Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 19.02.18, 18:50   #1
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 882
Mesajlar: 7,329
Ettiği Teşekkür: 21932
Aldığı Teşekkür: 25112
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyorİzlanda'da erkek sünnetinin tıbbi sebepler dışında yasaklanmasını öngören bir tasarı parlamentoya sunuldu. Tasarı yasalaşırsa İzlanda erkek sünnetini yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olacak.

İzlanda hem Yahudiler hem de Müslümanlar için ortak bir ritüel olan erkek sünnetini yasaklamaya hazırlanıyor.

Karar ülkede dini özgürlükler konusunda tartışma yarattı.

TIBBİ SEBEPLER DIŞINDA ERKEK SÜNNETİ YAPANLARA 6 YILA KADAR HAPİS CEZASI ALABİLİR

İzlanda parlamentosuna sunulan yasa tasarısına göre tıbbi sebepler dışında erkek sünneti işlemini yapanlara 6 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.
Erkek sünneti ile birçok Avrupa ülkesinde yasak olan kadın sünneti arasında paralellik kuran tasarıda, sünnetin erkek çocukların haklarını ihlal ettiği ve Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile garanti altına alınan çocuk hakları ile uyumlu olmadığı vurgulanıyor. Sünnetin anestezi kullanılmadan yapıldığı, sıklıkla 'steril olmayan evlerde doktorlar tarafından değil dini görevlilerce' yapıldığının belirtildiği tasarıda "Bu şartlar altında ölüme sebebiyet verebilecek yüksek enfeksiyon riski bulunuyor" ifadesi kullanıldı.

Ebeveynlerin çocuklarına dini rehberlik verme hakkı olduğuna ancak 'bu hakkın çocuğun haklarına yönelik sınırı asla aşmaması' gerektiğine işaret edilen tasarıda, dini ya da kültürel sebeplerle sünnet olmak isteyen çocukların 'bu eylemi anlayabilecek yaşa geldiklerinde' gerçekleştirebileceği ifade edildi.

'ÇOCUK HAKLARI DİNİ HAKLARDAN ÖNEMLİDİR'

Merkez sağ eğilimli İlerici Parti'den Silja Dögg Gunnarsdóttir kadın sünnetinin ülkede 2005'ten beri yasak olmasının farkına vardığı zaman bu tasarıyı sunma kararı aldığını söyledi.

Gunnarsdóttir "Eğer kanunlar kadın sünnetini yasaklıyorsa aynısını erkekler için de yapmalıyız. Burada dini özgürlüklerden değil çocuk haklarından bahsediyoruz. Herkes istediğine inanmakta özgür ancak çocuk hakları dini haklardan daha önemlidir" dedi.

Tasarının farklı partilerin desteğini aldığını ve halk tarafından da desteklendiğini söyleyen Gunnarsdóttir "Eğer İzlanda bunu desteklerse diğer ülkelerin de takip edeceğini düşünüyorum" dedi.

KARDİNAL MARX: TASARI DİNİ ÖZGÜRLÜKLERE YÖNELİK TEHLİKELİ BİR SALDIRI

Dini liderler ve muhalifler ise tasarının yasalaşması halinde İzlanda'da Müslüman ve Yahidlerin yaşamının zorlaşacağını belirtiyor.

Birçok Müslüman ve Yahudi kurban kesimi ve dini kıyafet konuları etrafında yaşanan tartışmaları işaret ederek sünnet konusundaki tartışmaların anti semitizm ve İslamofobi'yi beslemesinden endişe ediyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) Katolik Kilisesi Başkanı Kardinal Reinhard Marx da tasarının 'dini özgürlüklere yönelik tehlikeli bir saldırı' olduğunu savunarak "Sünnetin kriminalize edilmesi büyük endişe yaratan çok tehlikeli bir önlem" dedi.

'YAHUDİ KİMLİĞİNİN TARTIŞILMAZ PARÇASI'

Yahudilerin sünnet hakkını koruma amacıyla kurulan 'Milah UK' adlı örgütün sözcüsü ise "'Brit milah' olarak bilinen Yahudi erkek bebeklerin sünnet edilmesi Yahudi kimliğinin tartışılmaz bir parçası. Kendisini liberal demokrat olarak tanımlayan İzlanda'nın ülkedeki Yahudiler'in yaşamını sürdürmesini imkansız hale getirmesi çok endişe verici" diye konuştu.

Sözcü erkek sünnetinin kadın sünneti gibi vücuda kalıcı zarar vermediğini de savundu. Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Moşe Kantor da açıklık ve hoşgörü değerlerine saygı gösterilmesini isteyerek erkek sünnetinin zararlı olduğuna ilişkin kanıt olmadığını savundu.

Kantor, "Yahudi toplumunun merkezindeki bir uygulama olan sünnetin yasaklanması girişimini Yahudiler'in İzlanda'da artık hoş karşılanmayacağı mesajı olarak değil, bu uygulama ve Yahudi çocukları üzerindeki etkisi konusundaki cahillikten kaynaklandığını varsayabiliriz" dedi.

Yahudilerin adetlerine göre bebek 8 günlükken yapılan sünnet işlemini 'mohelim' adı verilen bu konuda iyi eğitim almış kişiler yapıyor.

'SÜNNET YÜZYILLARDIR UYGULANAN KÖKLÜ BİR UYGULAMA'

İzlanda İslami Kültür Merkezi İmamı Ahmet Sıddık da tasarının dini özgürlükle bağdaşmadığını vurgulayarak "Sünnet yüzyıllardır uygulanan, kültürel ve dini geleneklerde yer bulmuş köklü bir uygulama" dedi. Sıddık sünnetin tıbbi yararlarının riskinden fazla olduğunu da savundu.

DÜNYADA HER 3 ERKEKTEN BİRİ SÜNNETLİ

Dünyada her 3 erkekten biri sünnetli. Çok sayıda erkek, dini ve kültürel gereklilikler nedeniyle sünnet oluyor. Yaklaşık 336.000 nüfuslu İzlanda'da ise 1500 Müslüman ile yaklaşık 250 Yahudi'nin yaşadığı tahmin ediliyor.

Söz konusu tasarı parlamentoda kabul edilirse önce ilgili komitenin önüne gidecek. Tasarının yasalaşmasının birkaç ay sürebileceği belirtiliyor.

Gerçek Gündem
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.18, 18:51   #2
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 882
Mesajlar: 7,329
Ettiği Teşekkür: 21932
Aldığı Teşekkür: 25112
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İzlanda erkek sünnetini yasaklamaya hazırlanıyor

Doğru olan da bu zaten.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.18, 22:40   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1512
Mesajlar: 14,532
Ettiği Teşekkür: 60359
Aldığı Teşekkür: 51557
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İzlanda erkek sünnetini yasaklamaya hazırlanıyor

Oğlan çocukların ya da erkeklerin sünneti zaten Kuran ve İslam' dan önceki bir yahudi geleneğidir.

Nasıl bu pipi kesme zulmünü islama yamamışlar hayret!

...

Kuran' da müslüman erkek çocukların sünnet edilmesine dair tek bir ayet ya da emir yok. Kuran' da geçmez bile...

Ama İslam aleminde pipisi kesilmedik tek erkek yok!

...

Bu nerden mi geliyor?

Büyük bir ihtimalle sonradan müslümanlaştırılan yahudi kavimlerinden müslümanlara geçen bir töre.

Bir diğeri de hani şu Muhammed' in yaşamına yani rivayetlere dayandırılan sünnet.

Yani hatırlatayım: İki sünnet var. Biri pipinin ucunu kesme denen sünnet. Diğeri de Peygamber' in yaşamını taklit etme denilen sünnet.

...

Müslüman alimler (!) ''bu erkek çocukların sünnet olması nerden çıktı?'' diye sorulunca verecek cevapları olmadığı için ''Peygamber efendimiz sünnetli doğdu!'' demişlerdir. Elbette bunun yahudilerden müslümanlara geçen bir gelenek olduğunu itiraf etmeleri mümkün değildi ve hala da değil.

O halde uyduracaklar...

''Peygamber efendimiz sünnetli doğdu!''

Ona benzemek için de erkeklerin pipisi bile Muhammed' in pipisine benzeyecek!

Ya bir de bu Muhammed kör doğsaymış...

Ya da topal, kolsuz bacaksız falan doğsaymış, halimiz nice olurdu?

''Çocuk beş yaşına geldi oyun gözünü, kesin ayaklarını, kesin kolunu...''

''Öyle yapın ki her erkek Muhammed' e benzesin!''

Böyle bir bağnazlıktır din!

Allah' ın yarattığı bedende bile kusur bulur onu Muhammed' inkine benzetmeye çalışırlar...

Neymiş? Muhammed sünnetli doğmuş! Bu da yalan tabi...

...

Sanki Muhammed ümmeti toplayıp pipisini göstermiş ve ''benim pipim böyle, sizinki de benimki gibi olacak'' demiş...

Bu sünnetin din ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.

Bana Kuran' dan sünneti emreden bir ayet getirin, ben bir defa daha sünnet olacağım.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.18, 22:44   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185931
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Yasaklayamazlar. Hikaye bu.

Erkeklerin pantolonlarını indirip tek tek kontrol mu edecekler.

Saçmalık.

Kulağımı keserim kime ne yahu...
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.18, 23:24   #5
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1512
Mesajlar: 14,532
Ettiği Teşekkür: 60359
Aldığı Teşekkür: 51557
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Yasaklayamazlar. Hikaye bu.

Erkeklerin pantolonlarını indirip tek tek kontrol mu edecekler.

Saçmalık.

Kulağımı keserim kime ne yahu...
Kızları da klitorislerini kesip sünnet eden İslam ülkeleri var. Mesela yanıbaşımızdaki Kuzey Irak.

Avrupa kız çocuklarının sünnetini yasakladı.

Erkek çocukları da yasaklarlarsa şaşırmam.

Bu elbette çoktan sünnet olmuş insanları kapsamıyor. Yani İzlanda' ya gelmiş çocukların İzlanda' da sünnetini yasaklıyor.

Mesela Norveç' te ya da diyelim Almanya' da kız çocuklarının sünnet edilmesi yasak. Etopyalı aile, yazın memleketlerine gidip kız çocuklarını Etopya' da sünnet ettiriyor. Hollanda' da yasak ama Etopya' da kızı sünnet ettirip geri Hollanda' ya getiriyorlar.

Şimdi erkek çocuklara yasaklasalar ne olacak? İzlanda' da sünnet olamayacaklar. Ama sünneti dinin şartı sayan ve İzlanda' da yaşayan Türk aile, erkek çocuklarını İzlanda' da sünnet ettiremeyecek de, Türkiye' ye tatile gittiklerinde sünnet ettirecek.

Ha mesele sünnet olunca bu yasak İzlanda' daki yahudileri de kapsıyor.

Bence çocuklarını (kız ya da erkek fark etmez) o ülkelere soktuktan sonra başka ülkelerde sünnet ettiren aileler sınırdışı edilmeli.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.18, 23:27   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2663
Mesajlar: 31,274
Ettiği Teşekkür: 172170
Aldığı Teşekkür: 185931
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Vucüttan herhangi bir yerin kesilmesini kimse önleyemez.

Tatile giderim, başka bir ülkede hastanede bir yerimi kestiririm, kimsenin ne haberi olur, ne de görür.

Bunlar tribünlere oynamak.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.02.18, 14:23   #7
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 882
Mesajlar: 7,329
Ettiği Teşekkür: 21932
Aldığı Teşekkür: 25112
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Sünnet etmek suç olursa kimse o sünneti yapmaz, yaptıramaz.
Ha gidip başka ülkede yaptırıyorsa yaptırsın ama o ülkede rahat edemeyen bir müslüman toplum oluşmaya başlar, sanırım asıl amaç da o.
Bugüne kadar kendisine müslüman diyen, Avrupa'yı, Avrupa'lıları gâvur olarak niteleyen ama Avrupa'da yaşamaktan çekinmeyen müslümanların o lâle devri de biter.
Hem o ülkelerin değerlerine verip veriştireceksin hem de orada yaşamaya devam edeceksin, bence asıl sebep müslümanların batının demokrasisini kullanarak tıpkı Türkiye'de yaptıkları yayılımcılığın önünü kesmek.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.02.18, 19:14   #8
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1512
Mesajlar: 14,532
Ettiği Teşekkür: 60359
Aldığı Teşekkür: 51557
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İzlanda Erkek Sünnetini Yasaklamaya Hazırlanıyor

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Vucüttan herhangi bir yerin kesilmesini kimse önleyemez.

Tatile giderim, başka bir ülkede hastanede bir yerimi kestiririm, kimsenin ne haberi olur, ne de görür.

Bunlar tribünlere oynamak.

Zaten Avrupa' da yaşayan müslüman afrikalıların çoğu, kız çocuklarını ülkelerine götürüp orda sünnet ettiriyor. Kız sünnetli dönünce de artık yapacak bir şey yok!

Kız çocuklarının sünneti engellemek için anne-babaya ceza vermek gerekli ancak o zaman kızların sünneti engellenebilir. Yani yasak önlemez ancak ceza önler.

Oğlan çocuklarının sünnetini de engelleyemezler. İzlanda' da yasak koyarsın, adam oğlunu Tunus' da sünnet ettirip getirince ne yapacaksın? Ayrıca oğlan çocuklarının sünneti konusunda ceza da koyamazlar...

Amerika' da sünnet oranı şöyle:

Alıntı:
Doktor Aaron Tobian: “Son 20 yılda Amerika’da sünnet olan erkeklerin oranının %79’dan %55’e inmiş olması...
Yani hıristiyanlarda sünnet olabiliyor. Hem de bayağı yüksek oranlarda...

...

Bence de tribünlere oynuyorlar.

Emin olarak söylüyorum... Hadi çocuklara sünneti yasaklasınlar da ama 18 yaşını doldurmuş ne bir doğma-büyüme izlandalıya, ne de göçmene yasaklayamazlar.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erkek, hazırlanıyor, izlanda, sünnetini, yasaklamaya, İzlanda


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 10:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.