Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 17.02.16, 00:24   #1
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 572
Mesajlar: 3,915
Ettiği Teşekkür: 11918
Aldığı Teşekkür: 13732
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Eglenceli
Standart CHP'nin Vetosuyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yaşanan başkanlık tartışması sonrası Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu dağıtmasının ardından basının karşısına geçti.

CHP heyeti adına Bülent Tezcan'ın yaptığı açıklamalardan satır başları:
Meclis Başkanı komisyonunun çalışamayacağını ilan etti.
Bir mutabakat yoksa 24. dönemdeki mutabakata varılan 60 maddeyi yargı ile
hükümleri dahil ederek çıkartalım.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Sayın Meclis Başkanı artık bu çerçevede bu masanın devam etmesi mümkün değildir dedi, Meclis Başkanı sonlandırdı. Sayın meclis başkanı bugün son cümle olarak bu komisyonun artık çalışması sona ermiştir dedi. Onun üzerine herkes masadan kalktı” dedi.
CHP’li Tezcan, CNN Türk'te Şirin Payzın'ın sunduğu 'Ne Oluyor?' programına bağlanarak, Anayasa Mutabakat Komisyonu’nun dağılma sürecine ilişkin açıklamalar yaptı.
-ÜÇ TEMEL ŞART-
Tezcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a yazdığı mektupta CHP’nin tutumunu net bir şekilde ifade ettiğini belirterek şunları kaydetti:
“Aslına bakarsanız Sayın Başbakan Davutoğlu’nun genel başkanımızı ziyareti sırasında bir Anayasa çalışmasını yeniden gündeme getirdiğinde Sayın Genel Başkanımız ‘Anayasa darbe hukukunun bir parçasıdır, bütün darbe hukukunu birlikte ele almamız ve eş zamanlı bir çalışma yürütmemiz lazım sadece Anayasayı yapmak sorunu çözmüyor’ diye ayrıntılı bir açıklama yapmıştı. Sayın Başbakan’da bu konuda ‘Bizim de bir demokratikleşme paketi çalışmamız var, haklısınız’ dedi ve böyle bir ön mutabakat oluşmuştu. Bu komisyonun oluşması bu ön mutabakat üzerine Sayın Meclis Başkanı’nın Genel Başkanlara yazdığı mektupla oldu.

Genel Başkanımız bu mektuba cevaben yazdığı bizi görevlendirdiği yazıda çok açık bir şekilde üç hususu vurguladı. Birincisi Türkiye’yi darbe hukuku arındırma çalışması yapılması gerekir ve bu komisyonun bu çerçevede sadece Anayasa değil darbe hukukundan arınmayla birlikte böyle bir çalışmayı yürütmesi gerekirdi. İkincisi kurucu iradeden vazgeçmeyiz, kurucu ilkelerden vazgeçmeyiz bu çerçevede Anayasanın ilk üç maddesinde ifadesini bulan, dördüncü maddeyle de değiştirilemeyeceği ifade edilen kurucu iradenin temel ilkelerini tartışma konusu yapmayın, böyle bir çalışmada olmayın. Üçüncüsü de hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığına dayalı parlamenter sistem üzerinden bir Anayasa yaparız dedi. Bu üç temel şartla bizi görevlendirdi ve biz bu çerçevede komisyon çalışmalarına başladık. Başından itibaren bunu vurguladık.”
-“60 MADDE DEĞİŞİKLİĞİNİ BİR AY İÇERİSİNDE TAMAMLAYALIM”-
Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, kurucu iradenin tartışılmayacağını ifade ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi:
“Darbe hukukuyla ilgili çalışmayı eş zamanlı yürütebiliriz bunun yöntemleri bulunur dedik. Bu noktada bir mutabakat sağlanmadı. Bu noktada mutabakat sağlanmayınca bir başka öneri getirdik. Bu komisyon 24. Dönem çalışmalarında mutabık kalınan 60 madde var. Gelin bu 60 maddeye yargıyla ilgili acil ihtiyaçlar varsa onları da ekleyelim. O 60 maddeyi birlikte mevcut Anayasa içine yerleştirsin bu komisyon, 60 madde değişikliğini bir ay içerisinde tamamlayalım, geçirelim. Bu komisyonun çalışma alanını bununla tamamlayalım. 60 maddeyi geçirelim, buna çünkü liderler de daha önce olabilir diyorlardı beyanatları vardı, buna da yanaşmadılar.”
-“BİZ MİLLETİN PARASINI, MALINI, BEKLENTİSİNİ BOŞA MI ÇIKARACAĞIZ”-
Tezcan, sözlerine şöyle devam etti:
“Bakın tablo çok açık. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki ‘Ben iki ayda bir Bakanlar Kurulu’nu toplayacağım’ AKP’nin Genel Başkan Yardımcısı diyor ki ‘Haziran ayında uzlaşma sağlanamazsa başkanlık rejiminde, bir yeni seçim olur’ AKP ısrarla başkanlık rejimi meselesini getiriyor. Böyle bir tablo içerisinde biz milletin parasını, malını, beklentisini boşa mı çıkaracağız yoksa iş mi yapacağız? Nerede anlaşamayacağımız bugünden belliyse bunu bu günden tespit etmek önemli. Hükümet sisteminde anlaşmadan bir şey yapmak mümkün değil işin başında.”
-“MECLİS BAŞKANI SONLANDIRDI”-
“Biz masada öncelikle bu masanın verimli olması ve sonuç alması için elimizden gelen en doğru yöntemi getirdik, elimizden geleni yaptık” diyen Tezcan, masanın nasıl dağıldığını şöyle ifade etti:
“6 ay sonra bozulacağını bile bile Anayasacılık oynamanın bir alemi yok. Onun için parlamenter sisteme üç parti anlaşıyor, 24. Dönemde de aynısı söylendi. Bu dönem sadece AKP’den kaynaklı bozulmuş. Sayın Meclis Başkanı artık bu çerçevede bu masanın devam etmesi mümkün değildir dedi ve çalışmayı, komisyonu sonlandıran, komisyonu kuran iradedir. Meclis Başkanı sonlandırdı. Sayın meclis başkanı bugün son cümle olarak bu komisyonun artık çalışması sona ermiştir dedi. Onun üzerine herkes masadan kalktı.”
-“BU İŞİN BAŞKANLIK KAMPANYASININ YAN KOL FAALİYETİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”-
CHP’li Tezcan, yeni Anayasa çalışmalarına hangi şartlarda katkı sağlayacaklarını şöyle açıkladı:
“Parlamenter demokrasi ekseninde, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını sağlayacak bir Anayasa çalışmasında darbe hukukuyla hesaplaşma konusundaki bir çalışmada veya 60 maddeyi birlikte geçirelim noktasındaki bir çalışmada bizim katkımız her zaman devam edecek. Sadece başkanlık kampanyasının bir yan kol faaliyeti olarak dönüştürülmesine bu işin müsaade etmeyeceğiz.”

KAYNAK:
CHP: Meclis Başkanı sonlandırdı - Gerçek Gündem
__________________
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.16, 00:43   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2630
Mesajlar: 30,751
Ettiği Teşekkür: 166058
Aldığı Teşekkür: 181349
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: CHP'nin Vetosuyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

Vakit kaybıydı zaten...

Tribünlere oynaşmalar falan...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.16, 01:02   #3
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 572
Mesajlar: 3,915
Ettiği Teşekkür: 11918
Aldığı Teşekkür: 13732
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: CHP'nin Vetosuyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

CHP'nin ortaya koyduğu kırmızı çizgiler karşısında masayı deviren kişi TBMM başkanı, önce davranıp haklı konumunda süreci devam ettirecekler, referandumsa referanduma, seçimse seçime bu atmosferde gidecekler...
Şark kurnazı bunlar, ama Bülent Tezcan'ın da dediği gibi; AKP'nin anasayadan tek beklentisinin başkanlık rejimi olduğu ortaya çıkmış oldu, artık bundan sonra MHP ile mi devam ederler yoksa kendileriyle çelişme pahasına Terörist dedikleri HDP ile mi çıkarırlar yeni anayasayı bilemem ama bildiğim tek şey riske atmayıp ya 15-20 milletvekili satın alıp referanduma gideceklerdir ya da bu aralar AKP'li yetkililerden sıkça duymaya başladığım gibi eyyy Amerika çıkışıyla kazandıkları oyları değerlendirmek isteyecek ve yeni bir seçime giderek millet vekili sayılarını arttırmaya çalışacaklardır, elleri mahkûm çünkü en ufak bir tökezlemede işledikleri suçların altından kalkamayacaklarını biliyorlar.
__________________
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.16, 10:38   #4
» Memleket Delisi «

Asena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 108
Mesajlar: 2,451
Ettiği Teşekkür: 13986
Aldığı Teşekkür: 10049
Rep Derecesi : Asena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardırAsena şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CHP'nin Vetosuyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu Dağıldı

HDP'le yapacakları belliydide; ona oy veren k... Yem atması gerekiyordu
__________________
•*¨`*•.¸¸.•´*¨`*•K.Atatürk•*¨`*• .¸¸.•´*¨`*•
Asena isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Asena'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anayasaya, başkanlık, chpden, vetosu, yeni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.