Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 01.10.18, 19:34   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8457
Mesajlar: 30,522
Ettiği Teşekkür: 110518
Aldığı Teşekkür: 160908
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Avrupa'da 'Rabia' ve 'Bozkurt' İşaretine Yasak mı Geliyor?


Avrupa'da 'Rabia' ve 'Bozkurt' İşaretine Yasak mı Geliyor?'Siyasal İslam'la mücadele kapsamında' imamların sınır dışı edilmesi, camilerin ve cemiyetlerin kapatılması yönündeki adımlarını sertleştiren Avusturya Hükümeti gösterilerde ve camilerde sıklıkla gözlenen Müslüman Kardeşler’e ait “Rabia İşareti” ve ülkücülerin “Bozkurt İşareti”ni yasaklamaya hazırlanıyor.

Sağ popülist Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) lideri ve Başbakan Sebastian Kurz, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi lideri (FPÖ) ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache, İçişleri Bakanı Herber Kickl (FPÖ) söz konusu düzenleme ile özgürlükçü ve liberal demokrasiyi korumayı amaçladıklarını bildirdiler.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti esnasında da “Rabia işareti” yapması Alman medyasında eleştiri oklarının hedefine oturmuştu. Avusturya’nın radikal örgütlere ve ideolojilere ait söz konusu işaretleri yasaklama hamlesi ile birlikte “Rabia İşareti” yeniden gündeme geldi.
Peki Mart’tan sonra hayata geçmesi beklenen bu yasak ne anlama geliyor?

Türkiye ve göç uzmanı, sosyal bilimci ve Hamburg Protestan Üniversitesi öğretim görevlilerinden Dr. Yaşar Aydın Avusturya’nın aşırı sağcı koalisyon hükümetinin radikal İslam’la mücadele çerçevesinde öne sürdüğü yasağı ABC için değerlendirdi. Dr. Aydın planlanan “Rabia” ve “Bozkurt” işaretlerinin yasaklanmasını “işgüzarlık” ve “popülist” bir adım olarak niteledi. Dr. Aydın’ın değerlendirmesinden satır başları şöyle:


Dr. Yaşar Aydın

'YASAK, MAĞDUR EDEBİYATINA FIRSAT VERİR'

“Söz konusu yasağın bir şey getireceğini düşünmüyorum. Sembol politikası olarak görüyorum. Bu hamle, onların eline ‘mağdur edebiyatı’ fırsatı vermekten öteye gitmez. Ayrıca kim nerede hangi işareti yapıyor, nasıl kontrol edeceksiniz? Evet tepkiyi anlıyoruz. Nihayetinde Müslüman Kardeşler’in işareti. Ancak Hitler selamı gibi bir şey değil. Bu tarz adımlarla İslam üzerinden politika yapılıyor. Tehlikeli bir hamle olabileceğini düşünüyorum.

'MHP’Lİ SİYASETÇİ AVUSTURYA’DA BOZKURT İŞARET YAPINCA NE OLACAK?'

Bununla birlikte, bugün pek yapmıyor ama MHP liderinin de kullandığı bir işaret ‘Bozkurt’ işareti. Yani Türkiye’de legal bir partinin sembolü. MHP’li bir siyasetçi Avusturya’ya gelse ve bu işareti yapsa ne olacak? Yasaklamaktan çok ‘insanlar niçin bu işaretlere rağbet ediyorlar’ bunu araştırmak, ortaya çıkarmak gerekiyor. Cami dernekleri le diyaloğa girseler daha somut ve kalıcı çözümler çıkarabilirler. Diğer türlüsü insanları daha çok radikal İslam’ın kucağına itebilir. Abartılı eleştiriler, yasaklar ters teper. Avusturya’daki bu adımı ‘İşgüzarlık’ olarak görüyorum.

'SOSYAL DEMOKRATLAR DİKKATLİ OLMALI'

Diğer taraftan Avusturya koalisyon hükümetinin bu yasak girişimini Avrupa’da yükselen sağ popülist hareketin yansıması olarak görmek lazım. Bu nedenle Avrupa’daki sol kesim, sosyal demokrat kesim de yasağa destek verip vermeyeceğini iyi tartmalı. Nihayetinde ırkçılığı besleyebilir. Irkçılar ‘sağcı mısın, solcu musun, dindar mısın ateist misin’ diye sormuyor. Çok dikkatli olmak gerekiyor.

AFD, DEMOKRATİK KONSENSÜSÜ YERLE BİR ETTİ'

Avrupa’da ırkçılığa, yabancı düşmanlığına ilişkin genel bir eğilim var. Almanya da gerçekten ciddi bir sorunla karşı karşıya. Ülkede eskiden demokratik bir konsensüs vardı. Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) bunu yerle bir etti. Almanya’da AfD çok güçlendi ve ikinci büyük parti konumuna geldi. Bunun bir nedeni de küreselleşme. Küreselliğin olumsuz taraflarını görmeye başladı Almanya. Küreselleşme ile birlikte gelen dezavantajlara, olumsuzluklara karşı tepki de var.

'ALMANLARIN ULUSAL KİMLİĞİNİN HAFİFE ALINMASI IRKÇILARI GÜÇLENDİRDİ'

Ayrıca Almanya’da kimlik konusu var. Almanya’da ulusal aidiyet zaman zaman ihmal edildi. Almanya ulusal kimliği, hafifsendi, Almanlığa olumlu bir atıfta bulunmak ise çok eleştirilen bir şey haline geldi. Merkez partilerin de sağa kayması muhafazakar sağ-popülizme meyilli seçmenin merkezde tutulması güçleşti. Mülteci sorununun da bu kaygıları kaşıması söz konusu tabii.

'OTORİTERLİK DEYİNCE İLK AKLA GELEN İSİM ERDOĞAN'

Cihatçılığın verdiği zarar var. İslam dünyasında IŞİD gibi faşizan yaklaşımlar mevcut. Kısaca uluslararası faktörler, Ortadoğu’da cihatçı akımların yükselişi, mülteci krizi, ulusal kimliği hafife alma ve “Erdoğan” faktörü diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da aşırı sağa kaymada etkili oldu. Erdoğan Almanya iç politikasında popüler bir aktör haline geldi. Belirli kesimlerce ‘Avrupa’nın karşısındaki adam’, bütün kötülüklerin kaynağı olarak gösteriliyor. Avrupa’da Putin, Trump unutuldu. Otoriterlik deyince ilk akla gelen en popüler isim Erdoğan oldu.
Buradaki Türkiye toplumu da çok parçalı. Diğer taraftan Almanya’daki bazı cami derneklerini biz de eleştiriyoruz. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki şu an İslam karşıtlığı prim yapıyor. Tehlikenin farkındayız. Örneğin Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya ziyaretinde kendisini karşılayanlara ‘Rabia’ işareti yaptı. Olaya diplomatik açıdan bakarsak yapmaması daha iyi olurdu. Eylemcilerin arasında da ‘Bozkurt’ işaretleri yapanlar oldu
Ancak çok da abartmanın da anlamı yok. Gerilim sarmalının hiç kimseye faydası yok.

'ALMANYA’DA RABİA İŞARETİ YAPMASAYDI DAHA İYİ OLURDU'

Kişiyi kimliğinden dolayı eleştirmeye başlarsanız, ne yapsa eleştirirsiniz. Benim kişilerle işim yok, izledikleri siyaseti eleştiririm. Türkiye’de ve dünyada otoriter rejimleri, demokrasiden sapmaları eleştiririm. Ekonomi politikasını eleştiririm. Suriye politikalarını eleştiririm AB’den uzaklaşılmasını eleştiririm. Ancak kişiler üzerinden eleştiri yapmam. Buna karşılık ben kamu diplomasisini yöneten kişi olsam açıkçası Almanya ziyaretinde Rabia ve bozkurt işaretlerinin yapılmaması için gayret gösterirdim. Diğer taraftan Almanya’da bir cami açılıyor ve bu açılış iki ilişkiler açısından dostluğa hizmet etmiyor, iki toplum ve ülke arasında bir köprü rolü oynamıyor. O görüntüler uyuma, dostluğa bir vesile olsun isterdik. İki tarafın da gerilimi düşürmesi gerekiyor. Suriye meselesi de darbe girişimi de Türkiye için geride kaldı. Artık kendisine bir çeki düzen vermesi lazım. Türkiye daha iyi, daha uygar bir eğitimi, ekonomiyi, hukuk sistemini ve demokratik bir yönetimi hak ediyor.

Diğer taraftan Avusturya’nın bu yasak girişimi ümit edelim ki Türkiye’yi içeride yeni bir gerginliğe sokmaz. Yeni bir gerilimi Türkiye kaldıramaz. İnsan hakları ihlalleri arttı, hukuk sistemi darmadağınık. Gidişat hiç iyi değil Türkiye’de.”

Diğer taraftan bundan iki yıl önce de Avusturya'da Yeşiller Partisi Viyana Eyaleti Sözcüsü Joachim Kovacs da "bozkurt" selamının yasaklanmasını talep etmişti.

Avusturya’nın “kara listesinde” ise sadece siyasal İslam’la mücadele çerçevesindeki yapılanmalar yer almıyor. Aynı zamanda şiddet yanlısı aşırı uçtaki ideolojik örgütlerin de kapatılması telaffuz ediliyor. Buna göre 1 Mart 2019 tarihinden itibaren kara listedeki şu yapılanmalar yasak kapsamında olacak: Müslüman Kardeşler, PKK, Hizbullah, Bozkurtlar, Hamas, Hırvat kökenli faşist Ustaşa.

Işın Toymaz - Stuttgart
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.10.18, 21:00   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1558
Mesajlar: 14,714
Ettiği Teşekkür: 62219
Aldığı Teşekkür: 52743
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Avrupa'da 'Rabia' ve 'Bozkurt' İşaretine Yasak mı Geliyor?

Müslümanın ve milliyetçinin sahte olanları, emsallere, şekillere ve işaretlere bayraktan daha fazla önem verirler.

Hadi bu bir yana...

Şu hıçını hıristiyan ülkelere atmış akıl yoksunları her fırsatta Tayyip rejimini öve öve bitiremiyorlar. Hatta bulundukları ülkelerin, kaçtıkları ülkeyi kıskandığını bile iddia edebiliyorlar...

O zaman diyorsun ki: ''Madem Türkiye o kadar iyi, hadi ülkene geri dön!''

Ama uyanıklar döner mi?

Ben bu ülkelerin yöneticisi olsam, bunların külliyesini tutup uçaklara doldurur ve paraşütle Saray' ın bahçesine atardım.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avrupada, bozkurt, geliyor, işaretine, rabia, yasak, İşaretine


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 04:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.