Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 02.08.16, 01:57   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2704
Mesajlar: 28,398
Ettiği Teşekkür: 159061
Aldığı Teşekkür: 175394
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart O Artık Sıradan Bir Memur



O artık sıradan bir memur

Bir kararnameyle TSK'nın yapısı A'dan Z'ye değiştirildi. Medyanın büyük bölümüne göre, bunlar “devrim”... “İşte Yeni Ordu” ve “Milli Ordu” başlıklarını atanlar da var.

Demek, Atatürk posteri assalar da “Türk Milleti” demeye başlasalar da “Yeni Türkiye” sevdasından vazgeçmemişler. “Yeni Türkiye”ye, “Yeni ordu” öyle mi?!.

Ve demek ki, bugüne kadar “milli ordu” diye bildiğimiz TSK “milli” değilmiş!..

GENELKURMAY BAŞKANI ARTIK SIRADAN BİR MEMUR

Son kararnameyle yapılan temel iki değişiklik şöyle:

- Genelkurmay Başkanının görev ve yetkileri değiştirildi.

- Kara, Hava ve Deniz Komutanlıkları Milli Savunma Bakanına bağlandı.

Bunları açarsak;

1970 tarihli Genelkurmay Başkanının Görev ve Yetkilerine Ait Kanun'da yapılan değişikliklerle Genelkurmay Başkanının diğer kuvvetlerle bağı kesildi. Yani Kanunun 1. maddesinde, “Silahlı Kuvvetlerin Komutanıdır” denildiği halde, Genelkurmay Başkanı'nın komutanlığı fiilen elinden alındı. TSK'nın teamülleri terk edilip, iktidarın istediği kişiyi Genelkurmay Başkanı yapmasının önü açıldı.

İkinci düzenleme de bunun devamı. Artık Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlarına sadece Milli Savunma Bakanı talimat verecek. Böylece TSK komuta kademesi resmen dağıtılmış oldu.

Bunların anlamını, en yalın haliyle Başbakan Binali Yıldırım şöyle açıkladı:

“Kuvvet Komutanları, Milli Savunma Bakanı’na bağlandı. Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanları arasından seçilir maddesi değişti. Orgeneral rütbesi alan herkes Genelkurmay Başkanı seçilebilir.”

KARARNAME İLE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Son kararnamede, önemli bir düzenlemeye daha gidildi. Konu, “Başkomutanlık”...

Yeni düzenlemeyi anlatmadan önce eski anayasalar ile yürürlükteki anayasamızda “Başkomutanlık” meselesinin nasıl ele alındığını hatırlatalım:

1924 Anayasası'nın 40'ıncı maddesi şöyleydi:

“Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yüce varlığından ayrılmaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur. Harb kuvvetlerinin komutası barışta özel kanuna göre Genelkurmay Başkanlığına ve seferde Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından tâyin edilecek kimseye verilir.”

1961 Anayasası'nın “Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı” başlıklı 110'uncu maddesine gelince;

“Başkomutanlık, Türkiye Büyük Millet Meclisinin mânevî varlığından ayrılmaz ve Cumhurbaşkanı tarafından temsil olunur... Millî güvenliğin sağlanmasından ve Silâhlı Kuvvetlerin savaşa hazırlanmasından, Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı, Bakanlar Kurulu sorumludur...

Genelkurmay Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin komutanıdır... Genelkurmay Başkanı, bu görev ve yetkilerinden dolayı Başbakana karşı sorumludur” deniliyordu.

Halen yürürlükte olan 1982 Anayasası'nın “Başkomutanlık ve Genelkurmay Başkanlığı” başlıklı 117'inci maddesi de “savaş” yerine “yurt savunmasına hazırlanmasında” kelimesinin kullanılması dışında 1961 Anayasası'ndaki düzenlemenin aynısı. Bir de şu hüküm var:

“Genelkurmay Başkanı; Silahlı Kuvvetlerin komutanı olup, savaşta Başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanlığı namına yerine getirir.”
Mevcut Anayasa'nın Cumhurbaşkanının yetki ve görevlerini düzenleyen 104'üncü maddesinde de “Başkomutanlık” konusunda, “Türkiye Büyük Millet Meclisi adına Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil etmek” deniliyor.

Görüldüğü gibi, Türkiye Cumhuriyet Devleti'in kuruluşundan bu yana, “Başkomutanlık” TBMM'nin uhdesinde. Cumhurbaşkanına ise sadece “temsil” görevi verilmiş.

İşte dünkü kararnameyle Milli Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilat Kanunu'nda yapılan değişiklikle, Kuvvet Komutanlıklarının Milli Savunma Bakanı'na bağlanması dışında bu konuda da düzenlemeye gidildi ve denildi ki;
“Cumhurbaşkanı, Başbakan gerekli gördüklerinde kuvvet komutanları ile bağlılarından doğrudan bilgi alabilir ve bunlara doğrudan emir verebilir. Verilen emir herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirilir.”

Başbakan Binali Yıldırım dün gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği kahvaltıda konuyla ilgili olarak, “Bu demokratikleşmede son noktadır. İrade ve idare sınırlarının çizilmesi demektir. Madde neyi ifade ettiğini zaten kendisi söylüyor; doğrudan emir verme” dedi.

Türkçesi bu düzenleme, “Başkomutanlık” denmeden, Anayasa değişikliği yapılmadan, bu müessesenin Meclis'in uhdesinden alınması ve Erdoğan'ın “temsil” görevinin “fiiliyata” dönüştürülmesi değil midir?

Düşünebiliyor musunuz; Erdoğan bu kararname ile kuvvet komutanları veya astlarından doğrudan bilgi alıp, bunlara doğrudan emir verecek. Dahası kuvvet komutanları veya astları verilen emri herhangi bir makama, yani ne Genelkurmay Başkanı ne de komutanlara sormadan yerine getirecek.

Emir-komuta esasına dayanan TSK'da yaşanacak büyük karmaşa bir yana...

Bu kararnameler Meclis onayına gelmeden, önümüzdeki haftalarda;

Mesela Erdoğan, Kara Kuvvetleri Komutanına “Suriye'de IŞİD'le savaşa giriyoruz” emri verdiğinde ne olacak? Meclis ve Genelkurmay devre dışı bırakılıp, bu emir yerine mi getirilecek?

Ya da yine Erdoğan, KKTC'deki Komutana, “Kıbrıs'tan askerimizi çekiyoruz” dediğinde, o komutan Genelkurmay Başkanı veya Kuvvet Komutanlarına sormadan bunu yapacak mı?

Önemle hukukçuların, siyasilerin ve tüm milletimizin dikkatine sunulur!..

Son bir söz de mevcut komuta kademesine:

15 Temmuz'da sapır sapır döküldüğünüz halde istifa etmediniz.

Son düzenlemelerle, düşürüldüğünüz konum ortada. TSK'yı sizler eliyle yıktıktansonra, “Yeni Ordu”nun komuta kademesini istedikleri gibi

şekillendirecekleri de açık. Şurada 1 seneniz ya var, ya yok.

Allah aşkına, 3 günlük koltuk için değer mi? Hâlâ mı istifa etmeyeceksiniz?

Müyesser Yıldız - Odatv.com

__________________



Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.08.16, 02:27   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2704
Mesajlar: 28,398
Ettiği Teşekkür: 159061
Aldığı Teşekkür: 175394
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: O Artık Sıradan Bir Memur

Genel Kurmay Başkanı ile dört kuvvet komutanını tarih ne şekilde yazacak.

Normal olarak hepsinin istifa etmesi gerekiyordu. İstifa dilekçelerini de sundukları belirtiliyor.

C.B dere geçerken at değiştirilmez diyerek bu beşliyi görevlerinde tutmayı yeğledi.

Neden?


Nedenin yanıtları bir bir ortaya çıkıyor. Bu hengamede Genel Kurmay Başkanına da, kuvvet komutanlarına da soruşturma açılabilirdi... Kapalı kapılar ardında neler dönüyor kimbilir.
__________________



Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.08.16, 02:37   #3
Insanlikarayan
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 782
Mesajlar: 14,314
Ettiği Teşekkür: 137612
Aldığı Teşekkür: 48865
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: O Artık Sıradan Bir Memur

Alıntı:
15 Temmuz'da sapır sapır döküldüğünüz halde istifa etmediniz.
Cemaatle birlikteyken, Osmanliyi agizlarina almislardi.

Osmanli Türbesini nasil sattiklari Bütün Milletlerce görüldü.

90 Seneden beri, Askeriyemizden korkan dis mihraklar, tek Türkiye sinirlarinin disinda bulunan topraklara saygi duyarken, icimizdeki Hashasiler tarafindan satilmisti.

Zaten Edelman santaji, Merkelin elindeki Gizli Kanli ve Kara Para Kontolari yüzünden sıkıştırılmış bir sahis, nasil Türkiyenin varligini cogaltabilecek, zarar getirmemis olacak?.






Iste O kadar!.

Kaydet
Kaydet
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-





Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
artık, memur, sıradan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.