Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 17.05.20, 17:37   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 2204
Mesajlar: 14,977
Ettiği Teşekkür: 37483
Aldığı Teşekkür: 56459
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardırOkyanusunKalbi şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart İş Bankası: AKP, 'CHP hisselerinin' Hazine'ye Devri

İş Bankası: AKP, 'CHP hisselerinin' Hazine'ye devri konusunda nasıl bir yol izleyecek?

AKP yönetimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na aktarılmak üzere CHP tarafından temsil edilen İş Bankası'ndaki yüzde 28,09'luk hissenin, Hazine'ye devrini bir kez daha gündemine aldı.

Hafta başında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, İş Bankası'ndaki "CHP hisselerinin" Hazine'ye devri konusunda yasal düzenleme için çalışma yapmak üzere bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. AKP'nin TBMM grubunda henüz bu konuda bir yasa teklifi hazırlığı bulunmuyor.

İş Bankası'nda Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda dört yönetim kurulu üyesi ile temsil edilen CHP, askeri darbe uygulamaları döneminde de CHP'nin temsil ettiği hisselere el konulduğunu anımsatarak, böyle bir düzenlemeye her platformda direneceklerini ve nihai olarak "Ben yaptım oldu" dense bile, bunun yargıdan, o da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM) döneceği görüşünde.

İş Bankası hisseleri neden yeniden gündeme geldi?

İktidar partisi AKP'nin, İş Bankası'nda, Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda, CHP tarafından temsil edilen hisselerini tartışmaya açması yeni değil.

Kemal Kılıçdaroğlu yönetimi öncesinde de, başta Erdoğan olmak üzere AKP sözcüleri sık sık bir siyasi partinin bir bankada hisse sahibi olamayacağı tezini zaman zaman gündeme getirdi.

Erdoğan, Ekim 2018'de de "Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil, Hazine'ye tahsisi vardır. Ve bu İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır Allah'ın izniyle. Bu parlamento bu tarihi kararı da alacaktır ve milletin hazinesine İş Bankası, evet oradaki hissesiyle, yüzde 28, devredilecektir, ben buna inanıyorum" diyerek bu konuda yasal çalışma yapacaklarını ifade etmişti. Ancak şimdiye kadar bu yönde bir adım atılmadı.

Parti kaynakları, CHP hisselerinin yeniden gündeme gelmesi konusunda, zaten bu konunun uzun süredir gündemlerinde olduğunu, ancak başka öncelikler nedeniyle yeterince üzerine eğilinemediği açıklamasıyla yanıt veriyor.

AKP'nin yasal düzenleme konusunda yeniden çalışma yapılması kararı ise yaklaşık 2 ay önce yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına dayanıyor. Söz konusu toplantıda Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin bir çalışma yapması kararlaştırıldığı belirtiliyor.

Hafta başında yapılan AKP MKYK toplantısında da Canikli, yaptığı çalışmayla ilgili bir sunum yaptı. Toplantıda, Erdoğan'ın talimatıyla yapılacak yasal düzenleme üzerinde biraz daha çalışılması ve bu amaçla da bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. Canikli'nin bir sonraki MYK'da, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili bilgi sunması bekleniyor.

AKP düzenlemeyi ne zaman Meclis'e getirebilir?

AKP kulislerinde, Atatürk'ün vasiyetini tartışma konusu yapmayacak bir çalışma yapılması üzerinde duruluyor ancak bunun nasıl olacağı konusunda somutlaşmış bir öneri bulunmuyor.

AKP kulislerinden yansıyan bilgiye göre partinin TBMM grubunca da henüz yasa teklifi konusunda bir çalışma başlatılmış değil. Canikli başkanlığındaki komisyonun çalışmalarında yapılacak düzenlemenin içeriğinin netlik kazanması halinde, ayrı bir teklif olarak mı yoksa bir torba yasanın içine mi konulacağı da henüz kesinleşmedi.

Yasal düzenlemenin içeriğinin somutlaşması halinde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen ve önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek olan Bankacılık Yasası değişikliği içine de bir önerge ile konulması olasılık dahilinde bulunuyor.

Siyasi Partiler Yasası uyarınca siyasi partilerin "ticari faaliyette bulunamayacağı"na dikkat çeken AKP, CHP'nin hisseleri Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda kullanmadığı görüşünü savunuyor.

Bu kapsamda AKP'de, CHP'ye ait yüzde 28,09'luk hissenin Hazine'ye devredilmesi, dört CHP'li üyenin yerine de "bağımsız üyelerin" atanması ve "CHP hisselerinden" gelir payı alan Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'yla ilgili bir düzenleme yapılması seçenekleri üzerinde duruluyor.

AKP'nin Siyasi Partiler Yasası'nda "siyasi partilerin ticari faaliyette bulunamayacağı" hükmü anımsatılarak, söz konusu maddeye, "Siyasi partilerin sahip oldukları hisselerini Hazine'ye devredeceklerine" ilişkin hüküm konulabileceği dile getiriliyor.

CHP'ye göre hisselerin devri mümkün değil

AKP, İş Bankası hisseleriyle ilgili yasal düzenleme için çalışma başlatmasına karşın, CHP, partiye ait hisselerin Hazine'ye devredilmesinin "miras hukuku ve mülkiyet hakkı"na aykırı olduğu görüşünde.

CHP'nin hukukçu kökenli isimlerinden Aydın Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Bülent Tezcan, AKP'nin yeniden konuyu gündeme taşımasının "gündem saptırma" amaçlı olduğunu belirtirken, böyle bir yasal düzenlemenin mutlaka yargıdan, o da olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden döneceğini söyledi.

BBC Türkçe'nin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Tezcan, İş Bankası'nda CHP tarafından temsil edilen hisselerin devrinin, 1950'lerde, daha sonra 12 Eylül askeri rejim döneminde elinden alındığını, ancak bunların yargıdan döndüğünü anımsattı.

Hisselerin bir "ticari faaliyet konusu değil, miras ve mülkiyet hakkı"yla ilgili olduğunu belirten Tezcan, şu görüşleri dile getirdi:

"Anayasa'da miras ve mülkiyet hakkı mutlak haklar içinde korunmuştur, herhangi bir şekilde kanunla da müdahale edemezsiniz. 'Ben kanun çıkardım, miras bırakılan bir şeyi de alıyorum' diyemezsiniz. Miraz ve mülkiyet hakkı temel haklardandır dokunulamaz devredilemez haklar arasındadır.

"İkincisi miras ve mülkiyet hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin, evrensel hukukun güvencesi altındadır, hiçbir şekilde müdahale edilemez. Onun için zaten darbe dönemlerinde hisseler alınsa bile, sonradan yargı kararıyla iade edilmiştir."

Böyle bir adımın "Atatürk'ün manevi hatırasına hakaret" anlamı taşıyacağını kaydeden Tezcan, "Ben yaptım oldu" mantığıyla hareket edilse bile CHP'nin her platformda direneceğini söyledi. AKP'nin böyle bir düzenleme yapmasına ihtimal vermediğini de ifade eden Tezcan, her şeye rağmen böyle bir düzenleme yapılması halinde yargıdan döneceğini, eğer yargıdan dönmese bile nihai olarak AİHM'den döneceğini belirtti.

'CHP emanetin bekçisi'

İktidar partisinin, CHP'nin temsil ettiği hisseler ile ilgili olarak "Ticaret yapıyor" algısı oluşturmaya çalışdığına işaret eden Tezcan, partisinin Atatürk'ün emanetine "bekçilik" yaptığı görüşünde:

"Burada Atatürk'ün bu mirasıyla ilgili algı operasyonu yürütülürken, yanlış aktarılıyor. İnsanlar sanıyor ki, CHP buradan ticaret yapan iş adamı gibi. CHP'nin pozisyonu burada herhangi bir kazanç elde eden, gelir elde eden bir temsilci değil, Atatürk'ün emanetini temsil ediyor ve oradan elde edilen gelirlerin Atatürk'ün iradesine uygun harcanmasına bekçilik yapıyor."

"Ötesinde CHP'nin kasasına giren bir kuruş yok. Vasiyetnamede de böyle bir hüküm yok. Çıkmış 'Siyasi partiler ticaret yapamaz' hükmüne dayanmaya çalışıyorlar. Bir kere bunlar ticaret hukukundan müstesna hükümler.

Ticraret yapmıyor ki, vasiyetnameden kaynaklanan koruma ve gözetme görevini yerine getiriyor. Bunların hepsi toplumun dikkatlerini başka yöne çevirmeye, imkan bulurlarsa da intikam almaya yönelik adımlar.


"Atatürk'ün siyasi mirasıyla kavga edenler, şimdi de şahsi mirasıyla kavga etmek peşindeler. Ama biz her alanda ve platformda mücadele edeceğiz."

Kaynak


__________________
OkyanusunKalbi Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.05.20, 10:55   #2
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 118
Mesajlar: 1,948
Ettiği Teşekkür: 3741
Aldığı Teşekkür: 7060
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İş Bankası: AKP, 'CHP hisselerinin' Hazine'ye Devri

Bu konu özel hukuk kapsamında. Ata'nın mirası gereği CHP sadece yönetim kurulunda temsilde var İş Bankasında, gelirleri Türk Dil ve Tarih Kurumuna gidiyor. Türk Dil ve Tarih Kurumularının 1980 askeri darbesinden sonra yeniden yapılandırılması ve tepe yöneticilerin sonrasında MHP'ye ardında sonrası AKP iktidarı dönemi AKP'ye yakın isimlerden oluşması ayrı bir konudur. Örneğin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan; Afyonkarahisar Ensar Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Ahmet Yaramış’ı, Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’na atamıştı.
Bakalım Kamu bankaları kimin elindeymiş...
Türkiye Halk Bankası
Meltem Taylan Aydın (Yönetim Kurulu Üyesi/ Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi)
Maksut Serim (Yönetim Kurulu Üyesi/Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, 2003-2016 yılları arasında Başbakanlık bünyesinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri ve Başbakanlık Başmüşaviri)
Sezai Uçarmak (Yönetim Kurulu Üyesi/Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı, eski Gümrükler Genel Müdürü)
Mevlüt Uysal (Yönetim Kurulu Üyesi/ eski AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı, Kadir Topbaş’ın istifaya zorlanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na atandı)

Ziraat Bankası

Faruk ÇELİK: (Yönetim Kurulu Üyesi/21, 22 ve 23. Dönemde AKP Bursa, 24 ve 26. Dönemde Şanlıurfa Milletvekili. 60, 61 ve 62. Hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Devlet Bakanı, 64 ve 65. Hükümetlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı)
Mahmut KAÇAR (Yönetim Kurulu Üyesi/Sağlık-Sen Genel Başkanlığı ve Memur-Sen Genel Sekreterliği, 24. ve 26. Dönem AKP Şanlıurfa Milletvekili)
Serruh KALELİ (Yönetim Kurulu Üyesi/ AKP’nin kapatma davasında kapatmama yönünde oy kullanan Eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili)
Mehmet Nihat ÖMEROĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi/İlk Kamu Başdenetçisi)
Ziraat Emeklilik
Serruh Kaleli (Yönetim Kurulu Üyesi/Eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili)
Faruk Çelik (Yönetim Kurulu Üyesi/AKP’li eski milletvekili ve bakan)
Mehmet Nihat Ömeroğlu (Yönetim Kurulu Üyesi/İlk Kamu Başdenetçisi)
Ziraat Sigortacılık
Serruh Kaleli(Yönetim Kurulu Üyesi/Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili)
Faruk Çelik (Yönetim Kurulu Üyesi /AKP’li eski milletvekili ve bakan)
Mehmet Nihat Ömeroğlu ((Yönetim Kurulu Üyesi/İlk Kamu Başdenetçisi)
Ziraat Katılım
Mahmut Kaçar (Eski Sendikacı ve AKP eski milletvekili)
Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Batuhan MUMCU (Yönetim Kurulu Üyesi/ Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Kalem Müdürü)
Ziraat Katılım Varlık Kiralama
Mustafa Özyar (Yönetim Kurulu Üyesi/eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı , eski Başbakanlık Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu Başkan Vekili , eski TBMM Genel Sekreter Yardımcısı, Anadolu Ajansı Denetim Kurulu üyesi ve kamu denetçisi)
Ziraat Portföy
Sabire Firdevs Terzi (Yönetim Kurulu Üyesi/Başbakan Yardımcılığı Özel Kalem Müdürlüğü)
Emlak Katılım Bankası
Mehmet Ali Kahraman (Yönetim Kurulu Üyesi/Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü)
Mehmet Emin Birpınar (Yönetim Kurulu Başkanı/Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı)
Abdullah Ertem Cantimur (Yönetim Kurulu Başkan Vekili/AKP Kurucusu, eski milletvekili, AKP Teşkilat Başkan Yardımcısı, eski Maliye Bakan Yardımcısı)

Vakıflar Bankası

Abdülkadir Aksu (Yönetim Kurulu Başkanı/Eski ANAP’lı bakan, RP Genel Başkan Yardımcısı, AKP Kurucusu, eski bakan)
Şahap Kavcıoğlu (Yönetim Kurulu Üyesi / Bağımsız Yönetim Kurulu Başkan Vekili/eski AKP Milletvekili, Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı)
Dilek YÜKSEL (Yönetim Kurulu Üyesi /eski Milletvekili)
Cemil Ragıp ERTEM ( Yönetim Kurulu Üyesi/Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi)
Sadık YAKUT (Yönetim Kurulu Üyesi/AKP Kurucusu, eski TBMM Başkanvekili )
Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Şahap Kavcıoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı/eski AKP Milletvekili, Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı)
Hakan Taşçı (Yönetim Kurulu Üyesi/eski AKP Milletvekili)            

İLBANK

Hakan Akkaş (Yönetim Kurulu Üyesi/AKP Sivas Milletvekili Adayı)

Türk Eximbank

Rıza Tuna Turagay (Yönetim Kurulu Başkan Vekili/Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı)
bkz.https://www.yenicaggazetesi.com.tr/k...du-243913h.htm
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.05.20, 15:01   #3
Bursalı68
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 238
Mesajlar: 2,180
Ettiği Teşekkür: 11836
Aldığı Teşekkür: 8153
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İş Bankası: AKP, 'CHP hisselerinin' Hazine'ye Devri

Merhaba,

Asıl mesele İş Bankası'na vasiyetle bırakılan hisselere sahip olarak, o bankanın parasını KGF adı altındaki kredilerle yandaşlara peşkeş çekmek...Bu arada bal tutup parmaklarını yalamak...Her çıkarttıkları KGF kredisinden de ekip olarak en az %10 almak...

Örneğin, corona krizi döneminde devlet olarak 100 milyar destek paketi açıklanmıştı...Bu paket kapsamında KGF kredileri açıldığı söylendi...Ve bu paket kapsamında Bursa'da Durmazlar firması 63 milyon TL KGF kredi aldı...Bunun gibi en az 4-5 firma daha KGF kredisi aldı...

KGF kredilerinde başvuruyu yapıyorsunuz, normal şartlarda kriterlerin tutması gerekiyor...Yani ciro, karlılık...v.b. gibi...Ancak bu KGF kredilerinden genellikle 500 bin TL nin üzerindeki meblağlar banka yönetiminin kararına kalıyor...Yani " tepedeki yönetimin " vereceği onaya...Burada da siyasi ilişkiler devreye giriyor, en üst yönetime kimler yakın ise onlara KGF kredisi çıkartıyorlar...Ve karşılığında çıkartılan kredi miktarının en az %10'nu krediyi çıkartanlara veriliyor...

Bu iş böyle dönüyor...

Yedek Akçeyi bile yiyen bir iktidar, paraya gözü dikmiş durumdadır...Nereden bulurum da bu düzeni devam ettiririm derdindedir...O yüzden mutlaka İş Bankası'ndaki CHP hisslerini almaya zorlayacaktır ki kendine yakın olanları " para karşılığı " tutabilsin...Yoksa şu ana dek AKP'nin varlığının nedenlerinden biri olan toplumu para ile tutma seçeneği yokolmak üzere...Çünkü para yok artık...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bankası, devri, hazineye, hisselerinin


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.