Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.12.18, 15:45   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8488
Mesajlar: 30,653
Ettiği Teşekkür: 109995
Aldığı Teşekkür: 160387
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı

Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı
Cumhuriyet tarihinin en kara sayfalarından biri olan Menemen Olayı ve Asteğmen Kubilay'ın şehit edilmesi gelecek nesillere unutturulmaya çalışılıyor. 23 Aralık 1930 günü yaşanan ve ibretle okunması, ders çıkarılması gereken Menemen Olayı'nın anlatıldığı 8. ve 11. sınıf sınıf “T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük” ders kitaplarında yer alan bazı ifadeler bu yılki ders kitaplarından çıkarıldı. Asteğmen Kubilay'ı ve onu katleden eli kanlı cumhuriyet düşmanlarını unutmadık. Siz de unutmayın.
Unutturulmaya çalışılan Menemen Olayı ve o günlerde yaşananları haberimizde derledik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Aralık günü Asteğmen Kubilay şehit olduğu Menemen başta olmak üzere yurdun dört bir yanında anılacak ve hatırlanacak.Menemen Olayı ya da Asteğmen Kubilay Olayı, 23 Aralık 1930 günü, İzmir’in Menemen ilçesinde, askerliğini yedek subay olarak yapmakta olan öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın ve yardımına koşan bekçiler Hasan ve Şevki’nin şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesi olayıdır. Olayların ardından bölgede sıkıyönetim ilan edilmiş, General Mustafa Muğlalı başkanlığında kurulan Divanı Harp’te yargılanan failler idam dahil çeşitli cezalara çarptırılmıştır. Menemen Olayı şeriat ile laiklik arasındaki mücadeleyi vurgulaması açısından Cumhuriyet tarihinin önemli olaylarından biri olarak kabul edilir.

MEB kitaplarından bazı bölümler çıkarıldı

23 Aralık 1930 günü yaşanan ve ibretle okunması, ders çıkarılması gereken Menemen Olayı’nın anlatıldığı 8. ve 11. sınıf sınıf “T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük” ders kitaplarında yer alan bazı ifadeler bu yılki ders kitaplarından çıkarıldı.

Tarihçi yazar Mustafa Solak’ın gündem getirdiği bilgiye göre; 11. sınıf T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında, “Menemen'de Derviş Mehmet ve etrafına topladığı bir grup rejim düşmanının ‘Din elden gidiyor’ propagandasıyla 23 Aralık 1930 tarihinde ayaklanma çıkardığı, Atatürk'ün, Menemen'de ortaya çıkan Kubilay Olayı'nı cumhuriyet ve inkılaplara karşı çağdaş Türk Devleti'ni yok etmek için düzenlenmiş bir isyan olarak gördüğü, Türk Milleti'nin bu olayı protesto ederek cumhuriyet yönetimine ve inkılaplara bağlı olduğunu Türk ve dünya kamuoyuna bir kere daha gösterdiği” yazmaktadır. Kitapta, ‘Atatürk döneminde demokrasi yoktu, partilere izin verilmedi’ diyenlere yanıt verircesine ‘Kubilay Olayı'ndan sonra demokrasiye ve çok partili hayata geçiş denemeleri süresiz ertelendi’ ifadesiyle çok partili hayatın aksamasına cumhuriyet karşıtlarının izin vermediği açıklanmıştır. Solak’ın aktardığına göre bu satırlar kitaptan çıkarıldı.

Geçen yılki 8. sınıf TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabında ise Menemen İsyanı ve Kubilay'ın katli şu şekilde anlatılarak çok partili hayatın süremediği ortaya konmuştur:

“Kuruluşundan kısa süre sonra Serbest Fırkayı laikliğe ve inkılaplara karşı olanların toplandığı bir merkez hâline getiren cumhuriyet karşıtları fesin tekrar giyileceği, tekkelerin yeniden açılacağı, eski alfabeye dönüleceği yönündeki propagandalarına devam ettiler. Bu çevreler Parti lideri Fethi (Okyar) Bey'in Ege gezisi sırasında gittiği yerlerde cumhuriyet ve laiklik aleyhine gösteriler yaptılar. Fethi Bey de kontrolü dışında gelişen ve tehlikeli bir hâl almaya başlayan bu olayların daha fazla büyümemesi için 17 Kasım 1930'da partisini kapatmak zorunda kaldı. Fethi Bey'in partisini kapatmasından sonra yaşanan Menemen Olayı onun bu kararının ne kadar doğru olduğunu ortaya çıkardı.” Tarihçi Solak’ın ifadesine göre; bu ifadeler de kitaptan çıkarıldı.

Unutturulmaya çalışılan Menemen Olayı


23 Aralık 1930 sabahı Manisa’dan Menemen’e gelen dördü silahlı altı kişi, bir camiden aldıkları yeşil sancağı sabah namazından sonra ilçe meydanına dikerek silah zoruyla etraflarına adam toplamaya başlar. Sarıklı ve cüppeli bu kişilerin, Şeyh Esat'ın Manisa'da Nakşibendi tarikatını yaymakla görevlendirdiği Laz İbrahim tarafından yönlendirildiği iddia edilir.

70 bin kişilik Halife ordusu


Halkın katılmasıyla isyancı grup kısa zamanda büyür. İlk eylemciler arasında, Giritli Derviş Mehmet, Şamlı Mehmet, Sütçü Mehmet Emin, Nalıncı Hasan ve Küçük Hasan vardır. Derviş Mehmet cemaate kendini Mehdi olarak tanıtır ve dini korumaya geldiklerini söyler. Arkalarında 70 bin kişilik Halife ordusu olduğunu, öğle saatlerine kadar şeriat bayrağı altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceğini söyler

‘Şapka giyen kafirdir’


Eylemciler meydana diktikleri ve şeriat sancağı olarak adlandırdıkları yeşil bayrağın çevresinde dönmeye, tekbir getirmeye ve zikretmeye başladılar. “Şapka giyen kafirdir. Yakında yine şeriata dönülecektir.” diye bağırarak bir isyan hareketi başlatır. Bayrağın altından ahaliden bazı kişileri geçirirler. Bunlar arasında fabrikada işçisi Hayimoğlu Jozef gibi gayrimüslimler de var. Eyleme katılan vatandaşların bir kısmının halife ordusunun geleceği endişesiyle boyun eğdiği iddia edilir

Asteğmen Kubilay’ın müdahalesi


Olayların ilçedeki askeri birlikte duyulması üzerine alay komutanı, Asteğme Kubilay’ı bir manga askerle birlikte olay yerine gönderir. Kubilay askerlerin yanından ayrılarak tek başına eylemcileri arasına girer ve teslim olmaya ikna etmeye çalışır. Silahlı eylemcilerden biri ateş ederek Kubilay'ı yaralar. Bunu gören askerler ateşle karşılık verirler ancak tüfeklerinde öldürücü etkisi olmayan manevra fişekleri vardır. Elebaşlarından Derviş Mehmet “Bana kurşun işlemiyor.” diyerek halkı kutsal bir vazifesi olduğuna ikna etmeye çalışır.

Yaralı olarak girdiği camide şehit edildi


Kubilay yaralı halde uzaklaşarak cami avlusuna sığınır ancak Derviş Mehmet ve arkadaşları peşinden gider. Derviş Mehmet, testere ağızlı bağ bıçağıyla Asteğmen Kubilay’ın başını bedeninden ayırır. Kesik başı yeşil bayrağın sopasına dikmeye çalıştılar ancak başaramazlar. Bunun üzerine kesik başı bayrağın sopasına iple bağladılar. Olay yerine sonradan gelen Bekçi Hasan ateş edip gruptan birini yaralar, ancak açılan ateş sonucu o da öldü. Arkadaşının yardımına koşan Bekçi Şevki de açılan ateş sonucu öldü.

Olay yerine gelen takviye birliklerin “Teslim ol!” çağrısına uymayan eylemciler ile askerler arasında çatışma çıkar. Göstericilerden Derviş Mehmet de dahil bazıları ölür. Kaçmaya çalışan elebaşları ve eylemcilerin hepsi tutuklanır.

Olayın Ankara’da duyulması


Kubilay Olayı, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin 1925’deki Şeyh Said İsyanından sonra tanık olduğu önemli olaylardan biridir. Dört gün sonra, 27 Aralık 1930 günü Dolmabahçe Sarayı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlığında bu konuda bir toplantı yapılır. 28 Aralık 1930’da orduya gönderdiği başsağlığı telgrafında, “Mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında Menemen'deki ahaliden bazılarının alkışla tasvipkar bulunmalarının bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadise” olduğunu belirtir.

Sıkıyönetim ve mahkeme süreci


31 Aralık 1930 günü Menemen ilçesi ile Manisa ve Balıkesir'in merkez ilçelerinde 1 Ocak 1931'den itibaren 1 ay süre ile Fahrettin Altay komutasında sıkıyönetim ilan edilir ve 1. Kolordu Komutan Vekili General Mustafa Muğlalı başkanlığında bir Divanı Harp kurulur.

Olaya doğrudan veya dolaylı katılan 105 sanık; anayasayı cebren tağyir, eyleme iştirak ve azmettirme; Derviş Mehmet’in mehdilik iddiasıyla harekete geçtiğini bildikleri halde zamanında hükümete haber vermeme veya tekkelerin seddinden sonra tarikat ayini icra ettikleri suçlamalarıyla 15 Ocak 1931’den itibaren Divanı Harp'te yargılanmaya başlanır.

24 Ocak 1931 günü iddianame okunur ve 29 Ocak’ta mahkeme 36 (ölmüş olan bir sanık ile birlikte 37) kişinin idama mahkûm edilmesine, 40 kişinin sorumsuzluğu nedeniyle salıverilmesine, 27 sanığın beraatine, 41 kişiye çeşitli hapis cezaları verilmesine hükmeder ve karar Meclis'in onayına sunulur. İdam hükümlülerinin altısı küçük yaşta olduğundan cezaları ağır hapse çevrilir. TBMM Adalet Divanı ayrıca iki idamlığın cezasını da iki yıl hapse çevirir.

28 kişi idam edildi

Diğer 28 idam mahkumu, 3 Şubat 1931 gecesi Menemen’de idam edilir. Bazıları Kubilay’ın başının kesildiği yerde asılır. Mahkumlardan biri idam sehpasının önünden kaçar. İki hafta sonra yakalanır ve ertesi gün idam edilir. 26 Aralık 1934 tarihinde Menemen’de iki bekçi ve Kubilay adına anıt dikilir. Anıtın üzerinde şöyle yazar: “İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.” Sıkıyönetim, 28 Şubat 1931'de Manisa ve Balıkesir'den, 8 Mart 1931’de de Menemen'den kaldırılır.

Olayların siyasi boyutu

Siyasi bağlamda Kubilay Olayı, 1930’da Ali Fethi Okyar tarafından Mustafa Kemal Paşa’nın tavsiyesiyle kurulmuş olan ve Menemen Olayı’ndan hemen önce 17 Kasım 1930’da kendi kendini fesheden, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci ana muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın 99 günlük varlığı ile bir arada değerlendirilmektedir. Olayın, zamanın Nakşibendi tarikatının lideri Şeyh Esat ve yandaşları tarafından planlandığı ve Menemen’de uygulamaya konulduğu iddia edilmiştir.
Sözcü
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.12.18, 22:56   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1561
Mesajlar: 15,122
Ettiği Teşekkür: 62458
Aldığı Teşekkür: 52886
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı

Bülent Arınç' ı tanıyoruz. Dedelerinin de kürt isyanları nedeniyle Batı' ya sürgün edildiğini biliyoruz.

Kubilay' ın kafasını kesenlerden biri de Derviş Memet...

Bilent Arınç' ın dedesi olur.

Bu cumhuriyet, Kubilay' ın kafasını kesen adamın torununu bile hiç bir ayırım yapmadan okutmuş, milletvekili, bakan ve başbakan yardımcısı yapmış...

...

Salağız la biz!
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.12.18, 00:37   #3
Üye

Aquila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Yaş: 44
Konular: 36
Mesajlar: 124
Ettiği Teşekkür: 235
Aldığı Teşekkür: 372
Rep Derecesi : Aquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardırAquila şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı

Menemen'de Derviş Mehmet ve etrafına topladığı yobazların torunları Her fırsatta "Din elden gidiyor" sloganı ile kendilerinden olmayanları katletmeye devam ediyorlar.

**

Maraş Katliamı

23 aralık 1978

19 Aralıkta bir sinema salonunun içine sesli bomba atıldı. Maraş Katliamı'nın en azılı faili olan Ökkeş Şendiller, tarafından Ülkücü birliklerine haber verilip Maraş katliamı başlatıldı. 7 gün süren bu katliam karşısında devletin hiç sesi çıkmadı İnsanlar göz göre göre katledilmeye başlandı.

İlk Kurbanlar 2 öğretmen oldu. Ülkücüler, bu 2 öğretmenlerin cenaze namazını engellemek için ellerinden geleni yaptılar.Maraş Kalesi, etrafında iki grup karşı karşıya gelmesiyle birlikte polis tarafından havaya silah açılması; çevredekiler tarafından "komünistler camilere silahla saldırıldı" şeklinde sloganlar atılarak duyuruldu. Artık fitil ateşlenmiş, insanlar galeyana getirilmişti. Bundan sonra geri dönüş olmayacaktı.

Valilik sokağa çıkma yasağı ilan etmiş, ancak bunu bir türlü belediye hoparlörlerinden duyurmamıştı. Artık kinle doldurdukları insan güruhuyla, Alevilere karşı saldırılar başlayacaktı. İnsanlar, kendilerini maskeyle kamufle eden bir grup insan tarafından yönlendirdi ve "Komünistleri öldürmek vaciptir, kim bunları öldürürse 40 kere hacca gider” gibi sloganlarla insanları galeyana getirdi. Artık Alevilere karşı hunharca katliam başlandı. Katliam 7 gün sürdü. Bülent Ecevit, Kenan Evren’e, “Durdurun bu katliamı” dedi. Kenan Evren ise yeterli asker olmadığını söyledi. Aslında bu 12 Eylül Darbesi’nin olacağının sinyaliydi. Asker yardım etmedi, demokrasi tehlikeye girdi. Bu olanlar aslında 12 Eylül Askeri Darbe’nin yapılması için zemin hazırlama çalışmalarıydı.

Maraş’ta insanlar diri diri yakıldı Başları baltayla kopartıldı, Çocuklar tekmelerle yuvarlatıldı, Hamile kadınların bebeği düştü,

Sokaklar, evler cenazelerle dolup taştı. Yörükselim Maraş Katliamı’nda kendini tek koruyan Alevi mahallesiydi çünkü bu mahallenin tamamına yakını Alevilerden oluşuyordu. Diğer mahallelerde oturan Aleviler, 20 yıldır bir arada yaşadıkları insanlar tarafından öldürüldü. Devletin müdahale etmediği bu katliam'ın dördüncü günü müdahale etmeye başlandı. Olanlar olmuş; Maraş yakılmış, ağıtlar ise dile gelmişti.

Alevilere yönelik olan bu katliam’da resmi verilere göre 105 Alevi öldürüldü. Ancak, Ölenlerin daha fazla olduğu söyleniliyor. Alevilere ait 200’den fazla ev yakıldı. Bu olaylara karışan kişilerden 68 önemli kişi sırra kadem bastı.

Maraş’ta bulunan Aleviler bir daha dönmemek üzere memleketlerini terk ettiler. Halen de gitmekten korktukları Maraş, onlar için korkunç bir sahnedir.

**

Sivas katliamı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Ankara’dan Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ü, kaldıkları Madımak Oteli’nin yakılması sonucu yaşamını yitirmişti.

Davanın 1 numaralı sanığı olarak belirlenen Refah Partisi’nin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak hiçbir zaman yakalanamadı. 2011 yılında ölen Erçakmak’ın katliamdan sonra uzun yıllar Sivas’ta yaşadığı, evlendiği ve askere gittiği ortaya çıktı. Sanıkların avukatlığını yapan Hayati Yazıcı, Kemal Kurt, Mehmet Bulut, Bülent Tüfekçi, Zeyid Aslan, Ali Aşlık, Halil Ürün ve Hüsnü Turan, 2002 yılında iktidara gelen AKP’den milletvekili seçildi. Hayati Yazıcı, halen AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

**

"Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı"

Neden kaldırıldığı gayet açık. Bu olayları yapan dinci yobazların torunları halen iktidarda bulunan AKP bünyesinde ve koruması altında değil mi?.

"Turpun büyüğü heybede"

Şu anda AKP bu olayların çok daha üstünde bir katliamın hazırlığı içerisinde.

Erdoğan'ın televizyomlara çıkıp Ana muhalefet partisi liderini ve gazetecileri açıkça tehdit etme cesaretini nereden alıyor sanıyorsunuz.
__________________
Aquila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aquila'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 21.12.18, 01:24   #4
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1561
Mesajlar: 15,122
Ettiği Teşekkür: 62458
Aldığı Teşekkür: 52886
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Menemen Olayı MEB Kitaplarından Kaldırıldı

@Aquila tarihi hatırlatmalar yapmış.

Ben çok ama çok genç yaşımda Çorum ve Maraş' da alevilere yönelik yapılan katliamları çok iyi hatırlıyorum. Sivas katliamı olduğunda ben Türkiye' de değildim ama onu da çok iyi hatırlıyorum.

Maraş Katliamı 1978 yılının son günlerinde olmuştu. Çorum katliamı ise 1980 yılının ortalarında yaşanmıştı.

Maraş katliamı olurken çok iyi biliyorum ki, bu katliamı islamcılar değil, ülkücüler tezgahlamıştı... Keza Çorum katliamının tezgahlayıcıları da ülkücülerdi.

1970' li yıllara kadar katliam tezgahlayıcıları bizzat siyasi islamcılar olmuştur. Ama 1970' li yıllarda ülkücü hareket Alpaslan Türkeş' in öncülüğünde ''Türk-İslam Sentezi'' ile yeniden şekillendi.

Çok tuhaftır ki, kendine Türk milliyetçisi adını veren Ülkücüler Anadolu' nun gerçek sahşpleri ve etnik Türk olan alevileri düşman bellediler. Bu bir Amerikan oyunuydu ve Amerikan uşağı Tğrkeş bu katliamların tezgahlanmasında çok önemli bir rol oynamıştır.

Dikkat! Maraş katliamı devlet eliyle ve ülkücülerin tetikçiliğiyle gündeme geldi. Çok iyi biliyorum ki, Maraş' a, Maraş alevilerini kurtarmak için bir çok sol örgüt yüzlerce otobüs dolusu militan yolladı. İşte onlar alevilerin yanında yer alınca, o ülkücü bozuntuları kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp kaçtılar...

Çorum' da da aynısı oldu. Maraş' da uyanan (!) sol örgütler Çorum' a hiç beklemeden belki binlerce otobüs dolusu militan yolladılar. Ben kendim Ankara' dan Çorum' a gidecekler arasında bulunuyordum ama Ankara' da Çorum' a destek verecek eylemler nedeniyle son anda Çorum' a yollanmadım. Çorum' a Ankara' da direnişler ve boykotlar ile ile destek verdik.

Benim sülale sünni ama hepsi Atatürk hayranıdır...

Eskiden alevilere yönelik katliamlara gerekli tepkiyi vermediler. Ha dikkat! O zamanın CHP' si de gerçekten vermesi gereken tepkiyi vermemiştir.

...

Neyse; bugüne gelirsek...

Erdoğan, muhalif güçleri kendi sivil palalıları, pompalıları falan ile tehdit ediyor...

Devrimciler onların palasını, pompalısını Maraş ve Çorum' da olduğu gibi alır tersten kulaklarına monte ederler ama o militanlara destek olacak halk var mı?

Biliyoruz ki, o dev Gezi eylemleri o eylemlere devrimciler katılınca ve militanca direnince tarihe geçti...

Bir tekrarı olsa ve devrimciler yine mesela çevre sevenlere destek amacıyla sokaklara dökülse, halk devrtimcilerin yanında olur mu?

Bakın Gezi eylemlerinde 8 genç insanı kaybettik.

Bunların hiç biri ağaç, çiçek delisi çevreciler değildi.

Ölenlerin hepsi, eylemlere sonradan katılan devrimcilerdi...

Bunların çoğu alevi ama hepsi de devrimcidir...

Dikkat!!!! Tek başına çevreci değil, çevreciliği de kapsayan devrimcidir bu ölenlerin hepsi...

Bunlar yeniden ölmeye kalksa, onlara kendini siper edecek halk var mı?

Ve hep bu rezil halk için ölğnecek de bu halk utanmadan bildiği gibi yaşamaya deam mı edecek?

Gezi' de 8 devrimci öldü. Çevrecilere destek verdikleri için ama çevreciler sıvıştıklarında ve meydana vatanseverler çıktığında öldüler...

Var mı bu gençlere kendini siper edecek moruk?

__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kaldırıldı, kitaplarından, menemen, olayı


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.