Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Sanal savaş resmen başladı (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/85993-sanal-savas-resmen-basladi.html)

niyazican 01.06.12 17:53

Sanal savaş resmen başladı
 

Sanal savaş resmen başladı


ABD Başkanı Barack Obama'nın İran'ın nükleer programıyla mücadele için giderek artan bir "sanal savaş" başlattığı ortaya çıktı. New York Times'da bu konuda çıkan haberle, ABD, İran'ı sanal yollarla vurduğunu da resmen kabul etmiş oldu.

New York Times'ın haberine göre, Obama, göreve başladıktan kısa bir süre sonra İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerini kontrol eden bilgisayarları hedef alan siber saldırıların hızlandırılması talimatı verdi.

Bu proje kapsamında görevlendirilen yetkililerin verdiği bilgiye göre, Obama göreve geldikten sonra, Bush yönetimi zamanında "Olimpiyat Oyunları" kod adıyla başlatılan saldırıların artırılmasını istedi.

Böylece, ABD ilk kez İran'a yönelik sanal saldırıların arkasında organize bir planla yapılmış bir sürecin yattığını da kabul etmiş oldu.

SIZMAMASI GEREKİRKEN SIZDI
Stuxnet adıyla bilinen ve İran'ın nükleer programında iki yıllık bir gecikme yarattığı öne sürülen virüsün de "Olimpiyat Oyunları" adlı sanal saldırı programının bir unsuru olduğu ifade edildi.

Yetkililer, Obama'nın, ABD ve İsrail tarafından geliştirilen Stuxnet'in 2010 yazında bir programlama hatası nedeniyle İran'ın Natanz tesisi üzerinden tüm dünyaya yayılarak bilinir hale gelmesine rağmen kararından geri adım atmadığını söyledi.

Habere göre, virüsün yayılmasının ardından Obama, Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Joe Biden ve dönemin CIA Başkanı Leon Panetta ile yaptığı bir görüşmede, "Bu programı artık sonlandırmalı mıyız?" sorusunu yöneltti.

"TAHRİBAT YARATTI, KANITIMIZ VAR"
Obama'ya "İranlıların yazılım hakkında ne kadar şey keşfettiğini bilmiyoruz ama halen daha tahribata neden olduğuna dair kanıtlarımız var" yanıtı verildi.

Bunun üzerine Obama'nın siber saldırıların sürdürülmesine karar verdi. Obama'nın bu kararını takip eden haftalarda Natanz tesisi virüsün yeni bir versiyonunun hedefi oldu.

Kısa süre sonra tesisleri yeni bir versiyon daha vurdu. Stuxnet'in dünya genelinde tespit edilmesinden birkaç hafta sonra ise bu saldırıların sonuncusu geldi ve bu saldırıda Netanz'daki 5 bin santrifüjden bin tanesi geçici olarak devre dışı kaldı.

1.5 YILLIK BİR ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ
New York Times, "sabotaj programı"nın ayrıntılarına ilişkin haberine kaynak olarak, Washington bürosu kıdemli muhabiri David Sanger'ın kısa bir süre sonra piyasaya çıkacak olan "Confront and Conceal" adlı kitabını gösterdi. Sanger'ın Obama döneminin dış politika süreçlerini anlattığı kitabının İran'la ilgili bölümleri için programda görev yapan ABD'li, Avrupalı ve İsrailli yetkililerle son 1.5 yıl içinde çok sayıda görüşme yaptığı ifade edildi.

Yetkililer, sabotaj programının, İran'ın nükleer programını ne kadar yavaşlattığı konusunda ise farklı değerlendirmeler yapıyor. Obama yönetiminden bazı yetkililer, İran'ın nükleer programının 1.5-2 sene geriye gittiği görüşünde.

Ancak aynı görüşte olmayan başka uzmanlar da var. Bu uzmanlara göre, İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmaları yapılan siber saldırılara rağmen istikrarlı bir gelişim gösteriyor ve Tahran'ın elinde şu an en az beş nükleer bomba yapmaya yetecek kadar yakıt var.

Bununla birlikte ABD’li yetkililer, bu hafta içerisinde İran’ı yine vuran Flame virüsünün arkasında ABD’nin olup olmadığına ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

"AŞIRIYA KAÇMAYALIM"
Habere göre, İran'a yönelik siber saldırıların artırılmasını isteyen Obama, yardımcılarına defalarca "sanal savaş" silahının aşırı kullanımının riskleri olduğunu da söyledi.

Nitekim altyapısı bilgisayar sistemlerine bağlı ülkelerin başında ABD geliyor. Dolayısıyla ABD'nin bu tür saldırılar karşısında diğer ülkelere göre kaybedecek çok daha fazla şeyi var. Kaldı ki birçok uzman ABD'nin böyle bir saldırıya uğramasının an meselesini olduğunu belirtiyor.

Kaynak

Ayzıt 01.06.12 17:57

Cevap: Sanal savaş resmen başladı
 
Vay be adamlar yapıyor iste.
Bizimkiler de sanalı kapatsınlar :D

niyazican 01.06.12 18:04

Cevap: Sanal savaş resmen başladı
 
Yapmakta kelimemi adamlar uçuyor resmen.
Bizde işte böyle kendi halimizde takılıyoruz.

SerseriGezgin 01.06.12 19:02

Cevap: Sanal savaş resmen başladı
 
ABD'liler sanalda kendilerine hiç güvenmesinler bence.. o güvendikleri makineler bir gün onların tuzağı olabilir..

Sanal ortamda Ruslar'dan daha ilerisi yoktur.. çünkü kendi ülkelerinde gönüllü hacker yetiştirmek için ilk okulları onlar açmışlardır.. Bugün dünya üzerinde resmi veya gayriresmi korsanlarda başı çeken ilk ülkede Rusya'dır..

trk23 01.06.12 19:33

Cevap: Sanal savaş resmen başladı
 
haber için teşekkürler..
İran RQ-170 i bile yazılımla indirebiliyorsa stuxnet çocuk oyuncağı kalır bence..
İran, Amerika'nın insansız hava aracının icabına baktıktan sonra Obama'ya "Toy Drones" (Oyuncak Replikaları) hediye göndermişti...
ve duyduğum kadarıyla yakında İran bunların anti-virüsünü piyasaya ücretsiz süreceklermiş.. İster misiniz benzer bir virüsle Amerika'ya casusluk etsin? :)

trk23 01.06.12 21:46

Cevap: Sanal savaş resmen başladı
 
evet, tahminimizde haklıymışız.. Rusya'nın Kaspersky firması, bu virüsün Stuxnet'in 20 katı fazla kod içerdiğini aktarmış.. ve İranlı bilgisayar programcıları virüse karşı anti-virüs yapmışlar.. Anti-virüs'ün adı "Mahir"

İran haber ajansı IRIB 'den;
İranlı uzmanlar Flame'in anti virüsünü ürettiler

İran'ın siber uzmanları flame adlı virüse karşı güçlü bir anti virüs geliştirdiler. Rusya'nın Kaspersky yazılım firması, flame adlı virüsün oldukça güçlü bir virüs olduğunu ve İran ve Ortadoğu bölgesindeki diğer ülkelerin bilgisayarlarını tehdit ettiğini açıkladı. Rus firmanın uzmanlarına göre oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan virüsün amacı, esas görevi sadece yıkım olan Staxnte virüsünün aksine, sadece casusluk yapmak ve bilgi toplamaktır. Uzmanlar flame adlı virüsün staxnet'e göre 20 kat daha fazla kod içerdiğini ve her türlü bilgi dosyalarına sızabildiğini ve bilgisayarların ayarını uzaktan değiştirebildiğini, özel bilgisayarların mikrofonlarını devreye sokarak ortamda konuşulan her şeyi kaydedebildiğini ve hatta görüntü alabildiğini dile getiriyor. Kaspersky firması uzmanları ayrıca staxnet ve flame'in benzer yöntemlerle bilgisayarlara sızarak bulaştığını vurguluyor. Bu haberin yayınlanmasının ardından siber uzmanlar İran bilgisayarlarının siyonist İsrail tarafından flame virüsüne bulaştırıldığını dile getirmeye başladı, bu tahminler siyonist rejim Başbakan yardımcısı Moşe Yalon'un sözleri ile doğrulandı. Yalon, Jerusalem Post gazetesine verdiği demeçte flame virüsü siyonist İsrail tarafından geliştirildiğini belirtti. Yalon ayrıca İran'a darbe indirmek için çeşitli yollara baş vurmak gerektiğini, bu tür virüsleri kullanmak da bu yollardan biri olduğunu ifade etti. Aslında İran bilgisayarları ilk kez batı ve korsan İsrail'in siber saldırısına maruz kalmıyor. Bundan önce de İran bilgisayarları Buşher nükleer santrali ve Natanz nükleer tesislerinde staxnet adında yıkıcı bir virüsün saldırısına maruz kaldı. Saldırıdan bir kaç ay sonra da siyonist medya, staxnet'in siyonist İsrail, Amerika, İngiltere ve Almanya'nın ortak ürün olduğunu ifşa etti. Staxnet'in amacı, her yıl internette yayılan ve kişisel bilgilere çalan, şifreleri kıran veya mali hırsızlık yapan diğer virüsler, trojanlar veya wormlar gibi değildi. Staxnet sırf İran'ın nükleer tesislerine bulaşmak ve onu yok etmek amacı ile tasarlanmıştı. İranlı siber uzmanlar staxnet virüsünü temizlemeyi başardı ve batı medyası da İranlı uzmanların bu başarısını itiraf etmek zorunda kaldı. Şimdi de flame virüsünün adı duyulduktan sonra İranlı uzmanları Mahir adlı bir anti virüs geliştirdiği ve flame'i etkisiz hale getirmeyi başardığı belirtildi.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 21:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker