Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 02.01.17, 19:50   #1
Rosebud
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 943
Mesajlar: 7,061
Ettiği Teşekkür: 17975
Aldığı Teşekkür: 25367
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Daily Telegraph'tan Şok Türkiye Analizi

Daily Telegraph gazetesi için bir makale kaleme alan tarihçi akademisyen Mark Almond, ‘Bir zamanlar model olarak gösterilen Türkiye, Pakistan’ın izinden gidiyor’ diyor.

Reina saldırısı sonrası gece kulübünün önüne mumlar ve karanfiller bırakıldı.
İstanbul’daki Reina gece kulübüne düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi için bir makale kaleme alan tarihçi akademisyen Mark Almond, ‘Bir zamanlar bölge için model olarak gösterilen Türkiye, bugün Pakistan’ın izinden gidiyor’ diyor:

“Şiddetin tırmandığı kriz dönemlerinde insanlar sorunları çözebilecek güçlü bir lider arar. Peki ya zaten güçlü bir lider iktidardayken ülke terörizmin yarattığı kaosun içindeyse?

“Türkiye’nin içinde bulunduğu durum eşsiz derecede vahim. 1980 askeri darbesinden bu yana, hatta belki de Atatürk’ten bu yana en güçlü Cumhurbaşkanı iktidarda.

“Ancak Erdoğan, iktidarı ve yetkileri elinde toplama konusundaki olağanüstü becerisini, ülkenin sorunlarını çözme konusunda sergileyemiyor.

” Erdoğan hâlâ bir demokrasi olan Türkiye’de tüm yetkileri tekelinde toplarken, rastgele cinayetler, intihar saldırıları ve ülkenin güneydoğusunda Kürtlere karşı yürütülen mücadele kontrol dışına çıktı.

Erdoğan’ın yönetim tarzı tehditleri artırdı’

“Garip bir biçimde Erdoğan, toplumu tehdit edenleri bertaraf edemeyen bir kontrol hastası. Hatta kaprisli yönetim tarzı, bu tehditlerin artmasına yol açtı.

“Suriye’de Esad rejimine karşı savaşmaları için cesaretlendirdiği ve silahlandırdığı radikal cihatçıların bir gün kendi ülkesini de hedef alabileceği riskini göz ardı etti.

“Esad rejimi zayıfken Suriye’deki Kürtler bölgedeki ağırlıklarını artırdılar.

“Erdoğan ise Kürtlerin Türkiye’nin güneyinde bir devletçik yaratmalarını engellemek için harekete geçti.

“Ancak Batı’nın Kürtlere karşı girişilecek mücadele için talep ettiği bedel IŞİD’e karşı kararlı mücadeleydi.

“Türkiye’de Kürtlere ve IŞİD’e karşı başlatılan sıkı tedbirler, terör saldırılarını da tetikledi. Kürt gruplar çoğunlukla askeri veya polisi hedef aldı, IŞİD ise sivilleri.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de devreye giren son ateşkesi birlikte müzakere etmişlerdi.

‘Dış politikada dönüşüm yaşandı; Yeni ortak Rusya’
“Erdoğan’ın dış politikası da Rusya ile İran’la düşmanlıktan ortaklığa dönerken, Batı’daki en önemli müttefiki ABD, Türkiye’deki terör saldırılarının arkasında olmakla suçlandı.

“Erdoğan döneminde Türkiye ekonomisi hızlı büyüme döneminden hızlı düşüşe geçti. Bir ara Müslüman toplum ile piyasa ekonomisini bir arada barındırma mucizesini gerçekleştirmiş gibi duruyordu. Ancak Suriye ile Irak’taki savaşların etkisi ve terör saldırıları turistleri ülkeden kaçırdı, Türkiye ekonomisini de derin bir resesyona hazırladı.

“Türkiye’de eskiden güçlü askeri liderler kamusal düzeni yeniden tesis etmek için -genellikle kanlı yollara başvurarak- devreye girerlerdi.

“Ancak 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişiminden sonra yeni bir girişim -en azından başarı şansı olan yeni bir girişim- mümkün gözükmüyor.

“Elbette mevcut açmazdan demokratik yollarla çıkılması tercih edilir. Ancak Erdoğan’ın parlamentodaki rakipleri bölünmüş durumda ve tabanları da Kürtler ya da laikler gibi belli azınlık gruplardan oluşuyor.

Erdoğan ve Obama
‘Türkiye’de istikrarsızlık Batı için de istikrarsızlık olur’

“Türkiye Avrupa’nın yanı başındaki hasta adama mı dönüşüyor? Suriye’deki radikal cihatçıların Taliban benzeri bir tehdit yarattığı bir Pakistan örneğine mi benzemeye başladı?

“Maalesef on yıllarca bölgede model ülke olarak gösterilen Türkiye, önünü Pakistan’ın açtığı yoldan yokuş aşağı ilerliyor.

“Belki iktidar partisi içerisinde Erdoğan’ın gücü tekeline almasından rahatsız olanlar vardır.

“Ancak Erdoğan’a karşı çıkacak cesaretleri ya da yeterli sayıları olduğundan şüpheliyim.

“Türkiye’nin acıları dinmeyecek gibi duruyor. Ancak ülkenin hassas jeopolitik konumu düşünüldüğünde Türkiye’nin istikrarsızlaşmasının Batı için de istikrarsızlık anlamına geleceği unutulmamalı.”

Mark Almond, Oxford Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Modern Tarih alanında ders veriyor. Bu yıl içerisinde ‘Laik Türkiye’nin kısa tarihi’ adlı kitabı çıkacak.

—–

Times: Batı, Türkiye’ye tüm desteğini vermeli

Times gazetesinin baş yazılarından birisi, 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısına ayrılmış. ‘İstanbul’da katliam’ başlığını taşıyan yazıda, “Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli” deniyor.

Reina saldırısı
Times gazetesinin baş yazılarından birisi, 39 kişinin hayatını kaybettiği Reina saldırısına ayrılmış.

‘İstanbul’da katliam’ başlığını taşıyan yazıda, “Türkiye kritik bir dönemeçte. Batı verebildiği tüm desteği vermeli” deniyor:

“Yeni yıl Türkiye için vahşi ve kaygı verici bir zalimlikle başladı. 39 kişiyi öldürüp yaklaşık 70 kişiyi yaralayan terörist hâlâ sokaklarda.

“Bir ülke büyük bir öfke içerisinde, şokta ve korkudan felç olmuş vaziyette. Bu, Türkiye’nin son altı ay içerisinde yaşadığı beşinci kitlesel saldırıydı.

Türkiye IŞİD’e ve Kürtlere karşı yürüttüğü operasyonların bedelini ağır biçimde ödüyor.

“Yeni saldırıların yaşanması ve daha fazla kanın akması neredeyse kesin.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de devreye giren son ateşkesi birlikte müzakere etmişlerdi.

Reina saldırısı ve Suriye’de ateşkes

“Son saldırı IŞİD’in tüm izlerini taşıyor. Batılı yaşam tarzını yaşayan sivillerin hedef alınması örgütün kabul edilemez bir özelliği.

“Mutluluğu tercih edenlerin böylesine vahşice öldürülmesinin yarattığı tezat, tepkiyi artırıyor. Batı’daki tepki büyüdükçe de daha fazla yaşadığı topluma yabancılaşmış Müslüman’ı IŞİD’e itiyor.

“Son saldırının zamanlaması, Rusya ve Türkiye tarafından hazılanan ve Suriye’de ilân edilen ateşkesle de bağlantılı olabilir.

“Radikal İslamcılar kısa süre öncesine kadar IŞİD’e silah sevkiyatına ses çıkarmayan Türkiye’nin şimdi ağırlığını IŞİD’le mücadeleden yana koymasına öfkeli.

“Rusya’yla varılan anlaşmayı bir ihanet olarak görüyorlar. Özgür Suriye Ordusu ve İstanbul merkezli Suriyeli muhalifler de Türkiye’nin bu reel siyaset hamlesi konusunda rahatsız.

“Batı’nın bu kritik dönemeçte Türkiye’ye verebileceği tüm desteği vermesi gerek. Özellikle başarısız darbe girişimi sonrasında Batı’nın gayretsiz desteği ve tüm muhalefetin susturulması yönünde atılan tasfiye adımlarına getirilen haklı eleştiriler, Türkiye’nin NATO ile ilişkilerini tehlikeli biçimde gerdi.

“Rusya’yla yapılan Suriye ateşkesinde Batı Türkiye’nin ortağı değildi. Kilit öneme sahip bir NATO müttefikinin Moskova’yla yakınlaşma hızı da Batı’yı son derece tedirgin etmiş durumda.

Erdoğan, Obama, Merkel ve Hollande
Times gazetesi, “Batılı ülkeler Türkiye’yi eleştirirken seçtikleri kelimelere dikkat etmeli ve IŞİD konusunda ellerindeki tüm istihbaratı Ankara’yla paylaşmalı” diyor.

İstihbarat paylaşımı

“Ancak taraflar makul davranıyor ve ne Amerika, ne de Türkiye’nin Avrupalı ortakları ateşkes anlaşmasını bozmaya çalışıyor.

“Anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da oybirliğiyle desteklendi.

“Türkiye’nin ılımlı Suriye muhalefetinin çıkarlarını koruması konusunda Batı’nın Türkiye’ye her zamankinden fazla güvenmesi gerek.

“Böylelikle Ankara’ya ileride başlayabilecek barış görüşmelerinde Türkiye aracılığıyla Batı’yı da temsil edebileceğinin mesajı verilmeli.

“Bir diğer destek ise istihbarat alanında olmalı. Batılı ülkeler IŞİD konusunda ellerindeki tüm istihbaratı Türkiye’yle paylaşmalı.

“Batı’nın Erdoğan’ı kitlesel tasfiyelerin ters tepebileceği konusunda uyarması doğru ve haklı. Ancak bu huysuz ve zaman zaman aşırı şüpheci olabilen Cumhurbaşkanı’na seslenirken seçtiği kelimelere de dikkat etmeli.

“Türkiye hayati bir müttefik. Bu trajedi karşısında tüm iyi dileklerimize ve yardımımıza ihtiyacı var.”

ABhaber
__________________

TEARS AND SOUVENIRS
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
analizi, daily, telegraphtan, türkiye


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.