Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 08.12.18, 20:13   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8426
Mesajlar: 30,712
Ettiği Teşekkür: 110277
Aldığı Teşekkür: 160591
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türkiye'de Biz Tartışırken Amerika'da Andımız Okunuyor

Türkiye'de Biz Tartışırken Amerika'da Andımız Okunuyor

ABD'nin New Jersey eyaletinde Türk Amerikan Toplumu Merkezi tarafından açılan Mustafa Kemal Atatürk Okulu’nda Türkçe ve Türk kültürü öğretiliyor...ABD'nin New Jersey eyaletinde Türk Amerikan Toplumu Merkezi tarafından açılan Mustafa Kemal Atatürk Okulu’nda Türkçe ve Türk kültürü öğretiliyor.

Manalapan bölgesinde 30 dönüm arazi içindeki küçük ve şirin binada her pazar düzenlenen derslere yaşları 5'le 10 arasında değişen 18 öğrenci katılıyor.

Türk Amerikan Toplumu Merkezi’ne ait olan binada çocuklara Türkçe, Türk kültürü ve Atatürk öğretiliyor.

Dersler İstiklal Marşı ve Andımız'ın okunmasıyla başlıyor.

Okulun bağlı olduğu Türk Amerikan Toplumu Merkezi'nin geçmişi, 1980'li yıllara kadar uzanıyor.

''TOPLUMUN EN MÜHİM İHTİYAÇLARINDAN BİRİSİ ASİMİLE OLMAMAK''

Türk Amerikan Toplumu Merkezi kurucusu Ata Erim, Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan Türk toplumunun ihtiyaçlarını düşünerek 1986 yılında derneği kurduklarını söyledi.

İlk iş olarak bir yere sahip olmayı planladıklarını anlatan Erim, ''Bir takım faaliyetler yaparak para topladık. Bağışlarımızla birlikte 1992 senesinde bu yeri aldık. Burası küçük bir binaydı. Önce tabii toplumu bir araya getirmek için bir takım sosyal faaliyetler yaptık. Zaman içinde gördük ki toplumun en mühim ihtiyaçlarından bir tanesi burada kaybolmamak, asimile olmamak. Yani örf ve adetlerimizi, kendi kültürümüzü, Türkçemiz’i çocuklarımıza öğretmek. İşte bu bizim en mühim ödevlerimiz arasında geldi'' dedi.Amerikan toplumu içinde asimile olmadan entegre olmanın önemini vurgulayan Ata Erim, amaçlarını şöyle anlatıyor:

“En mühim vazifelerimizden bir tanesi zaten bu örf ve adetlerimizi unutmamak, milli ve dini günlerimizi kutlamak, çocuklarımıza Türkçemiz’i, Atatürk'ü ve bütün bu benliğimizi öğretebilmek. Yani bu Amerika gibi büyük bir toplum içinde asimile olmadan ama entegre olarak kaybolmadan bu hasletlerimizi çocuklarımıza öğretmek. İşte bu gayeyle bu hizmete başladık. Gördüğünüz gibi burada bugün pek çok küçük çocuklarımız Türkçemiz’i öğreniyor. Türk müziğini öğreniyor, folklorümüzü öğreniyor, örf ve adetlerimizi öğreniyor, milli ve dini değerlerimizi öğreniyor, en mühimi Atatürk’ümüzü öğreniyor. O bizim için önderimiz ve daima da örnek aldığımız bir önderimiz olarak kalacaktır.”

1998 YILINDA BAŞLAYAN EĞİTİME BİR SÜRE ARA VERİLMİŞ

Amerika’nın Sesi’nden Mustafa Keleş’in haberine göre okul 1998'de eğitime başlamasına rağmen çeşitli nedenlerle faaliyetlerine bir süre ara vermiş.

Merkezin Başkan Yardımcısı Pervin Karamete öncülüğündeki bir grup gönüllü Türk kadını, eğitim faaliyetini bu yıl tekrar hayata geçirmek için kolları sıvamış.

Karamete, çocuklara yenilenmiş binada hizmet vermek için kadınlar olarak tadilat işine giriştiklerini belirterek, ''Tavan boyamasından, yer mermerlerinden, tuvalet lavabolarından her konuda. İki ay her gece ve Cumartesi Pazar sürekli üyelerimiz, zaman zaman beyler de geldiler sağ olsunlar. Onlar da çok destek oldular, bizim yiğitlerimiz diyeyim. Burayı tekrardan canlandırdık.'' diye konuştu.

Karamete amaçlarını şöyle anlattı:

''Bir talebe bile gelseydi biz bu okula devam edecektik. Çünkü amacımız hizmet etmek, öğretmek. Aile kavramını devam ettirmek. Çocuklarımıza milli ve dini bayramlarımızı öğretmek. Arkadaşlığı, sevgiyi, birbiriyle kenetleşmeyi öğretmek. Tabi bu arada biz de onlarla öğreniyoruz. O kadar duyarlı velilerimiz var ki yani nereden baksanız en yakın yoldan gelen yarım saatlik, çoğu bir saat, bir buçuk saat bu yolu çocukları için, bize inandıkları için geliyorlar ve şu an yedinci haftamız.”

Okulun ihtiyaçlarını yönetim kurulu üyelerinin bağışları ve kültürel faaliyetlerden elde ettikleri gelirle karşıladıklarını dile getiren Karamete, ''Biz üyeler, yönetim kurulu etkinlikler yapıyoruz. Nasıl yapıyoruz, balo yapıyoruz, yaz şenliği yapıyoruz, 29 Ekim yapıyoruz, mantı günü yapıyoruz. Bunlardan tabii hanımlar ev yemekleriyle, hepimiz bir şeyler yapıp getiriyoruz. Tabii girişler ha 10 dolar, ha 30 dolar, ha bedava. Yerine göre, şeyine göre, bu faaliyetlerden kazandığımız miktarlarla burayı yürütebiliyoruz'' dedi.YENİ HEDEF ANAOKULU AÇMAK

Derneğin yeni hedefiyse Cumartesi günleri faaliyet gösterecek 3-5 yaş arası çocuklar için bir anaokulu açmak.

Çocukların küçük yaşta eğitilmesinin önemini vurgulayan Karamete, ocak ayında açmayı planladıkları anaokulu için de kayıtlara başladıklarını belirtti.

Karamete, öğrenci sayısının fazla olması ve bazı velilerin uzaktan gelmede sıkıntı yaşamaları durumunda ise Türklerin yoğun yaşadığı Paterson'da bir okul daha açmayı planladıklarını söyledi.

DERSLER, HAYAT BİLGİSİ, TÜRK KÜLTÜRÜ, RESİM, MÜZİK VE HALK OYUNLARI

Okulun öğretmenleri, 21 yıl Türkiye'de ilkokul öğretmenliği yapan Müjde Ayan’la üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Naz Onel.

Çocuklara Türk kültürünü öğrenme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Müjde Ayan, şöyle konuştu:

''Atatürk'ü öğretiyoruz, oyunlarımızı, müziklerimizi öğretiyoruz, etkinliklerle birlikte. Çok da güzel geri dönüşümler alıyoruz çocuklarımızla beraber. Onlar da katılmaktan zevk alıyorlar. Hep konuşuyoruz. Derslerimizde hayat bilgisi, Türk kültürü, resim, müzik ve en son halk oyunlarımızı öğretiyoruz. Bunları da ileride 29 Ekim'de 23 Nisan'da, 19 Mayıs'ta çocuklarımız sergileyecekler. Bundan da çok mutluluk duyuyorlar. En son 29 Ekim'de çok severek yaptılar. Katıldılar hepsi içten katıldılar.”

Bir diğer öğretmen Naz Onel ise New Jersey'deki bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Pazar günlerini çocuklara ayıran Onel, “Bu gerçekten gönülden gelerek yapılması gereken bir şey. Türk çocuklarımıza güzel Türkçemizi, kültürümüzü, müziğimizi, sanatımızı öğretebilmek. Gerçekten her Pazar buraya gelip bu güzelliklerle dolu çocuklarımıza güzel şeyler verebilmek bizi çok mutlu ediyor'' diye konuştu.

Haftasonunu Mustafa Kemal Atatürk okulunda değerlendiren öğrenciler, ABD'de doğup büyüseler bile kendi kültürlerini ve benliklerini öğrenme fırsatı yakalıyor.

Türkiye'deki diğer akranları gibi tüm dini ve milli bayramları kutlayan öğrenciler halk oyunları ve Türkçe şarkıları da öğreniyorlar.

Odatv.com
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.18, 23:06   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1552
Mesajlar: 15,018
Ettiği Teşekkür: 61874
Aldığı Teşekkür: 52541
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türkiye'de Biz Tartışırken Amerika'da Andımız Okunuyor

Emperyalistler, islam toplumları gelişmesin diye oralarda dini her yol ve yöntemle topluma pompalar.

Çünkü din geri bıraktırılmanın en geçerli formülüdür.

Bir toplumu din ve onun alt değerleri ile meşgul ederseniz, o toplumların gelişme potansiyellerini kolayca tıkarsınız.

Ben şahsen normal şartlarda ideolojik eğitimi doğru bulmam. ''Kemalist eğitim'' diye de bir eğitim olmaz zaten... Bilimsel eğitim ideolojilerden arınmış ve sadece bilimle beslenen eğitimdir.

Çok acayip yöntemlerle eğitim yapmak zorunda bazı öğretmenler...

Yaşar Nuri hocanın dediği gibi dinciliği toplumsal olmaktan çıkarın...

O zaman çocuklara Mustafa Kemal anlatmak zorunda kalmazsınız.

Kemalizm kalıcı bir ideoloji değil; Mustafa Kemal' in gösterdiği yolda azimle yürüyüp, Mustafa Kemal' i de aşmaktır.

Dincilik bizi bile maalesef 80-90 yıl geri götürdü. Ve maalesef çoktan aşmamız gereken Mustafa Kemal düşünceleri ile biz de geri geri gittik.

Yıl olmuş 2018, biz onun yolunda yürüsek kendisini çoktan aşmamız gereken Mustafa Kemal ile sınırlı kaldık.

Din her toplumun en ileri kesimlerini bile geri götürür.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
amerikada, andımız, okunuyor, tartışırken, türkiyede


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 12:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.