Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 11.09.19, 13:04   #1
Üye

MüNZeVi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2019
Konular: 18
Mesajlar: 50
Ettiği Teşekkür: 169
Aldığı Teşekkür: 128
Rep Derecesi : MüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisiMüNZeVi muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Erken Seçim Olur mu? Olursa Ne Olur?


Türkiye çok ciddi ve giderek derinleşen krizlerden geçiyor. Çıkış yolu olarak da akla ilk olarak erken seçim geliyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez erken seçim seçeneğine mesafeli olduğu görülüyor. Bununla birlikte seçime gitmeye mecbur kalabilir…

Merhaba, iyi günler. Erken seçim ihtimalinden biraz konuşmak istiyorum; bu aslında ne zamandır dile getirilen bir husus. Bugün sabah Murat Yetkin blogunda yine ilginç bir analiz kaleme aldı. Erdoğan’ın AK Parti zamanında belki de ilk kez seçimden ürktüğünü yazdı, erken seçim istemediğini yazdı ve bunun gerekçelerini sıraladı. Bunların hepsi haklı gerekçeler; ama yine de erken seçim meselesi, onun da vurguladığı gibi, hep bir şekilde masada. Çünkü şu anda Türkiye’de çok ciddi bir şekilde iç içe geçmiş krizler var. Öncelikle ekonomik bir kriz var ve bu ekonomik krizden çıkmanın ışığı herhangi bir şekilde gözükmüyor. Gerek ekonomi yönetimi gerek şu âna kadar uygulanan yöntemler, alınan tedbirler vs. bundan kolay kolay çıkışın mümkün olmayacağını gösteriyor. Yani Türkiye gerçekten ekonomik olarak küçülmeye, işsizliğin artmasına daha fazla tanık olacağa benziyor. Böyle bir dönem, zaten siyaseti birinci derecede belirleyen bir dönem ve bir süredir Türkiye’de halkın en çok şikâyet ettiği konuların başında ekonomi, enflasyon ve işsizlik geliyor. Dönem dönem AKP iktidarının bazı dönemlerinde halkın şikâyeti anlamında bunların çok alt yerlerde seyrettiğini biliyorduk; ama bir süredir bunlar artık en üstte. AKP’ye oy verenler de vermeyenler de ilk olarak bunu telaffuz ediyorlar, böyle bir gerçeklik var. AKP’nin bu konuda –31 Mart seçiminde gördük–, Erdoğan’ın bu konuda söyleyecek çok fazla bir şeyi olmadığı için olayı bir beka meselesine, bir terör meselesine taşımaya çalıştığını gördük; ama yine seçmenlere sorulduğu zaman teröre yönelik kaygıların hiç de eskiden olduğu kadar yüksek olmadığı gözüküyor. Tabii ki belli bir oran var, ama ekonomiyle kıyaslandığı zaman, kıyaslanamayacak ölçüde altlarda. İlginç bir şekilde son dönemde ekonomiden sonra şikâyetlerin önde gelen maddelerinden birisi Türkiye’de var olan Suriyeliler, sığınmacılar. Bu konuda da yine ilginç olan, her partiden –iktidar partisi de dahil– bundan şikâyetçi olunduğu yolunda bulgular peş peşe geliyor.

Burada Suriyelilerden şikâyet etmenin bir nedeni siyasî, ama orada da yine ekonomi karşımıza çıkıyor. İnsanlar yaşanan ekonomik sorunlardan, işsizlikten birinci derecede Suriyeliler’i sorumlu tutabiliyorlar, çünkü kolay olan o. Öteki türlü, doğrudan iktidarla bir hesaplaşma içerisine girmek söz konusu; ama Suriyeliler daha savunmasız bir grup olduğu için onlara yönelik bir eleştiri var. Dolayısıyla baktığımızda, şu anda Türkiye’de çok ciddi bir ekonomik kriz var ve daha da derinleşeceği düşünülebilir, öngörülüyor. Ardından çok ciddi bir siyasî kriz var. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, Erdoğan yönetimi, siyaseten tam anlamıyla bir savrulma içerisinde. İzlediğimiz zaman, bunca yıllık, 2002 sonundan itibarenki iktidar sürecinde tam anlamıyla bir uçtan bir uca savrulmuş durumda. İlk başta demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri ve Kürt sorununun çözümünü öne çıkaran, Batı’yla entegrasyonu öne çıkaran AKP iktidarından sonra, şu anda Türk milliyetçiliğinin çok sert versiyonlarının öne çıktığı, içine kapanan, Batı’yla ilişkilerinde çok ciddi sorunlar yaşayan bir AKP’yle karşı karşıyayız — tamamen farklılaşmış ve bu gidişin de bir garantisi yok. Yani Türkiye’nin burada, Erdoğan yönetiminin –kimilerinin iddia ettiği gibi– Avrasyacı bir rotayı tercih ettiğini söylemek de aldatıcı olur. Erdoğan pragmatizmiyle sürekli müttefiklerini ve söylemini değiştirerek iktidarının ömrünü uzatmaya çalışıyor. Dolayısıyla çok ciddi bir siyasî krizin içerisinde. Şu anda kendisi Bahçeli’yle beraber ittifak yapıyor, ama kendisini kurtarmak için kurumsallaştırdığı ittifak, muhalefetin de bir anlamda can suyu oldu. Ve Cumhur İttifakı’nın karşısına kurulan Millet İttifakı ilk deneyiminde olmasa bile ikinci deneyiminde, yani 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde, gerçekten çok başarılı oldu, büyük şehirlerin CHP’nin eline geçmesini sağladı. Dolayısıyla, bir anlamda Erdoğan’ın kendi kazdığı kuyuya düşmesi gibi bir şey oldu bu.

Şu anda var olan ekonomik, siyasî ve buna bağlı olarak ideolojik krize dış politikada da tabii bir yığın sorun –başta Suriye olmak üzere– ekleniyor, Türk-Amerikan ilişkilerinde sorunlar vs. — tam bir çözümsüzlük hali, tam bir keskinleşen kriz hali. Normal şartlarda böyle krizlerde demokrasilerde çare seçimdir ya da çare olarak düşünülür ve sandığa gidilir. Değişik dönemlerde Türkiye bunu yaşadı, birtakım krizlerin ardından yapılan seçimlerde ülkede yönetimler değişti ve belli bir süre sonra belli bir nefes alma imkânına kavuştuğu da oldu. Burada tabii ki sorun şu: Erken seçimi yapabilecek olan kişi Erdoğan’ın kendisi. Ama Erdoğan, böyle bir seçimin kendi sonunu hazırlayacağı endişesiyle buna yanaşmayacak, öyle gözüküyor, yanaşacağa benzemiyor. Ama belli bir aşamadan sonra buna mecbur olabilir. Neden istemiyor? Baktığımız zaman birçok sorun var, ama en tazesi tabii ki 31 Mart ve 23 Haziran’da yaşadığı ağır yenilgi. Her ne kadar oylarının arttığını ya da oylarını koruduklarını söyleseler de büyük şehirleri koruyamadılar; yerel seçime damgasını başlı başına büyük şehirler bastığı için bir yenilginin alâmeti oldu bu. En önemlisi de tabii tekrarlattıkları İstanbul seçimini farkın alabildiğine açılmasyla kaybetmeleri oldu ve Türk siyasetine, muhalefetine, Ekrem İmamoğlu gibi bir figürü hediye etmiş oldu Erdoğan.

Şu anda bugün seçim olsa Erdoğan çok zorlanacaktır; ama benim gördüğüm birtakım kamuoyu araştırmalarına baktığımız zaman, seçmen tercihlerine baktığımız zaman, oy oranlarında AKP+MHP’nin hâlâ yüzde 50’yi aşabildiği gözüküyor –milletvekili seçimi anlamında sorulduğu zaman, cumhurbaşkanlığı seçimi anlamında değil bu- ve benim gördüğüm bazı araştırmalarda da ilginç bir şekilde AKP dışındaki tüm partiler az da olsa oylarını artırıyor. Yani AKP’den kaçan bir oy var ve bu oyların diğer partiler tarafından paylaşıldığı gibi bir husus var. Tabii ki AKP’den giden oylar öncelikle MHP’ye gidiyor, bunu daha önceki seçimlerde de gördük. AKP’nin zayıflaması MHP’nin daha da güçlenmesine yol açıyor, ama MHP’nin belli bir yüzdenin ötesine geçebilmesi şu anda mümkün değil.

AKP+MHP oylarının yüzde 50’yi aşıyor gibi durması tek başına güvence sağlar mı Erdoğan’a? Sanmıyorum, çünkü cumhurbaşkanlığı seçiminde işin rengi büyük ölçüde değişebilir. Özellikle de muhalefetin hangi aday ya da adaylarla çıkacağıyla ilgili husus söz konusu. Son seçimde parçalanmış bir muhalefet cephesi vardı; Muharrem İnce, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş arasından Erdoğan rahat bir şekilde sıyrılmıştı. Ama o seçim öncesinde Abdullah Gül formülünü Kılıçdaroğlu ve Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirmiş olduğunu ve son anda bunun iptal olduğunu biliyoruz. Eğer bir erken seçim yaşanırsa şu aşamada muhalefet yeni bir denklemle ortaya çıkabilir. Şöyle ki: AKP bölünüyor, kaçınılmaz bir şekilde bölünüyor ve gerek Davutoğlu gerek Babacan ayrı ayrı partilere doğru yönelecekler, anlaşılan bu. Ve bunlardan Babacan’ın partisinin ve belki de Davutoğlu’nun partisinin önümüzde yapılacak seçimlerde muhalefet blokunda, ittifak blokunda doğrudan ya da dolaylı yer almaları pekâlâ mümkün olabilir. Erdoğan’ın erken seçimi tercih edecek olmasının –ki şu anda böyle bir tercih gözükmüyor– başta gelen nedenlerinden birisi bu olabilir. Yani partisinden kopması söz konusu olan –ki bazılarını zaten ihraç etme startını verdi– partilerin kurulmasını beklemeden ya da Babacan ve Davutoğlu’nun güçlenmesini beklemeden bir seçim yaparak onların etkisini azaltmak istiyor olabilir. Eğer normal zamanlarda bir seçim olacak olursa ya da birkaç sene sonra seçim olacak olursa, Davutoğlu ve Babacan o seçime daha güçlü –teorik olarak tabii– girme şansına sahip olabilirler. Ama diyelim ki altı ay sonra yapılacak seçime aynı güçte giremeyebilirler — böyle bir şeyi gözetiyor olabilir. O zaman da şöyle bir husus karşımıza çıkacak: Eğer erken seçim olur, Babacan ve Davutoğlu parti olarak bu seçime katılma gücüne ve imkânına sahip olamazsa, bu sefer muhalefet blokunu bir şekilde destekleyebilirler. En önemlisi, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda diğer muhalefet partileriyle beraber bir ortak aday etrafında birleşebilirler; böyle bir seçenek ciddi bir şekilde gündeme gelebilir. O zaman da AKP+MHP’nin şu anda yüzde 50’yi hâlâ geçiyor gözüken –ki çok farklı bir şekilde gözükmüyor benim baktığım yerlerde– oy oranı cumhurbaşkanlığı seçiminde eğer muhalefet iddialı bir adayda birleşirse –HDP dahil– o zaman işin rengi değişebilir.

Erken seçim Tayyip Erdoğan için çok riskli, ama geciktirdiği zaman yapacağı seçimin çok daha riskli olacağı da bir gerçek. Dolayısıyla Erdoğan’ın seçeneklerinin her biri diğerinden kötü gözüküyor. Yani Murat’ın değindiğim yazısına baktığımız zaman: Erdoğan erken seçimi istemiyor çünkü çok riskli. Bunun risklerinin nedenlerini de sıralıyor, hepimiz sıralayabiliriz; dolayısıyla böyle bir olay var, başta ekonomi olmak üzere. Ama daha ileri bir tarihte yapılacak olan seçimlerde Erdoğan’ın şansının çok daha düşeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz; çünkü ekonomide durum daha ağırlaşacak, kendi içerisinden yaşanacak kopmalar daha bir oturmuş olacak, yerleşmiş olacak vs.. Burada erken seçim hususunun ya da herhangi bir seçim hususunun Erdoğan için hiç de tercih edilebilir olmamasının en önemli nedenlerinden birisi de Erdoğan’ın diyecek hiçbir şeyinin kalmamış olması — bunu 31 Mart’ta gördük. Erdoğan bekanın ötesinde bir şey söyleyemedi, kutuplaşmayı tırmandırmanın ötesinde bir şey sunamadı ve bunun cevabını da çok sert bir şekilde aldı. Erdoğan artık pozitif kampanya yapamıyor, vizyon sunamıyor, inandırıcı birtakım açıklamalar yapamıyor, ekonomiyi dile getiremiyor; ekonomiyi dile getirdiği zaman hüsranla karşılaşıyor. Hatırlanacaktır; 31 Mart öncesi tanzim satış kuyrukları söz konusu olduğu zaman, ben bunun Erdoğan’ın yaptığı çok büyük bir yanlış olduğunu, ekonomik krizi görünürleştirdiğini savunanlardandım; başkaları da bunu savundu, ama çok kişi de Erdoğan’ın bu tanzim satışlar eliyle ekonomiyi bir tür disipline ediyor görünümü vereceğini ve bunun da olumlu yansıyacağını savunmuştu — hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı. Ekonomi konuşulduğu müddetçe, ekonomi gündeme geldiği müddetçe Erdoğan kaybediyor. Yapabileceği belki de tek şey şudur: Bugün ya da yarın ekonomideki feci durumu kabullenmek, bunun nedenini dış güçlere vs. falan atfetmemek, bunun aldatıcı olmadığını, bunun bir komplo eseri olmadığı, yanlış politikalar sonucunda olduğunu bu açıklıkla olmasa bile kabul edip vatandaşlardan bir tür fedakârlık talep etmek olabilir — ki bunun Erdoğan’ın yapacağı bir şey olduğunu sanmıyorum. Yani çıkıp yaşanan durumun vahametini anlatıp insanlardan kemer sıkmasını, birkaç yıl dişlerini sıkmasını, birkaç yıl yaşanacak mağduriyetlere katlanmalarını ve bunun sonrasında uygulanacak şu şu politikalarla Türkiye’nin düze çıkacağını vaat etmesiyle belki bir şeyler olur; ama bunun ilk aşaması olan gerçekleri kabul etme hali Erdoğan’ın yapabileceği bir şey gibi gözükmüyor.

Sonuç olarak erken seçim olsa da olmasa da kaybeden ve kaybetmeye mahkûm bir Erdoğan söz konusu. Dolayısıyla burada kimin kazanacağı ya da kazanabileceği sorusuna odaklanmamız lâzım. 31 Mart’ta ve 23 Haziran’da CHP’nin adayları kazanabileceklerini gösterdiler, ama onlar belediyelerdi. Şimdi, muhalefetin Türkiye’yi kazanabileceğini ve Türkiye’yi düze çıkarabileceğini, Türkiye’nin ekonomisini tekrar toparlayabileceğini, komşularıyla sorunlarını yine bir şekilde çözebileceğini ve dünyayla barışık bir halde, demokratik bir ülkeye dönüştürebileceğini anlatabilecek bir çıkışa ihtiyacı var Türkiye’nin. Bu olmadığı müddetçe Erdoğan iktidarını koruyabilir; ama her geçen gün gücünden kaybeden, kendi gücünden kaybettiği ölçüde de ülkenin gücünden kaybettiren bir Erdoğan yönetimiyle karşı karşıya kalacağa benziyoruz. Bugün seçim olmaz gözüküyor, erken seçim olmaz gözüküyor; ama emin olmamak lâzım. Mecburen yapmak zorunda kalabilir ve burada Erdoğan’ın MHP’yle beraber girmesi ona yeterli olmayabilir. Peki ikinci bir partiyi katabilir mi? Mesela İYİ Parti’yi katabilir mi? Bunu geçen pazartesi günü konuştuk, o fotoğraftan hareketle konuştuk; pekâlâ bunu deneyebilir, ama hem MHP’yi hem İYİ Parti’yi alabilmesi mümkün olur mu ve hangisi hangisini iter? Bütün bunlar ayrı bir tartışma konusu. İlk başta aritmetik olarak mümkün gözükse de bunun çok ciddi bir arayış olacağını sanmıyorum, Meral Akşener’in de buna yanaşacağını, İYİ Partililerin ve İYİ Parti tabanının da buna yaşanacağını açıkçası sanmıyorum. Bir son seçenek tabii ki Erdoğan’ın milliyetçi dilinden vazgeçip tekrar çözüm eksenli, Kürt sorununu çözme eksenli bir dil geliştirmesi — ki bu da artık herhalde şu aşamada çok gerçekdışı bir beklenti olur. Dolayısıyla kaybeden bir Erdoğan ve kimin kazanacağı belli olmayan bir Türkiye’yle karşı karşıyayız. Erken de olsa zamanında da olsa seçimin kaderini esas olarak bu belirleyecek. Bir bilinen var bana göre, o da Erdoğan’ın kaybettiği; bir bilinmeyen var, Erdoğan’ın kaybettiği bir bilinmeyen var. Erdoğan’ın kaybettiği yerde kimin ya da kimlerin kazanacağı. Muhalefet AKP’deki yeni kopuşların da devreye girmesiyle beraber kazanma zeminini yaratabilirse, seçim hangi tarihte olursa olsun Erdoğan iktidarının sonuna tanıklık edebiliriz. Söyleyeceklerim bu kadar, iyi günler.

Kaynak
__________________
MüNZeVi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz MüNZeVi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.19, 18:40   #2
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1481
Mesajlar: 14,192
Ettiği Teşekkür: 59064
Aldığı Teşekkür: 50808
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Erken seçim olur mu? Olursa ne olur?

Erdoğan' ın 2023 hayali bitmiştir.

O derin rüyalar uykusundan uyanıyor kendisi de...

Yanlız sorun şu: Ne yaptıysa yanına kar kalacak!

Bunu da bir yere not edin.

Diplomasını bile sorgulamayacaklar.

Altına imza attığı her icraat TC' nin ve TC ''batandaşlarının'' omzunda kalacak.

Not: Vatandaş yerine ''batandaş'' diye boşuna yazmadım.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.19, 19:24   #3
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 869
Mesajlar: 7,038
Ettiği Teşekkür: 20905
Aldığı Teşekkür: 24073
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Erken seçim olur mu? Olursa ne olur?

Birincisi erken seçim olmaz, bunu CHP' de istemiyor zaten.
İkincisi ister erken ister zamanında olsun, 2023 seçiminde Erdoğan'ın tekrar Cumhurbaşkanı olmaması için sebepler bulunabilecek olsa bile onları Gül, Babacan ve Davutoğlu üçlüsü bertaraf etti, AKP rahat uyuyabilir.
__________________
The '80's were the best time EVER - so glad I lived the life at the time.
Her şey güzel olacak Ekrem abi...
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.09.19, 20:24   #4
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1481
Mesajlar: 14,192
Ettiği Teşekkür: 59064
Aldığı Teşekkür: 50808
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Erken seçim olur mu? Olursa ne olur?

Erken seçim olabilir. Ki kuvvetle muhtemeldir.

Ama sorun şurda... Tayyip, yaptığı haksızlık, hukusuzluk ve kanunsuzluklardan dolayı yargılanmayacağı garantisini alacak...

Görünen o ki; bu garantiyi de almış görünüyor.

Diploması konusunda hala gündemde olan davalar var mesela...

Bu davaları kaybetse, Türkiye adına imzaladığı tüm anlaşmaların yerine gelen iktidar tarafından lağvedilme durumu var.

Ki, ben sittin senedir CHP' nin iktidara gelse bile Tayyip'den hesap sormayacağını burda defalarca yazdım.

İddia ederek bir defa daha söylüyorum.

Tayyip gidicidir. Ha erken seçimle gidecek ha da zamanında yapılan seçimle gidecek; ama gidecek!

Yerine gelecek kim ya da kimler olacaksa emperyalizme Tayyip' in verdiği tavizleri sorgulatmamak için asla Tayyip rejimini sorgulamayacaklardır.

İddiaya girecek varsa iddiaya da girerim.

Erken seçim olursa, Tayyip sorgulanmayacağını garanti altına almış ve gitmeye çoktan razı olmuş demektir.

Tayyip 2023' e kalmadan perişan bir şekilde gidecek...

Asıl mesela Tayyip döneminin sorgulanıp sorgulanmayacağı...

Tayyip2 in yerine gelen iktidar, Tayyip dönemini sorgulamaz ve hukuka götürmez ise; emin olun emperyaliztlerin en az Tayyip kadar uşağı bir iktidar olacaktır...

Bakın bu yazdıklarımı not edin...

Gün gelecek ve ben ''ben bu forumda bunları dememiş miydim'' diyeceğim.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
erken, olur, olursa, seçim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.