Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.11.15, 20:04   #1
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80031
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Ortaylı: Yeni Türkiye’nin Osmanlı ile Alakası YokTürkiye'nin önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, AKP’nin Yeni Türkiye’sinin "Osmanlı ile falan ilgisi olmadığını" öne sürdü.


Türk Üniversiteliler Derneği’nin (Türk ÜniD) Köln Üniversitesi’nde hafta sonu düzenlediği “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Türk-Alman ilişkileri” başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, AK Parti’nin İslam ve Osmanlı’yı kullandığını iddia etti.
Konferansın soru cevap kısmında, Türkiye’deki mevcut iktidarın Osmanlı’ya geri dönüş iddiasında olduğunu ve birçok Avrupalı Türk’ün de kendisini bu akıma kaptırdığını hatırlatan bir öğrenci Prof. Ortaylı’ya, “Büyük çoğunluk, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 2023’te sonlanacağı ve Yeni Türkiye ile Osmanlı’ya geri dönüş olacağını düşünüyor. Görüşünüz nedir?” şeklinde bir soru yöneltti.

“OSMANLI ROMA GİBİ KOZMOPOLİTTİR


Bunun üzerine “Osmanlı’ya geri dönüş” fikrinin sürükleyicilerinden birinin de kendisi olduğunu hatırlatan İlber Ortaylı, “700’üncü yıl törenleri dolayısıyla Başbakanlık’ta kurulan komisyona girmiştim. Hükümette koalisyon vardı, bunlar değildi. Bir hayli törenler, bir hayli yayınlar yaptık. Lampir Türk dedikleri, bizim Osmanlı Devleti dediğimiz büyük devlet, tarihte Roma’dan sonra, bugünkü gibi değildi, kozmopolittir. Çeşitli milletlerin, dillerin, dinlerin bir arada yaşadığı belirgin ölçüde kurumsallaştığı bir yerdir.” diye konuştu.
“Buna zaten dönülmez” diyen Ortaylı, “Bu bir Çin porseleni gibidir, kırıldıktan sonra yapışmaz. Yapışsa aynı şey olmaz. Ne eski rengi verir, ne de o tın tın sesini verir.” dedi.

“YENİ TÜRKİYE İŞİNİ BİR DOSYANIN İÇİNE KOYSUNLAR DERİM”


Türkiye Cumhuriyeti’nin imparatorluğun son kalıntısının yeniden dirilişi olduğunu kaydeden Ortaylı, “Bu cumhuriyeti kuran insanlar bu imparatorluğun subayları, son komutanlarıdır. Öyle bir sınıf da gelmez, 2023’te bulunmaz onlar.” ifadelerini kullandı. İnşallah 2023’te çok daha müreffeh günlerimiz olur.” diyen Ortaylı, “Şu Yeni Türkiye’yi kurma işini bir dosyanın içine koysunlar derim. Önümüzde hakikaten çok çetin meseleler olduğunu Paris’teki saldırılarda gördünüz.” dedi.

“HUZURSUZ İNSANLAR, SAĞLIKLI POLİTİKA GELİŞTİREMEZ”


Türk halkının diğer milletler gibi büyük meziyetleri ve iğrençlikleri olduğunu söyleyen Prof. Ortaylı, “O meziyetlerle buralara kadar gelmişiz. Fakat bu çetin bir yol.” dedi.
Tartışmasız hiç kimseyi kabul etmeme, karşılaştırmalı okuma yapma tavsiyesi yapan Ortaylı, “Osmanlı şahaneydi diye Cumhuriyet’e saldıranlara siz kulak vermeyin. Onlar Osmanlı’yı da beğenmiyorlar. Garip garip adamlar var. Adam kendini rahatsız hissediyor. Maalesef Türkiye’de birtakım akımlar, çok yakın mazide sosyalizm, bugün de muhtemelen insanların dini duygularına, uhreviyatına hitap eden İslam bu gibi gruplar tarafından kullanılmaya çalışılıyor. İşte ‘biz Osmanlı’yı kuracağız…’ Kazara Osmanlı’yı kursa başka bir şey ararlar. Çünkü huzursuzlar. Huzursuz insanların sağlıklı bir politika ve proje geliştirmeleri mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİ KANUNLA YÜRÜR, HAYDUTLUKLA OLMAZ”


Türkiye’de kanunların askıya alınması, milletin malına çökülmesine tepki gösteren Prof. Dr. Ortaylı, “Bir memlekette demokrasinin yürümesi için kanun hakimiyeti gerekir. Kanun hakimiyeti için mülkiyete, hakka, hukuka saygısı olan, huzur sahibi ve huzur arayan insanlar gerekir. Haydutlukla bu işler yürümüyor.” dedi.

“KANUNUN OLMADIĞI BİR TOPLUM YAŞAMAZ”


Başka bir soru üzerine Türkiye’de yaşanan rahatsızlık verici şeyleri hatırlatan Ortaylı, “Kanunun olmadığı bir toplum yaşamaz. Bunu size anlatmaya gerek yok, bu memlekette kanun var. Türkiye’de federasyon falan yürümez kardeşim. Hiç mümkün değil.” dedi.
Konferansta tarihi Türk-Alman ilişkilerinden örnekler veren Ortaylı, “Tarihte bir Türk-Alman dostluğu yoktur.” dedi. Türkiye’nin Osmanlı’dan beri Fransa ve İngiltere ile daha fazla dostluğu olduğunu belirten Ortaylı, Osmanlı Avusturya ile savaşırken bile, savaştığı askerlerin birçoğunun Alman askerleri olduğunu kaydetti.

“DIŞ TÜRKLERLE SAĞLIKLI İLİŞKİLER, PARTİZANLARLA YÜRÜMEZ”


Üniversiteli gençlerin kendilerine tavsiyelerini sorduğu Ortaylı, “Almanya ile sınırlı kalmayın. Çok iyi İngilizce öğrenin.” dedi. Türkiye’nin diaspora Türkleri ile ilişkileri sorulan Ortaylı, “Türkiye’nin dışarıdaki Türklerle ilişkileri sağlıklı değil, eskiden de değildi. Sağlıklı ilişkiler öyle hükümetin tuttuğu partizanlarla olmaz.” dedi. Ortaylı, bütçesi olan bir diaspora bakanlığına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak
__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.15, 20:18   #2
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1399
Mesajlar: 8,118
Ettiği Teşekkür: 49371
Aldığı Teşekkür: 30388
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Ortaylı: Yeni Türkiye’nin Osmanlı ile alakası yok

Ellerine sağlık. Konu için teşekkürler. @CeMKaN
__________________
Gülümsün Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.15, 20:26   #3
Uzman Üye

Cem1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Yaş: 61
Konular: 173
Mesajlar: 3,307
Ettiği Teşekkür: 3907
Aldığı Teşekkür: 10203
Rep Derecesi : Cem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ortaylı: Yeni Türkiye’nin Osmanlı ile alakası yok

Osmanlı geçmişte kaldı artık.Bunu hayal etmek, içinde bulunulan çağa ayak uydurmak istemeyenler içindir.Bu hayal içinde din faktörü çok ağır basıyor ama bilmiyorlar ki,Osmanlı bu konuda aşırı radikal değildi.Sn Ortaylı olayı çok iyi izah etmiş!Yeni Osmanlıcılık,gerçekte eski Osmanlıcı olmayıp Arapçılıktır!..
__________________
Cem1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Cem1907'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.15, 22:45   #4
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 100
Mesajlar: 4,535
Ettiği Teşekkür: 13576
Aldığı Teşekkür: 20862
Rep Derecesi : Tntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisiTntcool muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ortaylı: Yeni Türkiye’nin Osmanlı ile Alakası Yok

Padişah olayım da Osmanlı olmasak da olur...
__________________
Ey, iki adımlık yerküre
Senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!
Tntcool isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 18.11.15, 16:47   #5
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CeMKaN Mesajı göster


Türkiye'nin önde gelen tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, AKP’nin Yeni Türkiye’sinin "Osmanlı ile falan ilgisi olmadığını" öne sürdü.


Türk Üniversiteliler Derneği’nin (Türk ÜniD) Köln Üniversitesi’nde hafta sonu düzenlediği “Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne Türk-Alman ilişkileri” başlıklı konferansta konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, AK Parti’nin İslam ve Osmanlı’yı kullandığını iddia etti.
Konferansın soru cevap kısmında, Türkiye’deki mevcut iktidarın Osmanlı’ya geri dönüş iddiasında olduğunu ve birçok Avrupalı Türk’ün de kendisini bu akıma kaptırdığını hatırlatan bir öğrenci Prof. Ortaylı’ya, “Büyük çoğunluk, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 2023’te sonlanacağı ve Yeni Türkiye ile Osmanlı’ya geri dönüş olacağını düşünüyor. Görüşünüz nedir?” şeklinde bir soru yöneltti.

“OSMANLI ROMA GİBİ KOZMOPOLİTTİR


Bunun üzerine “Osmanlı’ya geri dönüş” fikrinin sürükleyicilerinden birinin de kendisi olduğunu hatırlatan İlber Ortaylı, “700’üncü yıl törenleri dolayısıyla Başbakanlık’ta kurulan komisyona girmiştim. Hükümette koalisyon vardı, bunlar değildi. Bir hayli törenler, bir hayli yayınlar yaptık. Lampir Türk dedikleri, bizim Osmanlı Devleti dediğimiz büyük devlet, tarihte Roma’dan sonra, bugünkü gibi değildi, kozmopolittir. Çeşitli milletlerin, dillerin, dinlerin bir arada yaşadığı belirgin ölçüde kurumsallaştığı bir yerdir.” diye konuştu.
“Buna zaten dönülmez” diyen Ortaylı, “Bu bir Çin porseleni gibidir, kırıldıktan sonra yapışmaz. Yapışsa aynı şey olmaz. Ne eski rengi verir, ne de o tın tın sesini verir.” dedi.

“YENİ TÜRKİYE İŞİNİ BİR DOSYANIN İÇİNE KOYSUNLAR DERİM”


Türkiye Cumhuriyeti’nin imparatorluğun son kalıntısının yeniden dirilişi olduğunu kaydeden Ortaylı, “Bu cumhuriyeti kuran insanlar bu imparatorluğun subayları, son komutanlarıdır. Öyle bir sınıf da gelmez, 2023’te bulunmaz onlar.” ifadelerini kullandı. İnşallah 2023’te çok daha müreffeh günlerimiz olur.” diyen Ortaylı, “Şu Yeni Türkiye’yi kurma işini bir dosyanın içine koysunlar derim. Önümüzde hakikaten çok çetin meseleler olduğunu Paris’teki saldırılarda gördünüz.” dedi.

“HUZURSUZ İNSANLAR, SAĞLIKLI POLİTİKA GELİŞTİREMEZ”


Türk halkının diğer milletler gibi büyük meziyetleri ve iğrençlikleri olduğunu söyleyen Prof. Ortaylı, “O meziyetlerle buralara kadar gelmişiz. Fakat bu çetin bir yol.” dedi.
Tartışmasız hiç kimseyi kabul etmeme, karşılaştırmalı okuma yapma tavsiyesi yapan Ortaylı, “Osmanlı şahaneydi diye Cumhuriyet’e saldıranlara siz kulak vermeyin. Onlar Osmanlı’yı da beğenmiyorlar. Garip garip adamlar var. Adam kendini rahatsız hissediyor. Maalesef Türkiye’de birtakım akımlar, çok yakın mazide sosyalizm, bugün de muhtemelen insanların dini duygularına, uhreviyatına hitap eden İslam bu gibi gruplar tarafından kullanılmaya çalışılıyor. İşte ‘biz Osmanlı’yı kuracağız…’ Kazara Osmanlı’yı kursa başka bir şey ararlar. Çünkü huzursuzlar. Huzursuz insanların sağlıklı bir politika ve proje geliştirmeleri mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİ KANUNLA YÜRÜR, HAYDUTLUKLA OLMAZ”


Türkiye’de kanunların askıya alınması, milletin malına çökülmesine tepki gösteren Prof. Dr. Ortaylı, “Bir memlekette demokrasinin yürümesi için kanun hakimiyeti gerekir. Kanun hakimiyeti için mülkiyete, hakka, hukuka saygısı olan, huzur sahibi ve huzur arayan insanlar gerekir. Haydutlukla bu işler yürümüyor.” dedi.

“KANUNUN OLMADIĞI BİR TOPLUM YAŞAMAZ”


Başka bir soru üzerine Türkiye’de yaşanan rahatsızlık verici şeyleri hatırlatan Ortaylı, “Kanunun olmadığı bir toplum yaşamaz. Bunu size anlatmaya gerek yok, bu memlekette kanun var. Türkiye’de federasyon falan yürümez kardeşim. Hiç mümkün değil.” dedi.
Konferansta tarihi Türk-Alman ilişkilerinden örnekler veren Ortaylı, “Tarihte bir Türk-Alman dostluğu yoktur.” dedi. Türkiye’nin Osmanlı’dan beri Fransa ve İngiltere ile daha fazla dostluğu olduğunu belirten Ortaylı, Osmanlı Avusturya ile savaşırken bile, savaştığı askerlerin birçoğunun Alman askerleri olduğunu kaydetti.

“DIŞ TÜRKLERLE SAĞLIKLI İLİŞKİLER, PARTİZANLARLA YÜRÜMEZ”


Üniversiteli gençlerin kendilerine tavsiyelerini sorduğu Ortaylı, “Almanya ile sınırlı kalmayın. Çok iyi İngilizce öğrenin.” dedi. Türkiye’nin diaspora Türkleri ile ilişkileri sorulan Ortaylı, “Türkiye’nin dışarıdaki Türklerle ilişkileri sağlıklı değil, eskiden de değildi. Sağlıklı ilişkiler öyle hükümetin tuttuğu partizanlarla olmaz.” dedi. Ortaylı, bütçesi olan bir diaspora bakanlığına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kaynak
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Mustafa Akten Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.11.15, 16:50   #6
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Mobil Sürüm ile Gönderildi
o kadar çok doğrular arka arkaya sıralanmış ki, hayran olmamak elde değil.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Mustafa Akten Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alakası, ortaylı, osmanlı, türkiye’nin, yeni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 11:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.