Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.11.18, 14:35   #1
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,054
Ettiği Teşekkür: 23360
Aldığı Teşekkür: 9099
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart AKP Politikaları Yurt Dışına Göçü Yüzde 63 Arttırdı!


CHP'nin beyin göçü raporunda AKP’nin politikaları nedeniyle yurtdışına gidenlerin yüzde 63 arttığını ortaya koyuldu.

CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan “AKP’nin yol açtığı büyük beyin göçü” başlıklı politika notuna göre Türkiye’de yurtdışına göç eden yurttaşların sayısının bir yılda yüzde 63 arttığı, göç edenlerin yaş aralığının 20-34 olduğu, göç eden nitelikli insan gücü ve iş insanı nedeniyle Türkiye’nin yaşadığı kaybın 220 milyar TL olduğu belirtildi.


CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, AKP’nin kendisine rakip gördüğü Gezi kuşağını göç ettirmek istediğini ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel başkanlığındaki CHP Bilim Platformu tarafından hazırlanan ilk politika notunun konusu kamuoyunda da tartışılan beyin göçü oldu. CHP Bilim Platformu’nun “AKP’nin yol açtığı büyük beyin göçü” başlığıyla hazırladığı ilk politika notunda, AKP iktidarında yurtdışına göç eden yurttaşlarımızın sayısında büyük bir artışın olduğu belirtildi. Politika notunda yer alan tespitler şöyle:


Yurtdışına göçte rekor: Yurtdışına göç eden yurttaşlarımızın sayısı bir yılda yüzde 63 artmıştır. 2016’da yurtdışına göç eden vatandaşların sayısı 69 bin 326 iken, bu sayı 2017’de yüzde 63’lük bir artışla 113 bin 326 olmuştur.

Genç nüfus göç ediyor: Yurtdışına göç eden her beş kişiden ikisi 20-34 yaş aralığındadır. Yurtdışına göç eden kadınların oranı yüzde 37’den yüzde 42’ye çıkmıştır. Yurtdışına göç edenler arasında eğitimliler ve kentliler geniş yer tutmaktadır. 2017’de 5 binden fazla milyoner, son 3 yılda ise 13 bin girişimci ve iş insanı Türkiye’yi terk etmiştir.

Göçün maliyeti 220 milyar dolar: 2017’de 5 binden fazla milyoner, son 3 yılda ise 13 bin girişimci ve iş insanı Türkiye’yi terk etmiştir. Yalnızca 20 OECD ülkesine göç etmiş yurttaşlarımız üzerinden ülkemizin kaybı 220 milyar dolar üzerindedir.

AKP nitelikli insanı göçe zorluyor: 2016 yılında yurtdışında çalışmaya giden 24 bine yakın kişinin binden fazlası mühendistir.
Göçün sebebi yanlı politikalar: Türkiye’ye gelen sığınmacı ve göçmenler arasındaki nitelikli profesyoneller dahi Türkiye’yi gelişmiş ülkelere geçiş için bir basamak olarak kullanmaktadır.


CHP kentleri göç alıyor: 2016 ve 2017 yıllarında yoğun şekilde göç alan illerimiz İzmir, Çanakkale, Eskişehir, Muğla, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’dir. En çok göç alan bu şehirlerin çağdaş bir yönetim anlayışına sahip CHP belediyelerinin bulunduğu kentler olması rastlantı değildir.
Kamudaki niteliksizlik dolayısıyla danışmanlık firmalarına muhtaç hale gelindiğini söyleyen Açıkel, Nazi Almanyası’nda yaşananlara benzer olarak Türkiye’de kendi öz kaynaklarını kaybettiğini ifade etti. AKP’nin Gezi kuşağını kendine rakip olarak gördüğünü belirten Açıkel, “AKP Gezi kuşağını göç ettirmek istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak

Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Umut'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 24.11.18, 14:53   #2
Yasaklı Üye

Umut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2017
Konular: 850
Mesajlar: 3,054
Ettiği Teşekkür: 23360
Aldığı Teşekkür: 9099
Rep Derecesi : Umut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardırUmut şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: AKP Politikaları Yurt Dışına Göçü Yüzde 63 Arttırdı!

Oxford’daki Türkiyeli akademisyenler: Bu kaçış değil, mutsuz olanların arayışı.


Beyaz yakalıların düşük yoğunluklu göçü olarak niteleyebileceğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Siyasal iklimin gerginliği, insan hakkı ihlalleri, çatışmalar, şiddet, eğitim sisteminin vahim durumu, otoriterleşme, laiklik kaygıları ve son aylarda bunlara eklenen ekonomik kriz hatırı sayılır ölçüde insanın yurt dışına taşınmasını beraberinde getirdi.
Beyin göçünün en yoğun olduğu alanlardan biri de akademi. Sadece üniversitelerin üzerinden geçen KHK balyozu değil bu göçün nedeni. Bilimsel çalışma üzerindeki sayısız engel ve liyakatin artık negatif bir değere dönüşmesi, diğer etkenlerle birleşince akademisyenlerin yönünü yurt dışına çevirmesine neden oluyor.Bu ortamda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkesine dönen bilim insanlarına aylık 24 bin TL maaş vaat etti.
Varank’ın bu çağrısı ve ‘memleketin durumu’ dünyanın sayılı üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi’nde Türkiyeli akademisyenlerin, bilimsel çalışmalarını anlattıkları toplantının da ana konularından biriydi.


Kanser hücreleri ile savaşan bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten diasporadaki Kürtlerin sorunlarına, yapay zeka algoritmalarının bilimsel keşiflerde kullanılmasından Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin keşfine, sınıfsal farklılıkların çocukların beslenmelerine etkisinden tüp bebek tedavisinin geliştirilmesine, yürüyen moleküllerden evrim biyolojisine, Türkiye ve İran’daki din devlet ilişkilerinin karşılaştırılmasından aile çalışmalarına baş döndürücü bir yelpazedeki çalışmalarını anlatan akademisyenlere Türkiye’ye dönmeyi düşünüp düşünmediklerini ve nedenini sorduk:
‘Öğrencilerim bana ‘Hocam gidin ve gelmeyin’ diyorlardı’

Doktora sonrası araştırmacı, Oxford Üniversitesi: “Ben Oxford’a yeni geldim. Türkiye’de akademisyenleri baskı altına alan faktörler bizi zorluyor. Ben sağlık bilimleri alanında çalışıyorum ve bu alanda her şey gittikçe zorlaştı. Ben buraya gelirken Türkiye’deki öğrencilerim ‘Hocam, gidin ve gelmeyin. Orada yapacağınız çalışmalarla bize daha yararlı olursunuz’ diyorlardı. Buraya geldikten sonra akademik çalışma ortamının bunu sağlayabileceğini gördüm. Ben dört yıl önce de yurt dışında bir programa gelmiştim ama bu geldiğimde Türkiye’nin algılanışının çok farklılaştığını gördüm. Herkes bana ‘Ülkenizdeki şartlar çok kötü oldu, burada kalmak istiyor musunuz’ diye soruyor. Türkiye’nin böyle algılanmasına çok üzülüyorum ama ne yazık ki hak da veriyorum.”
‘Temel sorunlar ideolojik baskı ve liyakat’

Öğretim üyesi, Manchester Üniversitesi: “Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorum. Zaten istifa ederek buraya geldim. Koşulların giderek olumsuzlaşması nedeniyle geldim, düzelmeden de dönmeyi düşünmüyorum. Üniversitelerde akademisyenler üzerindeki baskı, bilimsel üretimin üzerindeki baskı kalkmadan, ülkede de dinsel yönetimin ağırlığı gitmeden dönmem. Liyakata bağlı olmayan akademik ortam değişmeli. Gönlümüzün bir tarafı elbette ülkemizde ama Türkiye’de sekiz yıl çalıştıktan sonra akademinin görüntüsünün çok değiştiğini söyleyebilirim. Burada da zorluklar, bazı akademik baskılar var ama hiç değilse ideolojik baskı yok.”
‘Sevdiğim yerin ötekisi olmayı tercih ettiğim için döneceğim’

Doktor, bağımsız araştırmacı, Lanchester Üniversitesi: “Benim duygularım karışık. Uzun vadede burada yaşamayı düşünmüyorum. Burada da Türkiye’de de ötekiyim ama hiç değilse Türkiye’de sevdiğim yerin ötekisiyim. Göçmen olmak zaten bir ötekilik durumu yaratıyor. Burada da İngiliz, AB vatandaşı, Common Wealth ve diğer ülkelerin vatandaşları şeklinde bir hiyerarşi var. O hiyerarşi içinde en alttasınız. Bunu her an yaşıyorsunuz. Döneceğim ama bir tedirginlikle döneceğim. Çünkü hem akademisyen olarak hem de bir kadın olarak Türkiye’de nelerle mücadele etmek zorunda olduğumu biliyorum.”
‘Duygusal yıpranma’

Doçent, Brookes Üniversitesi: “En başta çocuğumun geleceği için dönmeyi düşünmem. Ama bu tek neden değil. Yaşam koşulları, akademik baskılar ve insan hakları ihlalleri zaten dönme düşüncesini imkansızlaştırıyor. Türkiye’de duygusal olarak çok yıpranıyoruz. Siyasi gündem bizi o kadar çevreliyor mi işimize motive olamıyoruz. Burada öyle çok para kazanmıyoruz ama kazandığımız parayla daha kaliteli bir hayat yaşadığımız açık. Bunu kentleşme, trafik, eğitim sistemi vb açılardan söylüyorum. Çocuğunuzu devlet okullarına göndermek artık bir opsiyon olarak bile aklınıza gelmiyor Türkiye’de. Oysa burada devlet okullarında oldukça kaliteli bir eğitim alma imkanı var.”
‘Kürt sorunu üzerine çalıştığım için iş bulamadım’

Araştırmacı, Coventary Üniversitesi: “Türkiye’den ayrılalı 12 yıl oldu. Boğaziçi mezunuyum, yüksek lisansımı ve doktoramı çok iyi üniversitelerde yaptıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi denedim. Alanımda oldukça yoğun çalıştım, çok güçlü bir CV var, altı dil biliyorum ama yaptığım hiçbir iş başvuruma dönüş olmadı. Nedeni de Kürt sorunu çalışmam. Sadece Bilkent Üniversitesi mülakata çağırdı ama onlar da işe almadı. İngiltere’de kalıcı bir iş bulunca da buraya gelmek zorunda kaldım. Şu anki ortamda zaten hiç dönemem. Burada da çok para kazandığımız söylenemez ama hiç değilse düşünce özgürlüğümüz var. Araştırma imkanlarına sahip olmak ve istediğin her konuda yazabilmek çok önemli çünkü akademisyenlik aşk olmadan yapılamaz. Şunu da biliyorum ki ben Kürt sorunu çalışmıyor olsaydım da çok sıkıntı yaşardım, çünkü Türkiye’de bir yere gelebilmek için liyakat değil, belli networklere dahil olmak gerekiyor. Burada da network önemli ama networkler size yardımcı olsa da sonunda liyakat ve hakkaniyete göre karar veriliyor.”
‘Bu kaçış değil, mutsuz olanların arayışı’

Doktor, uzman araştırmacı, Oxford Üniversitesi: “Akademide yurt dışı deneyimi, özellikle prestijli üniversitelerde çalışma fırsatı oldukça önemli. Bunu bir kaçış olarak düşünmemek gerekiyor. Ancak mesele ilk olarak ülkede akademik çalışma ortamından dolayı mutsuz olanların yurt dışında iş arayışına girmesi. İkinci olarak da yurt dışında deneyim kazananların ülkeye dönme sürecini ertelemesi. Bu bir aşamadan sonra ciddi bir soruna dönüşüyor ve bu durum gerçekten çok üzücü. Benim açımdan Türkiye’de bilimsel çalışmalarda bulunmak için dönme isteğim var ama dönme kararını verirken sadece maaş ve proje desteği yeterli olmaz. Temel ve evrensel akademik ilkelere uyan, özgür ve eleştirel tartışma ortamının olduğu, yaratılan mağduriyetlerin giderildiği, liyakatin hâkim olduğu bir ortam olması halinde insanın kendi ülkesinde verimli ve mutlu bir çalışma hayatı geçirmemesi için hiçbir sebep yok. Bunu da bireysel bir pazarlık olarak değil, olması gerektiği için, sadece akademisyen için değil toplum ve öğrenciler açısından da doğru olan olduğu için savunuyorum.”

KEMAL GÖKTAŞ

Umut isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Umut'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
arttırdı, dışına, göçü, politikaları, yurt, yüzde


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 13:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.