum

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk "Dersim özrü" tartışmalarına ilişkin olarak şunları söyledi:

"Ben özür dilemiyorum. Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanan acı, tatlı olaylar var. O olayların ne olduğunun somut olarak ortaya çıkarılması lazım. Olayları değerlendirirken 2015'in gözüyle değil, 1930'ların koşullarıyla değerlendirmek gerekiyor. Böyle acı olayların siyasi istismar konusu yapılmasına karşıyım. Sürekli tarihle didişerek siyaset yapma çok doğru değil. Özür dilemek hiçbir şey ifade etmez, önemli olan benzerlerinin yaşanmaması. Ondan daha fazlası bugün Türkiye'de yaşanıyor"

T24
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.14, 01:36   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1491
Mesajlar: 14,311
Ettiği Teşekkür: 59429
Aldığı Teşekkür: 51086
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dersim Özrü CHP İçinde Tartışma Yarattı!

Tunceli kürtleri (acaba kürtler mi?) alevidir ve ilericidir. AKP zayıftır orda. Ve aslında aleviler üzerinden bir oyun oynanıyor; Tunceli de maalesef deney kobayı...
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.14, 11:11   #3
Müdavim

Deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 389
Mesajlar: 3,767
Ettiği Teşekkür: 14243
Aldığı Teşekkür: 15499
Rep Derecesi : Deniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardırDeniz şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dersim Özrü CHP İçinde Tartışma Yarattı!

Her ülkenin tarihinde devletlerin kurulduğu sırada yaşanan acı, tatlı olaylar var. 2014in gözüyle değil, 1930'ların koşullarıyla değerlendirmek gerekiyor. Böyle acı olayların siyasi istismar konusu yapılmasına karşıyım.
Alevi yurttaşlarımızın üzerinde yine büyük oyunlan oynanıyor

Ondan daha fazlası bugün Türkiye'de yaşanıyor"
__________________
Bağımsızlıktan yoksun bir ulus,Uygar insanlık karşısında uşak olmaktan kurtulamaz.


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Deniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dersim, içinde, özrü, tartışma, yarattı, İçinde


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Latife Hanım'ın Atatürk'e Yazdığı Mektup Tartışma Yarattı! Cansuyu Atatürk Kimdir? 1 13.05.14 11:52
Dersim 1937 - 1938 | Yarım Yüzyıl Sonra ReaL Türk Tarihi 3 26.09.13 23:15
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Tartışma Yarattı Bekir_Yaşar Ülkemiz ve Dünya Gündemi 13 23.06.13 15:04
İş Kanunu Dilaver Sosyal Bilimler 6 28.02.13 12:41
Absürd Tiyatro oneyouu Tiyatro Haberleri 2 24.01.09 06:46


WEZ Format +3. Şuan Saat: 16:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.