Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.01.16, 19:36   #1
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80031
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Yerelleşme Emperyalizmin Entrikalarını Kolaylaştırır!

‘Yerelleşme emperyalizmin entrikalarını kolaylaştırır!’

"Türkiye’de yıllardır tartışılan “özerklik” kavramı özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında PKK ve siyasal uzantıları tarafından yeniden Türkiye gündemine sokulmaya çalışılıyor."

Türkiye’de yıllardır tartışılan “özerklik” kavramı özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasında PKK ve siyasal uzantıları tarafından yeniden Türkiye gündemine sokulmaya çalışılıyor. Yaratılmak istenen bu tartışma ortamında “Mustafa Kemal Kürtlere özerklik sözü verdi” gibi alıntılarla kendilerine meşru bir zemin açmak isteyenlere tarihi doğru bir şekilde aktararak cevap vermek gerekmektedir.
13 Eylül 1920 tarihinde Halkçılık Beyannamesi’nin yayınlanması ve 20 Ocak 1921 tarihinde Teşkilatı Esasiye adıyla geliştirilip kabul edilmesiyle ülkenin yönetiminde “Şûralar Sistemi” uygulanmak istenmiştir. Bu sistemle ülke yerelden merkeze kadar halkın seçtiği ve söz sahibi olduğu meclislerle yönetilecekti. Ülkenin yönetiminde yerelden merkeze doğru nahiye, kaza, vilayet meclisleri ve merkezde Büyük Millet Meclisi’nin bulunduğu sistemle özerk yönetim sistemi uygulanmak istenmiştir. Bu sistemde vilayetler sadece bir idare birimi değil, aynı zamanda anayasada belirtilen yetki alanı içerisinde bir yasama birimi olacaktı. Halkın demokrasi deneyimi içerisinde doğrudan yer alabileceği bir sistem olan Şûralar Sistemi’nde Sovyetler’den etkilenildiği Mustafa Kemal tarafından Büyük Millet Meclisi kürsüsünden şöyle ilan edilmiştir:
“Milletimizin bugünkü idaresi, hakiki mahiyetiyle bir halk idaresidir ve bu idare tarzı, esası dayanışma olan şûra idaresinden başka bir şey değildir. Ruslar buna Sovyet idaresi derler.”
Kısaca açıklayacak olursak Şûralar Sistemi’nin demokrasinin topluma benimsetilmesinde yararlı olacağı düşünülmüş-tür. Bunun yanı sıra o dönemin emperya- list gücü olan İngilizlerin, Kürtleri bazı vaatlerle yanlarına çekerek ülkeyi bölmeyi planlamasına karşın Kemalist önderliğin Kürtlerin Türklerle birleşerek bir millet olmasını ve parçalanmayacak bir bütün haline gelmesini sağlamak amacı “Şûralar Sistemi”nin anayasaya konmasına sebep olmuştur.
Ancak Kemalist Devrimin 1921 yılında kabul ettiği Şûralar Sistemi’nden daha sonrasında 1924 Anayasası’nda vazgeçerek merkezi hükümeti güçlendiren bir yönetim biçimine geçtiğini görürüz.


ŞURALARLA YÖNETİMDEN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

S. Kabulskiy’in Sovyet Dışişleri Halk Komiserliği’nin yayın organı olan Mejdunarodnaya Jizn’de yazdığı incelemesinden bir bölüm tek başına yukarıdaki soruya rahatlıkla cevap olacaktır:
“ ... Yerelleşme, örnek olarak feodal-teokratik Kürdistan’ın Türkiye’den ve Cumhuriyet’ten özerkleşmesine yol açar, yani gericiliğin devamlı bir merkezi haline getirir. Diğer yandan yerelleşme, özellikle başta İngiltere olmak üzere emperyalizmin entrikalarını kolaylaştırır...” Yazının devamında da Ankara’nın özellikle Kürt bölgelerinde güçlü bir merkeziyetçiliği benimsemesi gerektiği savunulur.
Kısacası toprak ağalığının ve feodal kalıntıların hala bulunduğu bir coğrafyaya verilecek özerkliğin emperyalizmin vatanı bölmesi ve o bölgeyi bir kukla olarak kullanmasıyla son bulacak bir durum ortaya çıkaracağı ve bunun önlenebilmesi için de merkeze ağırlık verilmesi görüşü Kemalist Devrimin duruma bakışını yansıtmaktadır. Bugün de PKK ve siyasal uzantılarının çığırtkan bir şekilde dile getirdikleri özerklik naraları ABD emperyalizminin vatanımızı bölmesinden ve yönetmesinden başka bir sonuç doğurmayacaktır. Son olarak ancak milli kuvvetlerin iktidarı ve emperyalizmin işbirlikçilerinin bölgemizden defedilmesiyle bu topraklarda Şûralar Sistemi’nin başarıyla uygulanmasının önündeki engeller kalkmış olacaktır.

Kaynakça:
1- Perinçek, Doğu, Türkiye’nin Anayasal Birikimi, Kaynak Yayınları, 1. Basım, İstanbul 2012
2- Perinçek, Doğu, Kemalist Devrimin Halkçılık Programı, Teori, Nisan 1999, Sayı 111
3- Perinçek, Mehmet, Sovyet Kaynaklarında Kürt İsyanı, Kaynak Yayınları, 1. Basım, İstanbul, 2011
4-Tanör, Bülent, Osmanlı-Türk Anayasal Gelişmeler, YKY, 22. Basım, 2012


Kaynak
__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.01.16, 21:42   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1166
Mesajlar: 12,138
Ettiği Teşekkür: 50917
Aldığı Teşekkür: 44322
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Yerelleşme emperyalizmin entrikalarını kolaylaştırır!’

Özerklik mözerklik kesmez.

O BOP haritasındaki gibi Kürdistan ayrılacak ve bünyedeki ur sökülüp atılacak.

Şiddetle Türkiye' nin bölünmesini destekliyorum.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.01.16, 11:03   #3
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Yerelleşme emperyalizmin entrikalarını kolaylaştırır!’

Hani bir söz vardır, "et tırnaktan ayrılmaz" derler. Tırnak ete batarsa, olay vahim hale gelmişse ya tırnak çekilir olmazsa parmak kesilir. Sn. Aristo'nun şahsi düşüncelerine saygı duymakla birlikte, anayasal nizam olarak ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünden yana olduğumu ifade etmek isterim.

Meşhur ve yöremizde söylenen bir sözden hareketle "Gavura kinlenip oruç bozulmaz." Türkiye'de adem-i merkeziyet" denilen sistemin elbette savunulacak bir yanı, başı ağrıyanın Ankara'yı ayak yolu yapmaları asla tasvip edilecek şeyler değildir. İller idaresinde atanmış Vali'lere tanınan yetkilerin bir bölümünün seçilmiş ve halkın temsilcisi olan Belediye Başkanlarına tanınmasını çok daha evla görürüm.

Bir başka konuda güncel olan fikrimi burada bu vesile ile belirtmek isterim. Cumhuriyet ilanından günümüze dek asla ve kat'â Türk milletinin, içinde var olan kız alıp verdiği, ortaklık kurduğu, aynı yaşam alanlarında birlikte beraber yaşadığı Kürt asıllı Türk vatandaşları ile hiç bir sorunu olmamıştır. Sorun! Kürtçü olanlar iledir, onların bir kısmının destek verdiği terörist PKK, KCK, PYD ve Pejak denilen terör örgütleri iledir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını istemeyen bu memleketin ekmeğini yiyen, suyunu içen, havasını soluyan ama kendi ülkesi ve milletine düşmanlıkta sınır tanımayan Kürtçüler ile sorun vardır.

Yılanın başı küçük iken ezilmediğinden, ilk yaptıkları ölümlü eylemler basiretsiz idareciler tarafından hafife alınmamış, yılan küçük iken başı ezilmiş olsa idi, Bu gün APO'lar, Cemil Bayık'lar, Leyla Zana'lar vb leri olmayacaktı.

Açılım ve saçılım politkalarının son hadiseleri ne hale getirdiğini ise uzun anlatmama gerek yok ülkenin gözleri önünde tezahür etmeye devam ediyor.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
emperyalizmin, entrikalarını, kolaylaştırır’, yerelleşme


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 16:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.