Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.12.16, 19:33   #11
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar ve Euro Durdurulamıyor!

Yabancı analistler: Dolar bozdurmanın lirayı dengelemesi olası görünmüyor

Türk lirası dolar karşısında 6 haftalık düşüşünün ardından bu haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü 3.5935 ile rekor seviyeye ulaşan dolar/TL kuru Cuma günü TSİ 13:25'te yaklaşık yüzde 1 gerilemesine rağmen haftalık bazda yüzde 1'in üzerinde yükseldi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, UniCredit stratejisti Kiran Kowshik notunda, "Yetkililerin yerelleri döviz varlıklarını Türk lirasına çevirmeye ikna etme oyun planının TL'yi dengelemesi olası görünmüyor" dedi.

Kowshik, "Reel faiz oranlarında somut bir artış olmazsa, TL satış baskısı altında kalmaya devam edecek" yorumunda bulundu.

Bank of America Merrill Lynch analisti Jean-Michel Saliba, "Hükümetin 10 milyar doları (TL'ye) çevirme hedefi, eğer gerçekleşirse, yakın vadede Türk lirasına sınırlı destek sunabilir" dedi.

JP Morgan analistleri, Türk lirasının baskı altında kalmayı sürdüreceğini düşündüklerini ve Türk lirasında "ağırlığı azalt" konumunda kalınmasını tavsiye ettiklerini söyledi.
Societe Generale notunda, Türkiye, dış açık finansmanında volatil sermaye girişlerine bağımlılığı nedeniyle en çok risk altında olan 5 ülke arasında sayılırken, yıl sonu dolar/TL kurunun 2017'nin ilk çeyreği sonunda 3.55, 2017 yıl sonunda 3.71 seviyesinde olacağı tahmin edildi.

Societe Generale analistleri Guy Stear ve Jason Daw'ın dün kaleme aldığı notta, "Gelişmiş ülkelerin daha korumacı yaklaşımlarının küresel büyüme üzerinde etkisini göstermesiyle ve ABD faiz oranlarının artmasıyla gelişmekte olan piyasalar 2017'de zor zamanlarla karşı karşıya kalacak" denildi.

Societe Generale, Türk lirası, Meksika pesosu, Güney Afrika randı ve Malezya ringgitinin sermaye akımlarındaki kötüleşme nedeniyle en riskli konumda bulunduklarını belirtti.

Societe Generale, Hindistan rupisi ve Endonezya rupisi al, Türk lirası ve Meksika pesosu sat tavsiyesinde bulundu.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.12.16, 19:36   #12
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar ve Euro Durdurulamıyor!CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, ekonomide yaşanan problemler için hükümete tavsiyelerde bulundu. Böke, “Hükümet eğer ekonomide yaşanan olağanüstü dönemi sona erdirmek, sorunların gerçekten çözülebilmesi için gerekli zemini yaratmak istiyorsa, KHK'larla hukuku ortadan kaldırmaktan vazgeçmeli, OHAL’i sonlandırmalı ve ekonomide güveni yeniden tesis etmelidir” dedi ve günü kurtarmaya dönük çalışmaların ekonomide yaşanan problemleri çözmeyeceğini ifade etti.

Böke’nin ekonomi üzerine yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Hükümetin 6 gün önce yapılan EKK toplantısında kararlaştırdığı ekonomik tedbirler paketi dün kamuoyuna açıklandı. Bir kez daha Hükümetin, ekonomide zaten uzunca bir süredir yaşanan sıkıntıların üzerine eklenen yeni ve daha kritik sorunlar yumağını idrak etmekten uzak olduğu anlaşıldı. Vahim durumu bir türlü anlayamayan ya da anlamak istemeyen Hükümet, bugün krediye erişimden, üretime, iflas ve tasfiyelerden, piyasaların durmasına kadar ekonomide yaşanan tüm sorunların, yaratılan güvensizlik ve hukuksuzluk ortamından kaynaklandığını ısrarla görmek istemiyor. Üstelik, hükümet dün yaptığı açıklamayla, bunlara bir sorun daha ekliyor: Ciddiyetsizlik sorunu. Hükümet, “sorunları tespit etmek ve çözmek” ciddiyetinden artık iyice uzaklaşmış durumda.

“Ciddiyesizlik öyle bir hal aldı ki…”

Bu ciddiyetsizlik öyle bir hal aldı ki, Başbakan Binali Yıldırım’ın paketle ilgili sorulara, “bütçede kaydırmalar yaparız” yanıtı verdiği sırada, TBMM’nde 2017 bütçe görüşmeleri sürüyordu. TBMM’nin bütçe görüşmelerini bile “sıra savma” olarak gören Başbakan ve hükümeti, bu ciddiyetsizlikle Türkiye tarihinde, daha yasalaşmadan “delinen bütçe” yapan en ciddiyetsiz iktidar olarak da kayıtlara geçmiş oldu.

“Hükümet ısrarla yanıt vermiyor”

Şu açıkça vurgulanmalı: Açıklanan tedbir paketi sorunları değil, sonuçları hedefliyor. Açıklamaya göre, “reel sektöre krediye erişim desteği” adıyla 3 yıl içinde 250 milyar liralık kredi hacmi üretilecek. Yani Hazine’nin kefaleti ile ‘garanti fonu’ yaratılıyor. Krediyi bankalar verecek, Hazine kefil olacak. Hazine, verilen kredilerin geri ödenememesi halinde, batık kredileri üstlenecek. Hazinenin bunu hangi kaynakla üstleneceği ise belli değil. Bunun için bütçe içinde bazı harcama kalemlerinden kaydırmalar yapılacağı, bütçede bazı kalemlerde tasarruf edilerek kaynak yaratılacağı ifade edildi. Hükümet, ıslarla bu soruya yanıt veremiyor. Hangi harcamalardan feragat edeceğini ve 250 milyar liralık kredi hacminde yaşanabilecek olası “batıkları” nasıl ve hangi kaynakla ödeyeceğini vatandaşına açıklamalı. Hazinenin verdiği teminat, 80 milyonun bütçesinden veriliyor.

“Göz göre göre ekonominin temel işleyişini bozdular”

Burada sorulması gereken soru şu: Krediye erişim neden sorunlu hale geldi? Çünkü Hükümet, göz göre göre, ekonominin temel işleyişini bozdu. Ekonomide güveni yok etti. OHAL’le, şirketlere, mal varlıklarına keyfi ve hukuksuz el koymalarla piyasada iş yapabilme gücünü, güvenini yok etti. Şimdi, “ben Hazineden teminat veriyorum, kredi alın” diyor. Bu, OHAL’in, yaratığı hukuksuzlukların, piyasada oluşturduğu güvensizliğin maliyetini, 80 milyonun bütçesine, tüm ülke vatandaşlarının vergileriyle oluşan bütçenin sırtına yüklemektir.

"Türkiye'nin tahammülü yok"

Pakette yer alan “500 bin kişiye işbaşı eğitimiyle, iş temin edileceği” açıklaması, hemen her seçim öncesi tanık olunan bir hikayeyi hatırlatıyor. Seçim öncesinde, toplumsal fayda alanlarında, İŞKUR aracılığıyla yapılan işe alımların, seçim sonrasında nasıl işten çıkarmalarla tamamlandığı bilinen bir gerçek. Bugün Hükümete, ekonomideki sorunlara dönük çarelere ihtiyaç olduğunu, seçime dönük siyasi manevralara Türkiye’nin tahammülü olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Ekonomideki yaşamsal sıkıntılar devam ederken, imalat sanayine yatırım ve istihdam teşvikleri diye açıklanan destekler, işini büyütmek isteyen, ilave istihdam yaratmaya niyetlenen iş alemi için bir anlam taşıyabilir. Ancak şu anda iş dünyasının sorunu işini büyütmek, kapasiteyi artırma değil, hayatta kalabilmek…

Açıklamadan tam 6 gün önce toplanan EKK’nın, alınacak tedbirleri açıklaması için 6 gün beklediği de düşünüldüğünde, paketten çıkarılan hayal kırıklığına, “Otur, sıfır” diyoruz.

Bu durum, bir başka Türkiye meselesini daha akıllara getiriyor: “Bir paket açıklanması belirli makamlardan onay mı gerektiriyordu ve siz o onayı alamadınız mı?

“Bunlar yapılmalı”

Hükümet eğer ekonomide yaşanan olağanüstü dönemi sona erdirmek, sorunların gerçekten çözülebilmesi için gerekli zemini yaratmak istiyorsa, KHK'larla hukuku ortadan kaldırmaktan vazgeçmeli, OHAL’i sonlandırmalı ve ekonomide güveni yeniden tesis etmelidir. OHAL'le ülkeyi yönetmenin Türkiye'ye yarattığı maliyet, sanayici ve işadamlarının, KOBİ’lerin, esnafın işine, vatandaşın ekmeğine, Türkiye’nin hem bugününe hem de geleceğine yükleniyor.

Günü kurtarmaya dönük, sorunun temelini ortadan kaldırmayan ambalajlı paketler hiçbirimizin derdine derman olamaz. Türkiye’nin, yeniden güven ortamı yaratmak, gerekli reformlara hemen bugün başlamak dışında bir çaresi yoktur.”
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.12.16, 21:20   #13
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 110
Mesajlar: 1,942
Ettiği Teşekkür: 4548
Aldığı Teşekkür: 6893
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dolar ve Euro Durdurulamıyor! - Dolar -3.59 Euro-3.80

Dünyada zaten küresel bir ekonomik daralma mevcut , Türkiyede O hal ilan edilmiş, Suriye de savaştayız ve Doğu illerinde, yerince batı da dahil Patlamalarvar, terörle mücadele tam gaz devam , Suriye, AB ve ABD ile ilişkilerimiz gergin, Bu sene Turizm gelirimiz büyük oranda düştü, dışa bağımlı bir ülkeyiz ve sıcak paraya her zaman ihtiyacımız var, milyonlarca Suriyeliye bakıyoruz vs.. Şimdi söyler misiniz, dolar nasıl artmasın??? Öyle yastık altı para ile çözülecek bir durum değil maalesef..
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.16, 23:10   #14
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar -3.52 Euro-3.71 - FED FAİZ KARARI

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizi oranını 25 baz puan artırarak yüzde 0,50-0,75 aralığına yükseltti. Fed, ayrıca gelecek seneye yönelik faiz artışı beklentisini ikiden üçe çıkardı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Aralık toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.

İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, Fed Başkanı Janet Yellen liderliğindeki 10 FOMC üyesi, gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığından yüzde 0,50-0,75 aralığına çıkarma kararını oy birliğiyle aldı.

Açıklamada, "FOMC, iş gücü piyasası şartları ve enflasyonda gözlenen gelişmeler ve beklentiler ışığında federal fonlama oranını yüzde 0,50-0,75 aralığına yükseltme kararı aldı" ifadelerine yer verildi.
Dört faiz artışı beklentisiyle başladığı 2016'yı tek faiz artışıyla kapatan Fed, ayrıca son 10,5 yılın ikinci faiz artışını yapmış oldu. Fed'in Haziran 2006'dan sonraki ilk faiz artışına Aralık 2015'teki FOMC toplantısında gidilmişti.

Fed, ekonomik projeksiyonlarını revize etti

Fed, Aralık toplantısında ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelledi.

Bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 1,8'den yüzde 1,9'a çıkaran Fed, gelecek yılki büyüme beklentisini de yüzde 2,0'den yüzde 2,1'e yükseltti.

Bankanın 2018 ve 2019 büyüme projeksiyonları ise sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 1,9 olarak belirlendi. Bu oranlar, eylül ayında yayınlanan bir önceki projeksiyonlarda yüzde 2 ve yüzde 1,8 seviyesindeydi.
Bu yıla ilişkin ortalama enflasyon beklentisini ise yüzde 1,3'ten yüzde 1,5'e yükselten Fed, gelecek iki yıla ilişkin enflasyon beklentilerini ise değiştirmeyerek, sırasıyla yüzde 1,9, yüzde 2,0’de sabit tuttu. Bankanın 2019'a yönelik enflasyon beklentisi de yüzde 2'de bırakıldı.

Fed, aynı zamanda çekirdek enflasyon beklentilerinde hiçbir değişikliğe gitmedi. Banka, çekirdek enflasyonun 2016 sonunda yüzde 1,7, 2017 sonunda yüzde 1,8 ve 2018 ile 2019 sonunda ise yüzde 2 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

Öte yandan, FOMC üyelerinin ortalama işsizlik oranı beklentileri bu yıl için yüzde 4,8'den yüzde 4,7'ye ve 2017 için yüzde 4,6'dan yüzde 4,5'e çekildi. Banka, işsizlik oranının 2018 ve 2019'da yüzde 4.5'te denge bulacağını öngörüyor.

Fed yetkilileri gelecek yıl üç faiz artışı bekliyor

Piyasaların Fed'in ekonomik projeksiyonlarında en çok dikkat ettiği "noktasal grafik" ise FOMC üyelerinin faiz oranına yönelik beklentilerini yükselttiğini gösterdi.

Buna göre, 17 FOMC üyesinin 2017 sonuna ilişkin faiz oranı beklentisinin ortalaması yüzde 1,1'den yüzde 1,4'e çıktı. Bu beklenti, Fed’in gelecek yıl 25 baz puanlık üç faiz artışı yapılabileceğine işaret ediyor.

Benzer şekilde, 2018 ve 2019 yıllarına yönelik faiz projeksiyonları ise sırasıyla yüzde 1,9'dan yüzde 2,1'e ve yüzde 2,6'dan yüzde 2,9'a yükseltildi.

Dolar değer kazandı, altın değer kaybetti

Fed'in faiz artırma kararı öncesinde 1,0640-1,0650 bandında seyreden avro/dolar paritesi, şu sıralar 1,0578'e kadar geriledi.
Dolar/TL paritesi ise uluslararası piyasalarda 3,4603'ten 3,5115 yükseldi.

Öte yandan, altının ons fiyatı kararlar takiben 1.160 dolardan 1,152 dolara gerilerken, ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 2,44’den yüzde 2,47'ye yükseldi.

Açıklama öncesi dalgalı seyreden ABD borsaları, toplantının karar metnini takiben kayıplarını artırdı. Şu sıralar, Dow Jones Endeksi yüzde 0,06, S&P 500 Endeksi yüzde 0,26, Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,26 düşüşle işlem görüyor.

Faiz kararının arından Brent tipi ham petrolün varil başına fiyatı ise 54,65 dolardan 54,13 dolara geriledi.

Küresel piyasalar, şu andan itibaren Fed Başkanı Janet Yellen'in basın toplantısına odaklandı. TSİ 22:30'da başlayacak toplantıda faiz artırım kararını değerlendirecek Yellen'in, özellikle yeni yönetimin ekonomi politikaları ve para politikasının geleceğine ilişkin açıklamaları dikkatle takip edilecek.(CNNTURK)
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.12.16, 23:16   #15
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,667
Ettiği Teşekkür: 79543
Aldığı Teşekkür: 37420
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Dolar -3.52 Euro-3.71 - FED FAİZ KARARI

Bu seneyi bütün bir ülke olarak geciririzde, “Persembe'nin gelisi, carsamba'dan belli olurmus“
__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.16, 00:24   #16
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar -3.53 Euro-3.71 - FED FAİZ KARARI

Canlı takip için..

Tıklayın

__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.12.16, 01:32   #17
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1350
Mesajlar: 12,681
Ettiği Teşekkür: 53126
Aldığı Teşekkür: 46120
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dolar -3.53 Euro-3.71 - FED FAİZ KARARI

Herif bu memleketin tüm milli kaynaklarını dolar bazından satmış ve dolara endeksli ekonomileri olan ülkelere satmış.

Şayet bankalar, kamu kuruluşları, limanlar, topraklar, dereler falan Çin' e, Rusya' ya satılsa ve ekonomi ''Batı'' nın egemenliğine sokulmamış olsa yerinde bir tepki olurdu. Ama sen hıçından başına kadar neyin varsa ABD ve dolara endekslemişin ve şimdi dolara bu şekilde aptalca bir tepki koyuyorsun...

Bu iktidar yalakası liracılar kesinlikle kaybedelcektir ve dilerim kaybederler...

Hötünden dolara bağımlı bir sistem, doları yok sayarsa bedelini çok pis ödetirler.

Benim için hava hoş ama bu CB' nin sözüne uyanlar yakında her şeylerini kaybedecektir.

...

Global (ABD merkezli) ekonomik sistem içinde yer alan Türkiye gibi bir ülkede, ''Amerika sana küstüm, al dolarlarını başına çal'' gibi bir politika, ona uyan kim varsa perişan eder...

Dilerim ne kadar salak dolar zengini varsa hepsi CB' ye uyar ve bir kaç seneye topu dikerler!

Ne bu CB' de ne de buna uyanlarda ilkokul 4. sınıf zekası yok ha!

...

Ha Allah' a bol bol liraya destek vermesi için dua edin; belki Allah liralarınızı kurtarır...

Valla bunlar zeka yoksunu ha!

Dilerim hepsi batar.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.01.17, 15:39   #18
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar -3.73 Euro-3.95 - Krize Doğru Adım Adım..

ABD Doları, haftanın ilk işlem gününde Türk lirası karşısında yeni bir rekora imza atarak 3,7337 liraya kadar çıktı. Euro da 3,9257ye dayandı.

Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen Euro/TL kuru da rekorunu tazeledi. Dolar ve Euro'daki hızlı tırmanışı, geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi tetikledi.

ABD'de tarım dışı sektörlerde saatlik çalışma ücretlerin aylık yüzde 0,4 ile son 7 yılın en büyük yükselişini kaydetmesi ile dolar endeksi 101,4'ten 102,3'e çıkmıştı. Bu veriler, küresel piyasalarda da ABD Merkez Bankası'nın 2017 yılında öngörülenden de fazla faiz artışına gitme olasılığını güçlendirdi.

Fed'in 2017 yol haritası

Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanması ile Dolar/TL de Cuma günü en yüksek 3,6483'ü görmüştü.

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı, başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki satış baskılarını artırdı.

Fed'in bu yıl içerisinde üç faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak gelen olumlu veriler, faiz artırımı sayısının daha fazla olabileceği beklentilerini ortaya çıklarmış durumda.
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.01.17, 16:54   #19
Süper Üye

ersi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2015
Yaş: 53
Konular: 5
Mesajlar: 2,588
Ettiği Teşekkür: 9121
Aldığı Teşekkür: 12256
Rep Derecesi : ersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardırersi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kopkop
Standart Cevap: Dolar -3.73 Euro-3.95 - Krize Doğru Adım Adım..

Battık.
Altın Fiyatları ve Altın Piyasasından Güncel Veriler - Doviz.com
__________________
ersi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz ersi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.01.17, 14:47   #20
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 34
Konular: 1516
Mesajlar: 7,526
Ettiği Teşekkür: 29159
Aldığı Teşekkür: 33193
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Dolar -3.75 Euro-3.98 - Krize Doğru Adım Adım..

Merkez Bankası Döviz zorunlu karşılıklarının tüm vadelerde 50 bp düşürüldüğünü ve bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacağını açıkladı.

Merkez Bankası açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Piyasa Gelişmelerine İlişkin Basın Duyurusu


Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür.

Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır.

Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir."
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dolar, durdurulamä±yor, durdurulamıyor, euro


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.