Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   FIFA’ya Yolsuzluk Operasyonu (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/117861-fifa-ya-yolsuzluk-operasyonu.html)

Dilaver 29.05.15 22:07

FIFA’ya Yolsuzluk Operasyonu
 

Başkanlık seçiminin yapılacağı 65. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Kongresi öncesinde gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu, futbol camiasında adeta bomba etkisi yarattı.


ABD’nin talebi üzerine harekete geçen İsviçre polisi, Zürih’te üst düzey FIFA yetkililerinin kaldığı bir otele baskın düzenleyerek, yedi yetkiliyi tutukladı.

Gözaltına alınan 7 kişi, CONCACAF ve Karayip Adaları Futbol Federasyonu Başkanlığı görevlerini de yürüten FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb, Uruguaylı, Güney Amerika Futbol Federasyonu (CONMEBOL) Başkanı Eugenio Figueredo, FIFA komite üyesi ve Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı José Maria Marín, Kosta Rika Futbol Federasyonu Başkanı Eduardo Li, Venezuela Futbol Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel ile Nikaragualı meslektaşı Julio Rocha’nın yanı sıra, FIFA’nın eski başkan yardımcılarından Jack Warner olarak açıklandı.

Operasyon sonrası, İsviçre Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada “2018- 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında kara para akladığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü yönettiği iddialarıyla bu kişiler hakkında soruşturma açılmıştır” denildi.

Öte yandan Dünya Kupası’nda bir değişiklik olmadığı, 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Katar’da, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın ise Rusya’da düzenleneceği belirtildi.

FIFA
yönetimi, kuruluşun 6 üst düzey yöneticisinin yolsuzluk suçundan gözaltına alınmasının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

FIFA Sözcüsü Walter De Gregorio, kasım ayında kuruluşun soruşturma başlatılmasını kendisinin talep ettiğini hatırlattı:

‘‘Siz inanmayacaksınız ancak ben yine de söyleyeceğim. Bu FIFA için iyi bir gelişme, belki kuruluşun itibarı ve saygınlığı için belki iyi değil ancak, son dört yıl içinde yapılanların açığa çıkması için iyi bir şey.’‘


Sözcü, İsviçre makamları tarafından başlatılan soruşturmaya FIFA Başkanı Sepp Blatter’in dahil edilmediğini belirtti.


Blatter’in istifa etmeyeceğini ve başkanlığa yeniden adaylığını geri çekmeyeceğini kaydeden FIFA sözcüsü, cuma günü düzenlenmesi beklenen genel kurul ve seçimlerin de planlandığı gibi gerçekleşeceğini söyledi.

Sözcü, 2018 ve 2022 Dünya Kupası finallerinin daha önce kararlaştırıldığı gibi Rusya ve Katar’da gerçekleşeceğini bildirdi.


Bu arada rüşvet ve yolsuzluk soruşturması gölgesinde Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA yeni başkanını seçiyor.

Yolsuzluk soruşturmasıyla gelen istifa çağrılarına kulak tıkayan ve 17 yıldır FIFA’nın başkanı olarak koltuğunda oturan Sepp Blatter adaylıktan da çekilmedi.

Yarışa katılan 4 adaydan 2’si çekilirken, Blatter’in tek rakibi Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) desteğini alan Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin.

209 FIFA üyesinin oy kullanacağı seçimde oyların yarısından bir fazlasını alan beş yıl boyunca dünyanın bu en önemli spor federasyonunu yönetecek.

Seçim öncesine gelen operasyon sonrası sandıklardan nasıl bir sonuç çıkacağı merak ediliyor.

Batılı ülkelerin temsilcileri Blatter döneminin artık sona ermesi gerektiğini belirtiyor. Hollanda Futbol Federsyonu Başkanı Michael van Praag, Blatter’in geç kaldığı görüşünde:

“Bence tabi ki görevi bırakmalı. Ben zaten geçtiğimiz yıl Sao Paolo’da ve 9 Ocak’ta ofisinde bunu yapması için ikna ettim. O bunu yapmadı.”

Financial Times gazetesi ise yayınladığı son makalede Blatter’in neden istifa etmediğini, “Blatter bir dahi ve Batılıların artık bir önemi olmadığını anladı” şeklinde yorumladı.tr.euronews.com


WEZ Format +3. Şuan Saat: 17:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker